در ماه های پاییز و زمستان، بسیاری از خانه ها به محیطی نامناسب برای گیاهان خانگی تبدیل می شوند. زیرا بعضی از اتاق ها بیش از حد گرم می شوند، هوای محیط تمایل به خشک شدن دارد و نور خورشید در پشت پنجره ها کمتر جریان دارد. اما یکسری از گل ها که از آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما یاد می شود، می توانند دماهای پایین محیط نگهداری را تحمل کرده و جان سالم به در ببرند. با استفاده از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما می توانید طبیعت و سرسبزی را در ماه های سرد سال به خانه بیاورید. وقتی گل و گیاهی جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما شناخته می شود، منظور این است که نسبت به گیاهان دیگر می توانند دمای چند درجه سانتی گراد کمتر را تحمل نمایند. لذا از این گیاهان هم باید در برابر یخ زدگی و سرمای بیش از حد محافظت نمایید.

نمونه ای از گل و گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus): از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما می توان به کاکتوس کریسمس اشاره کرد که هر سال در ماه ژانویه گل می دهد برای همین به این نام شهرت دارد. این گیاه مقاوم به سرما بوده و در تمام طول سال می توانید در خانه از آن مراقبت کنید. کاکتوس کریسمس با گل های قرمز و صورتی، اکثرا قبل از کریسمس به فروش می رسد.

حداقل دمایی که می تواند تحمل کند ۷-۸ درجه سانتی گراد است. برای اینکه گیاه وارد مرحله گلدهی شود باید دمای محیط را خنک کرد که دمای ۱۰-۱۵ درجه سانتی گراد کافی است. بعد از گلدهی دمای مناسب برای نگهداری آن ۱۶-۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. دقت کنید که دمای بیشتر از ۲۵ درجه سانتی گراد منجر به ریزش گل های آن می شود.


گیاه یشم یا کراسولا (Jade Plant)

گیاه یشم گیاهی علفی و چند ساله که یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما است. این گیاه آپارتمانی در صورت مساعد بودن شرایط برای نگهداری تا ارتفاع دو متر رشد می کند. مناسب ترین دما برای رشد گیاه یشم در طول روز 18 تا 30 درجه سانتی گراد است.

از ویژگی های بارز این گیاه تحمل دما های پایین در طول شب و در فصل زمستان می باشد و دمای 10 تا 13 درجه سانتیگراد برای آنها قابل تحمل خواهد بود. دقت کنید که در روزهای سرد زمستان برگ های آن دچار یخ زدگی نشوند. گیاه یشم با ذخیره آب در خود نیاز آبی کمتری دارد. لذا زمانی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک رویی خشک شده باشد.


گل داوودی (Chrysanthemum)

گل داوودی (Chrysanthemum) در بین انواع گل های مختلف، گل داوودی یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب می شود. گل های داوودی هم در محیط خانه و هم در محیط های بیرون از خانه در فضای سبز کاشته می شوند. بهترین دما برای رشد و نگهداری این گیاه 10-27 درجه سانتی گراد می باشد. همچنین گل داوودی انواع مختلفی دارد که می توانید گونه متناسب با شرایط محیط زندگی خود انتخاب نمایید. گل داوودی گیاهی آب دوست است و خاک آن باید به طور منظم مرطوب باشد و در صورت لزوم می توانید گیاه را غبار پاشی کنید.


گیاه فیلودندرون یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما (Philodendron)

گیاه فیلودندرون (Philodendron) بازه دمایی مناسب برای نگهداری این گیاه ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. فیلودندرون با اینکه جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما محسوب می شود ولی باید از سرمازدگی این گیاه در فصل های سرد سال جلوگیری کرد. برای رشد به نور ملایم نیاز دارد. فاصله بیش از حد طبیعی بین برگ و ساقه نشان می دهد که گیاه از نور کافی برخوردار نیست و باید گلدان آن را هر هفته یکبار بچرخانید تا نور دریافتی در همه قسمت های آن یکسان باشد.


مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank