کاکتوس دم موشی Aporocactus

نام انگلیسی:   Rats – tail cactus

نام علمی: Aporocactus flagelliformis

خانواده:    Cactaceae

یکی از بهترین و معروف­ترین کاکتوس­ها برای سبد آویزان است. آنهایی که با کاکتوس آشنایی داشته و خانه آنها دارای سراسر و ایوان است همگی از این کاکتوس زیبا به عنوان سبد آویز استفاده می­کنند. نام آن در بین عام به خاطر ساقه­ های آویزان آن کاکتوس دم موشی نام گرفته است. دو رگ­ه ایی که حاصل لقاح دو گونه Aporocactus و Epiphyllums است با گلهای بسیار زیبا در بازار گل جهانی موجود است. سرمای زمستان را نمی­تواند تحمل کند و به همین علت در زمستان آن را نقل و انتقال نمی ­دهند. گلها در فصل بهار شروع به ظهور می­ کنند.

عکسهای زیبا از کاکتوس دم موشی


نیازها و شرایط نگهداری کاکتوس دم موشی

  • نور: بالای پنجره ­های پر نور بهترین محل برای آن است و چون از آن به عنوان سبد آویز استفاده می­گردد ساقه­ های آویزان از نور پنجره به خوبی استفاده می­ کنند. در گلخانه آفتاب ظهر گاهی به آن صدمه وارد می­کند و باید برای آن سایه درست کرد.
  • دما: کمتر از 4 درجه سانتیگراد به آن صدمه وارد می­شود، زیر 38 درجه بهترین دما برای آن است. هوای تازه اکسیژن­ دار مورد پسند آن است.
  • آبیاری: در بهار و تابستان هفتگی آبیاری کنید و در زمستان در صورت لزوم فقط جهت زنده ماندن آب بسیار کمتری لازم دارد. اصولا باید در زمستان آن را از آب انداخت. در بهار و تابستان هر هفته غبارپاشی کنید و در زمستان به هر 8 – 6 هفته یک بار کاهش دهید.
  • خاک: کمپوست کم خاک بدون شن و ماسه بهترین بستر است.
  • تعویض گلدان: در هر بهار گلدان کاکتوس دم موشی را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید تا قطر گلدان یا سبد به 15 سانتیمتر برسد. سالهای بعد آنرا در گلدان با همان اندازه تعویض کنید. در هنگام تعویض تا آنجایی که امکان دارد. ریشه را تکان دهید تا خاک قدیمی حذف گردد و بجای آن از کمپوست نو استفاده کنید. پس از تعویض دو هفته آبیاری نکنید. اگر ساقه ­ها افزون بر اندازه گلدان یا سبد هستند برای قلمه استفاده کنید.
  • تمیز کردن و دفع آفات: در بهار و تابستان به صورت هفتگی و در زمستان هر دو ماه یک بار غبارپاشی کنید تا علاوه بر تمیز شدن گیاه رطوبت موضعی نیز تأمین گردد. در آب غبارپاشی می­توانید با رعایت احتیاط سم حشره­ کش نیز اضافه کنید. در نظر گرفتن توصیه­ های کارشناسی الزامی است.

گل زیبایی که در عکسها بالا مشاهده می­ کنید دو رگ (هیبرید) حاصله بین Aporocactus و Epiphyllum است. گلها مشخصات هر دو والد را به ارث برده ­­اند. گلبرگهای داخلی رنگ یک والد و گلبرگهای خارج رنگ والد دیگر را دارد. دو رگ­ها واقعا در سبدهای آویزان دلفریبی فوق­ العاده ­ای دارند.

گونه­ های دیگر: A . conzatii و A . flageriformis  و هیبریدهای حاصله از آنها با گلهای دلفریب به رنگهای صورتی و قرمز آتشین در بازار جهانی موجود است.

 اشاره: تمام کاکتوس­ها از جمله کاکتوس دم موشی در زمستان احتیاج به سرما و محیط خشک دارند آبیاری در آنها یا بطور کلی متوقف است یا به اندازه ­ای است که گیاه فقط سر پای خود بایستد.

طول ساقه ­های زیبا و آویزان در Aporocactus flagelliformis در شرایط مساعد در طول 5 سال به 2 متر می­رسد که اصولا در اکثر سبدها بیش از یک متر نیست. در اوایل بهار گلهایی با رنگهای صورتی قرمز به ظهور می­رساند که 5 – 4 روز روی ساقه می­ماند. سالم بودن گیاه در رشد قابل قبول ساقه­ ها خلاصه می ­شود. و در آخر اینکه گلهای کمتر روی شاخه به معنی کافی نبودن نور در طول سال بوده است.

 آگاهی: اگر زیبایی فوق ­العاده از Aporocactus  انتظار دارید آن را در سبد آویزان کاشت کنید و منظره خیره­ کننده ساقه­ های آویزان و گل­های روی آنرا ببینید و لذت ببرید.

تکثیر کاکتوس دم موشی به روش قلمه ­گیری

  1. پس از تمام شدن دوره گلدهی با کارد تیز در حد کارد موکت­بری یا تیغ قلمه ­های 8 – 5 سانتیمتری با برش زاویه ­دار تهیه کنید.
  2. برای جلوگیری از پوسیدگی و فساد محل قطع را در قلمه و در پایه مادری به پودر هورمون ریشه ­زا مخلوط با قارچ­کش آغشته کنید.
  3. گلدانهای با قطر 8 – 5 سانتیمتر (در بازار گلفروشی ایران به نام استکانی معروف هستند) و کمپوست مخصوص کاکتوس تهیه و قلمه را روی سطح کمپوست داخل گلدان قرار دهید.
  4. قلمه را در کمپوست فرو نکنید بلکه فقط با آن تماس دهید، روی گلدان کیسه پلاستیکی به گونه­ ای بکشید که سر قلمه بیرون از پلاستیک باشد. 3 – 2 هفته بعد ریشه ­ها ظاهر خواهند شد. در این هنگام آبیاری شود، تا ریشه ­ها ظاهر شده ­اند آبیاری نکنید گلدان را در نقطه­ ای روشن و نه در آفتاب قرار دهید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0