گیاه آپارتمانی سینگونیوم با نام علمی Syngonium متعلق به خانواده آراسه (Araceae) می باشد. سینگونیوم بومی آمریکا، مکزیک و جنگل های استوایی است. این گیاه به راحتی با شرایط محیط نگهداری سازگاری پیدا می کند و مراقبت از آن کاری بسیار آسان می باشد.

مشخصات گیاه آپارتمانی سینگونیوم

گیاه آپارتمانی سینگونیوم جزء گیاهان آپارتمانی سریع الرشد و بالارونده هستند. برای جلوگیری از شکستن ساقه ها از یک قیم استفاده کنید. ساقه های این گیاه ریشه های هوایی تولید می کند که این ریشه ها به استحکام سینگونیوم کمک می کنند. سینگونیوم با برگ های سبز رنگ و نوک تیز شبیه سر نیزه و دارای رگبرگ های زرد رنگ است. با افزایش سن گیاه برگ ها پایینی زرد رنگ و خشک می شوند که با حذف آنها به رشد بهتر گیاه کمک خواهید کرد.

نمایش همه
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
  • اگر گیاهی مثل زامفولیا یا سانسوریا دارید و
  • عاشق پاجوش دهی این گیاهان هستید،
  • هورمون سیتوکینین بهترین پیشنهاد است.
60,000
%17
50,000 تومان
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
هورمون سیتوکینین پروتکت نیچر
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
قارچ کش ترکیبی یک لیتری
هورمون بوستر یا HB
هورمون بوستر یا HB
بستر آماده کاشت بهکام
بستر آماده کاشت بهکام

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی سینگونیوم

سینگونیوم آریتوم (syngonium auritum) گیاه پنج انگشتی آپارتمانی

سینگونیوم پیکانی (syngonium arrow)

سینگونیوم ولوزیانوم (syngonium vellozianum)

سینگونیوم پودوفیلوم (Syngonium Podophyllum)

خرید گیاه سینگونیوم از فروشگاه کشاورزی سرچنار

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی سینگونیوم

  • آبیاری: در ماه های گرم سال به 3 بار و در ماه های سرد سال به یکبار آبیاری نیاز دارد. در روزهای گرم می توانید آب بر روی برگ ها اسپری نمایید.
  • برای تامین رطوبت می توانید به غیر از غبار پاشی که باید هر روز انجام گیرد؛ از دو روش دیگر استفاده کنید. اول با ایجاد جزیره در زیر گلدانی. دوم با قرار دادن گلدان در یک گلدان بزرگتر و پر کردن حد فاصل آنها با خزه مرطوب.
  • دما: گیاه آپارتمانی سینگونیوم حداقل و حداکثر دمایی که در روزهای سرد و گرم سال می تواند تحمل کند به ترتیب 15 و 21 درجه سانتی گراد می باشد.
  • نور: سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی سایه دوست می باشد. باید آن را در معرض آفتاب قرار ندهید زیرا برگ های آن آسیب می بیند. اگر گلدان گیاه را به مدت طولانی در محیط های تاریک قرار دهید به مرور زمان فاصله بین برگ های آن در اثر رشد زیاد ساقه ها افزایش می یابد. بدین دلیل بهتر است گلدان گیاه آپارتمانی سینگونیوم را در اتاق هایی که حاوی سایه روشن هستند، بگذارید.
  • خاک و کوددهی: خاک گلدان را با ترکیبی از پیت ماس، خاک برگ و خاک ماسه ای پر کنید. برای رشد بهتر گیاه می توانید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی هر 20 روز یکبار در روزهای گرم استفاده نمایید.
  • تکثیر: متداول ترین روش تکثیر گیاه آپارتمانی سینگونیوم قلمه ساقه است. برای این کار باید هنگام فصل رشد، ساقه هایی که دارای ریشه های هوایی هستند را برای قلمه انتخاب کنید.
  • گلدان: هر دو سال یکبار در اوایل بهار و یا اواخر زمستان اقدام به تعویض گلدان نمایید.

آموزش ویدیویی قلمه زدن و تکثیر گیاه سینگونیوم یا سرنیزه ای

در این ویدیو دو روش بسیار ساده و تضمینی جهت قلمه زدن و تکثیر گیاه سینگونیوم را فراخواهید گرفت . پیشنهاد می کنیم اگر به تکثیر گیاه سینگونیوم علاقه مند هستید حتما این ویدیو را تماشا کنید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی سینگونیوم

لوله شدن برگ ها و پوسیدگی قسمت انتهایی ساقه

در این حالت حتی ممکن است حاشیه برگ های گیاه قهوه ای رنگ شوند که سینگونیوم در اثر کمبود آب در حال پژمردن و از بین رفتن است و باید سریع آبیاری کنید. لذا از طرفی دیگر، ممکن است میزان آبدهی به گیاه زیاد بوده که ابتدا باید اجازه دهید خاک گلدان به طور کامل خشک شود و بعد به گیاه آب بدهید. همچنین زهکش بودن خاک را هم بررسی کنید.

برگها رنگ پریده هستند

یا نور زیاد است و یا احتیاط به تغذیه مصنوعی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل و در صورتی که برگ ها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها رنگ پریده و شفاف هستند

احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد. از کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید. نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده کود پیشنهاد می گردد.

برگها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است

عامل آن حمله کنه قرمز ریز است. اگر چه سمپاشی درمان است ولی به علت حساس بودن این گیاه به سم، غبار پاشی و شستشویی برگها پیشنهاد می گردد.

ساقه دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است

نور کم است گیاه را به محل پرنور ببرید مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید. کم نور بودن با درجه حرارت بالا متأسفانه از مشخصات اکثر اتاق های ایرانی است.

برگها قهوه ای رنگ و شکنده شده‌اند

هوا گرم و خشک است؛ گیاه را به محل خنک تری منتقل کرده و دفعات آبیاری را زیادتر کنید. غبار پاشی رطوبت را زیادتر می‌کند برگ های خشک را حذف کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank