گیاه آپارتمانی آلوئه ورا، با نام علمی «Aloe Vera» متعلق به خانواده سوسن (lily family) می باشد. آفریقا و مناطق مدیترانه ای زیستگاه اصلی آلوئه ورا هستند. در حال حاضر استفاده ازآلوئه ورا متداول شده است؛ زیرا این گیاه خاصیت دارویی دارد و بعد از بزرگ شدن می توانید از مایع بی رنگ موجود در برگ های آن استفاده کنید.

مشخصات گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

برگ های آبدار گیاه آپارتمانی آلوئه ورا پهن و گوشتی و دارای تیغ می باشند. اگر مقداری از گیاه را برش دهید، ژل را داخل آن خواهید دید. در مواردی مانند گزش حشرات، آفتاب سوختگی، ماسک صورت، سوختگی ها از این ژل یا شیره استفاده نمایید. نگهداری از آلوئه ورا شبیه مراقبت از کاکتوس ها است. گل های این گیاه مایل به رنگ زرد هستند. آلوئه ورا در ایران بیشتر بومی مناطق گرم و خشک، مانند هرمزگان و بوشهر می باشد؛ برای همین در این مناطق به گیاه صبر زرد معروف است. همچنین در آفریقا هم به آن زنبق بیابانی گفته می شود.

آلوئه ورا جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد محسوب می شود.


آشنایی با چند نوع از گیاه آلوئه ورا

در این ویدیوی جذاب چندین نمونه از گیاه آلوئه ورا همراه با ویژگیهای خاص آنها به شما نمایش داده شده است.

 

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

  • آبیاری: گیاه آپارتمانی آلوئه ورا، مانند کاکتوس ها با ذخیره آب در برگ های پهنی که دارد نسبت به کم آبی مقاوم است. زمانی گیاه را آبیاری کنید که از خشک بودن خاک گلدان مطمئن باشید. ۱۰-۱۴ روز یکبار آبیاری کافی است. در ماه های سرد که گیاه به خواب زمستانی می رود از میزان نیاز آبی آن کاسته می شود.
  • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری آلوئه ورا در محیط های بسته ۱۷-۲۴ درجه سانتی گراد می باشد. گیاه آپارتمانی آلوئه ورا به خاطر ذخیره آب در برگ های گوشتی اش در برابر سرما کم تحمل است؛ لذا باید آن را در محیط هایی با دمای پایین تر و سرد قرار ندهید.
  • نور: گیاه آلوئه ورا با اینکه نور دوست است، اما مانند اکثر گیاهان آپارتمانی به نور غیر مستقیم نیاز دارد.
  • خاک و کوددهی: آلوئه ورا گیاهی است که در هر خاکی به راحتی رشد می کند. برای رشد بهتر آن می توانید از مخلوط ماسه یا پرلیت با خاک برگ استفاده نمایید. در صورت استفاده از خاک های مخلوط شده با کود، یکبار در فصل بهار کوددهی کافی است. همچنین کودهای نیمه قوی یا رقیق شده برای آلوئه ورا بکار ببرید.
  • تکثیر: برای تکثیر آلوئه ورا می توانید از سه روش استفاده کنید. این سه روش عبارتنداز: کشت بافت، کاشت بذر و تقسیم بوته. از آنجاییکه کشت بافت یک روش آزمایشگاهی است و نیاز به امکانات خاصی دارد دو روش دیگر برای تکثیر این گیاه در محیط آپارتمان مناسب هستند.
  • گلدان: گیاه آپارتمانی آلوئه ورا گیاهی سریع الرشد است. بدین دلیل قبل از انبوه شدن بیش از حد ریشه ها و کم بودن فضا برای تنفس بهتر ریشه ها، باید گلدان آن را هر دو یا یک سال یکبار تعویض نمایید. برای زهکشی بهتر، مقداری شن در قسمت انتهایی گلدان قبل از اضافه کردن خاک قرار دهید. در انتخاب گلدان به حجم و سن گیاه توجه کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

  1. ایجاد لکه های سیاه: این لکه ها در اثر گزش حشرات و تخم ریزی آنها بر روی گیاه ظاهر می شوند. این لکه های سیاه زمانی مشاهده می شود که آلوئه ورا در مزرعه کشت شده باشد.
  2. شپشک آرد آلود: در این نوع مورد اگر آلوئه ورا در مزرعه کشت و سپس به خانه انتقال داده شود، رخ می دهد.
  3. پوسیدگی ریشه: در اثر آبیاری بیش از اندازه ریشه ها به خاطر کمبود اکسیژن دچار پوسیدگی می شوند.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم