کوددهی گیاهان آپارتمانی برای رشد گیاهان امری ضروری است، همه گیاهان برای یک رشد خوب به مواد مغذی خاصی احتیاج دارند. گیاهان وقتی در فضای بیرون رشد می کنند، هر ماده مغذی را که در نزدیکی خود پیدا نکنند، چندین متر ریشه های خود را دور می فرستند، تا آن ماده مغذی را جذب کنند. اما گیاهان آپارتمانی به دلیل قرار گرفتن در گلدان فاقد چنین امکانی هستند، مراقبت از گیاهان آپارتمانی نیاز به توجه و علاقه زیادی دارد.

کوددهی گیاهان آپارتمانی به چه روش هایی انجام می شود

گیاهان خانگی را با کودهای آلی (طبیعی) یا معدنی (مصنوعی) به طور منظم تغذیه کنید. سه عنصر اصلی که گیاهان از کود دریافت می کنند عبارتند از: نیتروژن ، فسفر و پتاسیم. نیتروژن برای شاخ و برگ گیاهان مهم است، فسفر به رشد ریشه ها کمک می کند و پتاسیم برای گلدهی خوب می باشد. در کوددهی گیاهان آپارتمانی این سه عنصر را حتما در اولویت باشند. کودها را به چند روش می توان استفاده کرد: به صورت خشک، پودر و یا در کپسول های ریز که به فواصل منظم به خاک گلدان اضافه می شوند. کپسول های حاوی کود که در آب رقیق شده و هر چند وقت یکبار روی خاک ریخته می شوند.

تعدادی کود به صورت جلبک دریایی را می توان مستقیماً روی برگ ها اسپری کرد. قبل از استفاده از هر گونه کود، خاک را کاملا باید مرطوب کرد. بیش از دوز توصیه شده استفاده نشود. استفاده از کود با دوز پایین تر، در فواصل کم بهتر از دوز بالاست، چون دوز بالا ممکن است ریشه را بسوزاند.

هدف از کوددهی گیاهان آپارتمانی رشد منظم گیاه، در فصل رشد است. وقتی گیاهان به خواب می روند، کوددهی گیاهان آپارتمانی را متوقف کنید، فصل خواب گیاهان آپارتمانی متفاوت است، برخی در فصل زمستان و پاییز به خواب می روند، تعدادی دیگر در فصل بهار و تابستان.


مرجع کامل آموزش کوددهی گیاهان آپارتمانی

با وجود منابعی کوتاهتر، تصمیم یر این شد ویدیویی مفصل و بسیار مفید برای شما عزیزان انتخاب کنیم؛ که مانند یک مرجع کامل شما را از هر منبع دیگری بی نیاز کند. برای آماده سازی این ویدیو زحمات زیادی کشیده شده است.

تقدیم به شما همراهان گرامی

نکات مهم در کوددهی گیاهان آپارتمانی

  • کودهای مایع: این کودها به شما امکان می دهند گیاهان خود را دقیقاً در دوز اندازه گیری شده تغذیه کنید. راحت ترین راه برای بارور سازی گیاهان داخل منزل و دفاتر استفاده از همین کودها است. هنگام آبیاری کودهای مایع به آسانی در تمام خاک خیس می شوند. همچنین اثر آنها را بر روی گیاهان در عرض چند روز مشاهده خواهید کرد. دسترسی به کودهای مایع آلی و مصنوعی امکانپذیر است.
  • خشک (دانه ای و پودر شده): استفاده از کود خشک یکی دیگر از راه های آسان برای کوددهی گیاهان آپارتمانی است. کودهای خشک معمولاً مصنوعی هستند. خرید عمده این کودها ارزان بوده و به راحتی قابل نگهداری هستند. فرم های دانه ای از کودهای خشک بیشتر در فضاهای باز که سطح وسیعی از کشت را شامل می شوند، قابل مصرف هستند. استفاده بیش از حد از کودهای دانه ای در خاک گلدان می تواند به شاخ و برگ و ریشه های آنها آسیب برساند و ممکن است منجر به توزیع ناهموار مواد مغذی شود. از پودرهای محلول در آب هم می توان به عنوان کود مایع استفاده کرد.
  • آهسته رهش: کودهای آزاد کننده آهسته، چوب یا قرص هایی هستند که شما به خاک اضافه می کنید. در این مدل از کوددهی گیاهان آپارتمانی، مواد مغذی طی چند هفته تا چند ماه آزاد شده و در اختیار گیاهان قرار می گیرند. ممکن است به صورت مصنوعی یا آلی باشند. از معایب استفاده از کودهای آهسته رهش این است که شما دقیقاً نمی دانید چه موقع مواد مغذی آزاد می شوند یا چه موقع از بین می روند. آنها همچنین منجر به غلظت محلی کود می شوند تا مخلوطی که به طور مساوی پخش شود.

ارائه راه های دیگر در کود دهی گیاهان آپارتمانی

در کوددهی گیاهان آپارتمانی یک برنامه ماهانه در طول فصل رشد توصیه می شود. بیشتر تولیدکنندگان گل ترجیح می دهند گیاهان داخل منزل را با استفاده از محلول رقیق تر، بارور کنند.
روش دیگر برای کوددهی گیاهان آپارتمانی، اسپری مستقیم کود بر روی برگ ها است. تغذیه با محلول پاشی کمی بحث برانگیز است زیرا برخی از تولیدکنندگان بر این باورند که تزریق کود به خاک اصلی ترین شیوه در کوددهی است. توجه نمایید که گیاهان آپارتمانی برگ دار، اغلب کودی با نیتروژن بالاتر را دوست دارند. از طرف دیگر، کاکتوس و سایر ساکولنت ها درصد کمتری ازت را ترجیح می دهند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم