نام رایج: کونوفیتوم

نام انگلیسی: Cone plant

نام علمی: Conophytum spectabile

خانواده: Aizoaceae

کونوفیتوم به دو گروه دارای برگ‌های بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌گردد، گونه مورد نظر ما دارای برگ‌های کوچک است گل‌ها دارای نقاط تیره جالب توجه هستند، آبیاری باید با نهایت دقت انجام گیرد و در زمستان و اوایل بهار به استراحت می‌رود تا اولین جوانه ظاهر گردد.

عکسهای زیبا از کونوفیتوم


نیازها و شرایط نگهداری کونوفیتوم

  • نور: تنظیم نور در این گوشتی دقت لازم دارد. باید به تدریج آن را از سایه به آفتاب برد. مواظب آفتاب سوزان بهاری خصوصاً آفتاب بعد از ابر باشید. در تابستان سایه را به تدریج کم کنید و در پاییز به آن آفتاب دهید.
  •  حرارت: حداقل حرارت در زمستان 4 درجه است اما به نهایت هوای پاک اکسیژن‌دار را در تابستان دوست دارد.
  •  آبیاری: آبیاری در این گوشتی غیرمعمول و نوبر است، گونه‌های برگ درشت از وسط زمستان تا اوایل تابستان به خواب می‌روند و باید گلدان را خشکاند. اما ریز برگ‌ها تا اواسط تابستان باید خشکی بکشند. بعد از آن باید آبیاری هفتگی را شروع کرد، در اوایل پاییز به دو هفته یک بار می‌رسد و عبد از آن به استراحت و خشکی می‌رود هرگونه رحمی به قیافه مریض و بدحال و خاک خشک آن در درون استراحت مرگ حتمی را برای گیاه به همراه دارد.
  •  تغذیه: اصولاً تغذیه واجب نیست اما اگر برای 3 – 2 سال به تعویض گلدان و خاک نو نیازی نباشد هر سال 3 – 2 بار با کود پتاسه قوی تغذیه گردد.
  •  خاک: مخلوط کمپوست کم خاک مخصوص گوشتی‌ها با 50 درصد ماسه شکری ماشی بستر خوبی برای کونوفیتوم است.
  •  تعویض گلدان: به تعویض گلدان علاقه چندانی ندارد و برعکس دوست دارد ریشه‌هایش به مانع لبه گلدان برخورد کرده و درهم بپیچند هنگامی گلدان را تعویوض کنید که یا رشد متوقف شده باشد و یا ریشه‌ها کاملاً درهم رفته باشند.
  •  ازدیاد: در اوایل تابستان با نوشیدن اولین آب آبیاری برگ‌ها کاملاً شاداب و چاق هستند، در این هنگام یک برگ گوشتی کامل را با کارد بسیار تیز قطع و در پودر هورمون رشد فرو برید، سپس دو روز به آن اجازه خشک شدن بدهید، محل قطع را با کمپوست خشک تماس دهید و پس از سه هفته با شروع تشکیل ریشه آن را آبیاری کنید.

کونوفیتوم Conophytum

زیبایی کونوفتیوم هم نوبرانه است. برگ‌های ضخیم و گوشتی آن فقط 2 سانتیمتر از سطح گلدان بالاترند و عرض کل گلدان حدود 8 سانتیمتر است. برگ‌ها به تدریج چروک و منقبض می‌گردند و برگ جدید از وسط دو برگ پیرتر ظاهر می‌گردد. به برگ‌های پیر نباید کاری داشت تا خود پژمرده و قطع شوند و نهایتاً گل‌ها در اواخر تابستان از بین برگ‌ها سربلند می‌کنند.

مشکلات، بیماریها و آفات کونوفیتوم

برگ به صورت دو برگی یکی داخل دیگری رشد کرده است، هر دوری آنها هنوز گوشت آلود هستند:

آبیاری خیلی زود شروع شده است آبیاری را زمانی شروع کنید که از اواسط زمستان گذشته و برگ قدیمی پژمرده و خشک شده باشد.

به خاطر بسپارید:

هرس ریشههای اضافی و صدمه دیده، بقیه ریشهها را به توسعه خود تحریک میکند.

گیاه رنگ خاکستری روشن پیدا کرده و یک طرف آن پژمرده شده است:

آفتاب سوختگی است. فوراً به سایه ببرید در تابستان و زمانی که گیاه در رشد است قسمت‌های پژمرده شده را حذف کرده و محل قطع را با پودر قارچ‌کش پودرپاشی کنید.

رشد کونوفیتوم متوقف است:

بررسی عوامل مختلف لازم دارد. اگر ریشه مورد حمله آفت شپشک قرار گرفته (داخل کادر همین صفحه بخوانید) و عمل کنید. اگر آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید تا آبیاری بعدی خاک کمپوست خشک شود سپس آبیاری کنید.

تمام برگ‌ها قهوه‌ای شده‌اند اما احساس می شود که گیاه پابرجا است:

اگر در بهار و اوایل تابستان هستید کاملاً طبیعی است منتظر ظهور برگ‌های سبز جدید باشید.

برگ‌ها رشد فوق‌العاده دارند و دراز می‌شوند و در اواخر تابستان هم گل‌ها ظاهر نمی‌شوند:

یا نور کافی نیست و یا آبیاری در زمان خودش و به طور صحیح انجام نگرفته است. گلدان کونوفیتوم را به تدریج و گام به گام به آفتاب ببرید، از وسط زمستان تا اوایل بهار و تابستان و یا حتی وسط تابستان آبیاری نکنید. آبیاری زمانی انجام شود که برگ‌ها پژمرده و کاغذی شده باشند.

اجسام سفید و پنبه‌ای شکل خصوصاً در شکاف وسط برگ‌ها مشاهده می‌گردد:

با پنبه آغشته به سم لکه‌ها را که در حقیقت لارو شپشک در زیر آنها هستند مسموم کنید. با بررسی نرم مویی هم می‌توانید این عمل را انجام دهید. گیاه را با همین سم نفوذی سم‌پاشی کنید.

برگ‌ها سیاه و فاسد شده می‌پوسند:

هوا به شدت سرد و مرطوب است. گیاه را بالای 4 درجه نگهدارید، برای نجات گیاه با تغی تیز قسمت‌های فاسد و سیاه حذف و در محل آن با برس نرم آغشته به هورمون رشد بمالید. اجازه دهید خشک شود و ریشه‌ها ظاهر گردند سپس آبیاری کنید.

شپشک ریشه کونوفیتوم:

الف) هنگامی که گلدان را تعویض می‌کنید یا رشد گیاه متوقف است ریشه‌ها را از نظر ابتلاء به این حشره با زخم‌های آرد آلود بازرسی کنید.

ب) اگر نتیجه مثبت بود ریشه را در ظرف محلول سم که طبق دستور و قبلاً تهیه شده است فرو ببرید.

ج) قبل از تعویض گلدان 3 – 2 روز صبر کنید و گلدان خالی را کاملاً تمیز کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0