گیاه آپارتمانی زامیفولیا قرن ها قدمت دارد. این گیاه برای اولین بار در سال 1829 با نام Caladium Zamiifolium شهرت یافت. در سال 1856 نام جنس آن به Zamioculcas تغییر یافت. گیاه آپارتمانی زامیفولیا (Zamioculcas Zamiifolium) در کنیا و قسمت های جنوبی و شرقی آفریقای جنوبی یافت شد.

زامیفولیا سال‌ها در خارج از منزل رشد می‌کرد. بعد از چند سال، گلخانه های هلندی واقع در آفریقای جنوبی شاهد پتانسیل بالقوه این گیاه بودند و به فکر توزیع آن در سراسر جهان در سال 1996 افتادند. لذا، گیاه آپارتمانی زامیفولیا یا زی زی (ZZ plant) به سرعت در سراسر جهان، دفاتر و منازل گسترش پیدا کرد.

مشخصات ظاهری گیاه آپارتمانی زامیفولیا

گیاه آپارتمانی زامیفولیا جزء گیاهان گلدار شناخته می شود، اما به ندرت گل می دهد. درعوض، این گیاه با مشخصه برگ های سبز تیره و پهن شناخته شده است. زی زی برگ های گوشتی، صاف و براقی به طول 40-60 سانتی متر دارد. رنگ سبز تیره برگ ها نشانگر این است که آنها حتی با جذب نور کمتر برای استفاده در محیط های سر بسته مانند منازل و دفاتر مناسب هستند.

گیاه آپارتمانی زامیفولیا دارای ریشه های ضخیم و توده های سیب زمینی مانند به نام ریزوم است. ریزوم ها با ذخیره آب باعث مقاومت گیاه در شرایط کم آبی می شوند. از طرفی دیگر، زامیفولیا قابلیت تصفیه هوا را دارد.

طبق مطالعه ای، این گیاه حتی قادر است مقادیر قابل توجهی از زایلن، تولوئن، بنزن و اتیل بنزن موجود در هوا را تصفیه کند. زمان گلدهی گیاه زامیفولیا معمولاً اواسط تابستان تا اوایل پاییز است. گل های آن کوچک هستند و از نظر رنگی از زرد روشن تا قهوه ای یا برنز متفاوت هستند. گل ها به خاطر رشد در پایه ساقه ممکن است در زیر برگ ها پنهان شوند.

برگ های این گیاه به دلیل داشتن اگزالات و کلسیم تاحدودی سمی هستند. سم موجود در این گیاه می تواند باعث بروز علاءمی همچون استفراغ و… گردد. بنابراین هنگام پاک کردن برگ های زامیفولیا بهتر است که از دستکش استفاده نمایید. در صورت داشتن فرزند خردسال یا حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، آنها را دور از دسترس گیاه قرار دهید.

انواع گیاه آپارتمانی زامیفولیا

 • زامیفولیا بلک: در چند سال گذشته، انواع جدیدتری وارد بازار آزاد شده است که Zamioculcas Zamiifolia ‘Raven’ یا گیاه Raven ZZ نامیده می‌شود. این نوع زامیفولیا دارای برگ های سبز تیره است؛ که در یک نور مشخص تقریباً سیاه به نظر می‌رسد.
 • زامیکرو (Zamicro ZZ): این گونه به زامیفولیای کوتوله معروف است.
 • زامیفولیا کلاسیک (Lucky classic): دارای برگ های گرد می باشد.
 • زامیفولیا زنزی (Zenzi ZZ): برگ ها فقط در نیمه بالایی ساقه رشد می کنند. برگ ها ضخیم تر و نزدیک به هم رشد می‌کنند.
خرید گیاه زامیفولیا از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی زامیفولیا

یکی از علت های محبوبیت گیاه آپارتمانی زامیفولیا در محیط های داخلی مانند ساختمان ها و خانه ها، سهولت مراقبت از آن است؛ زیرا در مناطق کم نور خوب رشد می‌کند و نگهداری آن بسیار آسان است. این گیاه اگرچه به آب روزانه احتیاج ندارد، اما باید آن را از لحاظ نیاز آبی بررسی نمایید. همچنین، با اینکه به نور زیادی احتیاج ندارد، اما نباید گیاه را در اتاقی قرار دهید که نوری نداشته باشد. البته باید بین میزان آب و نور دریافتی تعادل برقرار باشد.

 • دما: حداکثر دمای نگهداری گیاه آپارتمانی زامیفولیا 15-24 درجه سانتی گراد و حداقل دمای لازم برای رشد 8 درجه سانتی گراد (سلسیوس) می‌باشد.
 • نور: این گیاه با نور کم بسیار خوب رشد می‌کند. بهتر است از تابش مستقیم نور خورشید به گیاه جلوگیری شود.
 • شرایط آبیاری: بهتر است این گیاه را بیش از حد آب ندهید؛ زیرا آب زیاد باعث پوسیدگی ساقه وریزوم می‌شود. در تابستان تقریبا 7 تا 10 روز یک بار و در فصل زمستان 10 تا 15 روز یکبار آبیاری نمایید. گیاه را در صورتی آبیاری کنید که خاک رویی خشک باشد و خاک هنگام لمس کردن به دست شما نچسبد.
 • خاک: خاک زامیفولیا بهتر است حاوی مقداری پرلیت یا ماسه باشد. برای زهکشی خوب، حتما باید در زیر گلدان سوراخ هایی را ایجاد کنید. در 5 سال اول که زامیفولیا جوان است گلدان گیاه را سالی یک بار در اوایل بهار تعویض نمایید.
 • کود: در طول فصل رشد (فروردین – مرداد) یک بار در ماه، برای تغذیه گیاه از کود مایع رقیق شده (20-20-20) استفاده نمایید.
 • رطوبت: رطوبت متوسط برای گیاه لازم است. توجه کنید که در صورت گرم شدن خانه، رطوبت کاهش می‌یابد.
 • تکثیر: گیاه آپارتمانی زامیفولیا از طریق تقسیم ریزوم یا قلمه های برگ قابل تکثیر است. قلمه های برگ را در یک گلدان پلاستیکی قرار دهید و سپس منتظر بمانید تا ریشه ها شروع به رشد کنند، که ممکن است تا یک سال طول بکشد.
 • هرس: برگ هایی که زرد می شوند را از گیاه جدا کنید. هنگامی که ساقه اصلی بسیار طولانی تر از ساقه های دیگر رشد کرد، می توانید آن ساقه را به اندازه دیگر ساقه ها برش دهید.

آموزش ویدیویی تکثیر گیاه آپارتمانی زامیفولیا

گیاه آپارتمانی زامیفولیا از طریق تقسیم ریزوم یا قلمه های برگ قابل تکثیر است. در فایل ویدیویی که در اختیار شما قرار داده شده است؛ به شکلی بسیار ساده و در کمتر از 4 دقیقه تکثیر گیاه زامیفولیا را یاد خواهید گرفت.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی زامیفولیا

گیاه آپارتمانی زامیفولیا گیاهی مقاوم در برابر آفات و بیماری ها است. ممکن است هنگام نگهداری گیاه زامیفولیا شاهد مواردی مانند قهوه ای رنگ شدن نوک برگ‌ها شوید که نشان‌دهنده وجود هوای خشک و رطوبت کم در محیط رشدگیاه است. مورد دیگر قهوه‌ای رنگ شدن برگ‌ها است که اگر در مورد کمی رطوبت و خشکی هوا مشکلی وجودنداشته باشد شایع ترین علت آن آبیاری بیش از حد گیاه است.

همچنین آبیاری زیاد باعث زرد شدن بیشتر برگ‌ها و ساقه‌ها می گردد، حتی باعث می‌شود برگ‌ها استحکام خود را از دست داده و نرم شوند. گیاه آپارتمانی زامیفولیا مانند اکثر گیاهان خانگی در برابر آفاتی مانند شته می تواند آسیب پذیر باشد. در صورت مشاهده شته بر روی برگ ها، محلولی از آب و صابون مایع را بر روی برگ ها اسپری کنید. بعد از مدتی برگ ها را با آب تمیز کنید.

پیشنهاد: در دسته گیاهان آپارتمانی, تعداد بسیار زیادی از محبوبترین گیاهان آپارتمانی را به طور کامل معرفی کرده ایم.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0