مگیاه رزماری: با نام علمی «Rosmarinus officinalis» یک درختچه همیشه سبز، از خانواده نعناعیان (Lamiaceae) است. گیاه رزماری بومی مدیترانه می باشد. این گیاه در حال حاضر در مناطق مختلفی مانند مراکش، تونس، اسپانیا، آمریکا، ایتالیا و ایران پرورش داده می شود. این گیاه به عنوان یک چاشنی غذایی شناخته می شودویکی از محبوب ترین گیاهان معطر و دارویی سراسر جهان است. رزماری منبع خوبی از کلسیم، آهن و ویتامین B6 است.

محل رشد رزرماری: براای رشد رزماری نیازی به باغ ندارید. تنها یک گیاه در یک گلدان, رزماری کافی را برای شما فراهم می کند.با آن میتوانید آشپزی خود را عطر و طعم ببخشید و آشپزخانه را خوشبو کنید.اگر در محلی زندگی می کنید که رزماری رشد می کند، می توانید کل گونه های این گیاه را داشته باشید. رزماریگیاه فوق العاده ای است که هم می تواند یک گیاه زینتی زیبا و همچنین چاشنی همه کاره آشپزی شود. نام لاتین آن ، Rosmarinus officinalis به معنای “شبنم دریا” است ومعمولترین چاشنی در پخت و پز حوزه مدیترانه است.

نحوه رشد گیاه رزماری

عوامل موثر: سه عامل برای رشد گیاه رزماری خورشید، زهکشی خوب و گردش هوای مناسب, باید فراهم باشد. اگر در منطقه بدون یخبندان هستید، می توانید رزماری را در تمام طول سال در فضای باز رشد دهید. جایی که به یک درختچه سرسبز و بوته تبدیل خواهد شد. در هوای سرد زمستان، می توانید رزماری را به صورت سالانه در زمین پرورش دهید. همچنین می توان گلدان آن را قبل از اولین یخبندان به فضای بسته منتقل کنید.

نور: برای داشتن یک گیاه رزماری شاداب، هر روز شش تا هشت ساعت از نور کامل خورشید به او بدهید. هنگام رشد آن در داخل خانه ، آن را روبروی یک پنجره جنوبی قرار دهید تا نور مستقیم داشته باشد؛ اما اجازه ندهید خیلی داغ شود.

خاک: رزماری را در خاک شنی و زهکشی مناسب برویانید. این گیاه بومی تپه های سنگی مدیترانه است و در صورت خیس ماندن ریشه های آن خوب رشد نمی کند.

آب: گیاه رزماری را وقتی خاک کاملاً خشک است ، آبیاری کنید. مراقب باشید از آبیاری بیش از حد خودداری کنید (مخصوصا هنگامی که گیاه در گلدان است)؛ زیرا این منجر به پوسیدگی ریشه می شود.

دما و رطوبت در خارج از منزل: رزماری می تواند دمای بالا و طیف گسترده ای از رطوبت را تحمل کند. بیشتر انواع آن فقط تا ۳۰ درجه فارنهایت (-۱ درجه سانتیگراد) را تحمل می کنند. در جایی که درجه حرارت زیر ۳۰ درجه فارنهایت باشد، گیاهان رزماری باید زمستان را در داخل خانه بگذرانند. در این حالت ، رشد رزماری در یک گلدان آسانتر است. از آنجا که رزماری محیط خشک را دوست دارد ، گلدان های سفالی یک انتخاب مناسب است. فقط مطمئن باشید که گیاهان هنگام تابستان در بیرون از خانه پخته نمی شوند و کاملاً خشک نمی شوند.

کود: رزماری یک با تغذیه سنگین نیست. کودهایی با نیتروژن بالا، استفاده از کود مایع، استفاده از کمپوست در خاک رزماری هر کدام به تنهایی، تاثیر زیادی در تقویت و رشد بهتر گیاه دارند.

تکثیر گیاه رزماری

اگر کار خود را با یک گیاه بالغ شروع کنید, کارها را برای خود آسانتر خواهید کرد. رزماری می تواند سالها طول بکشد تا کامل شود؛ بنابراین بهتر است به جای شروع با یک رزماری کوچک هزینه بیشتری را برای یک گیاه بالغ بپردازید. اگر دوست دارید گیاه رزماری خود را داشته باشید ، بهترین گزینه شروع با قلمه است. جوانه زدن بذر رزماری می تواند دشوار باشد. شروع جوانه زدن با یک برش بسیار سریعتر است و شما از نوع گیاهی که حاصل می شود اطمینان خواهید داشت.

  • یک برش ۲ اینچی (۵ سانتیمتری) از قسمت سالم و سبز یک گیاه سالم را جدا کنید.
  • برگ ها را از زیر اینچ پایین (نصف گیاه بدون برگ باشد) برداشته و سپس نوک بریده شده را درون هورمون ریشه زایی فرو کنید و انتهای غوطه ور شده را درون گلدانی از مخلوط شروع بذر بکارید و خوب آبیاری کنید.
  • ظرف را با نور غیر مستقیم خورشید در یک مکان گرم قرار دهید. روزانه قلمه ها را چک کنید و مطمئن شوید که خاک خشک نمی شود.
  • در حدود ۲ تا ۳ هفته ، تست رشد ریشه را با بیرون کشیدن ملایم, روی قلمه ها انجام دهید. پس از قلمه زدن ریشه ها ، آنها را در گلدان های مجزا به قطر ۳-۴ اینچ پیوند دهید. برای تشویق گیاه جهت گسترش شاخه ها ، جوانه بالایی آن را قطع کنید.

گلدان و تغییر دادن گلدان گیاه رزماری

گلدان رزماری: اگر شما در حال رشد رزماری در گلدان هستید ، گلدانهای خود را به محض عبور از خطر سرمازدگی به خارج از خانه منتقل کنید. مانند اکثر گیاهان گلدان ، خاک گلدان شما از طریق آبیاری و رشد ریشه آن, ضعیف می شود; حداقل یک بار در سال گلدان را عوض کنید. بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه رزماری شماست. مهم نیست که چه زمانی از سال تعویض را انجام می دهید. هنگامی که گیاه رزماری رشد قابل توجهی را به وجود می آورد یا به نظر می رسد که نمی تواند آب کافی دریافت کند؛ باید به گلدان بزرگتری منتقل شود.

اگر می خواهید گونه گیاه رزماری خود را حفظ کنید ، دو اینج (۵ سانتیمتر) از پایین و کنار ریشه اصلی ببرید و در گلدانی مشابه بکارید. حتماً در همان زمان مقداری از قسمت بالای گیاه را کوتاه کنید تا بار کاری ریشه‌ها و فشارهایی که بر گیاه کاشته شده قرار دارد کمتر شود.

انواع گیاه رزماری

اگر قصد پرورش رزماری برای پخت و پز را دارید: “Tuscan Blue” یا “Spice Island” را انتخاب کنید. این انتخاب برای آشپزها عالی است. این دو, گیاهان بزرگی هستند که هنگام رشد در زمین (بیرون) از ۴ تا ۶ فوت (۱/۲ تا ۱/۸ متر) رشد می کنند. آنها برگهای بزرگی دارند که بسیار معطر هستند و هنگام پخت یا خشک شدن طعم خود را حفظ می کنند. اگر قصد پرورش گیاه رزماری را در گلدان دارید,”پسر آبی (Blue Boy)” یک بوته کوچک رزماری با برگهای نسبتاً کوچک است که به صورت خوشه ای رشد می کند.


“باران طلایی (Golden Rain)” : یکی دیگر از انواع گیاه رزماری است که جمع و جور و کوچک است. شاخ و برگهای جدید این رزماری به حالت آویزان هستند. برگهای Golden Rain علامتهای زرد روشنی دارند که به رنگ سبز تیره تبدیل می شوند.


آفات / بیماریهای مشترک

بزرگترین مشکل در مورد رشد رزماری در داخل خانه در معرض رطوبت قرار گرفتن است. رطوبت زیاد و گردش هوای ضعیف معمولاً باعث ایجاد کپک پودری در گیاهان رزماری می شود. کپک پودری قارچ سفید و پودری شکلی است. اگر هوای اطراف رزماری مرطوب باشد و حرکت هوای کافی نداشته باشد, قارچ می تواند ایجاد شود. از طرف دیگر ، رطوبت خیلی کم برگها را خشک می کند و به سرعت گیاه را می کشد.

کپک پودری رزماری شما را به طور کامل از بین نمی برد ، اما باعث تضعیف گیاه می شود. سعی کنید رطوبت را با بازرسی کردن مرتب برگها, متعادل کنید. اجازه دهید خاک بین آب دادن تا حدودی خشک شود. علاوه بر این ، گیاه را در معرض نور آفتاب نگه دارید و در صورت لزوم، یک فن را به مدت چند ساعت در روز روشن کنید تا نسیم ایجاد شود. همچنین، مراقب شته ها و کنه های عنکبوتی باشید. به نظر می رسد این آفات برای زمستان در گیاهان خانگی زندگی می کنند. ابتلا به آنها قبل از آلودگی کامل ، کنترل آنها را آسانتر می کند. اسپری مکرر با محلول حشره کش ، از این مشکل جلوگیری می کند.

منبع: the spruce

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم