گیاه قاشقی یا پپرومیا: با نام علمی «Peperomia magnoliiaefolia »از خانواده پیپراسه (Piperaceae) یا فلفلی ها می باشد. این گیاه نوعی گیاه گرمسیری است و بومی آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی و مرکزی می باشد.

Peperomia: گیاهان شگفت انگیزی برای رشد در داخل خانه هستند؛ زیرا ویژگی های بسیاری دارند که آنها را برای خانه ایده ال می کند. داشتن طیف گسترده ای از شاخ و برگ های زیبا و تحمل طیف گسترده ای از شرایط رشد، آنها را برای هر کسی که به دنبال گسترش مجموعه گلهای خود باشد, ایده آل می کند.

چند نمونه گیاه قاشقی:

چند نمونه از انواع گیاه قاشقی:
گیاه قاشقی را براساس شکل ظاهری و نحوه رشد آن به گروه های مختلف تقسیم می کنند.
-گروه اول: این گروه دارای برگ های قلبی شکل، گوشتی و دمبرگ های قرمز هستند.
-گروه دوم: گونه های موجود در این گروه دارای ساقه های بلند و قرمز رنگ هستند. لبه برگ های گروه دوم به رنگ ارغوانی دیده می شود.
گروه سوم: این گروه شامل قاشقی های بالا رونده با ساقه های قرمز و برگ های نقره ای رنگ است.

 • Peperomia perciliata: سریع رشد می کند و دارای برگ های سبز ضخیم با ساقه های قرمز رنگ است.
 • Peperomia obtusifolia: برگ های این گونه به رنگ های زرد روشن و سبز روشن هستند.
 • Peperomia metallica: شاخ و برگ های آن کوچک و به رنگ قرمز و نقره ای می باشد.
 • Peperomia argyreia: شکل ظاهری برگ ها مانند هندوانه به نظر می رسد. این گونه قاشقی دارای برگ های بیضی شکل با رگبرگ های سبز تیره است.
 • Peperomia clusiifolia: این گونه دارای برگ های دراز با لبه های کرمی مایل به قرمز است.
خرید گیاه قاشقی یا پپرومیا از فروشگاه کشاورزی سرچنار

چگونه می توانید از گیاه قاشقی مراقبت کنید؟

بیشتر گونه های گیاه قاشقی باید در تابش غیرمستقیم آفتاب و در دمای بین ۶۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۳۳ درجه سانتیگراد) نگهداری شوند. آبیاری آنها پس از خشک شدن یک اینچ از بالای خاک انجام می پذیرد، ماهیانه بارور می شوند و در خاک گلدان های خوب زهکشی شده باید به ندرت سیراب شوند.

در ادامه بخوانید تا همه چیزهایی را که برای داشتن گیاهان قاشقی, شاد و سالم باید بدانید را فرا گیرید.

درباره گیاهان قاشقی

گیاه قاشقی بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان بویژه آمریکای مرکزی است. بیشتر آنها گیاهان چندساله جمع و جور هستند که بیشتر به خاطر شاخ و برگهای زینتی خود پرورش می یابند نه گلهایشان که خیلی چشمگیر نیستند. از نظر ظاهری گیاهان فلفلی تفاوت زیادی دارند و این یکی از موارد جالب توجه در مورد آنها است. شما می توانید مجموعه ای کاملاً وسیع از گیاهان Peperomia ایجاد کنید ، و هنوز هیچ دو گیاه کاملاً شبیه هم نباشند

گیاهان Peperomia معمولاً جمع و جور هستند و به ندرت در فضای داخلی بیش از ۱۲ اینچ رشد می کنند و آنها را برای گلدان، بالکن ها یا فضای داخلی کوچک ایده آل می کنند. آنها معمولاً دارای ساقه های محکم هستند و بسیاری از آنها دارای برگهای گوشتی و دارای ویژگیهای شادابی هستند.

قد و رشد گیاه قاشقی

اگرچه گونه های زیادی از گیاه قاشقی وجود دارد ، همه آنها تمایل به رشد کم و آهسته دارند و بیشتر آنها رشدی بیش از ۱ فوت (۳۰ سانتی متر) ندارند و فقط تعداد کمی از آنها تا ۲ فوت (۶۰ سانتی متر) رشد می کنند. گونه های بوته ای و بلند وجود دارد ، اما گسترش بالغ بیشتر آنها تقریباً ۸ تا ۱۲ اینچ (۲۰-۳۰ سانتی متر) است. به همین دلیل ، آنها برای فضاهای کوچک ، گیاهان خانه ای ایده آل می سازند و به ندرت نیاز به تعویض گلدان دارند.

چند وقت یک بار گیاه قاشقی را آبیاری می کنید؟

باید تا زمانی که حدود ۵ سانتیمتر بالای خاک خشک نشده است, از آبیاری مجدد گیاه خودداری کرد. اشتباه رایج, در آبیاری بیش از حد گیاه نمایان می شود.. آب بیش از حد, مشکل شماره یک گیاه قاشقی است که مردم هنگام نگه داشتن ای گیاه در داخل خانه دارند. بسیاری از ما تمایل به از بین بردن گیاهان با مهربانی و آبیاری بیش از حد داریم.

علائم آبیاری بیش از حد گیاهان قاشقی می تواند ساقه های پوسیده ، پژمردگی یا زرد شدن برگ ها ، یک گلدان سنگین و خاک غوطه ور باشد. من معمولاً فقط گیاهان خود را هر ۷-۱۰ روز یکبار آبیاری می کنم ، اما من همیشه در صورت خشکی خاک آبیاری انجام می دهم نه از زمان آخرین آبیاری آنها.

نور مورد نیاز گیاه قاشقی

گیاهان قاشقی در نور روشن و غیرمستقیم آفتاب بهترین رشد را خواهند کرد. پنجره رو به شرق یا غرب در اکثر اوقات سال برای آنها ایده آل است. تنها موردی که باید مراقب باشید اطمینان از عدم تابش مستقیم خورشید در طی ماه های تابستان است ، زیرا این می تواند باعث سوزاندن برگ شود. اگر گیاه قاشقی خود را در جایی قرار دهید که نور کافی نداشته باشد ، به سمت نور موجود، تمایل پیدا می کند. اگر این اتفاق بیفتد ، می توانید به راحتی آن را هرس کنید تا ظاهر فشرده گیاه را حفظ کنید. فقط مطمئن شوید که اگر این اتفاق رخ دهد گیاه را به مکان مناسب تری منتقل کنید.

رطوبت مورد نیاز گیاه قاشقی

اگرچه آنها به دلیل نیاز به رطوبت زیاد از شهرت خاصی برخوردار هستند ، اما این مورد در اکثر گونه ها صحیح نیست. بسیاری از قاشقی ها دارای ویژگی های شادابی و آبکی در برگهای خود هستند و بنابراین می توانند سطح رطوبت کم و آبیاری نادر را تحمل کنند. این امر آنها را به یک گیاه آپارتمانی ایده آل تبدیل می کند; جایی که میزان رطوبت بسیاری از فضاهای داخلی نسبتاً پایین است.

بدیهی است ، نیاز به رطوبت بسته به نوع گیاه قاشقی که دارید متفاوت خواهد بود. بهترین راهنما نگاه کردن به برگها است و هرچه برگها ضخیم تر و شاداب تر باشند در مقابل کمبود رطوبت مقاومتر خواهند بود.

چه خاکی برای گیاه قاشقی مناسب است؟

با توجه به اینکه آبگرفتگی یکی از مشکلاتی است که باید از آن جلوگیری کرد; خاکی با زهکشی مناسب برای گیاهان قاشقی ضروری است. مخلوط مساوی پیت موس و پرلیت یا ماسه درشت معمولاً گزینه مناسبی است.

بیشتر گیاهان Peperomia نیازی به تعویض گلدان ندارند، به طور کلی ایده خوبی است که تعویض گلدان گیاهان پپرومیا را هر ۲-۳ سال یکبار انجام دهید زیرا خاک گلدانها به مرور متراکم میشود و باعث می شود زهکشی با گذشت زمان کاهش یابد. شما می توانید Peperomia خود را به یک گلدان به اندازه ی مشابه و یا در صورت تمایل کمی بزرگتر منتقل کنید.

گلدان جدید خود را با ترکیب گلدان مناسب همانطور که در بالا ذکر شد ، آماده کنید. گلدان جدید را با نیمی از خاک جدید و نیمی از خاک گلدان قدیمی پر کنید. گیاه را به آرامی از گلدان فعلی خود جدا کنید و تا حد ممکن مخلوط گلدان قدیمی را از اطراف ریشه با دقت جدا کنید. گیاه را با دقت درون گلدان جدید منتقل کنید و سپس اضافه کردن باقیمانده مخلوط گلدان را در اطراف گیاه شروع کنید. مخلوط گلدان را به آرامی در اطراف ریشه ها محکم کنید ، اما آن را زیاد فشار ندهید. سرانجام ، گیاه را به طور کامل آب دهید تا اطمینان حاصل شود که گیاه به خوبی در خانه جدید خود مستقر می شود.

کود گیاه قاشقی

گونه های گیاه قاشقی به کود دهی بسیار سبکی نیاز دارند و در صورت کود دهی بیش از حد ، احتمالاً با مشکل مواجه می شوید. من تمایل به استفاده از یک کود محلول در آب ۱۰-۱۰-۱۰ متعادل یک بار در ماه در طول فصل رشد برای گیاهان قاشقی خود دارم.

شما باید خیلی مراقب باشید که از مصرف کودهای گیاهان قاشقی بیش از حد خودداری کنید ، زیرا این می تواند باعث ایجاد مجموعه ای از مشکلات و در نتیجه مسمومیت برخی مواد مغذی و کمبود سایر مواد شود ، و این باعث می شود گیاه شما بسیار ناراضی شود.

چگونه گیاه قاشقی را هرس کنیم؟

نیازی به ظرافت بیش از حد در هنگام هرس گیاهان قاشقی نیست. آنها هرس را خیلی خوب تحمل می کنند.

به غیر از اهداف آرایشی ، باید از این فرصت استفاده کنید تا هر گونه رشد مردگی و برگ هایی که علائم آسیب یا بیماری را نشان می دهد را از بین ببرید. تشخیص زود هنگام شاخ و برگهای ناسالم ، از بین بردن آن و جلوگیری از عود مجدد مشکل ، روش مهمی برای سالم ماندن گیاه شما است.

تکثیر گیاهان قاشقی

تکثیر گیاهان Peperomia واقعاً آسان است ، و این یک راه عالی برای گسترش مجموعه گیاهان یا به اشتراک گذاشتن گیاهان دوست داشتنی خود با دوستان و نزدیکان است.

دو روش اصلی برای تکثیر گیاهان قاشقی وجود دارد; قلمه برگ و قلمه ساقه. روشی که استفاده می کنید به گونه های قاشقی که دارید و به ترجیح فردی شما بستگی دارد. نکته قابل توجه این است که انواع مختلف گیاه قاشقی با برش ساقه بهتر تولید می شوند زیرا این امر با اطمینان بیشتر باعث حفظ تنوع گونه می شود.

تکثیر گیاه قاشقی به وسیله قلمه برگ

 • سینی تکثیر یا گلدان های گیاهی خود را قبل از برنامه آماده کنید. از ترکیب مساوی گلدان کمپوست و پرلیت استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سینی تکثیر خود و تمام تجهیزات مورد استفاده تمیز و کاملا استریل شده باشند; زیرا بیماری قارچی بزرگترین مانع موفقیت شما در تکثیر گیاهان قاشقی میتواند باشد.
 • برگ سالمی را از گیاه جدا کنید. می توانید این کار را در پایه ساقه یا کمی چسبیده به ساقه انجام دهید. برای این کار می توانید از یک قیچی استریل تیز یا چاقوی هرس استفاده کنید
 • می توانید از برگهای کامل برای تکثیر استفاده کنید ، اما توصیه می کنم از دو برش عرضی برگ استفاده کنید.
 • لبه های بریده شده برگ را درون پودر ریشه زا فرو کنید. این باعث رشد ریشه های جدید می شود.
 • با استفاده از چاقو یا قاشق ، حفره یا کانال کوچکی در محیط گلدان بسازید تا بتوانید به راحتی برش برگ خود را ۱-۲ سانتی متر در مخلوط گلدان قرار دهید.
 • هنگامی که گیاهان در حال رشد و نمو هستند و چندین مجموعه برگ جدید ایجاد کرده اند ،
 • برش را با لبه رو به پایین داخل خاک قرار دهید و خاک گلدان را در اطراف برش محکم کنید.
 • سطح گلدان را کاملا آبیاری کنید.
 • قلمه ها را بپوشانید. یا از یک سینی تکثیر پوشانده استفاده کنید ، یا می توانید با استفاده از کیسه پلی اتیلن در بالای گلدان گیاه استفاده کنید.
 • شما باید گیاهان تکثیر کننده را در نور غیرمستقیم روشن و در دمای معمولی محیط داخلی قرار دهید.
 • برای جلوگیری از ایجاد رطوبت بیش از حد که خطر بیماری قارچی را ایجاد می کند ، هر چند روز یکبار چند ساعت درپوش آن را بردارید تا رطوبت اضافی خارج شود.
 • اولین چیزی که ممکن است متوجه آن شوید ، رشد ریشه های جدید از لبه برش برگ است.
 • پس از این ، شما یک جوانه جدید خواهید دید و درنهایت برگ شروع به توسعه می کند. می توان آنها را در گلدانهای جداگانه ای قرار داد.
 • در انتقال گیاهان جدید به گلدان خیلی عجله نکنید، زیرا گیاه قاشقی ساختار ریشه کم عمق دارند و برای مدت زمان طولانی در سینی تکثیر مشکلی نخواهند داشت.

تکثیر گیاه قاشقی توسط قلمه ساقه

بهترین زمان برای قلمه ساقه گیاه قاشقی, بهار می باشد زمانی که گیاه بیشترین رشد را خواهد داشت.

در اینجا راهنمای گام به گام تکثیر گیاه قاشقی را به روش قلمه ساقه شرح خواهیم داد.

 • مراحل را مانند قلمه برگ مرحله به مرحله انجام دهید
 • یک ساقه سالم از گیاه جدا کنید (بهتر است ساقه دارای ۳ گره باشد). استفاده از قیچی یا چاقوی تمیز فراموش نشود.
 • برگهای گره پایینی ساقه را بچینید; بدین ترتیب ما ساقه گیاهمان را بوجود آوردیم.
 • انتهای برش را به پودر ریشه زا آغشته کنید.
 • سوراخ کوچکی در سطح خاک گلدان بوجود آورید.
 • قلمه را در سوراخ خاک قرار داده و خاک اطراف را محکم کنید.
 • سطح خاک را به خوبی آبیاری کنید.
 • باقی مراحل را شبیه قلمه برگ انجام دهید.

آموزش ویدیویی تکثیر گیاه برگ قاشقی یا پپرومیا

در این آموزش ویدیویی که برای شما عزیزان آماده کرده ایم؛ به راحتی تکثیر گیاه پپرومیا یا قاشقی را فرا خواهید گرفت

گلهای گیاه قاشقی

گیاهان Peperomia در واقع به خاطر گلهایشان شناخته نمی شوند ، زیرا این گلها چندان جذاب نیستند. جذابیت واقعی این گیاهان شاخ و برگهای خارق العاده ای است که بیشتر از گلها, باعث ایجاد جلوه زیبای گیاه می شود.

آیا گیاه قاشقی سمی است؟

به طور حتم گیاهان پپرومیا برای انسان و حیوانات خانگی کاملاً بی خطر هستند. از طریق تماس یا بلع, خطریحیوانات خانگی شما را تهدید نمی کند. در حالی که من مطمئن هستم که آنها بسیار خوش طعم نیستند ، لازم نیست نگران باشید اگر حیوان خانگی شما دوست دارد یک برگ عجیب این گیاه را لمس کند. به همان اندازه ، برای آن دسته از افرادی که کودکان کوچک دارند, می توانند با خیال راحت گیاهان قاشقی خود را در هر کجای خانه خود قرار دهند; بدون ترس از اینکه خطری برای سلامت فرزندانشان وجود داشته باشد.

هنگام خرید گیاه قاشقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در هنگام خرید پپرومیا می خواهید از بردن گیاه سالم به خانه اطمینان حاصل کنید ، بنابراین در اینجا چند نکته را در نظر داشته باشید.

اولا ، سعی کنید از یک گلخانه یا باغ معتبر خریداری کنید. گیاهان Peperomia کمی نسبت به درجه حرارت پایین حساس هستند; بنابراین حمل و نقل یا نگهداری نادرست آنها می تواند به گیاه آسیب برساند. اگر یک گیاه اخیراً تحت شرایط نامناسبی قرار گرفته باشد ، ممکن است آسیب دیده باشد اما ممکن است در ظاهر گیاه آشکار نباشد. برگها را برای لکه های سیاه ، زردی ، پژمردگی یا علائم آسیب جسمی بررسی کنید. حتماً به قسمت جلویی و پشتی برگ نگاهی بیندازید تا به دنبال بیماری قارچی و آفات باشید. ممکن است بخواهید از کارمندان فروشگاه بپرسید که گیاهان تا چه مدت در انبار بوده اند و در چه شرایطی نگهداری شده اند. هر خرده فروش معتبری باید بتواند دقیقاً به شما بگوید که چگونه از آنها مراقبت شده است و همچنین روند انتقال را برای گرفتن آنها از پرورش دهنده به فروشگاه شرح دهد.

معمولترین مشکلات گیاه قاشقی

چرا گیاه قاشقی من پلاسیده است؟

گیاهان Peperomia به دو دلیل اصلی پژمرده می شوند. اولی آب بیش از حد و دیگری کم آبی است. به نظر می رسد کمبود آب گلدان, دلیل اصلی پژمردگی است اما آب بیش از حد, کمی تعجب آور است. دلیل این امر این است که در هر دو سناریو گیاه آب کافی را دریافت نمی کند. گیاه تشنه دارای برگهای چروکیده ، خشک و پژمرده است. اگر خاک را لمس کنید بسیار خشک خواهد بود و هنگامی که انگشت خود را عمیق تر فشار می دهید، باز هم خاک خشک است. ریشه ها به آب دسترسی ندارند; بنابراین راه حل, آب دادن به گیاه و نظارت بر میزان رطوبت خاک است.

در مورد آب بیش از حد ، این یک مشکل بسیار جدی تر است. آب بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود ، که ریشه ها را از بین می برد. اگر ریشه ها از بین بروند ، گیاه همچنین قادر به جذب آب در خاک نیست که به وفور پیش می آید. هنگامی که خاک را لمس کردید ، اگر متوجه شدید که آب بیش از حد در خاک وجود دارد, مشکل جدی است; این امر نیاز به توجه فوری دارد و حتی در این صورت ، ممکن است با موفقیت نتوانید گیاه خود را احیا کنید. اگر مشکل خیلی شدید نیست ، کافی است که آبیاری گیاه را متوقف کنید و بگذارید خشک شود. تمام شاخ و برگهای گیاه را که خیلی آسیب دیده است از بین ببرید و اطمینان حاصل کنید که گیاه به مقدار کافی آبیاری شود (نه بیشتر).

اما اگر گیاه در حال پژمردگی شدید است ، باید آن را دوباره بکارید (گلدان را تعویض کنید). ابتدا شاخ و برگهای آسیب دیدهرا از گیاه جدا کنید. بعد گیاه را با دقت از گلدان جدا کنید. سعی کنید تا حد امکان خاک مرطوب و غوطه ور را از ریشه ها جدا کنید. ریشه ها را ارزیابی کنید و تعیین کنید که کدام سالم و کدام یک از آنها مبتلا به پوسیدگی ریشه هستند. برای جلوگیری از انتشار پوسیدگی ریشه ، باید ریشه های بیمار را با یک قیچی استریل جدا کنید.

پس از برداشتن ریشه های بیمار ، گیاه را در مخلوط گلدان های جدید با مقادیر مساوی کمپوست گلدان و پرلیت بکارید. پس از برطرف شدن مشکل ، فقط گیاه را خیلی ملایم آبیاری کنید و حداقل یک هفته برای آب دادن مجدد صبر کنید.

از این مرحله ، با لمس خاک تصمیم بگیرید که آیا آب مورد نیاز است یا خیر. هر چند روز یکبار انگشت خود را داخل خاک فرو کنید و فقط زمانی که ۱-۲ اینچ از سطح خاک کاملا خشک شود, گیاه را آبیاری کنید. امیدوارم گیاه شما زندگی کند تا یک روز دیگر بجنگد.

چرا برگهای گیاه قاشقی من میریزد؟

اگر خیلی مطمئن نیستید که گیاه پپرومیا در حال از بین رفتن است ، به آب و نور فکر کنید. اگر این دو مورد را برای گیاه قاشقی خود فراهم کرده اید، به خوبی در راه زنده نگه داشتن گیاه خود تلاش کرده اید. با این حال ، اگر گیاه شما از بین برود خیلی احساس بدی نکنید.

همه ما در حال یادگیری هستیم و من مطمئناً به دلایلی تعداد نسبتاً زیادی از گیاهان را از بین برده ام. فقط می توانید از این گیاه چیزی یاد بگیرید و بروید یک گیاه دیگر بخرید و یک کار دیگر داشته باشید گفته های مشهور وجود دارد که می گوید: “این متخصص بارها شکست خورده است زیرا مبتدی تنها سعی کرده است”. شکست بخشی از فرایند یادگیری است.

بیماریهای گیاه قاشقی

گیاهان پپرومیا نسبت به بیماری نسبتاً مقاوم هستند ، اما چند بیماری باکتریایی و قارچی وجود دارد که باید به مراقب آن باشید.

شایع ترین بیماری برای تحریک گیاهان پپرومیوم Pythium است که باعث پوسیدگی ساقه و ریشه می شود. این احتمالاً جدی ترین بیماری است که پپرومیوم دچار می شود و خیلی سریع می تواند باعث مرگ یک گیاه سالم شود.

پیتیم یک عفونت قارچی فرصت طلب است که در شرایط بی هوازی خاک غوطه ور رشد می کند.اینجاست که اهمیت آبیاری مناسب و پرهیز از غوطه ور کردن گیاه مشخص می شود.

پیتیم قبل از بروز علائم می تواند در مرحله کاملاً پیشرفته باشد ، زیرا معمولاً در ریشه گیاه شروع می شود. ممکن است متوجه لکه های سیاه و یا لایه ای از لکه های روی ساقه گیاه شوید ، اما در این مرحله ، اغلب دیر است. اولین نشانه مشکل معمولاً افتادگی گیاه ، پژمردگی یا معمولاً گیاه ناخوشایند به نظر می رسد. شما می توانید با شناسایی خاک غوطه ور و سپس با بازرسی از ریشه ها ، Pythium را شناسایی کنید.

ریشه های آسیب دیده نرم خواهند بود و در صورت زنده ماندن گیاه, باید از بین بروند. قسمتهای آسیب دیده ریشه و گیاه را از بین ببرید و در گلدان جدید دوباره بکارید. این بهترین راه برای نجات گیاه است.

چه عواملی باعث می شود گیاه قاشقی من لکه های سیاه بر روی برگ ها داشته باشد؟

لکه های سیاه یا قهوه ای روی برگهای گیاه پپرومیا چیزی است که باید به آن توجه کرد. محتمل ترین مشکل بیماری های عفونی لکه برگ است; مانند لکه برگ Cercospora ، لکه برگ Phyllosticta یا لکه برگ Rhizoctonia.

راه حل این است که بلافاصله گیاه را از سایر گیاهان موجود در منطقه جدا کرده و قسمتهای آلوده گیاه را جدا کنید. بهتر است برگهای درگیر را جدا کرده و گیاه را هر چه سریعتر هرس کنید; تا از بین بردن همه نواحی بیماری جلوگیری شود. از استفاده از قیچی هرس استریل برای از بین بردن شاخ و برگهای بیمار اطمینان حاصل کنید.

آفات گیاه قاشقی

پپرومیا نسبتاً در برابر آفات مقاوم است; اما با این حال معمولاً در اثر لعاب قارچ ، کنه ها و انواع حشرات متاثر می شود. پشه ها در خاک تخم گذاری می کنند. آسیب به گیاه توسط لاروها انجام می شود ، که از ریشه گیاه تغذیه می کنند. در واقع بزرگسالان مستقیماً به گیاه آسیب نمی رسانند.

کاهش دادن آب و پوشاندن مخلوط گلدان با ماسه باید به کنترل آنها کمک کند. روش دیگر ، اضافه کردن مقدار کمی پودر دارچین به بالای خاک گلدان گزینه بسیار خوبی است و به خوبی کار می کند.

حشرات به عنوان توده های سفید در سطوح پایین برگ و روی ریشه ها تشخیص داده می شوند. کپک در کنار حشرات نیز وجود دارد. گیاهان آلوده رشد خود را متوقف می کنند. درمان باید با صابون یا اسپری حشره کش باشد. کنه ها معمولاً بسیار ریز هستند و برای مدت طولانی قابل شناسایی نیستند; اغلب تا زمانی که صدمات قابل توجهی به گیاه شما وارد نشده باشد. کنه ها می توانند باعث نکروز نواحی روی برگها و لکه دار شدن جوانه ها شوند. کنترل باید با پوشاندن کامل گیاه با صابون آفت کش یا اسپری باشد.

منبع: سایت smartgardenguide

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم