افرا ژاپنی با نام علمی (Acer Palmatum)همانطور که از نام آن مشخص می شود بومی ژاپن است و در این کشور منشا دارد. این درخت در بخش بزرگی از باغ های سنتی ژاپن یافت می شود. از درختان افرا در بونسای نیز می توان استفاده کرد. در ژاپن از برگ های این درخت یک میان وعده خوشمزه نیز درست می کنند. این درخت همچنین در چین، روسیه و مغولستان نیز یافت می شود. درخت همچنین در چین، روسیه و مغولستان نیز یافت می شود. افرا ژاپنی درخت کوچکی است که تقریباً در هر حیاط خانه یا در گلدان های آپارتمانی جای می گیرد. این درخت به خاطر برگ های زیبای خود علاقه هر فردی را جذب می کند. این درخت به هر خانه و یا هر محلی که کاشته شود منظره زیبایی می دهد. افرا کند رشد بوده ولی نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است.

مشخصات افرا ژاپنی

درخت افرا ژاپنی به دلیل شاخ و برگ زیبای خود مشهور است. هر برگ خود داری پنج تا نه لوب می باشد و به رنگ های سبز یا قرمز وجود دارند. در فصل پاییز، برگ ها به رنگ های درخشان قرمز، نارنجی، زرد یا بنفش تبدیل می شوند. در فصل بهار شکوفه هایی به رنگ صورتی یا بنفش می دهد. اندازه این درخت بسته به اینکه از کدام رقم است، متفاوت بوده و از یک درخت تا یک درختچه متفاوت می باشد.

گونه های مختلف افرا ژاپنی

صدها رقم متفاوت از این درخت در اندازه ها، رنگ ها، اشکال برگ وجود دارد. برخی ارقام قابل توجه عبارتند از


Acer palmatum Coonara Pygmy

اگر قصد دارید درخت افرا ژاپنی خود را در یک گلدان پرورش دهید، این نوع گزینه خوبی است. افرا کوتوله با برگ های صورتی رنگ خود در بهار بسیار زیبا است، این برگ ها در پاییز قرمز نارنجی می شوند.Acer palmatum Villa Taranto

این افرا برگ های ظریفی دارد که در پاییز زرد طلایی می شوند.Acer palmatum Wolff

این نوع از افرا ژاپنی دارای شاخ و برگ بنفش است.Acer palmatum Suminagashi

اگر به دنبال نوعی از افرا ژاپنی هستید که سریع رشد کند، به سراغ این رقم باید بروید.


شرایط نگهداری افرا ژاپنی

  • آبیاری: اگرچه افرا برای رشد بهتر خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهد، به آبیاری منظم نیز نیاز دارد. هر زمان که خاک گلدان خشک شد، آن را آبیاری کنید.
  • دما: انواع افرا را که دارای برگ سبز هستند را در آب و هوای گرم و خشک پرورش دهید. از افرا خود در برابر مناطقی که باد شدید دارند محافظت کنید.
  • نور: افرا را در سایه آفتاب غیر مستقیم رشد دهید. سایه کامل برای این درخت مناسب است، مخصوصا اگر در مناطق گرمتر کاشته شود. نور مستقیم خورشید منجر به برگهای آفتاب سوخته می شود.
  • خاک و کود دهی: درخت افرا خاک مرطوب و دارای زهکشی خوب دوست دارد. برای کاشت این درخت از خاک ماسه ای استفاده شود، از خاکی که خاصیت قلیایی آن زیاد است استفاده نکنید. افرا ژاپنی در خاک که کمی اسیدیته دارد، رشد می کند. افرا را در اواخر زمستان یا اوایل بهار، بعد اینکه یک سال از رشد آن گذشت، با کود متعادل تغذیه کنید و اگر لازم دیدید در تابستان نیز به این درخت کود بدهید.
  • تکثیر: یک افرا ژاپنی را از طریق بذرها و قلمه های ساقه می توانید تکثیر کنید.

افرا ژاپنی به هرس، بسیار کمی احتیاج دارد، شاخه های پایین را در صورت تمایل هرس کنید و شاخه هایی را که زیاد رشد کردند و روی هم افتادند از درخت جدا کنید، تا ظاهر درخت بهتر شود. شاخه های مرده، بیمار یا آسیب دیده را حتما هرس کنید.


آفات و بیماری های افرا ژاپنی

افرا به آفات رایج مانند شته ها، مگس، سوسک های ژاپنی و حساس است. بیماری ها و سایر مشکلات شامل سوزش، شکاف، لکه های برگ و پژمردگی ناشی از کمبود منگنز است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم