نام رایج: ساق عروس، اچوریا، اشوریا

نام انگلیسی: Echeveria

نام علمی: Echeveria agavoides

خانواده: Crassulaceae

آشنایی و شهرت این گیاه در زیبایی و مومی بودن برگ‌های خاکستری سبز با حاشیه قرمز و پهن بودن آن روی سطح خاک است. ارتفاع آن 10 سانتیمتر و پنهای آن 15 سانتیمتر است. در طبیعت و در کویرهای آمریکای مرکزی تا ارتفاع یک متر هم دیده شده است. رنگ برگ‌ها نیز از آبی کم‌رنگ تا خاکستری و بنفش متغیّر است. ساقه گل آذین با گلچه‌های زیبای آن شکننده و آسیب‌پذیر است. 

گیاه آپارتمانی ساق عروس با نام علمی «Echeveria» از خانواده کراسولاسه (Crassulaceae) می باشد. این گیاه علاوه بر ساق عروس، به نام های دیگری مانند آشوریا و اچوریا نیز شهرت دارد. مکزیک و هاوایی زیستگاه اصلی آن هستند.

مشخصات گیاه آپارتمانی ساق عروس یا اچوریا

این گیاه جزء ساکولنت ها محسوب می شود. برگ های ساق عروس گوشتی، قاشقی و یا مثلثی پهن می باشد. ساقه این گیاه کند رشد ممکن است به خاطر کوتاه بودن قابل مشاهده نباشد. ارتفاع گیاه آپارتمانی ساق عروس حداکثر به 15 سانتی متر می رسد. زمان گلدهی در گونه های مختلف ساق عروس متفاوت است. بعضی از آنها در طول تابستان و برخی دیگر در ماه های زمستان به گل می نشینند. گل های گیاه به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد می باشند.

رنگ ساقه گل آذین اشوریا که گلچه‌ها روی آن قرار دارند بستگی به میزان نوری است که قبل از آن دریافت کرده است. کلکسیونی از اشوریا با رنگ‌های مختلف خاکستری، آبی، تقریباً سیاه و صورتی حال متفاوتی به اتاق شما می‌بخشد.

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی ساق عروس یا اشوریا


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی ساق عروس

  • آبیاری: ساق عروس هم مانند دیگر کاکتوس ها و سالکونت ها به آبیاری منظمی نیاز دارد. البته گیاه را زمانی آب دهید، که خاک سطحی خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد می تواند پوسیدگی ریشه و همچنین ریزش برگ های ساق عروس را به دنبال داشته باشد. در ماه های سرد سال که میزان رشد گیاه کمتر است، نیاز آبی کمتری هم خواهد داشت. گیاه آپارتمانی ساق عروس با ذخیره آب در برگ های گوشتی اش نسبت به کم آبی متحمل است.
  • دما: با اینکه ساق عروس می تواند تا دمای 7 درجه سانتی گراد را تحمل کند. اما بهترین دما برای نگهداری آن بازه دمایی 13-25 درجه سانتی گراد می باشد. در اثر گرم شدن هوا و آبیاری های نامنظم از میزان گوشتی بودن ساق عروس کاسته می شود. در این صورت برگ های چروکیده و ریزش می کنند.
  • نور: ساق عروس با اینکه گیاهی نور دوست است، اما بهتر است آن را در تماس غیر مستقیم نور خورشید قرار دهد. مخصوصا در روز های گرم تابستان آن را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید چون می تواند به برگسار گیاه آسیب بزند. از طرفی دیگر محیط های کم نور هم می توانند منجر به رنگ پریدگی و کاهش سرعت رشد در گیاه شود.
  • خاک و کوددهی: خاک ساق عروس باید سبک و از زهکشی خوبی برخوردار باشد. خاک گلدان را می توانید برای رشد بهتر گیاه با خاک برگ نیز مخلوط نمایید. خاک گلدان را با پیت ماس مخلوط نمایید؛ چون ساق عروس محیط های قلیایی را بر اسیدی ترجیح می دهد. گیاه ساق عروس به خاطر رشد کندی که دارد، نیاز کودی کمتری دارد. بنابراین در فصل رشد، ماهی یک بار از کود پتاسه استفاده کنید.
  • تکثیر گیاه ساق عروس: گیاه را می توانید از طریق قلمه برگ، قلمه ساقه، کاشت بذر و پاجوش هایی که در کنار گیاه مادری تولید می شوند، تکثیر نمایید. البته ازدیاد معمولاً به وسیله برگ است. برگ‌های سالم از گیاه سالم تهیه و دو روز به آنها اجازه دهید تا خشک شود سپس محل قطع در برگ را با سطح کمپوست خشک تماس دهید، بعد از دو هفته گیاهچه‌هایی در مجاورت برگ با خاک شروع به رشد می‌کنند. در این هنگام آبیاری لازم است.

نکته: آب آبیاری باید ولرم باشد. درجه حرارت چای سرد شده را به خاطر داشته باشید. آب خیلی گرم و خیلی سرد به گیاه شوک وارد می‌کند.

نکته:بعد از گلدهی مشاهده ساقه گل آذین پژمرده حالت ناخوش آیند دارد، با کارد تیز به گونه‌ای که برگ‌ها صدمه نبینند ساقه گل‌دهنده را قطع کنید.

نکته: برای ازدیاد از برگ‌های نزدیک به مرکز استفاده کنید. دو روز به برگ قطع شده اجازه خشک شدن بدهید، سپس روی سطح کمپوست خشک فقط تماس دهید، ریشه‌ها از محل تماس ظاهر می‌شوند.

مشکلات آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی ساق عروس یا اچوریا

اجسام پنبه‌ای شکل بین برگ‌ها و ساقه آنجایی که ساقه جدید شروع به رشد کرده است دیده می‌شود:

شپشک آرد آلود عامل آن است، زخم‌ها و اجسام سفید را با پنبه آغشته به محلول سم نفوذی کنفیدور بردارید و لاروها را مسموم کنید، گیاه را با سم نفوذی طبق دستور سم‌پاشی کنید.

قطعات تیم دایره از حاشیه برگ‌ها خورده شده و ساقه باد کرده:

شپشک درخت مو عامل آن است، با سم حشره‌کش کنفیدور گیاه را آبیاری کنید تا لارو حشره در خاک از بین برود، با همین سم هم محل باد کرده ساقه اسپری کنید.

روی برگ‌ها و حاشیه آنها لکه‌های پهن مشاهده می‌گردد:

در نقل و انتقال صدمه دیده است. اگرچه بدمنظر است اما کشنده نیست.

حشرات ریز روی گل‌ها و جوانه‌ها ظاهر شده‌اند:

شته سبزرنگ است، سم‌پاشی با سم‌نفوذی دیازینون تا پاک شدن گیاه توصیه می‌گردد. روی گل‌ها سم‌پاشی نکنید.

ساقه و برگ‌های ساق عروس سیاه می‌شوند و برگ به راحتی کنده می‌شود:

به نهایت سرد و مرطوب است، در زمستان و در حالی که کمپوست خشک است درجه حرارت پایین‌تر از 7 نباشد. ساقه را درمان کنید (مقدمه را بخوانید) اگر گیاه درمان نشد از برگ‌های سالم به عنوان قلمه استفاده کنید.

برگ‌ها از شکل طبیعی خارج شده‌اند:

عارضه مربوط به استفاده بی‌رویه از سموم حشره‌کش است. طبق دستور عمل کنید. عارضه کشنده نیست.

برگ‌ها کم هستند و ریز:

یا تعویض گلدان لازم دارد و یا خیلی تشنه است. اگر خاک خیلی خشک است گلدان را برای 15 دقیقه در سطل آب قرار دهید. اصولاً بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.

گیاه ساق عروس فقط در مرکز بزرگ شده و برگ‌ها رنگ پریده به نظر می‌رسند:

نور به شدت کم است، گیاه را برای دو هفته به تدریج به نقطه‌ای نورانی ببرید. اگر در زمستان هوا گرم و مرطوب باشد همین عارضه را ایجاد می‌کند و می‌پوسد. درجه حرارت را در زمستان زیر 10 نگهدارید و آبیاری فقط برای جلوگیری از پژمرده و پیچیده شدن برگ‌ها باشد.

رشد گیاه متوقف و در بازدید از ریشه‌ها اجسام پنبه‌ای شکل دیده شده است:

شپشک آرد آلود ریشه عامل آن است. گیاه را از گلدان خارج و ریشه را در محلول سم نفوذی کنفیدور با تکان دادن کاملاً بشویید، گلدان و خاک جدید باشد از گلدان قدیم استفاده نکنید.

برگ‌ها در زمستان چروکیده می‌شوند:

گلدان به شدت خشک است. هر ماه یک بار آب کافی است. درجه حرارت را زیر 10 نگه دارید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank