نام رایج: گراپتوپتالوم

نام انگلیسی: Graptopetalum

نام علمی: Graptopetalum bellum

خانواده: Crassulaceae

گراپتوپتالوم گیاه گوشتی جدید است که اخیراً به بازار معرفی شده. قبلاً آن را با نام Tacitus.bellus می‌شناختند. طول آن به 4 سانتیمتر و پهنا به 15 – 10 سانتیمتر بالغ می‌گردد. از گونه‌های دیگر G.pachyphyllum با برگ‌های با نوک تیره و رنگ آبی خاکستری و G.paraguayense با برگ‌های سفید خاکستری که کلیه آنها به آسانی پرورش می‌یابند.

عکسهای زیبا از گراپتوپتالوم


نیازها و شرایط نگهداری گراپتوپتالوم

  •  نور: نقطه‌ای نورانی برای گلدهی و پهن شدن در سطح گلدان نیاز دارد.
  •  دما: حداقل درجه حرارت 9 است. هوای جریان دار با اکسیژن فراوان از خواسته‌های گراپتوپتالوم است.
  •  آبیاری: در هر دو هفته یک بار در بهار و تابستان و هفتگی در ماه‌های داغ آبیاری کنید. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود، در پاییز با آن مدارا و در زمستان آبیاری را قطع کنید.
  •  تغذیه: در تابستان گراپتوپتالوم را 3 – 2 بار با کود پتاسه قوی تغذیه کنید.
  •  خاک: کمپوست کم خاک یا بدون خاک همراه با 30 درصد ماسه ماشی نخودی از بهترین است.
  •  تعویض گلدان: هر سال در بهار در گلدان یک درجه بالاتر باز کاشت کنید، هنگامی که اندازه گلدان به 15 سانتیمتر رسید تعویض گلدان لازم نیست اما هر سال گراپتوپتالوم را بیرون آورده، تکان دهید تا خاک‌های قدیمی ریزش کند سپس در خاک نو در همان گلدان بازکاشت کنید. دو هفته اول آبیاری نکنید.
  •  ازدیاد: گیاهچه‌های رشد کرده اطراف گلدان را با احتیاط با کارد تیز قطع کرده و با گرد هورمون ضدعفونی کنید. 2 روز اجازه دهید خشک شود و در کمپوست نو کاشت کنید. سه هفته آبیاری نکنید تا ریشه‌ها ظاهر شوند. پس از حدود 4 هفته گیاهچه‌های جدید گراپتوپتالوم ظاهر می‌شوند، برگ‌های قدیمی را تا خشک شدن کامل قطع نکنید.

هشدار

بعضی مواقع عوامل متضاد علائم یکسانی را در اندام گیاهی نمایان میکنند. اکثر گیاهان نسبت به آبیاری بیش از اندازه و تشنگی شدید عکسالعمل همانند دارند. شرایط را دقیقاً بازدید کنید.

گراپتوپتالوم Graptopetalum

رنگ گل در گراپتوپتالوم برعکس گونه‌های دیگر که سفید یا کرمی هستند. صورتی و قرمز رنگ است. گل‌ها در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می‌شوند و تا 10 روز روی گیاه باقی می‌مانند.

مشکلات، بیماریها و آفات گراپتوپتالوم

اجسام سفید پنبهای شکل روی برگها و محل خروج شاخههای جدید دیده میشوند:

شپشک آردآلود عامل آن است. با یک سم نفوذی کل بدنه گیاه را سم‌پاشی کنید، با پنبه آلوده به همین محلول لکه‌های سفید که در حقیقت لاروهای شپشک زیر آن هستند مسموم کنید.

حشرات ریز روی غنچهها، گلها و برگها وجود دارند:

شته سبز است، با یک سم نفوذی طبق دستور گیاه را سم‌پاشی کنید در صورت لزوم 10 روز دیگر سم‌پاشی تکرار شود.

برگ‌های گراپتوپتالوم پژمرده می‌شوند:

خاک خشک است، اگر زمستان است هر ماه یک بار و اگر تابستان هستید هنگامی که سطح خاک خشک می‌شود آبیاری کنید.

تعداد برگها کم و ریز است:

نیاز به تغذیه یا تعویض گلدان دارد و یا خاک خیلی خشک است. ظرفی پر از آب کرده و گلدان را به گونه‌ای در آن بگذارید که آب تا وسط گلدان باشد مدت نیم ساعت صبر کنید تا سیرآب شود. میزان آب در هر مرتبه زیادتر کنید، در بهار گلدان را تعویض کنید، در تابستان 3 – 2 بار تغذیه کنید.

قطعات نیم‌دایره از برگ خورده شده، قاعده گیاه باد کرده و از رشد هم خبری نیست:

شپشک درخت مو عامل آن است، با پودر سم حشره‌کش اطراف قاعدده ساقه پودرپاشی کرده و با محلول سم نفوذی گلدان را آبیاری کنید تا لارو حشره کشته شود. اول کتاب مطالعه کنید.

مرکز گیاه ریشه غیرعادی دارد، برگ‌ها سبز کم رنگ هستند و در بهار و تابستان گل‌ها ظاهر نشده‌اند:

یا نور کافی نیست، در این حالت گیاه را برای دو هفته گام به گام به نور ملایم آفتاب ببرید و یا در زمستان هوا خیلی گرم و خاک مرطوب است، گیاه را در درجه حدود 10 نگه دارید. هر ماه یک بار آب دهید تا برگ‌ها فقط پا برجا بمانند.

رشد گراپتوپتالوم متوقف است و در هنگام تعویض گلدان اجسام پنبه ای شکل روی ریشه‌ها مشاهده شده است:

شپشک آردآلود ریشه عامل آن است، ریشه را خارج و در داخل محلول سم تماسی کرده و بشویید، دو روز اجازه دهید تا خشک شود. درون گلدان تمبر و خاک کمپوست نو دوباره کاشت کنید. تا دو هفته آبیاری نکنید.

برگها تلف میشوند و لکههای سوخته روی آنها است:

آفتاب سوختگی است. از معرض نور مستقیم خارج کنید، برای دو هفته گام به گام به آفتاب ملایم ببرید، در تابستان هوای در جریان مورد نیاز است.

حاشیه برگها قهوهای شده و میپیچند:

عارضه مربوط به نقل و انتقالات و دستمالی کردن بیش از حد است، کشنده نیست

برگ‌های گراپتوپتالوم شکل طبیعی خود را از دست داده‌اند:

استفاده بی‌رویه از سموم و خارج از دستور کارشناسی عامل آن است. گیاهان گوشتی سم ضعیف با غلظت کم را بهتر تحمل می‌کنند.

برگ‌ها سیاه شده و به راحتی جدا می‌شوند: 

هوا به شدت سرد و خاک خیلی مرطوب است. در زمستان هنگامی که کمپوست خشک است اجازه ندهید درجه حرارت پایین‌تر از 7 برود. اگر ریشه پوسیده شده درمان کنید تا ریشه‌های جدید ظاهر شوند (اول کتاب را بخوانید) اگر گیاه به حالت عادی برنگشت از برگ‌ها به عنوان قلمه استفاده کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1