گیاه دراسنا بلالی

نام انگلیسی: اژدهایی Dragon tree

نام علمی: Dracaena fragrans

خانواده: Agavaceae Dracaenaceae

گیاه دراسنا بلالی مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی از گروه دراسنا که با شرایط نور در داخل اتاق سازش نشان می‌دهد. واریته‌های زیادی دارد (از 30 سانتیمتر تا 2 متر) در شرایط طبیعی به گل می‌نشیند ولی در خانه‌ها به ندرت مشاهده شده است، با قطع جوانه انتهایی جوانه‌های جانبی بیدار شده و رشد را شروع کرده و گیاه را دو یا سه شاخه می‌کند، خانواده آن آگاواسه و زادگاهش آفریقای جنوبی است.

نیازها و شرایط نگهداری گیاه دراسنا بلالی

  • نور: محل پرنور را ترجیح می‌دهد، تابش مستقیم آفتاب به برگ‌ها صدمه وارد می‌کند. در نور کم رنگ طلایی برگها، تبدیل به رنگ سبز می شود و از زیبایی آن کاسته می شود.
  • دما: کمترین درجه حرارت در زمستان 15 درجه و در تابستان حداکثر تا 24 درجه سانتیگراد.
  • آبیاری: گیاه تحمل خشکی را ندارد، در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان یک بار کافی است، زهکش گلدان را همیشه بازدید کنید.
  • رطوبت: هفته‌ای دو یا سه بار با آب ولرم غبارپاشی کنید.
  • تغذیه و کوددهی گیاه دراسنا بلالی: هر دو هفته یک بار با کود 20-20-20 هر دو ماه یک بار کود میکرو و هر ماه یک بار با کود آهن گیاه را تغذیه مصنوعی کنید. ضمنا برای تقویت خاک هم هر دو ماه یک بار از هیومیک اسید استفاده کنید چون تاثیر بسیار زیادی در توانایی جذب مواد غذایی توسط ریشه دارد.
  • خاک مناسب: پیت با خاک لیمون بهترین خاک برای این گیاه است.
  • تعویض گلدان: در 3 – 2 سال اول هر سال در بهار گلدان تعویض می‌گردد، سال‌های بعد تعویض چند سانتیمتر خاک سطح گلدان با خاک نو کافی است.
  • تمیز کردن برگ‌ها: با پارچه یا اسفنج مرطوب هر هفته برگ‌ها را تمیز کنید، در صورت مایل هر ماه یک بار از موارد براق‌کننده برگ استفاده شود.
  • ازدیاد: گرفتن قلمه از شاخه‌های مسن در اواخر زمستان، ساقه‌ها را به‌طور افقی در شن قرار دهید. کاشت بذر در دمای 30 درجه سانتیگراد، خوابانیدن شاخه‌ها در بهار.

نکته عمومی: شته‌ها علاوه بر تغذیه از شیره گیاهی مواد چسبنده‌ای از خود ترشح می‌کنند که سطح برگ‌ها را پوشانیده و باعث جذب گرد و غبار هوا و در نتیجه کثیف شدن اندام گیاهی می‌گردند.

نکته ای در مورد انتخاب گیاه: گیاهی را انتخاب کنید که حداقل سه ماه از آخرین تعویض گلدان آن گذشته و باصطلاح ریشه پر باشد. در صورتی که از انتقال گیاه به گلدان زمانی نگذشته باشد به محض وارونه کردن گلدان خاک و ریشه از همدیگر جدا خواهند گردید.

تمیز کردن برگ‌ها و جوان کردن گیاه: جهت تمیز کردن برگ‌ها از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده کنید، روغن ولک هم گزینه خوبی برای تمیز کردن برگ گیاه است. با قطع جوانه انتهایی گیاه پیر تک شاخه را به گیاه جوان دو یا 3 شاخه تبدیل کنید.

مشکلات آفات و بیماریهای گیاه دراسنا بلالی

لکه های سوخته روی برگ‌ها است:

صدمه مربوط به اشعه مستقیم آفتاب است، محل گلدان را تغییر دهید، در آفتاب غبارپاشی نکنید.

برگ‌های جوان گیاه دراسنا بلالی ریز است و رشد گیاه به کندی صورت می‌گیرد:

تغذیه مصنوعی لازم است هر 14 روز یک بار طبق دستور گیاه را با کود 20-20-20 تغذیه کنید.

لکه‌های خاکستری متمایل به قهوه‌ای روی برگ‌ها مشاهده می‌گردند:

گیاه دچار بیماری قارچی است، با سم قارچ‌کش ترکیبی دکتر پلنت گیاه را طبق دستور سم‌پاشی کنید. علت رشد قارچ نیز رطوبت زیادی است. رطوبت را کم کنید.

برگ‌ها زرد می‌شوند و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:

کنه قرمز ریز عامل این نارسایی است، از فروشنده سم، سم کنه‌کش آبامکتین تقاضا و طبق دستور سم‌پاشی کنید. افزایش رطوبت با غبارپاشی در رفع این عارضه تأثیر دارد.

انتهای ساقه پوسیده است:

هوا سرد است و یا خشکی عامل آن است، گیاه را آبیاری کرده و به محل گرم‌تری انتقال دهید. این گیاه گرمسیری است.

برگ‌ها رنگ پریده و لکه‌های قهوه‌ای در زیر آنهاست:

حشره آفت عامل آن است با پنبه آغشته به سم کنفیدور نقاط را سم بزنید و یا گیاه را طبق دستور با همان سم، سم‌پاشی کنید.

برگ‌های دراسنا بلالی زرد شده، خود را می‌اندازند و فاسد می‌شوند:

آبیاری بیش از اندازه است. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خام خشک شود سپس آبیاری کنید.

زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل روی برگ‌ها و ساقه‌ها ظاهر شده‌اند:

حشره آفت عامل آن است، زخم‌ها را با پنبه آغشته به محلول حشره‌کش نفوذی کنفیدور خیس نموده و یا هر دو هفته یک بار طبق دستور سم‌پاشی کنید.

حاشیه برگ‌های پایینی زرد شده، به دور خود می‌پیچیند و نوک آنها قهوه‌ای شده‌اند:

کمبود آبیاری و هوای گرم باعث آن است، آبیاری را زیادتر کرده، گیاه را به نقطه‌ای سردتر منتقل کنید. غبارپاشی را فراموش نفرمائید.

برگ‌ها پژمرده می‌شوند:

کمبود نور علت آن است گیاه را به محل روشن‌تری انتقال دهید.

برگ‌های زیرین سبز ولی می‌ریزند:‌

تغییرات درجه حرارت اتاق عامل آن است، از کوران هوا جلوگیری کنید، ممکن است جریان شدید هوا در زمان نقل مکان گلدان از فروشگاه تا منزل عامل آن باشد، نگران نباشید برگ‌های جدید ظاهر می‌شوند.

تمام برگ‌های دراسنا بلالی شروع به ریزش کرده‌اند و رشد متوقف است:

هوا سرد است گیاه را به محل گرم‌تر انتقال دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0