هرگونه مواد طبیعی یا غیر طبیعی که عموماً دارای مواد مفید بوده و باعث حاصلخیزی و تقویت خاک شود و افزایش کیفیت و کمیت محصولات را در پی داشته باشد؛ کود گفته می‌شود. بنابراین تفاله چای که شما پای گیاهان باغچه می‌ریزید، نیز یک نوع کود به شمار می‌آید. اما در این مقاله سعی کردیم به صورت کاربردی نحوه استفاده از کودهای شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی را برای شما شرح دهیم؛ به شکلی که کوددهی هر گیاهی که در منزل دارید را بدون کوچکترین مشکلی انجام دهید.


اهمیت یادگیری روش کوددهی گیاهان آپارتمانی

تجربه ما در بازدید از گیاهان مخاطبین سایت سرچنار نشان می‌دهد که طیف وسیعی از مشکلات بوجود آمده اغلب به دلیل زیاده روی در کوددهی و یا کمبود مواد غذایی رخ می دهد. توجه شما را به چند مثال جلب می‌کنم.

 • استفاده از کودهای نیتروژن بالا مثل کود سه بیست برای گیاهانی مثل سانسوریا و زامفولیا، باعث رشد بی رویه گیاه می‌شود و گیاه از حالت زیبای خود خارج می‌شود و در نهایت شاخه‌ها و برگهای گیاه افتاده و خمیده می شوند؛ در حالی که با کود 36-12-12 می توانستید به راحتی از این مشکل جلوگیری کنید.
 • زردی برگهای بالایی گیاهان اگر به صورتی باشد که رگبرگها سبز باشند می تواند به دلیل کمبود آهن یا منگنز باشد.
 • پیچ خوردگی یا کوچک بودن برگهای بالایی می تواند به دلیل کمبود عناصر میکرو باشد.

مثالهای بسیار زیادی وجود دارد که در ادامه مفصل برای شما شرح خواهیم داد.

عناصر مورد نیاز گیاهان آپارتمانی

عناصر مورد نیاز گیاهان آپارتمانی به دو گروه عناصر ماکرو و عناصر میکرو تقسیم می‌شوند.

 • عناصر ماکرو عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان هستند که به مقدار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عناصر شامل نیتروژن(N)، فسفر(P) و پتاسیم(K) هستند.
 • عناصر میکرو شامل عناصری هستند که برای گیاه ضروری هستند با این تفاوت که باید به مقدار کمی مورد استفاده قرار گیرند. این عناصر عبارتند از: گوگرد(S)، منیزیم(Mg)، کلسیم(Ca)، منگنز(Mn)، آهن(Fe)، روی(Zn)، مس(Cu)، بور(Br) و مولیبدن(Mo)

کاربرد و نقش عناصر در گیاهان آپارتمانی

نیتروژن یا ازت (N)

پرمصرف ترین عنصر در گیاه که به صورت یون های آمونیوم و نیترات در خاک برای گیاه قابل جذب است. این عنصر در ساختار شیمیایی چندین ترکیب گیاهی شامل پروتئینی ها، اسید های آمینه، آلکالوئیدها و کلروفیل وجود دارد به گونه ای که گفته می‌شود حدود نصف وزن خشک پروتوپلاسم از مواد ازته تشکیل شده است. فرم های قابل جذب آن در خاک به سرعت از طریق آب‌شویی از دسترس گیاه خارج شده و علائمی همچون رنگ پریدگی و زردی پهنک برگ و کاهش رشد رویشی گیاه می‌شود. چون ازت در گیاه دارای حرکت است ابتدا برگهای مسن (به دلیل حرکت نیتروژن از برگ های مسن به جوان‌تر) سپس در صورت ادامه، برگهای جوان‌تر زرد می‌شوند. عارضه کمبود نیتروژن در طیف وسیعی از گیاهان فضای سبز شهری مانند چنار، اقاقیا، ترون، چمن، سدروس، بید، به ژاپنی، ماگونیا و غیره قابل مشاهده است.

فسفر (P)

در ریشه‌زایی و توسعه ریشه نقشی عمده بر عهده دارد. کمبود فسفر با علائمی همچون کاهش رشد ریشه و اندام هوایی گیاه، کوچک شدن و ریزش زود هنگام برگها، ضعف جوانه انتهایی و کاهش گلدهی همراه خواهد بود. علت کمبود فسفر معمولا PH بالای خاک و آهکی بودن آن است؛ زیرا در این صورت فسفر معمولا در ترکیبات آهکی رسوب می‌کند.

پتاسیم (K)

این عنصر در گل دهی، تلقیح گل و مقاومت در برابر بیماریها نقش بسزایی دارد. برگهای پیرتر شدیداً علائم کمبود در گیاه را نشان می‌دهند. تغییر رنگ از سبز به سبز تیره مایل به خاکستری و سوختگی و نکروز نوک و لبه برگ ها و در مواردی لوله‌ای شدن برگها در طول رگبرگ اصلی از علائم کمبود پتاسیم در گیاه می‌باشد.

گوگرد (S)

نقش اصلی گوگرد، تنظیم PH خاک و اسیدی کردن آن است. این عنصر به صورت گاز SO2 نیز توسط گیاه جذب می‌گردد. از این عنصر،میتوان در خاکهای آهکی، به منظور کم کردن PH خاک استفاده نمود. علائم کمبود گوگرد از قبیل کلروز یا زردی، کاهش رشد و گاهی اوقات قرمزی برگ ها است.

منیزیم (Mg)

در ساختار کلروفیل حضور دارد و در متابولیسم گیاهی شرکت داشته و فعال کننده برخی آنزیم ها نیز می‌باشد. علائم ظاهری کمبود منیزیم، در ابتدا روی برگها پیر و به صورت کلروز یا زردی در فواصل رگبرگ ها بوده و در موارد حاد، برگها می‌ریزند. در مواردی نیز حاشیه برگ به طرف بالا جمع شده و برگ حالت فنجانی به خود می‌گیرد.


کلسیم (Ca)

این عنصر در ساخت دیواره سلولی دیده می‌‌شود و از اجزای آن می‌‌باشد. در خاکهای شنی و اسیدی به دلیل شستشوی گیاه، کمتر دیده می‌‌شود و در چنین خاک‌ هایی علائم بیشتر نمود پیدا می‌کند. علائم کمبود منیزیم، به صورت لکه های نقره ای رنگ بین رگبرگ ها مشاهده می‌گردد.

آهن (Fe)


در فتوسنتز، متابولیسم و تنفس نقش مهمی دارد. در بین عناصر کم مصرف، شایع ترین کمبود‌ها را در نباتات فضای سبز به خود اختصاص می‌دهد. به دلیل رسوب آهن در خاکهای قلیایی و آهکی کمبود در چنین خاک‌هایی بیشتر است. کمبود این عنصر در گیاه با زردی بین رگبرگها (که رگبرگها سبز می مانند)، کاهش رشد و سرانجام توقف رشد گیاه همراه خواهد بود. علائم، ابتدا در برگ های جوان تر نمایان شده و در صورت ادامه به برگ های مسن تر نیز تعمیم داده می‌شود.

منگنز (Mn)

نقش این عنصر در فتوسنتز و تبادل هیدرو کربن‌ها و ازت می‌باشد. علائم کمبود آن در گیاه، شامل رنگ پریدگی در برگ های پایین ومسن تر و گسترش آن به مرور به برگ های بالاتر می‌باشد.


روی (Zn)

نقش این عنصر در تبادل انرژی، انتقال مواد و هیدرو کربن ها است. علائم کمبود آن شامل ظهور لکه های بین رگبرگی، زرد شدن فواصل بین رگبرگی، بد شکل‌شدن برگها و رشد غیرعادی گیاه می‌باشد.


مولیبدن (Mo)

این عنصر در تبادل مواد در گیاه نقش دارد. وجود فسفر و کاهش PH خاک در جذب مولیبدن تاثیر داشته و به کمبود آن شدت می‌بخشند. کمبود مولیبدن در کوددهی گیاهان، اغلب باعث ایجاد کلروز یا زردی نقطه ای، لکه ای و یا عمومی برگها می‌گردد و برگها در حالت پیشرفته سوخته، پژمرده و خزان می‌شوند.

مس (Cu)


این عنصر در تولید پروتئینی گیاهی و تبادل مواد نقش دارد. علائم کمبود آن روی گیاه عبارتند از: کندی رشد برگ ها (که اغلب به رنگ سبز مایل به آبی درآمده) و ایجاد لکه های نکروزه روی آنها.

بور (B)

در تلقیح گل و رشد ریشه مؤثر است. همچنین در جذب آب و سوخت و ساز (متابولیسم) گیاهی نیز نقش دارد.

آشنایی با کودهای کامل یا ماکرو در کوددهی گیاهان

کود کامل ماکرو که تحت عنوان NPK شناخته می‌شود دارای سه عنصر اصلی غذایی مورد نیاز خاک و گیاه یعنی ازت(N) فسفر(P) و پتاسیم(K) می باشد؛ که به عنوان یکی از مطلوب ترین و موثرترین کودهای شیمیایی به شمار می آید که استفاده از آن در بسیاری از نقاط جهان مورد تایید قرار گرفته و جایگزین مصرف کودهای تک عنصری گردیده است. این کود بر اساس عناصر مورد نیاز خاک و بسته به نوع محصول با فرمول های متفاوتی حاوی درصدهای مختلف از آن عنصر در داخل کشور قابل تولید و عرضه می باشد.
برای مثال کود کامل 20-20-20+TE به معنی دارا بودن 20 درصد نیتروژن 20 درصد فسفر و 20 درصد پتاسیم به همراه ریز مغذی‌ها می باشد.

کودهای میکرو مورد استفاده در کوددهی گیاهان

عناصر آهن، روی، مس، بور، منگنز و کلر جزء عناصری هستند که گیاه به مقدار خیلی کم از آنها استفاده می‌کند. کمبود این عناصر دارای علائمی است که در صورت بروز تشخیص باید کود اختصاصی که حاوی عناصر ریز مغذی مورد نظر است مصرف گردد. زمان مصرف این کود تابع حالت خاصی نیست و درصورت بروز باید استفاده گردد. از طرفی استفاده‌های بیش از حد آن در خاک و گیاه ایجاد مسمومیت کرده و عواقبی را در پی‌خواهد داشت؛ بنابراین در صورت بروز کمبود در گیاه باید با نظر کارشناس، مقدار مورد نظر به گیاه که معمولا به صورت محلول پاشی است داده شود.

در ادامه این مقاله شما را با مهمترین انواع کودهای مورد استفاده گیاهان آپارتمانی آشنا خواهیم کرد.

1- کود 20-20-20 یا سه بیست کود کامل گیاهان آپارتمانی

معروفترین کودی که در حال حاضر برای گیاهان خصوصا گیاهان آپارتمانی استفاده می شود، کود سه بیست است.

کود سه بیست شامل 20 درصد نیتروژن(N)، 20 درصد فسفر(P) و بیست درصد پتاسیم(K) است.

موارد مصرف کود سه بیست

این کود نیتروژن بالایی دارد و برای افزایش رشد گیاهان ضروری است. باعث افزایش شادابی، برگدهی و پرپشت شدن گیاه می شود. بنابراین از کود سه بیست بیشتر برای تغذیه گیاهانی که رشد سریعی دارند استفاده می شود. مانند برگ انجیری، آگلونما، پتوس، بنجامین و …

خرید کود سه بیست

از کود سه بیست برای تغذیه این گیاهان استفاده نکنید

همانطور که گفته شد، کود سه بیست باعث افزایش رشد گیاهان می‌شود؛ پس برای گیاهانی که ذاتاً رشد سریعی ندارند و یا با رشد سریع ظاهر زیبای آنها از بین خواهد رفت، استفاده نکنید. از جمله این گیاهان می توان به انواع گیاهان گوشتی، ساکولنتها و کاکتوسها اشاره کرد. برای این گیاهان بهتر است از کود پتاس بالا استفاده کرد. از جمله معروفترین گیاهانی که نباید با کود سه بیست تغذیه شوند می‌توان سانسوریا و زامفولیا را نام برد.

طریقه مصرف کود سه بیست

در فصل رشد هر دو هفته یک قاشق چایخوری (5 گرم) از کود سه بیست را در یک لیتر آب حل کنید و با این محلول گیاه را آبیاری کنید.

نکته: در فصل غیر رشد، یعنی دو ماه آخر پاییز و فصل زمستان از کود سه بیست استفاده نکنید. کود 36-12-12 گزینه مناسبتری است.


2- کود 36-12-12 یا کود پتاس بالا

تفاوت کود 36-12-12 با کود سه بیست در نسبت بالای پتاسیم آن است. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، پتاسیم باعث استحکام و افزایش مقاومت گیاه در مقابل بیماریها و سرما می‌شود؛ همچنین این کود باعث افزایش میزان گلدهی گیاهان گلدار می‌شود از این رو به نام کود گلدهی نیز شناخته می‌شود.

ویژگیهای کود پتاس بالا (36-12-12)

این کود به نام کود گلدهی هم معروف است.

 • افزایش چشمگیر گلدهی گیاهان گلدار
 • مناسب برای انواع کاکتوس و گیاهان گوشتی مثل ساق عروس ( اشوریا)
 • افزایش شادابی انواع گیاهان گوشتی و کاکتوس ها
خرید کود 36-12-12

کود پتاس بالا مناسب چه گیاهانی است

این کود به واسطه درصد نیتروژن کمی که دارد، باعث رشد بی رویه گیاه نمی شود. همچنین درصد بالای پتاسیم آن، باعث قطورتر شدن گیاه می‌شود. بنابراین ایده آل کاکتوسها، ساکولنتها، گیاهان گوشتی و همچنین گیاهان محبوبی مانند سانسوریا و زامفولیاست.

طریقه مصرف کود 36-12-12 یا کود پتاس بالا

 • در فصل رشد گیاهان هر دو هفته یک بار، یک قاشق چای خوری از کود را در یک ونیم لیتر آب حل کنید و به عنوان یک وعده آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید.
 • در فصلهای غیر رشد، یعنی دو ماه آخر پاییز و فصل زمستان تعداد کوددهی به ماهی یک بار کاهش داده شود.
 • برای کاکتوسها و ساکولنتها در همه فصول ماهی یک بار کوددهی را با کود 36-12-12 انجام دهید.

3-کود فسفر بالا یا کود ریشه زایی

کود فسفر بالا، همانطور که از اسمش پیداست مقدار فسفر بیشتری نسبت به نیتروژن و پتاسیم دارد. در ریشه‌زایی و توسعه ریشه نقشی عمده بر عهده دارد. از این کود می توانید برای گیاهانی که ریشه ضعیفی دارند استفاده کنید.

روش مصرف کود مایع ریشه زایی 

 • برای ریشه دار کردن قلمه کافی است که مقدار کمی از این محلول را در ظرفی جداگانه بریزید سپس ته قلمه را به عمق یک سانتیمتر داخل محلول قرار دهید یک دقیقه صبر کنید خارجش کنید و در حفره قلمه فرو کنید. هر هفته 5 سی سی از محلول را در نیم لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری پایین قلمه ها بریزید.

 • برای افزایش ریشه گیاهان کم ریشه، دو درب قوطی هورمون را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو هفته یک بار به صورت آبیاری به گیاه بدهید.

خرید کود مایع ریشه زایی

4- کود میکرو منبع عناصر ریز مغذی

کود میکرو یک منبع سرشار از عناصر ریز مغذی می‌باشد و با مصرف آن نیاز گیاه به عناصر میکرو از قبیل منیزیم، روی، مس و منگنز و… تامین خواهد شد. هر یک از عناصر ریز مغذی موجود در کود میکرو، نقش خاصی را در گیاه ایفا می‌کند و وجود این عناصر در حد کفایت، برای کامل کردن چرخه رشد و باروری گیاه لازم است.

 

مزایای استفاده از کود میکرو پروتکت نیچر

 • افزایش مقاومت گیاهان نسبت به آفات و بیماری‌ های گیاهی تأمین کننده‌ سریع ریز مغذی‌ های گیاه
 • تکمیل کننده‌ چرخه‌ رشد و باروری گیاه
 • محرک رشد گیاه در ابتدای دوره کوددهی
خرید کود میکرو

5- کود آهن محرک رشد و رفع زردی برگ گیاهان

آهن، جزء عناصر میکرو محسوب می شود؛ اما به دلیل رقابت با بعضی از عناصر میکرو، بهتر است که جدا استفاده شود. به عنوان مثال با آبیاری اول آهن و با آبیاری دوم کود میکرو استفاده شود.

همانطور که در ادامه این مقاله خواهید دید، ما کود آهن را به عنوان اولین کود در شروع دوره کوددهی معرفی می کنیم. چون آهن محرک بسیار مناسبی برای رشد گیاهان است.

ویژگیهای کود آهن

 • مناسب برای تمام گیاهان
 • مناسب برای رفع زردی برگ های جوان
 • افزایش شادابی و سرسبزی گیاه
 • شروع کوددهی
خرید کود آهن

هیومیک اسید و جلبک دریایی کودهایی برای حرفه ای ها

تا اینجای کار همه عناصر مورد نیاز گیاه را شناختیم. اما کود هایی هم هستن که جزء این عناصر نیستند، اما تاثیر بسیار زیادی در رشد گیاهان دارند.

1- هیومیک اسید

ریشه گیاهان برای عملکرد بهتر نیاز به PH کمی اسیدی دارند. به مرور زمان خاک گیاهان آپارتمانی به دلایل مختلف از جمله کوددهی و آبیاری، به سمت قلیایی شدن پیش می‌رود در نتیجه ریشه گیاه نمی‌تواند به خوبی مواد غذایی مورد نیاز خود را جذب کند. با کمک هیومیک اسید می توانیم این مشکل را برطرف کنیم.

ویژگی‌های اساسی هیومیک اسید 

افزایش محصول‌دهی، افزایش قابلیت‌‌های ریشه گیاهان، افزایش ظرفیت خاک در نگهداری رطوبت، ایجاد تعادل در خاک‌های اسیدی، جلوگیری از فرسایش خاک، کمک به رشد عمودی گیاه، بالا بردن سطح ویتامین‌ها در خاک، بالا بردن میزان جذب نیتروژن، افزایش هوادهی خاک، جلوگیری از وقوع بیماری و آفت در خاک، کاهش میزان مواد سمی موجود در خاک

خرید هیومیک اسید

توصیه می شود برای گیاهان آپارتمانی که 6 ماه از تعویض خاک گلدانشان گذشته حتما از هیومیک اسید استفاده شود.

طریقه مصرف کود هیومیک اسید مایع پروتکت نیچر

یک درب از قوطی محصول را در یک لیتر آب حل کنید؛ دو ماه یک بار برای گیاهان آپارتمانی، ماهی یک بار برای کاکتوسها و 45 روزی یک بار برای بنفشه آفریقایی آبیاری کنید.


2- جلبک دریایی

عصاره جلبک دریایی یکی از بهترین کودهای ارگانیک موجود در بازار است. این کود اکثر مواد ریز مغذی مورد نیاز گیاه از جمله منیزیم، منگنز و آهن را تامین می‌کند.

ویژگیهای کود جلبک پروتکت نیچر

 • ارگانیک است و بی خطر
 • تحریک کننده رشد طبیعی و ریشه زایی انواع قلمه و پاجوش
 • افزایش ریشه زایی با تولید هورمون اکسین و سیتوکنین
 • قابل استفاده برای قلمه گیری و پاجوش
 • تقویت سیستم دفاعی گیاهی
 • تامین کننده عناصر ریز مغذی مورد نیاز گیاه
خرید جلبک دریایی

هورمون ها تسریع کننده عملکرد گیاهان

هورمونها در واقع کود نیستند اما گیاهان را وادار به فعالیتی خاص می کنند به عنوان مثال هورمون اکسین به جوانه راسی دستور می دهد که رشد کند و هورمون سیتوکینین ریشه دهی و در نتیجه پاجوشدهی را تقویت می کند.

1- هورمون اکسین

هورمون اکسین به طور طبیعی در جوانه راسی گیاهان وجود دارد و در واکنش به نور، زمینه ساز رشد طولی گیاهان می شود. از هورمون اکسین برای گیاهانی که توقف رشد راسی دارند استفاده کنید. مثل کاج مطبق، دراسنا، فیکوس الاستیکا…

توجه داشته باشید که هورمون ریشه زایی هم نوعی اکسین است که برای قلمه زنی استفاده می شود. از اکسین می توانید برای تقویت ریشه گیاهان بالغ هم استفاده کنید با این تفاوت که بید از غلظت کم استفاده کنید در غیر این صورت نتیجه عکس خواهید گرفت.

مهمترین اثراتی که به هورمون اکسین نسبت داده شده است عبارتند از:

 • طویل شدن ساقه گیاه
 • افزایش رشد جوانه راسی
 • جلوگیری از رشد جوانه جانبی
 • تشکیل میوه ، بزرگ شدن میوه

نکته مهم: هورمون ریشه زایی هم نوعی اکسین است اما با این محصول متفاوت است. پس برای ریشه زایی از این محصول استفاده نکنید.

خرید هورمون اکسین

طریقه مصرف هورمون اکسین

برای گیاهانی که رشدشان متوقف شده است.

 1. یک درب از قوطی محصول را در یک لیتر آب محلول کنید و هفته ای یک بار روی برگها و ساقه گیاه اسپری کنید.
 2. دو درب از قوطی محصول را در یک لیتر آب محلول کنید و ماهی یک بار به عنوان وعده آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید.

هورمون سیتوکینین

این هورمون انتظار شما را در دیدن پاجوش گیاهانی چون زامفولیا و سانسوریا کوتاه خواهد کرد.

پاجوش دهی نیازمند پیشنیازهایی است که باید قبل از استفاده از کودها و هورمونها، فراهم کنید. از آن جمله:

 1. اندازه گلدان نباید بیش از حد بزرگ باشد زیرا در این حالت گیاه انرژی خود را صرف گسترش ریشه خواهد کرد.
 2. ریشه باید به اندازه کافی گسترش پیدا کرده باشد.
 3. شرایط حیاتی مورد نیاز گیاه، کاملا محیا شده باشد.
خرید هورمون سیتوکینین

میزان و نحوه مصرف هورمون سیتوکینین

 • یک در از قوطی محصول را در یک لیتر آب حل کنید؛ هفته ای یا بار این محلول را روی برگهای گیاه اسپری کنید.
 • دو درب از قوطی محصول را در یک لیتر آب حل کنید و ماهی یک بار به عنوان یک وعده آبیتری در اختیار گیاه قرار دهید.

برخی از افراد تصور می کنند که اگر بیش از اندازه تعیین شده از این هورمون استفاده کنند، تاثیرات سیتوکینین بیشتر خواهد شد. این طرز فکر کاملا غلط است؛ در صورت مصرف بیش از اندازه این هورمون آسیب های جدی به گیاهان خود وارد خواهید کرد.

یاد و همچنین تعداد شرکتها و فرمول بندی کودها در ادامه به ذکر کلی و شرایط عمومی استفاده از کودها اشاره می کنیم و با توجه به اقتضائات از نام تولیدکنندگان صرف نظر می‌کنیم.
لازم به ذکر است؛ برای استفاده از هر یک از این کودها باید به شرایط اختصاصی منطقه شامل آب و هوا، رطوبت، زمان استفاده، سن گیاه، میزان شوری و املاح خاک و غیره دقت لازم را به عمل آورد و از این روی بهره گیری و مشاوره از کارشناسان آب و خاک منطقه راهگشای استفاده از کودها برای نیل به بیشترین کارایی و در عین حال کمترین زیان زیست محیطی خواهد بود.


مقالات

گیاهان آپارتمانی

ویزیت گل و گیاه در منزل (تهران)

ویزیت حضوری گیاه آپارتمانی شما با کمترین هزینه، برنامه کوددهی مخصوص تک تک گیاهان، رفع مشکلات و...ادامه مقاله

1 دیدگاه

گیاهان آپارتمانی

پاپیتال ابلق همیشه‌سبز

پاپیتال گیاهی همیشه سبز با برگ‌های به رنگ سبز تیره روشن یا ابلق با رنگ سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عَشَقه زینت‌بخش دیوارها و بالکن‌ها

عَشَقه می‌تواند زینت بخش دیوار و بالکن ها باشد و شدیداً نسبت به سرما مقاوم است. به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گینورا با برگ‌های مخملی زیبا

گینورا گیاهی علفی از خانواده کمپوزیته است. زیبایی فوق‌العاده آن به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیمنوکالیسیوم کاکتوس تک‌ساقه‌ای

جیمنوکالیسیوم از کاکتوس‌های تک‌ساقه‌ای مشهور است. زادگاه اصلی آن از آمریکای جنوبی گرفته تا بولیوی، آرژانتین و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گراپتوپتالوم گیاهی گوشتی با نگهداری آسان

عکسهای زیبا از گراپتوپتالوم نیازها و شرایط نگهداری گراپتوپتالوم  نور: نقطه‌ای نورانی برای گلدهی و پهن شدن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیبائوم گوشتی غیرمعمول جذاب

به همین علت نیاز آبی آن با بقیه گوشتی‌ها متفاوت است، ارتفاع آن از 3 سانتیمتر بیشتر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مومی با گل‌های شمعی بی‌نظیر

بعد از ظهور غنچه‌ها گیاه را نباید حرکت داد زیرا باعث ریزش غنچه‌ها می‌شود. برعکس گل‌های گیاهان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هورنیا مناسب برای نگهداری در منزل

از دیگر گونه‌ها H.oculata با گل‌های قهوه‌ای شکلاتی و سفید و H.hystrix با گل‌های سبز متمایل به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوسرتا گل‌های قرمز آویزان از شاخه

عکسهای زیبا از هیپوسرتا نیازها و شرایط نگهداری هیپوسرتا  نور: به خاطر زادگاهش جنگل شدت نور چندان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوئستس با خال‌های صورتی

نسبت به سایه مقاوم است و در صورت عدم آبیاری به موقع برگ‌های پایین‌تر شروع به ریزش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

یاس گلی ظریف، خوشبو و زیبا

حذف ماهیانه سرشاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است. عکسهای زیبا از یاس نیازها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گاستریا بهترین گیاه پهن در گلدان

از گونه‌های دیگر می‌توان به G.batestana و G.armstrongi با برگ‌های سیاه و سبز و رشد کند و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گالانتوس گل زمستانی

پس از کاشت پیازها در پاییز به مدت 8 هفته در تاریکی و نقطه‌ای کاملاً سرد قرار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس و برگ‌های چرمی براقش

نام فیکوس دربرگیرنده گونه‌های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است.برگ‌ها پهن و براق و چرمی با نوک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فِنِس تراریا مخروط صیقلی بی‌نظیر

دو گونه از فِنِس تراریا در دسترس است، گونه‌ای که گل زرد تولید می‌کند و گونه‌ای با...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عشقه پاپیتال گیاه بالارونده

عشقه پاپیتال حاصل پیوند دو گیاه فاتسیا و عشقه است، گیاهی بالا رونده، سریع‌الرشد و مقاوم به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

افوربیا زینت‌بخش اتاق‌ها

افوربیا با شاخه‌های مملو از خار و گل‌های زیبا و ظریف زرد و قرمز رنگ آن روی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اسپوس توآ ستونی زیبا از پنبه

کاکتوس اسپوس توآ در حقیقت ستونی از پنبه و پشم سفید است. زادگاه اصلی آن اکوآدر است....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

خلنگ گل سرمادوست

خلنگ صورتی Erica gracilis و سفید E.nivalis هر دو دارای گل‌های ریز هستند و E.hyemalis گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اپی فیلوم با گلهای درشت پُر پرچم

اپی‌فیت موجود در بازار هیبرید یا دو رگ حاصله از دو کاکتوس است که ریشه و شناسنامه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینوپسیس با گل‌های عصرگاهی

اکثر آنها می‌توانند در زمستان در بیرون از اتاق نگهداری شوند اما در صورتی که خطر یخ‌زدگی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینو سروس مناسب برای نیم‌گلدان

بعضی از آنها دارای ریشه‌های سطحی هستند که نیم‌گلدان‌ها و سینی‌ها برای آنها کافی است اما گونه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیزیگتکا با برگ‌های پهن خالدار

در شرایط طبیعی‌ِ رشد، گل‌های زیبایی را تولید می‌کند ولی در شرایط آپارتمان به گل نمی‌نشیند، رنگ...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیکسونیا، سرخس درختی سایه‌دوست

طبیعتاً این گیاه احتیاج به فضای کافی دارد زیرا ارتفاع آن بعضی مواقع به 5/4 متر می‌رسد....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سی‌تی‌سوس با گلهای پروانه‌آسا

عکسهای زیبا از سی‌تی‌سوس نیازها و شرایط نگهداری سی‌تی‌سوس  نور: به نور کامل احتیاج دارد، در تابستان در وسط...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

ارکیده گیاه جذاب با نگهداری ساده

عکسهای زیبا از ارکیده نیازها و شرایط نگهداری ارکیده  نور: نیاز به نور برای به گل نشستن فوق‌العاده زیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مینیاتوری زیبای نگونسار

اگرچه پس از پایان یافتن دوران گلدهی، اکثر خانواده‌ها از گیاه چشم‌پوشی می‌کنند، اما می‌توان آن را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کدوی زینتی با میوه‌ای شبیه کوزه قلیان

عکسهای زیبا از کدوی زینتی نیازها و شرایط نگهداری کدوی زینتی  نور: به نور کافی نیاز دارد اما گیاه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سته‌نانته گیاه زیبا

عکسهای زیبا از سته‌نانته نیازها و شرایط نگهداری سته‌نانته نور: به نور قوی احتیاج ندارد، نسبت به سایه تحمل...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کریپتانتوس کوچک‌ترین بروملیاسه

عکسهای زیبا از کریپتانتوس نیازها و شرایط نگهداری کریپتانتوس  نور: به نور بیشتری احتیاج دارد، در آفتاب روی برگ‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کرساندرا گل آتش بازی

عکسهای زیبا از کرساندرا نیازها و شرایط نگهداری کرساندرا نور: نیم سایه، نیم آفتاب را بر سایه نورها ترجیح...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

زعفران ترکیب ظرافت و زیبایی

عکسهای زیبا از زعفران نیازها و شرایط نگهداری زعفران  نور: 8 هفته در تاریکی و 2 هفته در نور...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کراسولا زیبای قاشقی با گل‌های سفید

بیش از 10 گونه از گیاه کراسولا به عنوان گیاه خانگی پرورش می‌یابند. از دیگر گونه‌ها می‌توان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کری فانتا کاکتوس کمیاب

کری فانتا به صورت سفارشی توسط کاکتوس‌کاران حرفه‌ای عرضه می‌گردد. 6 – 5 سال طول می‌کشد تا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوپیاپوآ کاکتوس زیبا

کوپیاپوآ کاکتوسی متعلق به مناطق کویری شیلی است که بارندگی در آن تقریباً صفر است. نیاز آبی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کونوفیتوم گیاه جذاب

کونوفیتوم به دو گروه دارای برگ‌های بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌گردد، گونه مورد نظر ما دارای برگ‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کلومنه آ سبدی با پرزهای ارغوانی دلفریب

کلومنه آ گیاهی تماشایی است به‌خصوص زمانی که به عنوان سبد آویزان استفاده گردد برگ‌هایش مملو از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نارگیل ودلینا، نخل پاکوتاه زینتی زیبا

نارگیل ودلینا، زیبا و پاکوتاه‌ترین نخل زینتی، قابلیت کاشت در تراریوم را دارد، نگهداری ساده‌ای دارد و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل زینتی با شاخه‌های پَر مانند

نخل زینتی یا اریکا درختچه ای با شکوه و مقاوم است که می تواند در آپارتمانها، سالن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

چگونه در فروشگاه سرچنار امتیاز کسب کنم؟

راههای باور نکردنی برای کسب امتیاز در فروشگاه سرچنار وجود دارد که می توانید این امتیازها را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

قرعه کشی فروشگاه سرچنار

در این هفته 3 جلد از کتاب ارزشمند پزشک گلهای خانگی را به 3 نفر از مخاطبین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اچینو کاکتوس یکی از خوش تیپ ترین کاکتوس ها

اچینو کاکتوس جزء خوش‌تیپ‌ترین کاکتوس‌ها هستند به گونه‌ای که در نمایشگاه‌های گل و گیاه زیبایی‌های دیگر کاکتوس‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوتیلدن گیاه گوشتی با برگهای موج دار و آرد آلود

دو خصومت از گیاه گوشتی کوتیلدن یعنی حاشیه موجدار برگ‌های پیاله‌ای و آردآلود بودن آنها بهترین گوشتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل برف مناسب هوای سرد و مقاوم به کم نوری

گل برف یا موگه یکی از گیاهان پیازی سازش یافته با آب و هوای خیلی سرد، مرطوب...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دودلیا گیاهی گوشتی با برگ های آردآلود جذاب

گیاه دودلیا در خانه گل نمی‌دهد اما زیبایی آن به پودر سفید رنگ روی برگ‌هاست که آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دووالیا گیاهی گوشتی با گلهای استثنائی

اگرچه رشد گیاه گوشتی دووالیا کم است اما به خاطر گل‌های واقعاً استثنایی از نظر شکل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فریزیا گیاهی معطر و زیبا مناسب دسته گل

گل‌های معطر گل فریزیا بر روی ساقه گل‌دهنده سیم مانند و در یک طرف آن شروع به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی

گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی است که اگر چند اصل مهم را در پرورش آن...ادامه مقاله

1 دیدگاه

گیاهان آپارتمانی

گیاه هویا زیباترین گیاه برای سبد آویزان

گیاه هویا بهترین و زیباترین گیاه برای استفاده به عنوان سبد آویزان است. برگ‌های سبز و مومی،...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل ختمی چینی ایده ال برای باغچه و گلدان

گل ختمی چینی گلی مورد توجه عامه، از خانواده پنیر کان است. گل‌ها درشت و قرمز عمر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل حنا گیاهی بسیار زیبا و نگهداری آسان

گل حنا یکی از آسان‌ ترین گیاهان خانگی از نظر نگهداری است. قلمه‌ها در آب به راحتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هاورتیا ساکولنتی سایه دوست و محبوب

هاورتیا یکی از عمومی‌ترین گوشتی‌ها جنس هاورتیا است که اکثر گوشتی داران آن را پرورش می‌دهند. این...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گاردنیا ارزش شرایط سخت نگهداری را دارد

اگرچه شرایط نگهداری گل گاردنیا در منزل کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گازانیا یکی از زیباترین گلهای فصلی

به عنوان گل یک ساله در باغچه، گیاه گلدانی در اتاق و پشت پنجره و یا گیاه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده مناسب سبد آویز

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده گیاهی است سریع الرشد، مناسب سبد آویز و حتی کاشت گروهی. علاوه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با فروکاکتوس یا بشکه آمریکایی

فروکاکتوس را بشکه آمریکایی هم می نامند. البته این نام فقط به خاطر شکل ظاهرش نیست بلکه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فوشیا زینت بخش سر در منازل و سایبان

گل‌های زیبا و آویزان و صورتی و یا قرمز رنگ گل فوشیا نه تنها در گلخانه و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

لذت کاشت گیاه توت فرنگی در خانه

تولید میوه‌های خوشمزه و زیبای توت فرنگی در منزل لذت بیشتری نسبت به خرید آن دارد. ازدیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فائوکاریا ساکولنتی با گلهای زرد زیبا

تعداد زیادی از گونه فائوکاریا که بومی آفریقای جنوبی است؛ قابل کاشت و نگهداری است. گل‌های روشن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا نقره ای گیاهی زیبا مقاوم

گیاه دراسنا نقره ای گونه‌ای دیگر از 20 نوع دراسناست این گونه در واقع زیر مجموعه دراسنا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه دیپلادنیا بالارونده با گلهای شیپوری زیبا

گیاه دیپلادنیا گیاهی است بالا رونده که نهال‌های جوان آن در سال اول احتیاج به قیم ندارد،...ادامه مقاله

1 دیدگاه

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری و آفات گیاه دراسنا بلالی

گیاه دراسنا بلالی مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی از گروه دراسنا که با شرایط نور در داخل اتاق سازش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار نگهداری آسان

دراسنا پرچمی یا دارسنا مارگیناتا گیاهی است که در اکثر منازل به خوبی رشد می کند. بسیار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل مرداب گیاهی زیبا و قابلیت تکثیر فراوان

نخل مرداب گیاهی است زیبا و ارزان، نگهداری آن ساده با قابلیت ازدیاد فراوان، همه برگ‌ها از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مناسب تراس و بالکن در زمستان و بهار

سیکلامن گیاهی است زیبا با گلهایی در رنگهای متنوع که می توانید با استفاده از آن زیبایی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوردیلین گیاهی زیبا با برگهای آتشین

اصولاً کلیه گیاهان زینتی رنگین برگ احتیاجات نوری بیشتری دارند، توجه کنید که تاریکی زایل‌کننده رنگ آتشین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه نارگیل در آپارتمان

هر دو برگ نارگیل در غلافی پیچیده شده‌اند و مستقیماً از بذر که همان میوه نارگیل است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل خورشیدی گیاهی خانگی پیازی با گلهای زیبا

گل خورشیدی گیاه خانگی و پیازدار است، گل‌ها روی دسته‌های 15 تا 20 عددی روی نوک یک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل کلرودندروم یا گیاه بخت با گلهای بهاری

گل کلرودندروم گیاهیاست همیشه سبز که گلها به صورت دسته‌ای از بهار تا آخر تابستان خودنمایی می...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با کلیستو کاکتوس همراه با تصاویر

کلیستو کاکتوس جزء کاکتوس‌های ستونی و استوانه‌ای است که در اندازه کوچک تولید گل می‌کند. قطر آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با پرتقال کالاموندین یا پرتقال زینتی

پرتقال کالاموندین در حقیقت پرتقال مینیاتوری است که ارتفاع آن حداکثر به یک متر می‌رسد. . میوه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل داودی زیباتر از گلهای بهاری در زمستان

گل داودی یکی از زیباترین گلهای طبیعت است با تنوع بسیار زیاد که می توانید با کاشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌های سرد

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌ها و سراسرهای سرد است. ارتفاع آن در خارج از اتاق به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل شامادورا مقاوم به کم نوری

نخل شامادورا از لحاظ شکل ظاهری شبیه به Kentia است که نباید با آن اشتباه کرد. رشد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کامیس پاریس یکی از سوزنی برگان جذاب

طرز قرار گرفتن برگ‌های کامیس پاریس روی شاخه به گونه‌ای است که شاخه‌های جانبی به صورت پهن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برونفلزیا گیاهی که چند بار در فصل گل می دهد

برونفلزیا گیاهی است از خانواده گوجه فرنگی، گلهای آن با 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ در...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بواردیا شاخه ها و برگهای پر پشت و گلهای متنوع

گل بواردیا با برگها و شاخه های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان، برگها و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برزی کاکتوس پشم آلو با تیغ های بلند

برزی کاکتوس جزء کاکتوس های استوانه ای با خارهای بلند قرمز قهوه ای زیبا که همگی پوشیده...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس است. این جنس به صورت پیوندی به بازار عرضه می گردد زیرا نمی تواند...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاماسرئوس یا کاکتوس بادام زمینی مقاوم به سرما

کاماسرئوس به نام کاکتوس بادام زمینی مشهور است. گلهای قرمز روشن آن در تمام طول بهار و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل تاج خروس یا زلف عروس با گلهای رویایی

گل تاج خروس Celosia Plumosa تا ارتفاعی حدود 60 سانتی متر رشد کرده و در تابستان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه جگن سریع الرشد با تکثیر آسان

گیاه جگن جزء معدود گیاهان خانواده سی پراسه که قابل نگهداری در خانه است، سریع الرشد، ارزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل سروپژیا بی نظیر برای سبد آویز

زیبایی نگهداری گیاه سروپژیا در برگهای خاکستری قلبی شکل و شاخه های روان در سبد آویزان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل استکانی نماد تراکم شاخه ها و گلهای زیبا

شاخه و گلهای ظریف گل استکانی به طرف زمین آویزان می شوند که با تربیت و هرس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل کیفی یا گوشواره ای

گل کیفی گیاهی سریع الرشد و خیلی فشرده است. طول آن به 25 سانتی متر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاملیا درختچه ای همیشه سبز و گل دار

کاملیا درختچه ای زیباست که برگهای سبز براق و گلهای قرمز، صورتی یا سفیدش خودنمایی می کند....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فلفل زینتی مناسب آپارتمان و تراس

فلفل زینتی گیاهی است بالارونده که نیاز به قیم پیدا می کند. این گیاه در گونه های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مینا چینی گلی بی نظیر مناسب گلدان و باغچه

مینا چینی گلی زیبا که می تواند به عنوان گیاه خانگی گلدانی و هم گیاه باغچه ای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه شیشه شو مناسب باغچه و تراس

گیاه شیشه شو (Callistemon) گیاهی با گلهای واقعا جالب و زیبا، شدیدا عاشق نور خورشید است اما...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کالادیوم یا فیل گوش بی نظیر در ترکیب رنگ

هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگها با کالادیوم رقابت کند به طوریکه تشریح رنگها تقریباً غیر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل بیلبرجیا گیاهی مناسب سبد آویزان

گل بیلبرجیا با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل بلپرون یا میگویی

زیبایی گل بلپرون یا میگویی یا مشعلی در حقیقت ناشی از زیبایی براکته های فلس مانند است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان بطوری که گیاه فولادی نام گرفته...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی

یزگهای ریز شوید مانند گیاه شویدی و انشعابهای متعدد شاخه اصلی به برگچه های ریز سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری آرتروسروس کاکتوس استوانه ای

کاکتوس آرتروسروس جزء کاکتوسهای با رشد استوانه ای ستونی است که زادگاه اصلی آنها پرو، برزیل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آریوکارپوس کاکتوسی با عمر طولانی

زیبایی کاکتوس آریوکارپوس به زیبایی ظاهری آن نیست بلکه عمر این کاکتوس در کویرهای مکزیک به 300...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آردیزیا گیاهی خانگی با میوه های حبه ای

آردیزیا گیاهی با شکل و قیافه غیر معمول چه از نظر وضع برگ و ساقه و چه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاکتوس دم موشی مناسب سبد آویزان

آنهایی که با کاکتوس آشنایی داشته و خانه آنها دارای سراسر و ایوان است همگی از کاکتوس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آفلاندرا زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی

آفلاندرا زیباترین گیاه گلدار آپارتمانی موطن اصلی آن برزیل است. برگهای سبز و خطوط سفید در امتداد...ادامه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0