گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری (Calathea zebrina) از خانواده «Marantaceae» بومی مناطق گرمسیری از جنوب شرقی برزیل است. کالاتیا گورخری, گیاهی بسیار زیبا و جذاب است، که در صورت مساعد بودن شرایط رشد گیاهی، مناسب برای پرورش در محیط های پوشیده مانند خانه، دفاتر و ادارات است.

مشخصات گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری

گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری، گیاهی چندساله است. این گیاه دارای برگ های بیضی شکل با حاشیه دندانه دار می باشد; که ارتفاع آنها به یک متر می رسد. قسمت فوقانی برگ های آن به رنگ سبز تیره و قسمت زیرین به رنگ بنفش، قرمز و زرد است. کالاتیا گورخری از خویشاوندان نزدیک گیاه نماز است و مانند آن هنگام شب برگ های آن تا می شوند. این گیاه سریع الرشد گل های سفید مایل به ارغوانی تولید می کند.

چند نمونه از انواع گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری

-کالاتیا اوربیفولبا: دارای برگ های گرد مانند و سبز است. قسمت زیرین برگ ها روشن تر از سایر قسمت ها است.
-کالاتیا ماکویانا: برگ ها بیضی شکل بوده و در قسمت زیرین به رنگ بنفش کمرنگ می باشند.
-کالاتیا کروکاتا: دارای ساقه های بلند و برگ های سبز تیره ای که قسمت زیرین آنها بنفش، نارنجی و قرمر است.
-کالاتیا وارسویچی: این گونه بومی جنگ های کاستاریکا است. برگ های آن سبز تیره و مایل به قرمز است.


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری

  • دما: با اینکه بازه دمایی ۱۸-۲۴ درجه سانتی گراد بهترین دما برای رشد گیاه است; اما تا دمای ۱۵ درجه سانتی گراد هم می توانده رشد خود ادامه دهد.
  • آبیاری: گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری, در فصل تابستان به ۲ تا ۳ بار آبیاری در هفته و در فصل زمستان به ۱ تا ۲ بار آبیاری در هفته نیاز دارد.
  • نور: این گیاه هم مانند دیگر گیاهان آپارتمانی به نور غیر مستقیم نیاز دارد; چون نور مستقیم باعث سوختن برگ های آن می شود. همچنین زرد شدن تدریجی گیاه به خاطر نورکم یا نور بیش از حد است.
  • رطوبت: خاک نسبتا مرطوب برای گیاه مناسب است. در فاصله بین دو آبیاری اجازه بدهید خاک کمی خشک باشد. آبیاری بیش از حد ریشه گیاه را به مرور زمان از بین می برد.
  • خاک و کودهی: خاک باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. یکی از علت های پوسیدگی ریشه در این گیاه, نداشتن زهکش است. استفاده ترکیبی از خاک باغچه به همراه پیت ماس و پرلیت، رشد گیاه را توسعه می دهد. همچنین برای تغذیه گیاه هر ۱۵ الی ۳۰ روز یکبار از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده نمایید. کمبود کود باعث ریز ماندن برگ ها می شود; که کود ۲۰-۲۰-۲۰ تاثیر خوبی بر روی برگ ها دارد.

بیماری های گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری

به گیاه آپارتمانی کالاتیا گورخری، کنه تار عنکبوتی می تواند آسیب برساند. برای جلوگیری از ظهور بیش از حد کنه بر روی گیاه از سموم کنه کش استفاده کنید. وجود لکه های پنبه ای در برگ, نشان دهنده شپشک آرد آلود است.

برای از بین بردن این آفت، محلول صابون با آب یا سموم سیستمیک را در شرایط حاد بکار ببرید. ممکن است کالاتیا گورخری در طول رشد خود دچار پیچیدگی و پژمردگی در برگ ها شود؛ که سرما و تشنگی باعث این اتفاق می شود. در فصول سرد،بهتر است گیاه را به محیط گرم انتقال دهید.

با خواندن این مقاله عاشق گیاه فیکوس لیراتا می شوید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم