گیاه سرخس لانه پرنده یا آسپلنیوم Asplenium

نام انگلیسی: Birdsnest fern

نام علمی:  Asplenium nidus avis

خانواده:  Aspleniaceae

 این گیاه از سرخس­های هندوستان است و آرایش فوق­ العاده برگها چهره ­ای جالب به آن داده­ است. در طبیعت به صورت اپی فیت یا انگل روی درختان دیگر زندگی می­ کند و تغذیه آن از آب باران و مواد گیاهی پوسیده و تجزیه شده اطراف خود است. و به همین علت ریشه آن قوی نیست و تشخیص هنگام تعویض گلدان باید با بازدید ریشه­ ها صورت گیرد. نگهداری آن مشکل نیست و نیاز به محیط مرطوب و گرم دارد. غبارپاشی در این گیاه لازم و حیاتی است.

گیاه سرخس لانه پرنده با نام علمی «Asplenium Nidus» از خانواده آسپلنیاسه (Aspleniaceae)  می باشد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری شرق استرالیا، هاوایی، هند و آفریقا است. این گیاه زینتی به صورت گلدانی و آویز در محیط های پوشیده همچون منازل، ادارات و مجتمع تجاری قابل استفاده است.

مشخصات گیاه سرخس لانه پرنده

گیاه سرخس لانه پرنده دارای برگ های باریک به طول یک متر و به عرض ۲۰ سانتی متر است. بر روی هر برگ رگبرگ برجسته ای وجود دارد که از پشت برگ به رنگ سیاه دیده می شود و حاوی بذر و تخم می باشد. شکل برگ های صاف با لبه های موج دار، بستگی به میزان نوری که سرخس دریافت می کند دارد.

این گیاه یک سرخس اپی فیتیک است;؛به این معنی که به طور معمول بر روی چیزهای دیگر، مانند درختچه ها رشد می کند، برای همین به راحتی می توان از آن به عنوان یک گیاه آویز استفاده کرد. لانه پرنده گل نمی دهد و برگ های آن باید به رنگ سبز بمانند.

انواع گیاه سرخس

گیاه سرخس لانه پرنده، معروف ترین گونه در بین گونه های سرخس است. انواع دیگر سرخس عبارتند از:

 • سرخس عقابی: گونه ای که در سراسر جهان رشد می کند. گیاهی است چند ساله با برگ های زیبا که معمولا به عنوان علف هرز تلقی می شود.
 • سرخس سخت: دارای تنه ای بلند و باریک که نمی تواند مواد آهکی را تحمل کند.
 • سرخس دکمه ای: این گونه بومی نیوزلند است و برگ های آن کوچک و گرد می باشد.
 • سرخس پای خرگوش: گیاهی با ریزوم های بلند هوایی که بر روس صخره های سنگی رشد می کند.

 نکته: نگهداری سرخس با ۳ کلمه همراه است. رطوبت، نور غیر مستقیم و خاک سبک.

شرایط نگهداری گیاه سرخس لانه پرنده

 • نور: نیم سایه را ترجیح می­ دهد. نور شدید برگها را رنگ پریده می­ کند.
 • دما: حداقل دما در زمستان ۱۲ و در تابستان به طور میانگین ۲۳ درجه است.
 • آبیاری: جهت مرطوب نگه داشتن همیشگی خاک، در تابستان هر دو هفته یک بار و در زمستان هر ۱۰ روز یک بار در زمستان گیاه را آبیاری کنید. در زمستان در بین دو آبیاری خاک را خشک کنید.
 • رطوبت: غبارپاشی گیاه را زنده نگه می ­دارد، برای ایجاد رطوبت پایدار در زیر گلدانی آب و سنگریزه بریزید مواظب باشید انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد. در تابستان هفته ­ای دو بار و در زمستان هفته ­ای یک بار غبارپاشی کافی است. قرار دادن گلدان در گلدانی بزرگتر و پر کردن فاصله بین آن دو با خزه نیز از راه های دیگر است.
 • تغذیه: در تابستان گیاه را با کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی هفته ­ای یک بار تغذیه کنید.
 • خاک: کمپوست و پیت خاک مناسبی است. از خاک لوم استفاده نکنید.
 • تعویض گلدان: در بهار در صورتی که ریشه ­ها کاملا در هم رفته باشند، گلدان با یک درجه بزرگتر توصیه می­ گردد. ریشه این سرخس کم پشت­ تر از سایر سرخس­ها است. گلدان کوزه ­ای را بر پلاستیکی ترجیح می ­دهد. تشخیص زمان تعویض گلدان در این گیاه کمی فنی است، ریشه­ ها موئین هستند و از منفذ گلدان بیرون رانده نمی­شوند. در بهار گیاه را خارج کرده و بازدید کنید.
 • تمیز کردن برگها: با آب فاقد املاح گیاه را غبارپاشی کنید از مواد براق­ کننده استفاده نکنید.

نکته: گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی کاشت نکنید در صورت تمایل گیاه را با گلدان درون گلدان بزرگتر قرار دهید تا آبیاری آن به صورت مجزا عملی گردد.

آرایش برگها در این سرخس جالب است. برگها همه از مرکز منشاء گرفته و به گونه ­ای دور هم جمع شده­اند که وسط گیاه شکل قیف یا آشیانه پرنده به خود گرفته است. هر برگ دارای رگبرگهای سیاه رنگ است که از طرف پشت برگ بهتر مشاهده می ­شود. ارتفاع برگها در طبیعت به حدود یک متر می­رسد.

بیماری ها مشکلات و آفات گیاه سرخس لانه پرنده

حاشیه برگها سیاه می­ شوند:

عوامل متعدد می­تواند داشته باشد. اگر هوا خیلی گرم است گیاه را به نقطه­ای خنک­تر منتقل کرده و جریان هوا را برقرار کنید. هوای کثیف آشپزخانه هم عامل دیگری است. در صورت امکان رفع علت کنید. تنظیم آبیاری هم می­ تواند در رفع علت کمک کند.

حشرات ریز با تارهایی در پشت برگ مشاهده می­ گردد:

کنه قرمز و ریز تار عنکبوتی عامل آن است، هر ۱۴ روز یک بار با سم کنه­ کش طبق دستور سمپاشی کنید تا گیاه پاک شود. پس از سمپاشی بار اول احتمال طغیان کنه ­ها وجود دارد سمپاشی را تکرار کنید. غبار پاشی در پیش­گیری از حمله کنه ­ها مؤثر است.

برگها رنگ پریده هستند:

شدت نور زیاد است، گیاه را از معرض نور مستقیم در امان نگه دارید، سرخس­ها از سایه و نور کامل هر دو بیزار هستند، از بین این دو شدت نور باید مکانی انتخاب کرد که احتیاجات نوری گیاه را برطرف کند.

رشد برگها متوقف شده است:

گیاه نیاز به تغذیه دارد. خاک سرخس­ها  به علت سبک بودن تقریبا فاقد مواد غذایی است که باید با کودهای محلول مخصوص گیاهانی زینتی آنها را تغذیه کرد. توجه کنید که تغذیه نکردن به به مراتب بهتر از تغذیه زیادی و با غلظت بالا است زیرا تجمع املاح در خاک ریشه­ ها را می­ سوزاند. گیاه را در تابستان هفته ­ای یک بار تغذیه کنید.

نوک برگهای گیاه سرخس لانه پرنده زرد با لکه­ های قهوه ­ای هستند:

درجه حرارت به طور ناگهانی تغییر پیدا کرده است سعی کنید گیاه را همیشه به حال تعادل نگه دارید. هر گونه تغییر لازم باید تدریجی باشد.

پولک­های قهوه­ ای روی برگها مشاهده می­ گردد:

با پنبه و یا برس مویی ظریف نقاشی آغشته به سم نفوذی کنفیدور پولک­ها را مسموم کرده و چند روز بعد با چوب خلال دندان بردارید بدنه گیاه هم با همین محلول سمپاشی کنید. عارضه مربوط به حمله حشره آفت است و در زیر همین پولک­ها لارو حشره زندگی می­کند.

لکه­ های پهن قهوه ­ای سیاه روی برگها مشاهده می ­شود:

هوا خیلی سرد و خاک به شدت مرطوب است. در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید. اگر درجه حرارت حدود ۱۲ است. اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

برگها قهوه­ ای شده و خشک می­ شوند:

گیاه احتیاج به آبیاری دارد. خاک را در همه حال مرطوب نگه دارید بجز اینکه درجه حرارت زیر ۱۲ باشد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم