گل گلایل با نام علمی (Gladiolus) از خانواده (Iridaceae) می باشد. این گیاه بومی اروپا و مدیترانه است. این گیاه دارای پیاز می باشد. گلایول ها وقتی شکوفا نشده اند و گل های خود را باز نکردند، گیاهان چندان جذابی نیستند. قبل شکوفایی شامل ساقه هایی شمشیر شکل می باشند و منظره چندان جالبی به محیط خود نمی دهند. این گیاهان در گلدان ها نیز قابل کشت هستند، در این صورت قبل شکوفا شدن می توانید آنها را در یک جای دیگر نگه داشته و بعد شکوفا شدن به محل مورد نظر خود انتقال دهید. این گل باید دو هفته قبل از سرمای بهاره کاشته شود.۷۰-۹۰ روز طول می کشد تا گل گلایل شکوفا شود. بعد شکوفا شدن گل می توان آن را با یک وسیله تمیز جدا کرد و داخل آب گذاشت. این گل ها با تعویض روزانه اب گلدان خود تا چندین روز عمر می کنند.

از گلایل به عنوان گل تسلیت نیز استفاده می شود

مشخصات گل گلایل

گیاهان گلایل گل هایی به شکل شیپور تولید می کنند که از پایین به بالا بر روی ساقه باز می شوند. تنها رنگی که در بین گل های گلایل نمی توان پیدا کرد آبی است، یعنی این گل ها از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند.

گونه های مختلف گل گلایل

گل گلایل هایی را برای کاشت انتخاب کنید که شکوفه زیادی برای باز شدن داشته باشند. رقم های زیر برای کاشتن مناسب هستند.

انتخاب گل تسلیت برای مراسم ترحیم

شرایط نگهداری گل گلایل

  • آبیاری: گل گلایل باید آبیاری مرتب بشود. ولی نباید خاک این گل رطوبت زیاد داشته باشد. هفته ای یک بار کامل و عمیق این گل را آبیاری کنید، کافی است.
  • دما: این گل برای رشد بهتر دمای بین ۱۸-۲۵ درجه سانتیگراد را ترجیح می دهد.
  • نور: این گیاهان به نور متعادل نیاز دارند اگر نور کم به آنها برسد، تعداد شکوفه های گل کاهش می یابد، و اگر نور زیاد داشته باشند، دیر شکوفا می شوند. در طول روز نور آفتاب به مدت ۶ ساعت برای این گیاهان کافی است.
  • خاک و کوددهی: هر خاکی که زهکشی خوبی داشته باشد، برای رشد پیاز گلایل مناسب است. این گیاهان را با کود مایع متعادل تغذیه کنید. اگر هنگام کاشت پیازهای گلایل در گلدان از کود آهسته رهش استفاده کنید و خاک مرغوب باشد، گیاه دیگر نیازی به کود دهی ندارد.
  • تکثیر: تکثیر این گیاهان مانند دیگر گیاهان پیاز دار از طریق پیاز صورت می گیرد، پیاز این گیاهان در اطراف خود جوانه های ریزی تولید می کند که می توان آنها را جدا کرده و در یک محل دیگر کاشت.
  • گلدان: گل گلایل اگر در گلدان کاشته شود، دقت کنید که ارتفاع گلدان بلند باشد تا از شاخ و برگ های بلند این گیاه محافظت کند. گلدان با دیواره ای کوتاه سبب از بین رفتن گیاه می شود مگر اینکه از پایه هایی استفاده کنید تا شاخ و برگ های گیاه را حمایت کند. پیازهای گل گلایل را باید عمیق کاشت. این پیازها بعد از دیدن یک دوره سرما در سال بعد نیز قادر به شکوفایی خواهند بود.

آفات و بیماری های گل گلایل

تریپس نوعی حشره ریز است که گل گلایل را درگیر می کند، در این مواقع روی برگ ها نقاط قهوه ای رنگ ایجاد می شود. شته و پوسیدگی نیز جز آفات این گیاهان محسوب می شود. کمبود پتاسیم و کلسیم نیز در این گیاهان آسیب هایی بوجود می آورد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link