آریوکارپوس Ariocarpus

نام انگلیسی: Living rock

نام علمی: Ariocarpus fissuratus

خانواده: Cactaceae

زیبایی این گونه به زیبایی ظاهری آن نیست بلکه عمر این کاکتوس در کویرهای مکزیک به ۳۰۰ – ۲۰۰ سال یا بیشتر می ­رسد، بعضی مواقع عمر کاکتوس عرضه شده شاید ۵ – ۴ برابر عمر فروشنده آن باشد. هم اکنون این کاکتوس قدیمی و تاریخی که به همین صفت هم شناخته می­ شود توسط تولیدکنندگان حرفه­ ای به بازار و مشتری­ها عرضه می­گردد. از معایب آن اینکه بعد از ۲۰ سال ممکن است پهنای آن از ۱۵ سانتیمتر تجاوز نکند. هنر پیوند در کاکتوس داران این نقص را برطرف کرده است.

نیازها و شرایط نگهداری آریوکارپوس

  • نور: حداکثر میزان نور نیاز دارد، پشت پنجره ­های نورانی آفتاب گیر را بهتر می­ پسندد. در گلخانه احتیاج به ایجاد سایه ندارد.
  • دما: حداقل دما ۴ درجه است امّا بهترین حرارت زیر ۳۸ درجه با اکسیژن فراوان در هوای جریان­ دار در تابستان است.
  • آبیاری: آبیاری آن ساده است. هفته ­ای دو بار در تابستان و خشک نگه داشتن خاک در زمستان و غبارپاشی لازم نیست.
  • تغذیه: تغذیه لازم ندارد اما به علت رشد اندک آن در حالت طبیعی تغذیه با کود پتاسه ۳ – ۲ بار در طول تابستان پیشنهاد می­گردد.
  • خاک: مخلوطی از ۷۵ درصد ماسه شکری، ماشی و نخودی و ۲۵ درصد کمپوست بدون خاک یا کم خاک از بهترین بسترها برای این کاکتوس است.
  • تعویض گلدان: جهت تعویض گلدان نباید ریشه را زود به زود مضطرب کرد. اصولا یک کاکتوس با پهنای ۱۰ – ۸ سانتیمتر هر ۳ سال یک بار تعویض گلدان می­گردد.
  • تمیز کردن و دفع آفات: هر سال ۴ – ۳ بار با آب مخلوط با سم حشره­ کش با احتیاط غبارپاشی گردد. غبارپاشی ملایم گرد و خاک­های لابلای پوست کاکتوس تمیز می­کند.

دیگر گونه­ های آریوکارپوس

سه گونه از این کاکتوس بیشتر از همه رایج است.

گونه A . lloydii (تصویر با گل صورتی) با پهنای ۱۸ سانتیمتر و A . furfuraceae با گلهای سفید و A . kotschoubeyanus با گلهای سفید کرمی


 نکته: ازدیاد کاکتوس­ها با بذر دو شرط اساسی برقرار بودن زهکش عالی و درجه حرارت ۲۴ – ۱۸ دارد.

کاکتوس Ariocarpus furfuraceus به پهنای ۱۸ سانتیمتر می­رسد و در سطح آن سلولهای، منشور ۳ وجهی غده­ مانندی وجود دارد که پهنای هر یک از غده ­ها ۳ برابر ارتفاع آنها می­رسد. گل بزرگ سفید رنگ آن از درون انبوهی از پشم­ها و کرکهای قهوه­ ای زرد در مرکز رشد انتهایی ظاهر می­گردد. روشن و زنده و سرحال بودن این توده کرک و پشم حاکی از ظهور گل در آینده است.

Ariocarpus kotschoubeyanus متعلق به گروهی از کاکتوس­ها است که به علت ریز بودن آن بندرت احتیاج به گلدانی با قطر ۱۰ سانتیمتر دارد. گلهای سفید یا بنفش صورتی آن در اواخر تابستان و پاییز ظاهر می­گردند. تا خاک خشک نشود هرگز آبیاری نکنید. در زمستان خاک را خشک نگه دارید.

درمان ریشه ­های صدمه دیده کاکتوس آریوکارپوس:

الف) ممکن است ریشه کاکتوس خریداری شده صدمه دیده باشد و علائم نارنجی و قهوه ­ای در قاعده گیاه از خود نشان دهد. با کارد تیز در حد کارد موکت بری قطعه بسیار نازکی از قاعده فاسد شده را بردارید و انقدر ادامه دهید تا آثار فساد مشاهده نگردد.

ب) پودر قارچ­کش مانند مانکوزب را با پودر هورمون ریشه ­زا مخلوط کرده و جهت جلوگیری از فساد قارچی و باکتریایی در محل نمونه ­برداری شده پودرپاشی کنید. ۲ تا ۳ هفته اجازه دهید خشک شود سپس گلدان را با کمپوست نو تعویض کنید.

 نکته: در انتخاب گیاهان هم­خوانی رنگ دیوار پس زمینه و نقش و نگارهای آن با رنگ و شکل و بافت و اندازه برگ­ها در نظر بگیرید گیاهان رنگارنگ با شکل­های متنوع در جلوی دیوار با نقش و نگار ساده بهتر جلوه می­ کنند.

A . lloydii دارای برجستگی­ های غده ­ای الماس شکل خاکستری است که مانند سلولهای کاسه پشتی به همدیگر چسبیده و به صورت مارپیچی دور کره حرکت کرده تا به نقطه رشد انتهایی برسد.

فاکتورهای یک کاکتوس سالم

یک کاکتوس سالم را از طریق ۲ فاکتور و خصوصیت باید شناخت اول کپه پشم یا موی موجود در نقطه رشد که کاملا درخشنده و زنده است دوم گلهای آن که در اواخر  تابستان ظاهر شده و هر کدام ۳ روز روی گیاه باقی می­مانند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم