گیاه آپارتمانی بابا آدم با نام علمی«Alocasia» از خانواده «Araceae»با نام های آلوکازیا و گوش فیل نیز شناخته می شود. باباآدم بومی مناطق مختلفی از آسیا، اروپا و آمریکا می باشد. این گیاه زینتی در ایران در محدوده شهرهای البرز و تفرش رشد می کند. گاها به عنوان گیاه فضای سبز مقابل هتل ها و رستوران ها هم کاشته می شود. اما پرورش و نگهداری این گیاه در محیط های پوشیده امکانپذیر است. بابا آدم خاصیت دارویی فراوانی دارد. در درمان بیماری ها ی پوستی مانند کچلی، آبسه، کهیر، پسوریازیس، اگزما و زخم ها موثر است.

مشخصات گیاه آپارتمانی بابا آدم

گیاه آپارتمانی بابا آدم دارای برگ های بیضی شکل و ساقه های کرک دار است. گل های بابا آدم به رنگ بنفش و میوه های آن به اندازه فندق و به رنگ زرد می باشند. گیاه بابا آدم ریشه های بلند با پوست قهوه ای رنگ دارد که مغز آن به رنگ سفید و شیرین همراه با بوی نامطبوعی است. ریشه های این گیاه دارویی حاوی موادی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، تانن و ویتامین C است. ریشه گیاه بابا آدم را می توان به صورت جوشانده و دم کرده مصرف نمود. تصفیه خون، درمان نقرس و تقویت سیستم ایمنی از ویژگی های بارز گیاه بابا آدم است.

ما ادعا داریم حرفه ای ترین فروشنده گیاه بابا آدم هستیم لطفا کلیک کنید

انواع گیاه آپارتمانی بابا آدم

  • Alocasia calidora
  • Alocasia zebrine
  • Alocasia low rider
  • Alocasia Polly
  • alocasia cuprea

آشنایی با گیاه الوکازیا کوپریا (alocasia cuprea)

الوکازیا کوپریا یکی از انواع بسیار زیبای گیاه بابا آدم است. که به خاطر رنگ متالیک و مسی این گیاه، کوپریا (مسی) نامیده می شود.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی بابا آدم

دما: دمای رشد گیاه ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. اگر گیاه بابا آدم در محیطی با دمای پایین قرار بگیرد؛ قسمت پایین به خواب رفته و پس از تمام شدن فصل سرما به رشد خود ادامه می دهد.
آب: این گیاه هم مانند دیگر گیاهان آپارتمانی به ۲ تا ۳ بار آبیاری در طول هفته نیاز دارد. قبل از آبیاری از خشک بودن خاک گلدان مطمئن باشید.
نور: بهتر است گیاه در تماس با نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد. در تابش مستقیم نور احتمال سوختگی برگهای این گیاه وجود دارد.
گلدان: هر دو سال یکبار گلدان گیاه را در اوایل فصل بهار تعویض کنید.
خاک و کوددهی: خاک سبک حاوی مواد آلی برای رشد گیاه مناسب است. استفاده از پیت ماس و پرلیت در خاک گلدان نیز توصیه می گردد. همچنین گیاه را دو هفته یکبار با کود رقیق شده ۱۰-۰-۲۰ تغذیه کنید.
تکثیر: گیاه آپارتمانی بابا آدم از طریق ریزوم قابل تکثیر است. در صورتی که پاجوش حاوی ریشه بود به همراه مقداری خاک به گلدان دیگری انتقال بدهید.
هرس: برگ های مرده و مریض را از ساقه جدا کنید.

آموزش ویدیویی تکثیر و تعویض گلدان گیاه بابا آدم

گیاه آپارتمانی بابا آدم جزء گیاهان لوکس محسوب می شود.

در این ویدیو شما را با نحوه تعویض گلدان و تکثیر این گیاه جذاب آشنا می کنیم. 

بیماری های گیاه آپارتمانی بابا آدم

بابا آدم ممکن است در طول رشد خود مبتلا به آفت کنه تار عنکبوتی شود. همچنین حشراتی مانند شته، شپشک آرد آلود و کپک خاکستری می توانند دوره رشد گیاه را محدود کنند. از طرفی دیگر، آبیاری بیش از حد و زهکشی نامناسب گلدان باعث پوسیدگی ریشه در اثر قارچ می شود. اگر برگ های گیاه می ریزند به نور کمتری دسترسی دارد.

دعوت میکنم که مقاله گیاه گل رز را مطالعه فرمایید

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم