آریوکارپوس Ariocarpus

نام انگلیسی: Living rock

نام علمی: Ariocarpus fissuratus

خانواده: Cactaceae

زیبایی این گونه به زیبایی ظاهری آن نیست بلکه عمر این کاکتوس در کویرهای مکزیک به ۳۰۰ – ۲۰۰ سال یا بیشتر می ­رسد، بعضی مواقع عمر کاکتوس عرضه شده شاید ۵ – ۴ برابر عمر فروشنده آن باشد. هم اکنون این کاکتوس قدیمی و تاریخی که به همین صفت هم شناخته می­ شود توسط تولیدکنندگان حرفه­ ای به بازار و مشتری­ها عرضه می­گردد. از معایب آن اینکه بعد از ۲۰ سال ممکن است پهنای آن از ۱۵ سانتیمتر تجاوز نکند. هنر پیوند در کاکتوس داران این نقص را برطرف کرده است.

نیازها و شرایط نگهداری آریوکارپوس

  • نور: حداکثر میزان نور نیاز دارد، پشت پنجره ­های نورانی آفتاب گیر را بهتر می­ پسندد. در گلخانه احتیاج به ایجاد سایه ندارد.
  • دما: حداقل دما ۴ درجه است امّا بهترین حرارت زیر ۳۸ درجه با اکسیژن فراوان در هوای جریان­ دار در تابستان است.
  • آبیاری: آبیاری آن ساده است. هفته ­ای دو بار در تابستان و خشک نگه داشتن خاک در زمستان و غبارپاشی لازم نیست.
  • تغذیه: تغذیه لازم ندارد اما به علت رشد اندک آن در حالت طبیعی تغذیه با کود پتاسه ۳ – ۲ بار در طول تابستان پیشنهاد می­گردد.
  • خاک: مخلوطی از ۷۵ درصد ماسه شکری، ماشی و نخودی و ۲۵ درصد کمپوست بدون خاک یا کم خاک از بهترین بسترها برای این کاکتوس است.
  • تعویض گلدان: جهت تعویض گلدان نباید ریشه را زود به زود مضطرب کرد. اصولا یک کاکتوس با پهنای ۱۰ – ۸ سانتیمتر هر ۳ سال یک بار تعویض گلدان می­گردد.
  • تمیز کردن و دفع آفات: هر سال ۴ – ۳ بار با آب مخلوط با سم حشره­ کش با احتیاط غبارپاشی گردد. غبارپاشی ملایم گرد و خاک­های لابلای پوست کاکتوس تمیز می­کند.

دیگر گونه­ های آریوکارپوس

سه گونه از این کاکتوس بیشتر از همه رایج است.

گونه A . lloydii (تصویر با گل صورتی) با پهنای ۱۸ سانتیمتر و A . furfuraceae با گلهای سفید و A . kotschoubeyanus با گلهای سفید کرمی


 نکته: ازدیاد کاکتوس­ها با بذر دو شرط اساسی برقرار بودن زهکش عالی و درجه حرارت ۲۴ – ۱۸ دارد.

کاکتوس Ariocarpus furfuraceus به پهنای ۱۸ سانتیمتر می­رسد و در سطح آن سلولهای، منشور ۳ وجهی غده­ مانندی وجود دارد که پهنای هر یک از غده ­ها ۳ برابر ارتفاع آنها می­رسد. گل بزرگ سفید رنگ آن از درون انبوهی از پشم­ها و کرکهای قهوه­ ای زرد در مرکز رشد انتهایی ظاهر می­گردد. روشن و زنده و سرحال بودن این توده کرک و پشم حاکی از ظهور گل در آینده است.

Ariocarpus kotschoubeyanus متعلق به گروهی از کاکتوس­ها است که به علت ریز بودن آن بندرت احتیاج به گلدانی با قطر ۱۰ سانتیمتر دارد. گلهای سفید یا بنفش صورتی آن در اواخر تابستان و پاییز ظاهر می­گردند. تا خاک خشک نشود هرگز آبیاری نکنید. در زمستان خاک را خشک نگه دارید.

درمان ریشه ­های صدمه دیده کاکتوس آریوکارپوس:

الف) ممکن است ریشه کاکتوس خریداری شده صدمه دیده باشد و علائم نارنجی و قهوه ­ای در قاعده گیاه از خود نشان دهد. با کارد تیز در حد کارد موکت بری قطعه بسیار نازکی از قاعده فاسد شده را بردارید و انقدر ادامه دهید تا آثار فساد مشاهده نگردد.

ب) پودر قارچ­کش مانند مانکوزب را با پودر هورمون ریشه ­زا مخلوط کرده و جهت جلوگیری از فساد قارچی و باکتریایی در محل نمونه ­برداری شده پودرپاشی کنید. ۲ تا ۳ هفته اجازه دهید خشک شود سپس گلدان را با کمپوست نو تعویض کنید.

 نکته: در انتخاب گیاهان هم­خوانی رنگ دیوار پس زمینه و نقش و نگارهای آن با رنگ و شکل و بافت و اندازه برگ­ها در نظر بگیرید گیاهان رنگارنگ با شکل­های متنوع در جلوی دیوار با نقش و نگار ساده بهتر جلوه می­ کنند.

A . lloydii دارای برجستگی­ های غده ­ای الماس شکل خاکستری است که مانند سلولهای کاسه پشتی به همدیگر چسبیده و به صورت مارپیچی دور کره حرکت کرده تا به نقطه رشد انتهایی برسد.

فاکتورهای یک کاکتوس سالم

یک کاکتوس سالم را از طریق ۲ فاکتور و خصوصیت باید شناخت اول کپه پشم یا موی موجود در نقطه رشد که کاملا درخشنده و زنده است دوم گلهای آن که در اواخر  تابستان ظاهر شده و هر کدام ۳ روز روی گیاه باقی می­مانند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link