نام رایج: کدوی زینتی، کدوی قلیانی

نام انگلیسی: Ornamental gourd

نام علمی: Cucurbita

خانواده: Cucurbiaceae

میوه کدوی زینتی به کوزه قلیان شباهت دارد و به همین علت آن را کدوی قلیانی می‌نامند. میوه آن برای دکور جالب است، گیاهی مخصوص مناطق گرم و معتدل است، گیاهی روند است و احتیاج به قیم یا تکیه‌گاه دارد و ارتفاع آن به حدود 3 متر می‌رسد. سریع‌الرشد است و میوه‌های گلابی شکل دو رنگ تولید می‌کند. به رطوبت زیاد نیاز دارد و از بادهای شدید گریزان است. کاشت آن و آویزان بودن میوه‌های دو رنگش در بالکن جالب توجه است.

عکسهای زیبا از کدوی زینتی


نیازها و شرایط نگهداری کدوی زینتی

  •  نور: به نور کافی نیاز دارد اما گیاه‌های جوان نیم آفتاب نیم سایه را ترجیح می‌دهند. گیاه بالغ نور فراوان‌تری نیاز دارد. سایه کامل برای آن مناسب نیست.
  •  دما: دمای سبز شدن بذر حدود 21 درجه و در دوران رشد درجات حرارت و رطوبت بالاتری نیازمند است. در دمای زیر 10 رشد چندانی ندارد.
  •  آبیاری: به آب فراوان احتیاج دارد، هرگز خاک را خشک نگه ندارید، زهکش باید خوب کار کند و آبهای اضافی نباید در گل جا بماند. در روزهای داغ تابستانی آب بیشتری نیازمند است.
  •  رطوبت: هرچه بیشتر بهتر، در روزهای داغ تابستانی تا 3 بار در روز هم قبول می‌کند.
  •  خاک: مخلوطی از خاک‌های مختلف نیاز دارد، از نظر قوی بودن زهکش حدود 20 درصد ماسه شکری نخودی، 50 درصد خاک لوم و 30 درصد پیت مورد نیاز آن است. اگر به تنهایی در کمپوست کاشت گردد خاک پس از چند آبیاری نشست می‌کند و دائماً باید به آن اضافه کنید.
  •  تغذیه: گیاهان جوان را هر 5 آبیاری یک بار و گیاهان بالغ به صورت هر هفته با نصف میزان توصیه شده تغذیه کنید.
  •  ازدیاد: در اوائل بهار بذرها را در اتاق در گلدان‌های استکانی به صورت تکی کاشت کنید، پس از جوانه زدن آبیاری را بیشتر کنید و با از بین رفتن خطر سرمازدگی در حالی که گیاه‌های جوان 6 – 4 برگی شده‌اند به گل جا در بالکن یا باغچه انتقال دهید. در هر حال درجه حرارت نباید کمتر از 21 درجه باشد.

گرده افشانی مصنوعی:

الف) برای تشکیل میوه گرده افشانی لازم است که در حالت طبیعی به وسیله حشرات یا باد انجام می‌گیرد. اگر میوه تشکیل نشده، گل نر را (که در انتهای آن میوه وجود ندارد) انتخاب و گلبرگ‌ها را کنار بزنید تا پرچم‌ها ظاهر شوند.

ب) گل ماده را انتخاب (در انتهای آن میوه است) و پرچم‌ها که حامل دانه‌های گرده و عامل نرینه هستند روی مادگی قرار داده آن را تکان دهید. دانه گرده به مادگی منتقل می‌گردد.

کدوی زینتی، کدوی قلیانی Cucurbita

برگ‌های کدوی زینتی پهن و حدود 230 سانتیمتر مربع پهنا دارند. این برگ‌ها روی میوه‌ها را پوشانیده و آنها را پنهان می‌کنند. میوه‌های کدو گلابی شکل و دو رنگ زیبا هستند. گل‌ها به صورت نر و ماده از همدیگر جدا هستند. زیر برگ‌های ماده برآمدگی میوه کاملاً مشخص است.

مشکلات بیماریها و آفات کدوی زینتی

سبزینه برگ‌ها به یک طرف کشیده شده:

بیماری ویروسی است، اگر شدت نداشته باشد رشد تقریباً ادامه پیدا می‌کند اما گیاه کمی ضعیف می‌شود، اگر همراه با علائم زردی و قهوه‌ای است میوه‌ها هم آلوده خواهند شد، این بوته را حذف کنید تا سایر کدوها مبتلا نشوند، مبارزه با شته جهت جلوگیری از پخش شدن ویروس لازم است گیاهان را با سم نفوذی سم‌پاشی کنید.

شاخه‌های کدوی زینتی مخصوصاً جوانه‌های انتهایی ملمو از حشرات ریز و سبز رنگ هستند:

شته سبز است، این حشره خرطوم‌دار با مکیدن شیره گیاهی گیاه را ضعیف می‌سازد. با سم نفوذی طبق دستور هر 10 روز یک بار سم‌پاشی کنید.

رشد گیاه متوقف و قاعده ساقه قهوه‌ای و نرم شده است:

رطوبت زیاد خاک عامل آن است، سنگین بودن بافت خاک هم می‌تواند به این عامل کمک کرده باشد. بافت خاک را آزمایش کنید. خاک رویی را برداشته و با کمپوست بافت نرم تعویض کنید.

نقاط قهوه‌ای روی برگ‌ها و لکه‌های سوخته با مواد صمغ مانند روی میوه‌ها مشاهده می‌گردند:

بیماری قارچی گموز است. رطوبت زیاد عامل آن است علاجی ندارد.

پودرهای آردمانند روی برگ‌ها و ساقه‌ها دیده می‌شوند:

سفیدک پودری و یک بیماری قارچی است، گیاه را با سم قارچ‌کش طبق دستور هر 14 روز یک بار سم‌پاشی کنید تا پاک شود.

برگ‌ها پاره شده‌اند:

عامل آن باد شدید است. گیاه را حفاظت کنید.

کدوی زینتی پژمرده می‌شود خصوصاً در آفتاب:

قارچ ورتیسیلیوم حمله کرده است با محلول قارچ‌کش خاک را آبیاری کنید تا ریشه‌های جدید بتوانند سلامت گیاه را بازگردانند.

برگ‌ها خاکستری رنگ و بدحال هستند و زیر آنها تارهایی مشاهده می‌شوند:

کنه ریز قرمز تار عنکبوتی عامل آن است. با سم کنه‌کش نفوذی طبق دستور هر 7 روز گیاه را سم‌پاشی کنید. پس از سم‌پاشی احتمال طغیان کنه‌ها وجود دارد، سم‌پاشی را تکرار کنید.

میوه‌های جوان می‌ریزند، رشد هم متوقف شده است:

خاک باتلاقی شده است. آبیاری خارج از اندازه بوده و یا زهکش خوب کار نمی‌کند. شرایط را بررسی و رفع علت کنید. خاک را قبل از آبیاری بعدی خشک کنید.

ساقه‌های کدوی زینتی در نقطه رشد انتهایی به هم می‌پیچند:

هنگام سم‌پاشی یا هورمون‌پاشی بر علیه علوفه هرز غبار سم روی جوانه‌ها نشسته است. در هنگام وزش باد هورمون پاشی یا سم‌پاشی نکنید. گیاه سلامت خود را باز می‌یابد.

بالای گیاه خود را انداخته است:

خاک کدوی زینتی بی‌نهایت خشک است، فوراً گیاه را آبیاری کنید. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank