گیاه سرخس لانه پرنده با نام علمی «Asplenium Nidus» از خانواده آسپلنیاسه (Aspleniaceae)  می باشد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری شرق استرالیا، هاوایی، هند و آفریقا است. این گیاه زینتی به صورت گلدانی و آویز در محیط های پوشیده همچون منازل، ادارات و مجتمع تجاری قابل استفاده است.

مشخصات گیاه سرخس لانه پرنده

گیاه سرخس لانه پرنده دارای برگ های باریک به طول یک متر و به عرض ۲۰ سانتی متر است. بر روی هر برگ رگبرگ برجسته ای وجود دارد که از پشت برگ به رنگ سیاه دیده می شود و حاوی بذر و تخم می باشد. شکل برگ های صاف با لبه های موج دار، بستگی به میزان نوری که سرخس دریافت می کند دارد.

این گیاه یک سرخس اپی فیتیک است;؛به این معنی که به طور معمول بر روی چیزهای دیگر، مانند درختچه ها رشد می کند، برای همین به راحتی می توان از آن به عنوان یک گیاه آویز استفاده کرد. لانه پرنده گل نمی دهد و برگ های آن باید به رنگ سبز بمانند.

انواع گیاه سرخس

گیاه سرخس لانه پرنده، معروف ترین گونه در بین گونه های سرخس است. انواع دیگر سرخس عبارتند از:
-سرخس عقابی: گونه ای که در سراسر جهان رشد می کند. گیاهی است چند ساله با برگ های زیبا که معمولا به عنوان علف هرز تلقی می شود.
-سرخس سخت: دارای تنه ای بلند و باریک که نمی تواند مواد آهکی را تحمل کند.
-سرخس دکمه ای: این گونه بومی نیوزلند است و برگ های آن کوچک و گرد می باشد.
-سرخس پای خرگوش: گیاهی با ریزوم های بلند هوایی که بر روس صخره های سنگی رشد می کند.


شرایط نگهداری سرخس لانه پرنده

نور: گیاه سرخس لانه پرنده بهتر است در معرض تابش غیر مستقیم نور خورشید قرار بگیرد؛زیرا تابش مستقیم نور باعث می شود برگ ها درخشندگی خود را از دست بدهند.
آبیاری: هنگام آبیاری از تماس آب با گیاه خودداری کنید؛ چون باعث ایجاد پوسیدگی و کپک می شود. گیاه به ۲ تا ۳ بار آبیاری در طول هفته نیاز دارد.
خاک و کوددهی: برای رشد بهتر گیاه، می توانید خاک را با کود ورمی کمپوست مخلوط نمایید.
گلدان: سالی یکبار در فصل بهار گلدان را تعویض کنید.
دما: حداقل دمای لازم ۱۰ درجه سانتی گراد و حداکثر دمای قابل رشد برای گیاه ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. اما ایده آل ترین دما، بازه دمایی ۱۶ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است.
تکثیر: این گیاه از طریق تقسیم بوته و کاشت هاگ در فصل بهار تا اواخر تابستان، قابل تکثیر است.

بیماری های گیاه سرخس لانه پرنده

وجود خال های زرد بر روی برگ و رگبرگ ها و مشاهده حشرات قهوه ای در قسمت زیرین برگ و روی ساقه، نشان دهنده حضور شپشک نرم تن است؛ در این صورت مقداری پنبه را آغشته به الکل نمایید و تک تک حشرات را از روی گیاه بردارید.

از طرفی دیگر، سرما هم می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای بر روی برگ ها شود؛ که در آن صورت بهتر است گیاه را به محیط گرمتر منتقل کنید. گیاه ممکن است در طول رشد برگ هایش چروکیده و لبه های آنها سیاه شود؛ برای جلوگیری از این حالت، گیاه را به محل خنک تر انتقال بدهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم