گیاه آپارتمانی آلوئه ورا، با نام علمی «Aloe Vera» متعلق به خانواده سوسن (lily family) می باشد. آفریقا و مناطق مدیترانه ای زیستگاه اصلی آلوئه ورا هستند. در حال حاضر استفاده ازآلوئه ورا متداول شده است؛ زیرا این گیاه خاصیت دارویی دارد و بعد از بزرگ شدن می توانید از مایع بی رنگ موجود در برگ های آن استفاده کنید.

مشخصات گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

برگ های آبدار گیاه آپارتمانی آلوئه ورا پهن و گوشتی و دارای تیغ می باشند. اگر مقداری از گیاه را برش دهید، ژل را داخل آن خواهید دید. در مواردی مانند گزش حشرات، آفتاب سوختگی، ماسک صورت، سوختگی ها از این ژل یا شیره استفاده نمایید. نگهداری از آلوئه ورا شبیه مراقبت از کاکتوس ها است. گل های این گیاه مایل به رنگ زرد هستند. آلوئه ورا در ایران بیشتر بومی مناطق گرم و خشک، مانند هرمزگان و بوشهر می باشد؛ برای همین در این مناطق به گیاه صبر زرد معروف است. همچنین در آفریقا هم به آن زنبق بیابانی گفته می شود.

آلوئه ورا جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد محسوب می شود.


آشنایی با چند نوع از گیاه آلوئه ورا

در این ویدیوی جذاب چندین نمونه از گیاه آلوئه ورا همراه با ویژگیهای خاص آنها به شما نمایش داده شده است.

 

چند نمونه گیاه آلوئه ورا مناسب آپارتمان


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

  • آبیاری: گیاه آپارتمانی آلوئه ورا، مانند کاکتوس ها با ذخیره آب در برگ های پهنی که دارد نسبت به کم آبی مقاوم است. زمانی گیاه را آبیاری کنید که از خشک بودن خاک گلدان مطمئن باشید. 10-14 روز یکبار آبیاری کافی است. در ماه های سرد که گیاه به خواب زمستانی می رود از میزان نیاز آبی آن کاسته می شود.
  • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری آلوئه ورا در محیط های بسته 17-24 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه آپارتمانی آلوئه ورا به خاطر ذخیره آب در برگ های گوشتی اش در برابر سرما کم تحمل است؛ لذا باید آن را در محیط هایی با دمای پایین تر و سرد قرار ندهید.
  • نور: گیاه آلوئه ورا با اینکه نور دوست است، اما مانند اکثر گیاهان آپارتمانی به نور غیر مستقیم نیاز دارد.
  • خاک و کوددهی: آلوئه ورا گیاهی است که در هر خاکی به راحتی رشد می کند. برای رشد بهتر آن می توانید از مخلوط ماسه یا پرلیت با خاک برگ استفاده نمایید. همچنین کودهای نیمه قوی یا رقیق شده مثل 12-12-36 برای آلوئه ورا در فصل رشد، هر ماه یک مرتبه بکار ببرید.
  • تکثیر: برای تکثیر آلوئه ورا می توانید از سه روش استفاده کنید. این سه روش عبارتنداز: کشت بافت، کاشت بذر و تقسیم بوته. از آنجاییکه کشت بافت یک روش آزمایشگاهی است و نیاز به امکانات خاصی دارد دو روش دیگر برای تکثیر این گیاه در محیط آپارتمان مناسب هستند.
  • گلدان: گیاه آپارتمانی آلوئه ورا گیاهی سریع الرشد است. بدین دلیل قبل از انبوه شدن بیش از حد ریشه ها و کم بودن فضا برای تنفس بهتر ریشه ها، باید گلدان آن را هر دو یا یک سال یکبار تعویض نمایید. برای زهکشی بهتر، مقداری شن در قسمت انتهایی گلدان قبل از اضافه کردن خاک قرار دهید. در انتخاب گلدان به حجم و سن گیاه توجه کنید.

حذف پاگیاه­ها:

الف) در بهار یا اوایل زمستان زمانی که پاگیاهها 4 – 3 برگی شدند از پایه مادری قطع کنید.

ب) انتهای پاگیاه را در هورمون رشد برای جلوگیری از فساد فرو کرده و 3 – 2 روز اجازه دهید خشک شود. سپس در گلدان

 با کمپوست خشک کاشت کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

ایجاد لکه های سیاه:

این لکه ها در اثر گزش حشرات و تخم ریزی آنها بر روی گیاه ظاهر می شوند. این لکه های سیاه زمانی مشاهده می شود که آلوئه ورا در مزرعه کشت شده باشد.

شپشک آرد آلود:

در این نوع مورد اگر آلوئه ورا در مزرعه کشت و سپس به خانه انتقال داده شود، رخ می دهد.

پوسیدگی ریشه:

در اثر آبیاری بیش از اندازه ریشه ها به خاطر کمبود اکسیژن دچار پوسیدگی می شوند.

رشد گیاه متوقف است و اجسام پنبه­ای شکل روی ریشه دیده می­شود:

شپشک ریشه عامل آن است. گیاه را از گلدان خارج کرده و در محلول سم حشره­کش نفوذی قرار داده و کاملا بشویید، دو هفته اجازه دهید خشک شود سپس گیاه را در گلدان با کمپوست جدید و خشک کاشت کنید.

گل­ها ظاهر نمی­شوند و برگ­ها هم خسته به نظر می­رسند:

نور کافی نیست، این گیاه خانگی نیاز شدیدی به نور دارد، در تمام طول سال نیاز نوری گیاه را تأمین کنید.

نقاط دایره­ ای قهوه ­ای روی برگ­ها مشاهده می­گردند:

حشره آفت عامل آن است. گیاه را با آب مخلوط با محلول سمی حشره­کش آبیاری کنید. بعد از یک هفته نقاط را پاک کنید.

برگ­ها به شدت لکه سوختگی پیدا کرده ­اند:

آفتاب سوختگی است. با کاغذ برای برگ سوخته سایه درست کنید دو هفته دیگر گیاه سلامت خود را باز می­یابد.

برگ­ها قهوه ­ای شده به طرف بالا می­ پیچند:

کمپوست خشک است، گلدان را برای 15 دقیقه در ظرف پر از آب قرار دهید تا سیرآب شود. در روزهای داغ تابستان در آبیاری منظم باشید.

ساقه سیاه شده و می­پوسد:

هوا به شدت سرد و خاک پر آب است. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید. و اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید.

اکثر برگ­ها قهوه ­ای و خشک می­شوند:

دو عامل متضاد تشنگی و پرآبی مفرط می­توانند مسئول باشند گلدان را به مدت نیم ساعت در سطل آب قرار دهید. اگر نتیجه نگرفتید برای علاج ریشه­های فاسد شده بر اثر بی­ آبی مطالعه مقدمه به کمک شما خواهد آمد.

برگ­ها آغشته به دوده شده ­اند:

با اسفنج یا پارچه خیس آنها را به ملایمت پاک کنید. علت مربوط به رشد قارچ روی شهد گلها است.  هشدار با پژمرده و خشک شدن گلها ساقه گل دهنده که بدمنظر شده است حذف کنید.

حشرات سبز یا سیاه رنگ روی ساقه گل دهنده دیده می­شود:

شته سبز و سیاه عامل آن هستند، این حشرات برای خوردن شهد گلها روی آنها جمع شده­اند، روی برگها با کاغذ بپوشانید و گلها را با احتیاط با سم تماسی به صورت هفتگی سمپاشی کنید تا علایم از بین بروند.

برگ­های وسط گیاه خیلی دراز و ضعیف شده رنگ خود را نیز از دست داده اند:

در زمستان هوا خیلی گرم و مرطوب و یا خیلی تاریک و کم نور است. گیاه را در حالت استراحت زمستانه خشک نگه داشته و زیر 10 درجه نگهدارید اما مطمئن شوید که در طول سال نور به اندازه کافی به گیاه می­رسد.

اجسام سفید پنبه ­ای شکل در بین برگ­ها دیده می­شوند:

شپشک آردآلود عامل آن است، با پنبه یا برس نرم و لطیف آغشته به محلول سم نفوذی لکه­ها را فقط لمس و مسموم کنید. با همین سم کل بدنه گیاه را سمپاشی کنید تا علایم از بین بروند. این سمپاشی در فصل رشد 3 – 2 بار انجام شود.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank