آدیانتوم: Adiantum

نام رایج: آدیانتوم ، پر سیاوشان

نام انگلیسی: Maidenhair fern

نام علمی: Adiantum capillus veneris

خانواده: Pteridaceae  یا Adiantaceae

شناسنامه: این واریته از سرخس یکی از شناخته شده­ترین گیاه خانگی و تنها گیاهی است که با پژمرده کردن برگهای خود به دود سیگار عکس­العمل نشان می­دهد. رطوبت را چنان دوست دارد که بهترین مکان برای آن حمام های روشن است، نسبت به تغییر مکان و جابجایی حساس است. چنانچه بر اثر تشنگی برگهای خود را از دست بدهد برگهای جدید از سطح خاک شروع به رشد می­کنند. نوع وحشی آن طبی است، شاخ و برگهایش در گل آرایی جایگاه خاصی دارد و برگها به دمبرگی موئین ختم می­شود که نامگذاری آن به پرسیاوشان از همین معنی است. نام انگلیسی آن Maiden hair موی زنانه هم معرف همین نامگذاری است.

نیازها و شرایط نگهداری گیاه آدیانتوم یا پر سیاوشان

  • نور: نور غیر مستقیم مطلوب همه سرخسها خصوصا آدیانتوم است. از نور مستقیم بیذار است به گونه ­ای که حتی با یک لامپ فلورسنت هم می­تواند به زندگی خود ادامه دهد.
  • دما: حداقل آن در زمستان 10 درجه و حداکثر آن در تابستان 21 درجه است.
  • آبیاری: اگر درجه حرارت بالاتر از 18 باشد دو بار در هفته و در درجه­ های پایین­تر به یک بار کاهش می­یابد در هر صورت باید خاک همیشه مرطوب باشد. برای مرطوب نگه داشتن خاک بهتر است آبیاری را به صورت غرقابی انجام دهید. گلدان را داخل سطل یا تشت پر از آب به مدت 15 دقیقه بگذارید و صبر کنید تا کلیه حباب­های هوا خارج شوند سپس بیرون آورده و اجازه دهید آبهای اضافی آن خارج شوند. در خانه­ های با حرارت مرکزی به علت کمبود رطوبت بهتر است در تمام طول سال هفته ­ای دو بار آبیاری کنید.
  • رطوبت: علاوه بر غبارپاشی روزانه رطوبت پایدار ایجاد کنید، گلدان را داخل گلدان بزرگتر قرار داده و فاصله بین آن دو را با خزه مرطوب پر کنید و یا در زیر گلدانی آب و سنگریزه بریزید، انتهای گلدان با آب در ارتباط نباشد. گلدان را دور از رادیاتور شوفاژ قرار دهید.
  • تغذیه: هر دو هفته یک بار با کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده یا سازنده گیاه خود را تغذیه کنید. تغذیه نکردن هر گیاه بهتر از تغذیه با غلظت بالا و یا تغذیه خارج از اندازه است.
  • تعویض گلدان: هر دو سال یک بار تعویض انجام گردد. خاک نو را با فشار انگشتان فشرده کنید. روی سوراخ زهکش  سنگریزه بریزید تا همیشه باز بماند.
  • تمیز کردن برگها: از مواد براق کننده استفاده نکنید. غبارپاشی گیاه را تمیز نگه می­دارد. لطافت برگهای زیبای مینیاتوری پرسیاوشان واقعا تماشایی است و کلیه برگها از سطح کمپوست خارج می­شوند سبز براق بودن برگها و نداشتن علایم قهوه­ای سالم بودن آنها را می­رساند. هنگام خرید گیاه پرپشت و سبز براق انتخاب کنید.

زنده کردن گیاه خشک پر سیاوشان

  1. با کارد تیز کلیه برگهای خشک را از سطح کمپوست قطع کنید (البته گیاهانی را می­توانید زنده کنید که ریشه آن خشک نباشد).
  2. گلدان را درون سطل یا تشت پر از آب قرار داده و 15  دقیقه صیر کنید. غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید. تا نمایان شدن برگهای جدید گیاه را تغذیه نکنید.

آفات و مشکلات گیاه آدیانتوم یا پر سیاوشان

حاشیه برگ­های آدیانتوم قهوه­ ای و خشک می­شوند

گیاه نیاز به آبیاری دارد. هفته­ ای دو بار آبیاری کنید. تأمین رطوبت را فراموش نکنید.

برگها در حالی که سبز هستند به هم می­پیچند

رطوبت خاک خیلی زیاد و باتلاقی است. در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری کنید. تا هنگامی که گیاه ترمیم نشده در مکانی گرم­تر قرار دهید. فعلا تغذیه نکنید.

برگها رنگ پریده هستند

شدت نور زیاد است گیاه را به نقطه ­ای با نور غیر مستقیم و سایه مانند ببرید.

 نکته مهم: ریشه هر گیاه خصوصا این سرخس دوست دارد در گلدان کوچکتر با محدودیت جا روبرو شده و در نتیجه در هم بپیچد به همین علت هر دو سال یک بار گلدان را تعویض کنید.

نوک برگها موج دار و قهوه ­ای می­ شوند

درجه حرارت خیلی بالا است. نگذارید از 21 درجه تجاوز کند. گیاه را به نقطه­ای خنک ­تر با جریان هوا ببرید. غبارپاشی در کاهش درجه حرارت مؤثر است.

تمام برگها خود را انداخته ­اند

مدت زیادی گیاه را آب نداده­ اید. خاک از گلدان جدا شده و آب قبول نمی­ کند. گلدان را برای 15 دقیقه درون سطل یا تشت پر از آب قرار دهید برگهای خشک را قطع کنید. گیاه را در جای خنک نگه دارید. برگها از دو  بار سبز خواهند شد. غبارپاشی را فراموش نکنید.

بعضی از برگهای آدیانتوم خشک شده ­اند

هوا بی نهایت خشک است. اگر دست به کار نشوید تمام گیاه خشک می­شود. گیاه را به نقطه­ای خنک منتقل کرده و غبارپاشی را شروع کنید. درون زیر گلدانی آب و سنگریزه بریزید تا رطوبت پایدار ایجاد شود.

بعضی از برگها سیاه شده ­اند

از براق­ کننده ­های شیمیایی استفاده شده است. غبارپاشی به تنهایی قادر به تمیز کردن هست. کلیه مواد براق­ کننده از نفت ساخته می­شوند از آنها استفاده نکنید. زیرا روزنه­ های تنفسی برگ را مسدود می­کنند.

حشرات کوچکی اطراف خاک و گیاه در پروازند

مگس سفید است. این مگس در رطوبت بالا حمله می­کند. گیاه را با سموم شیمیایی سمپاشی نکنید زیرا برگها سیاه می­شوند. اگر سم گیاهی در بازار موجود است طبق دستور هر 14 روز گیاه را سمپاشی کنید.

برگهای آدیانتوم ضعیف و ساقه علفی و باریک است

عناصر غذایی خاک در کمبود است. گیاه را با کودهای مایع مخصوص گیاهان زینتی با نصف غلظت توصیه شده از طرف فروشنده یا سازنده تغذیه کنید. هر دو هفته یک بار کافی است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank