گل ارکیده با نام علمی«Orchid sp» متعلق به خانواده ثعلبیان (Orchidaceae) می باشد. جنوب شرقی آسیا و شمال استرالیا زیستگاه اصلی این گل زیبا هستند. گیاهی کم توقع و مناسب برای ادارات، آپارتمان ها و هتل ها است.

مشخصات ارکیده

گل ارکیده یکی از گیاهان مقاوم به کم آبی محسوب می شود. برگ های این گیاه سبز رنگ، پهن و چرمی است. ارکیده دارای گل های ظریف به رنگ های مختلف سفید، صورتی، بنفش و نارنجی است که در صورت مناسب بودن شرایط 3-6 ماه می تواند گل تولید کند. امروزه از ثعلب موجود در نوعی ارکیده در بستنی ها استفاده می شود.

نمونه ای از انواع گیاه ارکیده

 • ارکیده Lycaste: این نوع گل هایی به رنگ صورتی،قرمز، سفید و زرد تولید می کند، که در فصل زمستان به طور طبیعی برگ های آن ریزش می کنند.
 • ارکیده Dendrobium: دندروبیوم گل های بزرگی به رنگ های سفید و زرد تولید می کند.
 • ارکیده Cattleya: ارکیده کاتلیا حاوی بوی معطر و خوشبو است.

شرایط نگهداری گل ارکیده

 • آبیاری: بهترین راه برای تشخیص نیاز آبی گل ارکیده، بررسی میزان رطوبت یا خشکی خاک است. بدین منظور انگشت خود را به اندازه 1-2 سانتی متر در خاک فرو ببرید. اگر خاک های چسبیده به انگشتتان خشک بودند و به راحتی از آن جدا شدند نشان می دهد که گیاه نیاز به آبیاری دارد. بسته به تغییرات دما ارکیده در طول هفته به چندین بار یا یکبار آبدهی لازم دارد. گل های ارکیده را آب پاشی نکنید؛ چون باعث کوتاه شدن عمر آنها می شود.
 • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری ارکیده در آپارتمان بازه دمایی 12-28 درجه سانتی گراد می باشد. دماهای بالا منجر به کند شدن دوره رشد گیاه می شود. قرار گرفتن ارکیده در معرض هوای سرد زمستان باعث سیاه شدن غنچه ها می گردد.
 • نور: نیاز نوری این گل، بسته به نوع گونه متفاوت است. بهتر است آنها را در معرض غیر مستقیم نور خورشید قرار دهید. نور نقش مهمی در گلدهی ارکیده دارد. اگر گیاه شما وارد دوره گلدهی نمی شود، به خاطر عدم دریافت نور کافی می باشد. رنگ روشن برگ ها نشان می دهد میزان نور مناسب است. اما اگر رنگ برگ ها سبز تیره باشد؛ یعنی نور کمتری به گیاه می رسد.
 • خاک و کوددهی: خاک ارکیده هم مانند سایر گیاهان آپارتمانی باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. خاک های مناسب برای گلدان ارکیده پوسته درخت و خزه درشت هستند. اکثر تولیدکنندگان ارکیده بر این باورند، که پوسته درخت بهترین نوع خاک برای رشد گیاه است. همچنین می توانید از خاکی که شامل ترکیبی از پرلیت، تراشه های درخت، پوست نارگیل و خزه خشک شده است استفاده نمایید. در این نوع ترکیب خاک، ریشه های ارکیده به مواد موجود در خاک چسبیده و از این طریق رطوبت را جذب می کنند. در دوره گلدهی از کودهای فسفردار استفاده نمایید. کود مخصوص ارکیده در فروشگاه سرچنار موجود است.
 • تکثیر: کاشت بذر، تقسیم بوته و قلمه انتهایی از روش های تکثیر گل ارکیده هستند.
 • گلدان: اگر احساس می کنید که گلدان ارکیده را باید تعویض کنید، باید بعد از گلدهی این کار انجام دهید.

آفات و بیماری های گل ارکیده

 • لکه های پنبه ای شکل بر روی برگ ها: شپشک آرد آلود یکی از آفات گل ارکیده که برگ های آن را درگیر می کند. برای از بین رفتن علائم این آفت از سموم حشره کش نفوذی مانند کنفیدور دو هفته یکبار استفاده کنید. به کمک آب و صابون هم می توان از زیاد شدن لکه های پنبه ای شکل جلوگیری کرد.
 • سیاه شدن برگ ها: سردی هوای محیط باعث سیاهی برگ ها می شود و باید گلدان ارکیده را در جای گرم تری قرار دهید. همچنین اگر برای براق دیده شدن برگ ها از براق کننده های شیمیایی استفاده می کنید ممکن است منجر به سیاهی برگ ها گردد.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0