نام رایج: کلومنه آ

نام انگلیسی: Goldfish plant

نام علمی: Columnea microphylla

خانواده: Gesneriaceae

کلومنه آ بهترین و تماشایی‌ترین گیاه است به‌خصوص زمانی که به عنوان سبد آویزان از آن استفاده گردد برگ‌های آن مملو از پرزهای ارغوانی دلفریب و گل‌های نامنظم است، و دولبه قرمز رنگ آن زیبایی سبد آویزان را دو چندان می‌کند. گیاه در طبیعت اپی فیت است و بر روی تنه درختان جنگلی زندگی کرده و ریشه نقش چندانی در تغذیه ندارد.

زمانی که کلومنه آ به عنوان گل خانگی مورد بحث است می‌توان با مواد غذایی مصنوعی آن را تغذیه کرد، ساقه‌های آویزان آن به طول حدود 60 سانتیمتر می‌رسند که پرگل شدن گیاه در سال آینده بستگی به قطع آنها پس از پایان دوران گل‌دهی است. خانواده آن ژسنریاسه است.

عکسهای زیبا از کلومنه آ


نیازها و شرایط نگهداری کلومنه آ

  • نور: به نور کامل غیرمستقیم احتیاج دارد، گیاه را در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار ندهید.
  • دما: درجه حرارت 13 تا 16 بهترین نور برای این گیاه محسوب می‌گردد در صورت یکه درجه رطوبت بالا باشد درجه حرارت 24 نیز تحمل می‌کند.
  • آبیاری: در تابستان سطح خاک را مرطوب نگه دارید و حداقل هفته‌ای دوبار آبیاری کنید گیاه نسبت به باتلاقی شدن خاک حساس است و زهکش را همیشه بازدید کنید پاییز آبیاری را به هفته‌ای یک بار کاهش دهید در زمستان فقط با خشک شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید هر ده روز یک بار کافی است.
  • رطوبت: کلومنه آ در بهار و تابستان جهت تأمین رطوبت به غبارپاشی روزانه با آب سبک بدون املاح احتیاج دارد، از غبارپاشی روی گل‌ها جتناب کنید، جهت تأمین رطوبت دایمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگ‌ریزه آب اضافه کنید، دقت کنید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  • تغذیه: هر دو هفته یک بار با مواد غذایی مایع و جامد محلول در آب طبق دستور فروشنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.
  • خاک مناسب: مخلوطی از سه قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت بهترین خاک برای این گیاه است.
  • تعویض گلدان: در اواخر بهار هر سه سال یک بار گلدان تعویض کنید.
  • تمیز کردن برگ‌ها: از مواد براق‌کننده شیمیایی استفاده نکنید، غبارپاشی جهت تأمین رطوبت برای تمیز شد برگ‌ها کافی است.
  • ازدیاد: ریشه‌دار نمودن قلمه از شاخه‌های جوان در بهار در محیط گرم و مرطوب.

کلومنه آ Columnea

گل‌های کلومنه آ در اواخر زمستان ظاهر شده و محیط اطراف و سطح برگ‌ها را باید مرتباً غبارپاشی کرد.

غبارپاشی و تأمین رطوبت:

گیاهی که از آن به عنوان سبد آویزان استفاده می‌گردد به علت بیشتر مواجه بودن با جریان هوا رطوبت خود را زودتر از دست داده و احتیاج به غبارپاشی و یا حتی آبیاری بیشتری دارد، در بهار و تابستان هر روز نیاز به غبارپاشی با آب ولرم و سبک دارد، جهت تأمین رطوبت دایمی و پایدار زیرگلدانی را با فاصله بیشتر و بدون ایجاد تماس با گلدان‌ها به آن وصل کنید بخار شدن دایمی آب آن طراوات و شادابی همیشگی به گیاه می‌بخشد.

مشکلات، بیماریها و آفات کلومنه آ

زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل روی قاعده برگ‌ها تشکیل شده است:

حشره آفت عامل آن است، با سم حشره‌کش نفوذی هر دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کرده تا علایم برطرف گردند، با پنبه آغشته به سم نیز می‌توانید لکه‌ها را خیس کنید، در هنگام سم‌پاشی مواظب گل‌ها باشید.

برگ‌ها می‌ریزند و ساقه شروع به پوسیدن کرده است:

یا هوا خیلی سرد و یا آبیاری بیش از اندازه بوده است، کلومنه آ را به محل گرمتری منتقل کرده و زهکش را بازدید کنید، آب زیر گلدانی را خارج کرده، اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک شود سپس آبیاری کنید، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان‌ها باقی بماند.

نوک ساقه‌ها خشک و چروکیده می‌شوند این حالت در تابستان اتفاق می‌افتد، سپس برگ‌ها هم به همین حالت در می‌آیند:

گیاه خیلی تشنه است گلدان‌ها را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید آبیاری را تنظیم و غبارپاشی را فراموش نفرمایید.

برگ‌ها سیاه و گل‌ها بی‌رنگ هستند:

استفاده از مواد براق‌کننده شیمیایی عامل آن است، هرگز استفاده نکنید گیاه را با غبارپاشی تمیز کنید ولی گیاه را محفوظ نگه دارید.

لکه‌های سوخته روی گل‌ها مشاهده می‌گردند:

اشعه مستقیم آفتاب عامل آن است گیاه را به محلی با اشعه غیرمستقیم منتقل کنید.

برگ‌ها و اندام گیاه سالم ولی گل‌ها ظاهر نمی‌شوند:

نور کافی نیست کلومنه آ را به محل پرنورتری منتقل کرده ولی مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید. اگر برگ‌ه کوچک باقی مانده‌اند گیاه را تغذیه منصوعی کنید.

نکته عمومی

زمانی میتوانید گیاه را از نظر ابتلاء به بیماری یا حمله آفات مورد بازدید قرار دهید که برگها و گلهای پیر به طور طبیعی پژمرده می‌‌گردند حذف کرده باشید.

برگ‌ها خم و خشک می‌شوند:

هوا خیلی خشک است غبارپاشی روزانه با آب ولرم سبک در بهار و تابستان را فراموش نکنید، رطوبت دایم و پایدار ایجاد کنید، گیاه را نزدیک شوفاژ قرار ندهید.

ساقه‌ها دراز و منحرف و فاصله بین برگ‌ها زیاد است:

گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می‌برد طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

برگ‌ها زرد و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است:

عامل آن کنه ریز قرمز است، سطح زیرین برگ‌ها با اسفنج و یا پارچه مرطوب تمیز کرده و یا هفته‌ای یک بار با سم کنه‌کش طبق دستور سم‌پاشی کنید تا علایم برطرف گردند، ایجاد رطوبت در محیط در کاهش آفت مؤثر است.

برگ‌های قهوه‌ای شده و گل‌های کلومنه آ ظاهر نمی‌شوند:

هوا خیلی گرم است گیاه را به محل سردتر با جریان ملایم هوا منتقل کنید غبارپاشی با آب سبک را فراموش نفرمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0