نام رایج: جیمنوکالیسیوم

نام انگلیسی: Gymnocalycium

نام علمی: Gymnocalycium bruchii

خانواده: Cactaceae

جیمنوکالیسیوم از کاکتوس‌های مشهور و عمومی است. زادگاه اصلی آن از آمریکای جنوبی گرفته تا بولیوی، آرژانتین و برزیل و اروگوئه پراکنده است. به عنوان کاکتوس تک ساقه‌ای و نه کپه‌ای مشهور است. استوانه‌ای با خارهای قوی با گل‌های انفرادی، به جز چندگونه بقیه آنها به ندرت به گلدان‌های بالاتر از 13 سانتیمتر قطر لازم دارند.

گل‌ها در G.baldianum قرمز اما در گونه‌های دیگر سبز، زرد، قرمز، صورتی و سفید هستند.

دقت:

درجه حرارت چای سرد شده را به خاطر بسپارید و سپس گلدان خود را آبیاری کنید.

عکسهای زیبا از جیمنوکالیسیوم


نیازها و شرایط نگهداری جیمنوکالیسیوم

  • نور: در اتاق‌ها مکان‌های نورانی‌تر را ترجیح می‌دهند اما چنانچه در گلخانه پرورش می‌یابند در روزهای پرنور تابستانی خواهان کمی سایه هستند.
  •  دما: جیمنوکالیسیوم دمای بالای 4 درجه در زمستان، و زیر 38 در تابستان با اکسیژن فراوان در هوای جریان‌دار را می‌پسندد.
  •  آبیاری: در بهار و تابستان با هر دو هفته یک بار شروع کنید. در روزهای داغ تابستانی به هفته‌ای یک بار برسانید. در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید. در پاییز به اندازه لزوم شاید هر ماه یک بار و در زمستان قطع کامل.
  •  تغذیه: با کودهای پتاسه قوی جیمنوکالیسیوم خود را در ماه‌های تابستان و بهار تغذیه کنند.
  •  خاک: یک قسمت ماسه شکری، ماشی، نخودی با دو قسمت کمپوست بدون خاک مخلوط خوبی است.
  •  تعویض گلدان: در اول هر سال جیمنوکالیسیوم را به گلدان جدید با یک درجه بزرگ‌تر منتقل کنید تا قطر گلدان به 13 سانتیمتر برسد. سپس در داخل خود گلدان عمل تعویض خاک انجام دهید. دو هفته اول پس از تعویض آبیاری نکنید.
  •  تمیز کردن و دفع آفات: اکثر گونه‌های کاکتوس در سطح خود منافذی دارند که ترشحات شیره گیاهی و شهد مانند آنها محیط سطحی گیاه و خارهای زیبا را کثیف و به گردوخاک آلوده می‌کند. تمیز کردن گیاه با مخلوط سموم حشره‌کش و در بعضی موارد قارچ‌کش این امکان را می‌دهد که قبلاً از حمله آفات و امراض پیشگیری کرده باشید.

جیمنوکالیسیوم Gymnocalycium

رشد Gymnocalycium bruchii آسان و ظهور گل‌ها آسان‌تر است. ساقه‌ها به صورت انبوه در کنار پایه مادری رشد می‌کنند و ساقه‌های جانبی از هر طرف جوانه می‌زنند. در اوائل تابستان در هر ساقه یا «سر» 3 – 2 گل ظاهر می‌گردد و در یک کپه گیاهی ممکن است صدها گل ظهور پیدا کنند. این در حالی است که گیاه در گلدانی با قطر 15 سانتیمتر قرار دارد.

دیگر گونه‌ها:

گونه G.buenkeri کاکتوس موردنظر حرفه‌ای‌ها و تولیدکنندگان بزرگ است. شکل بدن آن کروی با شیارهایی روی پوست که مانند طالبی گیاه را به چند قاچ تقسیم می‌کند. زیبایی این تقسیم‌بندی پوستی واقعاً بی‌نظیر است. خارها اول به طرف خارج هدایت می‌شوند سپس نوک آنها با یک قوس زیبا به داخل برمی‌گردد. گونه‌های بسیاری در بازار موجود است.

اشاره

قبل از خرید گوشتیها و کاکتوسها نور و اکسیژندار بودن هوای اتاق خود را در نظر بگیرید وگرنه منتظر مریض شدن گیاه خود باشید.

کاشت بذر:

الف) بذرهای جیمنوکالیسیوم را در سینی کاشت پر از کمپوست و لایه‌ای از ماسه شکری که قبلاً تهیه کرده‌اید به صورت کمی دور از هم کاشت کنید.

ب) نشاء‌های جدید به امراض قارچی حساس هستند، آب آبیاری را با پودر قارچ‌کش مخلوط کنید و آبیاری از زیر انجام شود.

ج) سینی کاشت را با کیسه پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت به اندازه کافی حفظ شود. در نور و نه در آفتاب مستقیم بگذارید، بهتین درجه حرارت 21 است. آبیاری درجه حرارت 21 است. آبیاری نکنید تا قطرات بخار آب زیر پلاستیک خشک شود. پس از 6 هفته نشاء‌ها را در گلدان استکانی و یا به فاصله 2 سانتیمتر از همدیگر در سینی کاشت کنید.

کاکتوس Gymnocalycium bicolor از این نظر به آن دو رنگ می‌گویند که خارهای سیاه و سفید هم‌زمان دارد و سریع‌الرشد است به گونه‌ای که ظرف 5 سال گلدانی به قطر 10 سانتیمتر را پر می‌کند و ارتقاع آن نیز به همین سرعت افزایش می‌یابد. گل‌های صدفی قرمز آن پس از 3 سالگی گیاه ظاهر می‌شوند.

کاکتوس gymnocalycium baldianum دارای گل‌های قرمز روشنی است که زمان ظهور آنها 3 – 2 سالگی گیاه و با پهنای 5 سانتیمتر است.

دوران گلدهی جیمنوکالیسیوم در تابستان است و گل ها از پس باز شدن غنچه‌های سبز تیره که در انتها و نقطه رشد انتهایی است ظاهر می‌شوند. هرکدام از گل‌ها تقریباً یک هفته روی گیاه باقی می‌مانند.

کاکتوس Gyminocalycium آفتاب ظهرگاهی خصوصاً در تابستان را تحمل نمی‌کند اگر آن را در گلخانه نگهداری می‌کنید. در ماه‌های داغی تابستان برای آن سایه درست کنید.

کاکتوس‌های از جنس جیمنوکالیسیوم از حمله کنه تار عنکبوتی در مصون هستند اما بهتر است برای احتیاط همراه با آب غبارپاشی سم حشره کش نیز مخلوط گردد. تا از حمله احتمالی پیشگیری کرده باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0