گیاه آپارتمانی ساق عروس با نام علمی «Echeveria» از خانواده کراسولاسه (Crassulaceae) می باشد. این گیاه علاوه بر ساق عروس، به نام های دیگری مانند آشوریا و اچوریا نیز شهرت دارد. مکزیک و هاوایی زیستگاه اصلی آن هستند.

مشخصات گیاه آپارتمانی ساق عروس

این گیاه جزء ساکولنت ها محسوب می شود. برگ های ساق عروس گوشتی، قاشقی و یا مثلثی پهن می باشد. ساقه این گیاه کند رشد ممکن است به خاطر کوتاه بودن قابل مشاهده نباشد. ارتفاع گیاه آپارتمانی ساق عروس حداکثر به ۱۵ سانتی متر می رسد. زمان گلدهی در گونه های مختلف ساق عروس متفاوت است. بعضی از آنها در طول تابستان و برخی دیگر در ماه های زمستان به گل می نشینند. گل های گیاه به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد می باشند.

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی ساق عروس

Echeveria secunda

Echeveria gibbiflora

Echeveria Elegans


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی ساق عروس

  • آبیاری: ساق عروس هم مانند دیگر کاکتوس ها و سالکونت ها به آبیاری منظمی نیاز دارد. البته گیاه را زمانی آب دهید، که خاک سطحی خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد می تواند پوسیدگی ریشه و همچنین ریزش برگ های ساق عروس را به دنبال داشته باشد. در ماه های سرد سال که میزان رشد گیاه کمتر است، نیاز آبی کمتری هم خواهد داشت. گیاه آپارتمانی ساق عروس با ذخیره آب در برگ های گوشتی اش نسبت به کم آبی متحمل است.
  • دما: با اینکه ساق عروس می تواند تا دمای ۷ درجه سانتی گراد را تحمل کند. اما بهترین دما برای نگهداری آن بازه دمایی ۱۳-۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. در اثر گرم شدن هوا و آبیاری های نامنظم از میزان گوشتی بودن ساق عروس کاسته می شود. در این صورت برگ های چروکیده و ریزش می کنند.
  • نور: ساق عروس با اینکه گیاهی نور دوست است، اما بهتر است آن را در تماس غیر مستقیم نور خورشید قرار دهد. مخصوصا در روز های گرم تابستان آن را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید چون می تواند به برگسار گیاه آسیب بزند. از طرفی دیگر محیط های کم نور هم می توانند منجر به رنگ پریدگی و کاهش سرعت رشد در گیاه شود.
  • خاک و کوددهی: خاک ساق عروس باید سبک و از زهکشی خوبی برخوردار باشد. خاک گلدان را می توانید برای رشد بهتر گیاه با خاک برگ نیز مخلوط نمایید. خاک گلدان را با پیت ماس مخلوط نمایید؛ چون ساق عروس محیط های قلیایی را بر اسیدی ترجیح می دهد. گیاه ساق عروس به خاطر رشد کندی که دارد، نیاز کودی کمتری دارد. برای همین یکبار کوددهی (استفاده از کوهای مایع یا نصف غلظت فرمول ۱۰-۱۰-۱۰) در اوایل بهار برای رشد بهتر آن کافی است.
  • تکثیر: گیاه را می توانید از طریق قلمه برگ، قلمه ساقه، کاشت بذر و پاجوش هایی که در کنار گیاه مادری تولید می شوند، تکثیر نمایید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی ساق عروس

  1. گیاه آپارتمانی ساق عروس به خاطر داشتن برگ های گوشتی، ممکن است توسط آفاتی مانند شته و شپشک ها آسیب ببیند. برای جلوگیری از گسترش جمعیت آفات می توانید از سم کونفیدور و یا دیگر سموم سیستماتیک آن را سمپاشی نمایید.
  2. مشاهده لکه های سیاه بر روی برگ ها: قرار گرفتن گیاه در تماس مستقیم با آفتاب مخصوصا در روزهای گرم تابستان باعث ایجاد این لکه ها بر روی برگ های ساق عروس می شود.
  3. سیاه رنگ و نرم شدن طوقه: در اثر آبیاری زیاد و در نتیجه عدم دسترسی ریشه ها به اکسیژن کافی، گیاه ساق عروس مبتلا به قارچ فوزاریوم می گردد. لذا قبل آبیاری مجدد گیاه حتما از خشک بودن خاک گلدان اطمینان حاصل نمایید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم