گیاه آپارتمانی سینگونیوم با نام علمی Syngonium متعلق به خانواده آراسه (Araceae) می باشد. سینگونیوم بومی آمریکا، مکزیک و جنگل های استوایی است. این گیاه به راحتی با شرایط محیط نگهداری سازگاری پیدا می کند و مراقبت از آن کاری بسیار آسان می باشد.

مشخصات گیاه آپارتمانی سینگونیوم

گیاه آپارتمانی سینگونیوم جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد و بالارونده هستند. برای جلوگیری از شکستن ساقه ها از یک قیم استفاده کنید. ساقه های این گیاه ریشه های هوایی تولید می کند که این ریشه ها به استحکام سینگونیوم کمک می کنند. سینگونیوم با برگ های سبز رنگ و نوک تیز دارای رگبرگ های زرد رنگ است. با افزایش سن گیاه برگ ها پایینی زرد رنگ و خشک می شوند که با حذف آنها به رشد بهتر گیاه کمک خواهید کرد.

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی سینگونیوم

سینگونیوم آریتوم (syngonium auritum) گیاه پنج انگشتی آپارتمانی

سینگونیوم پیکانی (syngonium arrow)

سینگونیوم ولوزیانوم (syngonium vellozianum)

سینگونیوم پودوفیلوم (Syngonium Podophyllum)

خرید گیاه سینگونیوم از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی سینگونیوم

  • آبیاری: در ماه های گرم سال به ۳ بار و در ماه های سرد سال به یکبار آبیاری نیاز دارد. در روزهای گرم می توانید آب بر روی برگ ها اسپری نمایید. برای تامین رطوبت می توانید روزانه گیاه را غبار پاشی کنید.
  • دما: گیاه آپارتمانی سینگونیوم حداقل و حداکثر دمایی که در روزهای سرد و گرم سال می تواند تحمل کند به ترتیب ۱۵ و ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد.
  • نور: سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی سایه دوست می باشد. باید آن را در معرض آفتاب قرار ندهید زیرا برگ های آن آسیب می بیند. اگر گلدان گیاه را به مدت طولانی در محیط های تاریک قرار دهید به مرور زمان فاصله بین برگ های آن در اثر رشد زیاد ساقه ها افزایش می یابد. بدین دلیل بهتر است گلدان گیاه آپارتمانی سینگونیوم را در اتاق هایی که حاوی سایه روشن هستند، بگذارید.
  • خاک و کوددهی: خاک گلدان را با ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ و خاک ماسه ای پر کنید. برای رشد بهتر گیاه می توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی هر ۲۰ روز یکبار در روزهای گرم استفاده نمایید.
  • تکثیر: متداول ترین روش تکثیر گیاه آپارتمانی سینگونیوم قلمه ساقه است. برای این کار باید هنگام فصل رشد، ساقه هایی که دارای ریشه های هوایی هستند را برای قلمه انتخاب کنید.
  • گلدان: هر دو سال یکبار در اوایل بهار و یا اواخر زمستان اقدام به تعویض گلدان نمایید.

آموزش ویدیویی قلمه زدن و تکثیر گیاه سینگونیوم یا سرنیزه ای

در این ویدیو دو روش بسیار ساده و تضمینی جهت قلمه زدن و تکثیر گیاه سینگونیوم را فراخواهید گرفت . پیشنهاد می کنیم اگر به تکثیر گیاه سینگونیوم علاقه مند هستید حتما این ویدیو را تماشا کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی سینگونیوم

  1. کنه قرمز: این آفت با ایجاد تار در پشت برگ ها، گیاه را درگیر می کند. لذا کنه قرمز منجر به زرد شدن برگ ها می شود که باید برگ های مبتلا به این آفت را با آب بشویید.
  2. شکستن و قهوه ای رنگ شدن برگ ها: به علت خشکی هوا و دمای بالا گیاه دچار این حالت می شود. باید سینگونیوم را به محیط خنک انتقال دهید. میزان آبیاری را افزایش دهید و برگ های خشک شده را از آن جدا کنید.
  3. لوله شدن برگ ها و پوسیدگی قسمت انتهایی ساقه: در این حالت حتی ممکن است حاشیه برگ های گیاه قهوه ای رنگ شوند که سینگونیوم در اثر کمبود آب در حال پژمردن و از بین رفتن است و باید سریع آبیاری کنید. لذا از طرفی دیگر، ممکن است میزان آبدهی به گیاه زیاد بوده که ابتدا باید اجازه دید خاک گلدان به طور کامل خشک شود و بعد به گیاه آب بدهید. همچنین زهکش بودن خاک را هم بررسی کنید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم