آردیزیا Ardisia

نام انگلیسی: Ardisia

نام علمی: Ardisia crispa

خانواده: Murcinaceae

گیاهی خانگی با شکل و قیافه غیر معمول چه از نظر وضع برگ و ساقه که شاخه ­ها در انتها از ساقه اصلی از یک نقطه و در بعضی موارد بصورت مارپیچ خارج می­شوند و چه از نظر گلها که به رنگی سفید، قرمز، و بنفش و به صورت خوشه­ ای و آویزان ظاهر می­گردند، گلها به تدریج تبدیل به میوه­ های حبه­ ای قرمز رنگ می­گردند که زیبایی گیاه را خصوصا در کریسمس دو چندان می ­کند.

آردیزیا معمولا در اوائل بهار گل می­دهد، گلها به تدریج به میوه­ های حبّه ­ای مانند قرمز رنگ آتشین تبدیل می­شوند، این میوه ­ها روی ساقه تا دوره گلدهی بعدی می­مانند. زیبایی رنگ سبز تیره برگها کمتر از زیبایی فریبنده گلها و میوه­ ها نیست.

نکته: اگر شنیدید که تعداد کمی از گیاهان به هوای کثیف و خفه جواب مثبت می­دهند و رشد بهتری دارند تعجب نکنید.

عکسهای زیبا از گیاه آردیزیا


نیازها و شرایط نگهداری گیاه آردیزیا

  • نور: عاشق نور است حتی نور شدید ظهر گاهی.
  • دما: درجه حرارت در زمستان حداقل 8 و در تابستان در درجه حرارت اطاق زندگی می­کند اگر درجه حرارت زیر 15  درجه نگه داشته شود میوه­ های حبّه­ ای مدت بیشتری روی ساقه می­مانند.
  • آبیاری: در تابستان 3 – 2 بار در هفته و زمستان هفته ­ای یک بار به آبیاری نیاز دارد زمانی که در پائیز میوه ­ها و گلها از بین رفته 3 – 2 هفته گیاه را آبیاری نکنید چون به استراحت نیاز دارد. زهکش مناسب دلخواه گیاه است.
  • رطوبت: در تابستان 3 بار و زمستان یک بار در هفته غبارپاشی کنید. برای تأمین رطوبت بهتر در زیر گلدانی آب و سنگریزه بریزید. انتهای گلدان با آب تماس پیدا نکند.
  • تغذیه: در فصل بهار و تابستان که فصلهای رشد است هر 14 روز یک بار گیاه آردیزیا را با محلول­های غذائی گیاهان خانگی طیق دستور تغذیه کنید.
  • خاک مناسب: خاک لوم و کمپوست بهترین محیط کامنت برای این گیاه خانگی است.
  • تعویض گلدان: هر سال در بهار فصل آن است، گیاه کمی دوست دارد ریشه ­هایش در هم برود. چندان عجله­ ای در تعویض نیست.
  • تمیز کردن برگها: غبارپاشی برای تمیزی برگها و اندام گیاهی کافی است استفاده از براق­کننده ­های شیمیایی چندان زیانی ندارد.
  • رطوبت: اگر گلدان در محلی خشک و گرم قرار دهید با غبارپاشی هفته­ ای 3 بار رطوبت را بالا نگه دارید. در زیر گلدانی مقداری ریگ و یا صدف زیبا بریزید، این عمل علاوه بر زیبا کردن زیر گلدانی به علت عدم تماس ته گلدان با زیر گلدانی از باتلاقی شدن خاک جلوگیری می ­کند، مزیت دیگر اینکه رطوبت در محیط کوچکی از محل گلدان بالا می­رود.

 نکته مهم: با شروع بهار گیاه باید رشد جدید خود را شروع کند و در تابستان گلهای خود را ظاهر سازد در غیر این صورت باید به کم بودن نور فکر کرد. اتصال گلدان به محلی پر نورتر یا نور غیر مستقیم الزامی است.

مشکلات آفات و بیماریهای گیاه آردیزیا

قبل از تشکیل میوه گلهای آردیزیا می ­­ریزند:

هوا خیلی سرد است، در صورت امکان گلدان را به محلی گرم­تر با درجه حرارت 15 منتقل کنید.

در تابستان برگها شل شده و آویزان می­ گردند:

این حالت اصولا بعد از مسافرتها که گیاه بی آبی کشیده اتفاق می ­افتد، سطل یا تشتی پر از آب کرده و گلدان را برای مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید سپس اجازه دهید آب آن از زهکش خارج شود. در تابستان 3 – 2 بار در هفته و در زمستان هفته­ ای یک بار آبیاری کافی است.

برگها رنگ پریده هستند و رو به سفیدی می­ روند:

گلدان در معرض نور مستقیم قرار گرفته است. آن را به محلی با سایه بیشتر منتقل کنید.

لکه­ هایی با تارهای ریز روی برگها دیده می­شود:

کنه قرمز گیاهی عامل آن است هر 14 روز یک بار با یک سم کنه­ کش آبامکتین سمپاشی کنید. غبارپاشی مرتب فراموش نشود. رطوبت را بالا نگه دارید.

برگها زرد می­شوند:

رطوبت خیلی زیاد است، آبیاری بیش از اندازه و خاک گلدان باتلاقی شده است. سوراخ زهکش را بازدید کنید و به گلدان اجازه دهید کمی بی آبی بکشد، در زمستان هفته ­ای یک بار آبیاری برای گیاه آردیزیا کافی است و در پاییز این مدت را به 3 – 2 هفته برسانید.

اجسام پنبه ­ای سفید در سطح زیر برگها و ساقه­ ها مشاهده می ­شود:

عامل آن حشره شپشک است، سطوح پنبه ­ای را با محلول سم نفوذی کنفیدور سمپاشی  و با پنبه آغشته به محلول سم، سطوح را تمیز کنید سمپاشی در صورت لزوم می ­تواند پس از 14 روز تکرار گردد.

برگها می­ ریزند:

هوا خیلی خشک است غبارپاشی را مرتبا انجام دهید، اگر درجه حرارت بالاتر از 15 درجه است غبارپاشی را زیادتر کنید، زمانی که گیاه به 70 سانتیمتری رسید ریزش برگهای پایین گیاه طبیعی است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0