کلمه کاکتوس از کلمه یونانی kaktos به معنی گیاه خاردار گرفته شده است  و یونانیان باستان به نوعی کنگر کاکتوس میگفتند بعدها کارولوس لینایوس، گیاه شناس مشهور و استاد دانشگاه اوپسالا در سوئد که سرگرم رده بندی گیاهان بود؛ cactus را برای نامیدن این گونه های بیشماری از گیاهان به کار برد با ویژگی‌های مشترکی چون گوشتالو بودن با ساقه هایی که آب را در خود ذخیره می‌کنند و پوششی پرخار دارند و گاهی به صورت برگ می باشد.

تاریخ تکامل کاکتوس ها نشان می دهد که این گونه از گیاهان در ابتدا برگ دار بودند و هنوز همه کاکتوسها در مراحل اولیه رشد و در دورانی که جوانه‌های بیش نیستند. دارای برگ می باشند. گونه هایی نیز در فصل بهار برای مدت کوتاهی برگ های خود را به نمایش می‌گذارند و البته در میان این تیره، یکی دو گونه را نیز می توان یافت که در سراسر سال پوشیده از برگ هستند.

نمایش همه
قلمه برگ انجیری ابلق
قلمه برگ انجیری ابلق
 • مناسب دوستانی که به گیاهان کلکسیونی علاقه دارند.
 • سازگار با مناطق نسبتا خشک مثل تهران
700,000
%29
500,000 تومان
فروش ویژه قلمه برگ انجیری ابلق
فروش ویژه قلمه برگ انجیری ابلق

شرایط آب و هوای محیط زیست این گیاهان به‌تدریج دگرگون شده و رستنگاه بومی ایشان، به بیابان های خشک و سوزان تبدیل گردید. کاکتوسها در کشاکش انطباق با شرایط جدید زیست‌محیطی برگ های خود را از دست دادند؛ زیرا آب و رطوبتی که در محیط جدید بسیار کمیاب بود و با زحمت به دست می‌آمد به وسیله برگها در هوای خشک تبخیر می شد؛ بنابراین از بین رفتن برگ ها برای بقای گیاه ضروری می نمود. در عوض ساقه ها به آب انبارهایی تبدیل شدند که هر چه آب در دسترس شان قرار می‌گرفت در خود ذخیره می کردند؛ تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهد به این دلیل گرد و چاق شدند.  

گونه ای از کاکتوس ها حتی می‌توانند برای تطبیق میدان عمل سطوح تبخیرکننده خودشان با شرایط مختلف تغییر شکل دهند. این دسته از کاکتوسها مجهز به دندانه هایی هستند که مانند آکوردئون، زمانی که رطوبت فراوان است منبسط و در مدتی که خشکی قلب دارد منقبض می شوند. 

نوعی از این گیاهان از خود برآمدگی های تیز و یا موهایی پشم گونه رویانیده اند که نه تنها سایبانی برای الیاف گوشتی خود در برابر پرتو سوزان و بیرحم آفتاب به وجود آورده‌اند؛ بلکه از تحریک اشتهای حیوانات گرسنه و تشنه بیابان برای هجوم به این مخازن آب جلوگیری می‌کند. 

تحقیقات نشان می‌دهد که نگهداری و پرورش کاکتوس در ایران از زمان مظفرالدین‌شاه قاجار شروع شده است. در آن زمان تعدادی از آنها را به ایران آوردند قدیمی‌ترین نوع این تیره از گیاهان در کشورمان کاکتوسی است به نام اپونتیا که در زبان فارسی به زبان مادر شوهر مشهور است است. تیره کاکتوس ها علاوه بر نقشی که در زیبایی آپارتمان ها و گلخانه ها داشته اند، در مواردی دیگر نیز جوابگوی نیازهای مختلف انسان بوده اند. 

برخی دامداران بیابانگرد کلاله های نوعی از این گیاهان به نام کاکتوس نوپال را برای تامین آب و مواد غذایی احشامشان جمع‌آوری می‌کند. و در برخی نقاط جهان از نوعی کاکتوس به نام تونا مربای خوشمزه ای درست می کند و از توفاله های آن در صنایع مرغداری  استفاده می‌کند. از گونه دیگری از این تیره به نام انجیر تیغی در شیرینی سازی بهره‌برداری می‌شود و از میوه آن هم به صورت خام و هم به عنوان سالاد استفاده می شود. در نوعی از این گیاه به نام کاکتوس ارگی به عنوان حصیری با دوام و نفوذ ناپذیر برای دیوار باغ و مزرعه استفاده می شود و بالاخره کاکتوس پی یوتی که در مراسم مذهبی سرخپوستان خورده می‌شد در بر انگیختن احساسات وهم گونه آنان نقش موثری ایفا می نماید.

آخرین کلام اینکه همه کاکتوس ها و گیاهان گوشتی محسوب می شوند ولی همه ی گیاهان گوشتی خاردار کاکتوس نمی‌باشند .

15 گونه از بهترین انواع گیاه کاکتوس

پرورش و نگهداری کاکتوس

با آنکه نگهداری و پرورش این گیاهان بسیار آسان و بی دردسر است؛ ولی به هر حال آنها نیز نیازهای مشخصی دارند که باید به موقع در برآورده شود. با توجه به شرایط محیط زیست طبیعی محل زایش و رویش اولیه آنها که آفتاب شدید، آب کم و کوتاهی فصل رویش است؛ چند نکته را در نگهداری این تیره از گیاهان باید در نظر داشت. کاکتوس ها به نور فراوانی نیاز دارند آنها را در آفتاب گیر ترین محل قرار دهید در غیر اینصورت با استفاده از نور مصنوعی کمبود نور را جبران کنید.

گونه های کوچک کاکتوس مامیلاریا، ژیمنو کالیسیوم و هاورتیا برای آراستن پنجره ها، حتی با باریکترین لبه بسیار مناسبند. گونه های دنباله دار مانند دم موشی و سدم (دم اسبی و غوره ای) در سبدهای آویزان منظره ای زیبا و چشم نواز به وجود می‌آورد. نمونه‌هایی که رشد شان بیشتر از حد است نظیر برخی از افوربیا ها هنگامی که در کف اتاق قرار داده شوند برای آراستن زوایای آفتابگیر سالن ها بسیار جذاب و مناسبند.

کاکتوسهای گوشتی چنانچه از شرایط خاص خود بهره‌مند شوند؛ سالها زیبا و نشاط آفرین خواهند ماند. حتی اگر حداقل مراقبت از آنها به عمل آید؛ بنا بر ویژگی خاص بیابانی بودنشان گونه های متنوع این تیره می توانند رطوبت نسبی ۱۰ تا ۳۰ درصد داخل خانه‌ها و آپارتمان‌های گرم را به خوبی تحمل کرده و رشد کنند. همه این گیاهان در حالی که نیازی به آبیاری مرتب و مداوم ندارند از تقویت و کود دادن نیز تا حدودی بی نیازند و پوست خشن آنها سپر خوبی  در برابر حمله حشرات مخرب است. و نیز رشد بطنی آنها زحمت جابجا کردن را به حداقل می‌رساند. کاکتوس ها و گوشتی ها نیز بایستی مانند سایر گیاهان به هواخوری تابستانی برده شوند در این صورت باید آنها را از تابش مستقیم نور آفتاب دور نگاه داشت چون بافت ها در شرایطی که از نور نسبتاً ضعیف داخل خانه بهره مند بودند رشد کرده اند و چنانچه در هواخوری تابستانی از نور فیلترشده استفاده نکنند دچار آفتاب‌سوختگی خواهند شد.

زمان آبیاری و درجه حرارت

دومین نکته ای که در پرورش گیاهان گوشتی خصوصاً کاکتوس ها رعایت آن ضروری می باشد، خودداری از آبیاری زیاد است. می دانیم که این گیاهان به زندگی با شرایط آب و هوای خشک خو گرفته اند و ریشه های آن ها قابلیت جذب آب زیاد را ندارند. افراط در آبیاری باعث مرگ آنان می گردد. همانطور که قبلاً نیز بیان شد، آبیاری بستگی به نوع گیاه، جنس گلدان، اندازه گیاه و هوای محیط زیست آن و فصل دارد. در بهار و تابستان فعالیت برای رشد و نمو گیاه بیشتر از سایر فصول است در این فصول باید خاک گلدان اکثر کاکتوسها در فواصل آبیاری کاملاً خشک باشد خشک شدن کامل خاک ممکن است چند روزه تا چند هفته به طول انجامد. در زمستان بیشتر کاکتوس ها در حالتی شبیه خواب قرار می گیرند و رشد آنان در این حالت متوقف است در طول این مدت معمولا هر ۳ تا ۴ هفته یکبار آبیاری آنها کافی است؛ یعنی در واقع آقدر آب به آنها بدهید که کاکتوس چروکیده و خشک نشود. در مورد کاکتوس های بزرگ و نیز آنهایی که در گلدانهای پلاستیکی یا لعابی جای دارند؛ چون رطوبت را دیرتر از دست می‌دهند چنانچه آبیاری ها را طولانی تر کنیم بهتر است.گیاهان گوشتی نظیر اشوریا، گاستریا و سدم، کمی بیشتر از کاکتوس ها به آبیاری نیاز دارند. خاک این گیاهان از بهار تا پاییز در فواصل آبیاری ها نباید کاملاً خشک شده باشد و در طول مدت خواب زمستانی میزان آبیاری باید آن قدر باشد که برگها چروکیده و خشک نشود.

معمولاً برای گلدان های سفالی هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است. برای گلدان های غیر سفالی مدت طولانی تری توصیه می گردد. روزهای آفتابی و خشک از روزهای بارانی یا ابری برای آبیاری گیاهان مستقر در فضای باز بهتر است و قبل از ظهر نیز از سایر اوقات روز مناسب تر است.در این موقع ریشه ها می توانند حداکثر رطوبت را جذب کنند و گیاه در حالی که از نور خورشید بهره می‌برد قادر است آب را نیز از طریق بافت ها بالا بکشد و مازاد آن را در هوا تبخیر نماید. چنانچه در هوای مرطوب و ابری و یا بعد از ظهر اقدام به آبیاری شود، سرعت جذب رطوبت در گیاه کاهش می یابد و در نتیجه رطوبت در اطراف ریشه ها متمرکز می شود و باعث پوسیدگی آنها می گردد. همیشه سعی کنید که از آب ولرم و فاقد کلر برای آبیاری استفاده کنید زیرا آب سرد باعث شوکه شدن گیاه و در  بعضی موارد سبب ریزش برگها در گیاهان گوشتی می گردد.

سومین عامل مهم در پرورش گیاهان بیابانی درجه حرارت مناسب است. خوشبختانه چون همه گیاهان گوشتی از مناطقی آورده شده‌اند که هوا در فصول رویش آنها گرم است، درجه حرارت معمولی خانه ها در بیشتر مواقع از سال برای آنها کافی و رضایت بخش است.

کلام آخر اینکه کاکتوس ها را نمی‌توان شست و تمیز کرد.

روش به گل نشاندن کاکتوس ها در آپارتمان 

 مهمترین و جالبترین مورد این مبحث از نظر علاقه مندان به گل و گیاه به گل نشاندن کاکتوس ها در خانه است .

 روشی که خودم در منزل به کار بردن و نتیجه آن نیز مثبت بوده برایتان بازگو می کنم.  در  دوران استراحت زمستانی از پاییز تا اوایل بهار محل آنها را تغییر داده و به محل خنک تری منتقل می کنم. به طوری که درجه حرارت محیط زیست آنان در روز به حدود ۲۰ درجه سانتیگراد و در شب بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد باشد .  تحت شرایط فوق پس از پایان استراحت زمستانی کاکتوس‌های بالغ به گل می نشیند .

همانطور که قبلا نیز اشاره شد در این مدت هر سه تا چهار هفته یک بار مقدار کمی از آنها را آبیاری می کنم. در صورتی که در این مدت درجه حرارت از این میزان بالاتر رود نه تنها گلی نخواهند داد بلکه چون نمی‌توانند استراحتی واقعی داشته باشند، به تدریج ضعیف و دوکی شکل خواهند شد. 

خواهید گفت چطور در آپارتمان به این گونه عمل نماییم چون ایجاد درجه حرارت مناسب به طور صد در صد در اکثر آپارتمان‌ها مقدور نمی باشد ولی به طور تقریبی امکان‌پذیر است. جاهایی مثل ایوان های سرپوشیده پارکینگهای آپارتمانها و یا پشت پنجره های زیرزمین های خنک و نورگیر برای این کار مناسب است به شرط آنکه درجه حرارت این محل ها به زیر صفر نرسد. همچنین می توانید با ساختن گلخانه کوچکی با چوب و نایلون که درجه حرارت آن تا حدودی قابل تنظیم باشد، جای مناسبی برای نگهداری و به گل نشاندن کاکتوس ها از پاییز تا بهار فراهم آورید. 

فصل تعویض گلدان و ترکیب خاک آن 

توجه داشته باشید حجم گلدان کاکتوس باید طوری باشد که در اطراف گیاه  خاک نه خیلی زیاد و نه خیلی کم انباشته شود.با در نظر گرفتن احتمال غرقاب شدن، چنانچه گلدان کمی کوچکتر انتخاب شود بهتر است زیرا در صورتی مقدار کمتری خاک درون گلدان باشد آب اضافی به آسانی از منافذ زهکشی خارج میگردد؛ در حالی که وجود خاک زیاد باعث اخلال در زهکشی می شود و در نتیجه خاک مدت بیشتر از زمانی که لازم است خیس می ماند و موجب مرگ گیاه میشود .

 کاکتوس ها  و گیاهان گوشتی چون از رشدی بطئی برخوردارند جابجا کردن شان زودتر از هر دو سال یکبار ضرورت پیدا نمی کند. مناسب ترین زمان جابجایی آنها در آپارتمان فصل بهار است که فعالیت رویشی گیاه دوباره آغاز می شود.

در گونه‌های راست قامت، پهنای گلدان را به اندازه یک سوم یا یک دوم طول گیاه و در گونه های کروی شکل، گلدانی دو و نیم سانتی متر از ابعاد گیاه بزرگتر، در نظر بگیریم. گونه‌های مینیاتور و کوچک در صورتی که با شکل گروهی با فواصل دو و نیم سانتی متر در گلدان های ۷ و نیم تا ۱۰ سانتی متر کاشته شوند جلوه زیباتری خواهند داشت؛ چون کاکتوس ها و بسیاری از گیاهان گوشتی در شرایط اقلیمی گرم و خشک پرورش یافته اند نسبت به ازدیاد رطوبت بسیار حساسند و بنابراین گلدانهای آنها باید به سیستم زهکشی خوبی مجهز باشند.

تهیه فرمول خاک کاکتوس ها هر تولیدکننده‌ای در ایران از ترکیبات خاصی استفاده می‌کند. من هم از ترکیبی که عبارت از یک دوم پیمانه خاکبرگ، یک دوم پیمانه ماسه ریز، یک دوم پیمانه زغال خرد شده، یک دوم پیمانه خاک رس و یک قاشق مرباخوری پودر استخوان استفاده می کنم. نتیجه کار نیز مطلوب بوده است .  

روش تعویض گلدان کاکتوس

 1. گلدانی را که قطر دهانه آن یک دوم یا یک سوم طول گیاه باشد انتخاب کنید ( دو و نیم سانتی متر بزرگتر از قطر گیاه ) گلدان را به ترتیب با سفال شکسته ، شن بادامی ، زغال خرد شده و خاک پر کنید .  اندازه خاک تقریباً دو و نیم سانتی متر باشد . یا از خاکهای بسته بندی شده مخصوص کاکتوس نیز می توانید استفاده کنید.
 2. دستکش باغبانی به دست کنید و سپس گیاه را با روزنامه‌ای تا شده که به شکل حلقه درآورده اید بگیرید. گیاه را از گلدان بیرون آورده و در گلدان تازه بکاریم خاک داخل گلدان با لبهای  گلدان باید یک و نیم سانتیمتر فاصله داشته باشد و سپس دور گیاه را خاک بریزید.
 3. در حالی که هنوز گیاه را با روزنامه گرفته‌اید با یک چوب دستی خاک دور ریشه را با ملایمت بکوبید تا تقریباً سفت شود؛ این کار منافذی را که باعث نفوذ آب از ریشه به جداره های گلدان می گردد مسدود می کند.
 4. با پشت قاشقی خاک را صاف و هموار سازید.برای این که ریشه های شکسته شده زودتر التیام یابند  تا سه چهار روز از آبیاری آن خودداری کنید؛ پس از این مدت آبیاری مفصلی به عمل آورید به طوری که آب از منافذ زهکشی ( سوراخ زیر گلدان )  خارج شود.   

آموزش ویدیویی روش صحیح تعویض گلدان کاکتوس به روشی دیگر

تعویض گلدان و تکثیر گیاه، بخش جذاب نگهداری از گیاهان آپارتمانی است.

به شرطی که 

گیاهی که قصد تعویض گلدانش را داریم کاکتوس نباشد!!!

در این ویدیو روش صحیح و جذاب تعویض گلدان ککتوس را یاد خواهیم گرفت

روش تکثیر کاکتوس ها و گیاهان گوشتی

کاکتوس ها و گیاهان گوشتی را می توانید با یکی از روش‌هایی که در فصل گیاهان آپارتمانی توضیح داده شده است  معذالک در این بخش نیز برای آموزشی پربار به طور خلاصه با تصاویر گویا بدان اشاره می گردد بهترین زمان تکثیر این گیاهان در آپارتمان نیمه دوم بهار تا نیمه اول تابستان می باشد

 1.  بذر این گیاهان باید در خاکی که از دو پیمانه خاک بسته بندی شده و دو پیمانه ماسه شکسته و یک پیمانه ذغال خورد شده تشکیل شده است، به طریقی که در روش کشت بذر نیز گفته شد کاشته شوند.  در هنگام کاشتن هر بذری باید دستورالعمل نوشته شده روی بذر را نیز مد نظر داشته باشیم.
 2. چنانچه از روش قلمه زنی ساخته برای قلمه زدن استفاده کردید باید با توجه به تصاویر ارائه شده با وسیله ای تیز و ضدعفونی شده با الکل قلمه را از گیاه مادر در گلدان بریده آن را به مدت ۳ الی ۴ روز در جای خشکی قرار دهید تا شیرهایی که از جایی بریده شده قلمه بیرون‌میزند خشک شود سپس محل برش چروک خورده را به محلول یا پودر هورمون ریشه زا آغشته کرده و آن را در ترکیب ریشه زار (خاک قلمه)  در گلدان بکارید.
 3. برای تکثیر اکثر گیاهان گوشتی نظیر اشوریا، کراسولا، سدم و غیره از روش قلمه زنی با برگ استفاده می گردد. لذا با توجه به اینکه در فصل روش های تکثیر کتاب، این روش کاملاً توضیح داده شده است شما می توانید در تکثیر این گیاه هم از آن استفاده نمایید. این نکته را نیز مد نظر داشته باشید در مورد پاجوشهای هوایی همانند بند 2 و پاجوش های زمینی همانند بند 1 عمل نمایید. 
 4.  شگفت انگیز ترین روش تکثیر کاکتوس ها و برخی از گیاهان گوشتی به کار گرفتن قابلیت منحصر به فرد آنهاست  یعنی رویانیدن آنها بر بالای گیاهی دیگر. تنها در گونه هایی از این تیره امکان پذیر است که با پیوند و جوش خوردن دو کاکتوس با یکدیگر گیاهی تازه به وجود آورد که حتی در طبیعت هم یافت نمی‌شود. اساس این پیوند اتصال قسمت ساقه گیاه به مقطعی از سیستم ریشه گیاه دیگر است؛ با این روش می توان مثلاً در ساقه کاکتوس گوش خرگوشی تاج کوچک و کروی شکل از کاکتوس دیگری رویانید و یا از کاکتوس دم موشی را در بالای ساقه ستونی شکل کاکتوس سرئوس جای داد.

تنها کاکتوسهای اصیل و گوشتهای افوربیا آمادگی پیوند خوردن دارند زیرا در این گونه از گیاهان حلقه‌های درونی که از بافت های رویشی ساخته شده به وضوح قابل تشخیص است. کار این بافت‌ها رسانیدن مواد غذایی به گیاه است. زیرا هنگامی که ساقه این گیاهان برای پیوند زدن قطع می شود مجاری حمل غذا به روشنی دیده می‌شود و بنابراین می‌توان مجاری دو گیاه را دقیقاً بر هم منطبق ساخت انطباق دقیق مجاری، غذا رسانیدن آب و غذای لازم را از گیاه ریشه دار به قسمت پیوند خورده تضمین می کند .

توجه : بایستی سطح مقطع های دو گیاه را هنگام پیوند با ملایمت به یکدیگر فشار دهید تا حباب های هوا که باعث خشکی و نفوذ باکتری های فاسد کننده می شوند از بین بروند.

برای محکم نگه داشتن گیاه پیوند شده بر روی تنه گیاه اصلی، از کش و یا نخ هایی که در انتهای شان مهره های آهنی وصل شده است استفاده کنیم؛ و یا در زیر گلدان سرنخ ها را به هم گره بزنیم و از روی گیاه فوقانی آویزان نمایید. پس از جوش خوردن دوگیاه این وزنه ها یا کش ها را بردارید. تا مدتی که پیوند جوش نخورده و پا نگرفته از ریختن آب به این محل خودداری کنید.

گرچه این قبیل گیاهان را در هر فصلی می توان در محیطی مساعد پیوند زد ولی بهترین زمان درآپارتمان، فصل بهار و تابستان است که گیاهان در دوره جنب و جوش و فعالیت به سر می‌برند. با این روش حتی می توان چند کاکتوس مختلف را به گیاه واحدی پیوند زد و از ترکیب شکلها و رنگهای بدیع و جذاب آن لذت برد.

روش پیوند زدن کاکتوس ها

برای پیوند زدن چندین روش مختلف وجود دارد  ولی روشی را که خودم بدان عمل نمودم به شما پیشنهاد می کنم .

 1.  کاکتوس کروی شکل را از گلدان در آورده و اندک است و انتهای آن را با ریشه می برند. حاشیه‌های محل بریده شده را به طرف بالا تراشیده و پخ میزنم و پس از ضدعفونی کردن لایه نازکی از سطح آن بریده و دوباره در جای خودش قرار می‌دهم که محل برش مرطوب بماند .
 2. کاکتوس ستونی شکل را انتخاب می کنم تخته ای پهن تر از قطر کاکتوس را در پشت آن محکم نگه داشته و با یک ضربه قسمتی از راس آن را با همان چاقوی تیز ضدعفونی شده می باشد.
 3. حاشیه های بالای ستون را به طرف پایین بریده و به اصطلاح پخ زده و سپس لایه نازک از نوک کاکتوس را نیز بریده و لایه بریده شده را به خاطر اینکه محل برش مرطوب بماند در جای آن قرار می دهم. 
 4. لایه ها را از مقطع هر دو گیاه برداشته و ته گیاه هنری را به راس کاکتوس ستونی شکل با کمی فشار می چسبانم دقت می کنم که حلقه های مرکزی سطح مقطع ها( مجاری حمل غذا ) درست روی هم قرار بگیرند برای محکم نمودن پیوند بر روی ستون دو تکه نخ را که به انتهای هر یک، مهره های آهنی گره زده شده‌اند، از روی گیاه بالایی آویزان می کنم .. وزن این مهره ها بستگی به بزرگی و کوچکی پیوند دارد . مراقبت می نمایم تا چند روزی که پیوند جوش می‌خورد، از آبیاری خودداری کرده و تا مدتی به هیچ وجه آب به محل پیوند خورده ریخته نشود و گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب دور نگه داشته پس از جوش خوردن پیوند، مهره های آهنی را برمیدارم .
 5. پس از مدتی که از عمل پیوند گذشت ممکن است در پایه پیوندها جوش هایی اطراف تنیا در سطح خاک گلدان ظاهر شود که باعث کند شدن رشد پیوند کردن آنها را هم از پایه جدا می کنم. 

منبع: دوستان عزیز، مطالب اصلی این مقاله برداشته از کتاب آموزش پرورش و تکثیر گیاهان آپارتمانی نوشته استاد حسن بنی هاشم می باشد.

مقالات

گیاهان آپارتمانی

گردونه شانس سرچنار

امتیاز کسب کن و از گردونه شانس سرچنار هدیه دریافت کن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

ویزیت گل و گیاه در منزل (تهران)

ویزیت حضوری گیاه آپارتمانی شما با کمترین هزینه، برنامه کوددهی مخصوص تک تک گیاهان، رفع مشکلات و...ادامه مقاله

4 دیدگاه

گیاهان آپارتمانی

پاپیتال ابلق همیشه‌سبز

پاپیتال گیاهی همیشه سبز با برگ‌های به رنگ سبز تیره روشن یا ابلق با رنگ سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عَشَقه زینت‌بخش دیوارها و بالکن‌ها

عَشَقه می‌تواند زینت بخش دیوار و بالکن ها باشد و شدیداً نسبت به سرما مقاوم است. به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گینورا با برگ‌های مخملی زیبا

گینورا گیاهی علفی از خانواده کمپوزیته است. زیبایی فوق‌العاده آن به خاطر پوشش خز مانند و پرزهای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیمنوکالیسیوم کاکتوس تک‌ساقه‌ای

جیمنوکالیسیوم از کاکتوس‌های تک‌ساقه‌ای مشهور است. زادگاه اصلی آن از آمریکای جنوبی گرفته تا بولیوی، آرژانتین و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گراپتوپتالوم گیاهی گوشتی با نگهداری آسان

عکسهای زیبا از گراپتوپتالوم نیازها و شرایط نگهداری گراپتوپتالوم  نور: نقطه‌ای نورانی برای گلدهی و پهن شدن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

جیبائوم گوشتی غیرمعمول جذاب

به همین علت نیاز آبی آن با بقیه گوشتی‌ها متفاوت است، ارتفاع آن از 3 سانتیمتر بیشتر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مومی با گل‌های شمعی بی‌نظیر

بعد از ظهور غنچه‌ها گیاه را نباید حرکت داد زیرا باعث ریزش غنچه‌ها می‌شود. برعکس گل‌های گیاهان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هورنیا مناسب برای نگهداری در منزل

از دیگر گونه‌ها H.oculata با گل‌های قهوه‌ای شکلاتی و سفید و H.hystrix با گل‌های سبز متمایل به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوسرتا گل‌های قرمز آویزان از شاخه

عکسهای زیبا از هیپوسرتا نیازها و شرایط نگهداری هیپوسرتا  نور: به خاطر زادگاهش جنگل شدت نور چندان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هیپوئستس با خال‌های صورتی

نسبت به سایه مقاوم است و در صورت عدم آبیاری به موقع برگ‌های پایین‌تر شروع به ریزش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

یاس گلی ظریف، خوشبو و زیبا

حذف ماهیانه سرشاخه‌ها جهت تحریک جوانه‌های جانبی و رشد آنها لازم است. عکسهای زیبا از یاس نیازها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گاستریا بهترین گیاه پهن در گلدان

از گونه‌های دیگر می‌توان به G.batestana و G.armstrongi با برگ‌های سیاه و سبز و رشد کند و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گالانتوس گل زمستانی

پس از کاشت پیازها در پاییز به مدت 8 هفته در تاریکی و نقطه‌ای کاملاً سرد قرار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس جنگلی و برگ‌های چرمی براقش

نام فیکوس دربرگیرنده گونه‌های زیادی از گیاهان خانواده موراسه است.برگ‌ها پهن و براق و چرمی با نوک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فِنِس تراریا مخروط صیقلی بی‌نظیر

دو گونه از فِنِس تراریا در دسترس است، گونه‌ای که گل زرد تولید می‌کند و گونه‌ای با...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

عشقه پاپیتال گیاه بالارونده

عشقه پاپیتال حاصل پیوند دو گیاه فاتسیا و عشقه است، گیاهی بالا رونده، سریع‌الرشد و مقاوم به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

افوربیا زینت‌بخش اتاق‌ها

افوربیا با شاخه‌های مملو از خار و گل‌های زیبا و ظریف زرد و قرمز رنگ آن روی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اسپوس توآ ستونی زیبا از پنبه

کاکتوس اسپوس توآ در حقیقت ستونی از پنبه و پشم سفید است. زادگاه اصلی آن اکوآدر است....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

خلنگ گل سرمادوست

خلنگ صورتی Erica gracilis و سفید E.nivalis هر دو دارای گل‌های ریز هستند و E.hyemalis گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اپی فیلوم با گلهای درشت پُر پرچم

اپی‌فیت موجود در بازار هیبرید یا دو رگ حاصله از دو کاکتوس است که ریشه و شناسنامه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینوپسیس با گل‌های عصرگاهی

اکثر آنها می‌توانند در زمستان در بیرون از اتاق نگهداری شوند اما در صورتی که خطر یخ‌زدگی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اکینو سروس مناسب برای نیم‌گلدان

بعضی از آنها دارای ریشه‌های سطحی هستند که نیم‌گلدان‌ها و سینی‌ها برای آنها کافی است اما گونه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیزیگتکا با برگ‌های پهن خالدار

در شرایط طبیعی‌ِ رشد، گل‌های زیبایی را تولید می‌کند ولی در شرایط آپارتمان به گل نمی‌نشیند، رنگ...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دیکسونیا، سرخس درختی سایه‌دوست

طبیعتاً این گیاه احتیاج به فضای کافی دارد زیرا ارتفاع آن بعضی مواقع به 5/4 متر می‌رسد....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سی‌تی‌سوس با گلهای پروانه‌آسا

عکسهای زیبا از سی‌تی‌سوس نیازها و شرایط نگهداری سی‌تی‌سوس  نور: به نور کامل احتیاج دارد، در تابستان در وسط...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

ارکیده گیاه جذاب با نگهداری ساده

عکسهای زیبا از ارکیده نیازها و شرایط نگهداری ارکیده  نور: نیاز به نور برای به گل نشستن فوق‌العاده زیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مینیاتوری زیبای نگونسار

اگرچه پس از پایان یافتن دوران گلدهی، اکثر خانواده‌ها از گیاه چشم‌پوشی می‌کنند، اما می‌توان آن را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کدوی زینتی با میوه‌ای شبیه کوزه قلیان

عکسهای زیبا از کدوی زینتی نیازها و شرایط نگهداری کدوی زینتی  نور: به نور کافی نیاز دارد اما گیاه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سته‌نانته گیاه زیبا

عکسهای زیبا از سته‌نانته نیازها و شرایط نگهداری سته‌نانته نور: به نور قوی احتیاج ندارد، نسبت به سایه تحمل...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کریپتانتوس کوچک‌ترین بروملیاسه

عکسهای زیبا از کریپتانتوس نیازها و شرایط نگهداری کریپتانتوس  نور: به نور بیشتری احتیاج دارد، در آفتاب روی برگ‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کرساندرا گل آتش بازی

عکسهای زیبا از کرساندرا نیازها و شرایط نگهداری کرساندرا نور: نیم سایه، نیم آفتاب را بر سایه نورها ترجیح...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

زعفران ترکیب ظرافت و زیبایی

عکسهای زیبا از زعفران نیازها و شرایط نگهداری زعفران  نور: 8 هفته در تاریکی و 2 هفته در نور...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کراسولا زیبای قاشقی با گل‌های سفید

بیش از 10 گونه از گیاه کراسولا به عنوان گیاه خانگی پرورش می‌یابند. از دیگر گونه‌ها می‌توان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کری فانتا کاکتوس کمیاب

کری فانتا به صورت سفارشی توسط کاکتوس‌کاران حرفه‌ای عرضه می‌گردد. 6 – 5 سال طول می‌کشد تا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوپیاپوآ کاکتوس زیبا

کوپیاپوآ کاکتوسی متعلق به مناطق کویری شیلی است که بارندگی در آن تقریباً صفر است. نیاز آبی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کونوفیتوم گیاه جذاب

کونوفیتوم به دو گروه دارای برگ‌های بزرگ و کوچک تقسیم‌بندی می‌گردد، گونه مورد نظر ما دارای برگ‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کلومنه آ سبدی با پرزهای ارغوانی دلفریب

کلومنه آ گیاهی تماشایی است به‌خصوص زمانی که به عنوان سبد آویزان استفاده گردد برگ‌هایش مملو از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نارگیل ودلینا، نخل پاکوتاه زینتی زیبا

نارگیل ودلینا، زیبا و پاکوتاه‌ترین نخل زینتی، قابلیت کاشت در تراریوم را دارد، نگهداری ساده‌ای دارد و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل زینتی با شاخه‌های پَر مانند

نخل زینتی یا اریکا درختچه ای با شکوه و مقاوم است که می تواند در آپارتمانها، سالن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

چگونه در فروشگاه سرچنار امتیاز کسب کنم؟

راههای باور نکردنی برای کسب امتیاز در فروشگاه سرچنار وجود دارد که می توانید این امتیازها را...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

قرعه کشی فروشگاه سرچنار

در این هفته 3 جلد از کتاب ارزشمند پزشک گلهای خانگی را به 3 نفر از مخاطبین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

اچینو کاکتوس یکی از خوش تیپ ترین کاکتوس ها

اچینو کاکتوس جزء خوش‌تیپ‌ترین کاکتوس‌ها هستند به گونه‌ای که در نمایشگاه‌های گل و گیاه زیبایی‌های دیگر کاکتوس‌ها...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوتیلدن گیاه گوشتی با برگهای موج دار و آرد آلود

دو خصومت از گیاه گوشتی کوتیلدن یعنی حاشیه موجدار برگ‌های پیاله‌ای و آردآلود بودن آنها بهترین گوشتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل برف مناسب هوای سرد و مقاوم به کم نوری

گل برف یا موگه یکی از گیاهان پیازی سازش یافته با آب و هوای خیلی سرد، مرطوب...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دودلیا گیاهی گوشتی با برگ های آردآلود جذاب

گیاه دودلیا در خانه گل نمی‌دهد اما زیبایی آن به پودر سفید رنگ روی برگ‌هاست که آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دووالیا گیاهی گوشتی با گلهای استثنائی

اگرچه رشد گیاه گوشتی دووالیا کم است اما به خاطر گل‌های واقعاً استثنایی از نظر شکل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فریزیا گیاهی معطر و زیبا مناسب دسته گل

گل‌های معطر گل فریزیا بر روی ساقه گل‌دهنده سیم مانند و در یک طرف آن شروع به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی

گل سنبل یکی از زیباترین گلهای نوروزی است که اگر چند اصل مهم را در پرورش آن...ادامه مقاله

3 دیدگاه

گیاهان آپارتمانی

گیاه هویا زیباترین گیاه برای سبد آویزان

گیاه هویا بهترین و زیباترین گیاه برای استفاده به عنوان سبد آویزان است. برگ‌های سبز و مومی،...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل ختمی چینی ایده ال برای باغچه و گلدان

گل ختمی چینی گلی مورد توجه عامه، از خانواده پنیر کان است. گل‌ها درشت و قرمز عمر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل حنا گیاهی بسیار زیبا و نگهداری آسان

گل حنا یکی از آسان‌ ترین گیاهان خانگی از نظر نگهداری است. قلمه‌ها در آب به راحتی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

هاورتیا ساکولنتی سایه دوست و محبوب

هاورتیا یکی از عمومی‌ترین گوشتی‌ها جنس هاورتیا است که اکثر گوشتی داران آن را پرورش می‌دهند. این...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گاردنیا ارزش شرایط سخت نگهداری را دارد

اگرچه شرایط نگهداری گل گاردنیا در منزل کمی سخت است ولی ارزش جذابیت و زیبایی گل‌های درشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل گازانیا یکی از زیباترین گلهای فصلی

به عنوان گل یک ساله در باغچه، گیاه گلدانی در اتاق و پشت پنجره و یا گیاه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده مناسب سبد آویز

فیکوس خزنده یا انجیر خزنده گیاهی است سریع الرشد، مناسب سبد آویز و حتی کاشت گروهی. علاوه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با فروکاکتوس یا بشکه آمریکایی

فروکاکتوس را بشکه آمریکایی هم می نامند. البته این نام فقط به خاطر شکل ظاهرش نیست بلکه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل فوشیا زینت بخش سر در منازل و سایبان

گل‌های زیبا و آویزان و صورتی و یا قرمز رنگ گل فوشیا نه تنها در گلخانه و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

لذت کاشت گیاه توت فرنگی در خانه

تولید میوه‌های خوشمزه و زیبای توت فرنگی در منزل لذت بیشتری نسبت به خرید آن دارد. ازدیاد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فائوکاریا ساکولنتی با گلهای زرد زیبا

تعداد زیادی از گونه فائوکاریا که بومی آفریقای جنوبی است؛ قابل کاشت و نگهداری است. گل‌های روشن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا نقره ای گیاهی زیبا مقاوم

گیاه دراسنا نقره ای گونه‌ای دیگر از 20 نوع دراسناست این گونه در واقع زیر مجموعه دراسنا...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه دیپلادنیا بالارونده با گلهای شیپوری زیبا

گیاه دیپلادنیا گیاهی است بالا رونده که نهال‌های جوان آن در سال اول احتیاج به قیم ندارد،...ادامه مقاله

1 دیدگاه

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری و آفات گیاه دراسنا بلالی

گیاه دراسنا بلالی مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی از گروه دراسنا که با شرایط نور در داخل اتاق سازش...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار نگهداری آسان

دراسنا پرچمی یا دارسنا مارگیناتا گیاهی است که در اکثر منازل به خوبی رشد می کند. بسیار...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل مرداب گیاهی زیبا و قابلیت تکثیر فراوان

نخل مرداب گیاهی است زیبا و ارزان، نگهداری آن ساده با قابلیت ازدیاد فراوان، همه برگ‌ها از...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

سیکلامن مناسب تراس و بالکن در زمستان و بهار

سیکلامن گیاهی است زیبا با گلهایی در رنگهای متنوع که می توانید با استفاده از آن زیبایی...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کوردیلین گیاهی زیبا با برگهای آتشین

اصولاً کلیه گیاهان زینتی رنگین برگ احتیاجات نوری بیشتری دارند، توجه کنید که تاریکی زایل‌کننده رنگ آتشین...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه نارگیل در آپارتمان

هر دو برگ نارگیل در غلافی پیچیده شده‌اند و مستقیماً از بذر که همان میوه نارگیل است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل خورشیدی گیاهی خانگی پیازی با گلهای زیبا

گل خورشیدی گیاه خانگی و پیازدار است، گل‌ها روی دسته‌های 15 تا 20 عددی روی نوک یک...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل کلرودندروم یا گیاه بخت با گلهای بهاری

گل کلرودندروم گیاهیاست همیشه سبز که گلها به صورت دسته‌ای از بهار تا آخر تابستان خودنمایی می...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با کلیستو کاکتوس همراه با تصاویر

کلیستو کاکتوس جزء کاکتوس‌های ستونی و استوانه‌ای است که در اندازه کوچک تولید گل می‌کند. قطر آن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی کامل با پرتقال کالاموندین یا پرتقال زینتی

پرتقال کالاموندین در حقیقت پرتقال مینیاتوری است که ارتفاع آن حداکثر به یک متر می‌رسد. . میوه‌های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل داوودی زیباتر از گلهای بهاری در زمستان

گل داودی یکی از زیباترین گلهای طبیعت است با تنوع بسیار زیاد که می توانید با کاشت...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌های سرد

نخل بادبزنی بهترین نخل برای اتاق‌ها و سراسرهای سرد است. ارتفاع آن در خارج از اتاق به...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

نخل شامادورا مقاوم به کم نوری

نخل شامادورا از لحاظ شکل ظاهری شبیه به Kentia است که نباید با آن اشتباه کرد. رشد...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کامیس پاریس یکی از سوزنی برگان جذاب

طرز قرار گرفتن برگ‌های کامیس پاریس روی شاخه به گونه‌ای است که شاخه‌های جانبی به صورت پهن...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برونفلزیا گیاهی که چند بار در فصل گل می دهد

برونفلزیا گیاهی است از خانواده گوجه فرنگی، گلهای آن با 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ در...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بواردیا شاخه ها و برگهای پر پشت و گلهای متنوع

گل بواردیا با برگها و شاخه های پرپشت و گلهای متنوع در رنگ و آویزان، برگها و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

برزی کاکتوس پشم آلو با تیغ های بلند

برزی کاکتوس جزء کاکتوس های استوانه ای با خارهای بلند قرمز قهوه ای زیبا که همگی پوشیده...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس

بلوسفلدیا کوچکترین کاکتوس است. این جنس به صورت پیوندی به بازار عرضه می گردد زیرا نمی تواند...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاماسرئوس یا کاکتوس بادام زمینی مقاوم به سرما

کاماسرئوس به نام کاکتوس بادام زمینی مشهور است. گلهای قرمز روشن آن در تمام طول بهار و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل تاج خروس یا زلف عروس با گلهای رویایی

گل تاج خروس Celosia Plumosa تا ارتفاعی حدود 60 سانتی متر رشد کرده و در تابستان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه جگن سریع الرشد با تکثیر آسان

گیاه جگن جزء معدود گیاهان خانواده سی پراسه که قابل نگهداری در خانه است، سریع الرشد، ارزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل سروپژیا بی نظیر برای سبد آویز

زیبایی نگهداری گیاه سروپژیا در برگهای خاکستری قلبی شکل و شاخه های روان در سبد آویزان و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل استکانی نماد تراکم شاخه ها و گلهای زیبا

شاخه و گلهای ظریف گل استکانی به طرف زمین آویزان می شوند که با تربیت و هرس...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل کیفی یا گوشواره ای

گل کیفی گیاهی سریع الرشد و خیلی فشرده است. طول آن به 25 سانتی متر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاملیا درختچه ای همیشه سبز و گل دار

کاملیا درختچه ای زیباست که برگهای سبز براق و گلهای قرمز، صورتی یا سفیدش خودنمایی می کند....ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

فلفل زینتی مناسب آپارتمان و تراس

فلفل زینتی گیاهی است بالارونده که نیاز به قیم پیدا می کند. این گیاه در گونه های...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

مینا چینی گلی بی نظیر مناسب گلدان و باغچه

مینا چینی گلی زیبا که می تواند به عنوان گیاه خانگی گلدانی و هم گیاه باغچه ای...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه شیشه شو مناسب باغچه و تراس

گیاه شیشه شو (Callistemon) گیاهی با گلهای واقعا جالب و زیبا، شدیدا عاشق نور خورشید است اما...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کالادیوم یا فیل گوش بی نظیر در ترکیب رنگ

هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگها با کالادیوم رقابت کند به طوریکه تشریح رنگها تقریباً غیر...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گل بیلبرجیا گیاهی مناسب سبد آویزان

گل بیلبرجیا با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آشنایی با گل بلپرون یا میگویی

زیبایی گل بلپرون یا میگویی یا مشعلی در حقیقت ناشی از زیبایی براکته های فلس مانند است...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی

گیاه عبائی مقاومترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان بطوری که گیاه فولادی نام گرفته...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری گیاه شویدی یا مارچوبه زینتی

یزگهای ریز شوید مانند گیاه شویدی و انشعابهای متعدد شاخه اصلی به برگچه های ریز سبز و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری آرتروسروس کاکتوس استوانه ای

کاکتوس آرتروسروس جزء کاکتوسهای با رشد استوانه ای ستونی است که زادگاه اصلی آنها پرو، برزیل و...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آریوکارپوس کاکتوسی با عمر طولانی

زیبایی کاکتوس آریوکارپوس به زیبایی ظاهری آن نیست بلکه عمر این کاکتوس در کویرهای مکزیک به 300...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

آردیزیا گیاهی خانگی با میوه های حبه ای

آردیزیا گیاهی با شکل و قیافه غیر معمول چه از نظر وضع برگ و ساقه و چه...ادامه مقاله

گیاهان آپارتمانی

کاکتوس دم موشی مناسب سبد آویزان

آنهایی که با کاکتوس آشنایی داشته و خانه آنها دارای سراسر و ایوان است همگی از کاکتوس...ادامه مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/jayekha/domains/sarchenar.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/jayekha/domains/sarchenar.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349