نام رایج: گینورا

نام انگلیسی: مخملی Velvet plant

نام علمی: Gynura sarmentosa

خانواده: Asteraceae compositae

گینورا گیاهی است علفی از خانواده کمپوزیته و زادگاه آن هندوستان، زیبایی فوق‌العاده آن به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ روی برگ‌ها و ساقه‌های آن است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی‌گردد و تماشای آن از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است برگ‌ها دندانه‌دار و به صورت نامنظم روی ساقه‌ها می‌روید.

گیاه تزئینی مناسبی برای کاشت گروهی به خصوص با گیاهان برگ سبز است، استفاده از آن در سبد آویزان و یا جامه‌ای شیشه‌ای هم رایج است، نگهداری آن ساده و در صورت حذف هر شش ماه یک بار جوانه‌های انتهایی گیاه حالت پرپشت به خود می‌گیرد، گل‌های ریز زرد رنگ آن کمی بدبوست و به محض مشاهده قبل از باز شدن باید حذف گردند.

عکسهای زیبا از گینورا


نیازها و شرایط نگهداری گینورا

  •  نور: جهت نمایان شدن بهتر و بیشتر رنگ‌ها در برگ احتیاج به نور قوی دارد، پشت پنجره پرنور بهترین مکان است ولی باید مواظب اشعه مستقیم آفتاب بود.
  •  دما: اگرچه گینورا در زمستان درجه حرارت 13 را تحمل می‌کند ولی درجه حرارت مطلوب در این فصل 15 درجه است، ماکزیمم درجه حرارت تابستان 21 درجه سانتیگراد توصیه می‌گردد.
  •  آبیاری: در تابستان آبیاری روزانه و در زمستان هفته‌ای یک بار پیشنهاد می‌گردد. چنانچه درجه حرارت پایین‌تر از 13 درجه سانتیگراد است آبیاری را متوقف کنید، پس از آبیاری برگ‌ها را تکان دهید تا قطرات آب از روی برگ‌ها بریزند.
  •  رطوبت: غبارپاشی هفته‌ای یک بار به خصوص در تابستان رطوبت مورد نیاز گینورا را تأمین می‌کند ولی برای رسیدن به یک رطوبت پایدار باید زیرگلدانی سنگریزه‌دار را پر از آب کرد، توجه کنید که انتهای گلدان با سنگریزه در ارتباط باشد نه آب.
  •  تغذیه: کمبود مواد غذایی و عناصر لازم برای رشد را با اضافه نمودن کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاه زینتی طبق دستور هر ماه یک بار جبران کنید.
  •  خاک مناسب: لیمونی کمپوست.
  •  تعویض گلدان: در صورتی که از ساقه‌های بزرگ جهت قلمه‌گیری استفاده نشده است در اوایل سال سوم رشد خود احتیاج به تعویض گلدان دارد.
  •  تمیز کردن برگ‌ها: غبارپاشی برای تأمین رطوبت برگ‌های گینورا را نیز تمیز می‌کند احتیاجی به تمیز کردن با اسفنج و پارچه یا مواد شیمیایی نیست.
  • ازدیاد: ریشه‌دار نمودن قلمه‌های سبز به روش ازدیاد مصور مراجعه فرمایید.

گینورا Gynora

بوی گل‌های ریز زرد و نارنجی رنگ گینورا که در انتهای ساقه‌ها ظاهر می‌گردند ناخوشایند است، حذف فوری آنها بیدار شدن جوانه‌های جانبی و رشد آنها و در نتیجه توپی و پرپشت شدن گیاه را به دنبال دارد.

روش ازدیاد:

الف) از ساقه‌های سالم قلمه‌هایی تهیه کنید که حداقل 2 جفت برگ داشته باشد.

ب) یک جفت برگ پایینی را قطع و ساقه را طوری در خاک کاشت کنید که جفت برگ باقیمانده درست در سطح خاک باشد، آبیاری کنید و سه هفته اول گلدان را با چادر پلاستیکی بپوشانید، هر روز به مدت 5 دقیقه چادر پلاستکی را بردارید.

مشکلات، بیماریها و آفات گینورا

برگها رنگ زیبای بنفش را از دست داده و به سبز شدن تمایل پیدا کردهاند:

نور کافی نیست، گلدان را به محل روشن‌تری منتقل کنید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

برگهای جدید ریز و ساقه گل دهنده آشکار شده است:

گل را قطع کنید تا قدرت گیاه متوجه تولید برگ گردد.

لکههای سوخته روی برگها مشاهده میگردد:

در هنگام آبیاری یا غبارپاشی قطرات آب روی برگ‌ها به جا مانده است، پس از غبارپاشی یا آبیاری ساقه را تکان دهید، غبارپاشی در آفتاب انجام ندهید.

برگها و ساقهها پژمرده میشوند:

دو حالت دارد، ممکن است گینورا تشنه باشد، گلدان را به مدت 5 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید و آبیاری‌های بعدی را تنظیم کنید، چنانچه آبیاری مرتب باشد ولی گیاه در حال تلف شدن است ریشه‌ها را بازدید کنید، در صورت متراکم بودن آنها احتیاج به تعویض گلدان با یک اندازه بزرگتر دارد.

لکههای سوخته روی برگها است:

اگر مربوط به غبارپاشی در آفتاب نباشد عامل آن مواد براق‌کننده شیمیایی است از آنها استفاده نکنید.

برگها بد شکل و حشرات چسبنده سبز رنگ روی آنها به چشم میخورد:

با سم حشره‌کش نفوذی طبق دستور هر دو هفته یک بار سم‌پاشی کنید تا علایم برطرف گردند.

شاخهها منحرف، دراز بیش از اندازه و فاصله برگها زیاد است:

احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد، طبق دستور گیاه را تغذیه کنید، در صورتی که گیاه شما بیش از 3 سال عمر دارد از ساقه‌های آن به عنوان قلمه استفاده کنید.

ساقه پوسیده و گیاه در حال تلف شدن است:

دو حالت دارد، یا هوا خیلی سرد است که گلدان را به محل گرم‌تری انتقال دهید، یا افراط در آبیاری عامل آن است، سوراخ ته گلدان را بازدید و اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتری شروع کنید.

نکته عمومی

قبل از خرید دقت فرمایید که برگ‌های گینورا خشک نباشد، عاری از آفت و بیماری باشند و لکه‌های سوخته روی اندام آن مشاهده نگردند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0