نام رایج: اکانتوکالی­سیوم

نام علمی: Acanthocalycium

نام انگلیسی: Acanthocalycium

خانواده: Cactaceae

اکانتوکالیسیوم گروه کوچکی با حدود 5 گونه کاکتوس شامل می­گردند. زادگاه آن آرژانتین، خارهای آن خیلی زیاد و حتی غنچه­ ها نیز مملو از خار است. گیاهی تک بوته­ای است اما بعد از تقریبا 5 سال پاگیاه­ها نیز شروع به رشد کرده و گیاه را به صورت کپه در می­آورند. حدود 6 – 5 سانتیمتر ارتفاع و 15 – 12 سانتیمتر پهنا دارد. خارها به رنگ خاکستری، سیاه و قهوه ­ای هستند و به صورت تقریبا عمودی روی سطح کاکتوس رشد می­کنند. رنگ گل غیر قابل توصیف و بین قرمز – صورتی بنفش و در دنیای کاکتوسها بی نظیر است. گل پس از 4 سال روی گیاه ظاهر می­گردد و این در حالی است که پهنای گیاه به 8 – 7 سانتیمتر رسیده است و قطر گلدان از 13 سانتیمتر تجاوز نمی­کند مگر اینکه عمر آن از 10 سال بگذرد.

عکس انواع اکانتوکالیسیوم Acanthocalycium یا خار غنچه


نیازها و شرایط نگهداری اکانتوکالیسیوم Acanthocalycium

 • نور: حداکثر نور برای ظهور گل و خارهای زیبا و قوی لازم دارد. اگر در زمستان به اندازه کافی نور ندیده باشد باید در تابستان به تدریج و گام به گام آن را به آفتاب بیرون از اتاق برده شود. در گلخانه احتیاج به ایجاد سایه ندارد.
 • دما: کمتر از 4 درجه را تحمل نمی­کند. 38 درجه برای آن بهترین است هوای پاک اکسیژن دار در ماههای تابستان فراموش نفرمایید.
 • آبیاری: از آبیاری نترسید اما در زمان ظهور گلها مواظب باشید که احتیاج رطوبتی آن کمتر است. در تابستان هر دو هفته یک بار کافی است. اگر گلدان کوچکتر است آبیاری بیشتر  اشکالی ندارد. فقط در فاصله بین دو آبیاری خاک باید خشک شود سپس آبیاری کنید. در ماههای سرد خاک را خشک کنید. بجز غبارپاشی که هر 8 هفته یک بار  لازم است.
 • تغذیه: هر ماه در بهار و تابستان با کود پتاسه به تغذیه نیاز دارد.
 • خاک: یک قسمت کمپوست کم خاک و یک قسمت ماسه شکری ماشی بهترین خاک برای اکانتوکالیسیوم است. هیچ­گاه از ماسه کنار دریا و یا سنگریزه­های ساخته شده رنگی برای مخلوط استفاده نکنید.
 • تعویض گلدان: گلدان را هر ساله در بهار  با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید تا به قطر 13 سانتیمتر برسد. در سالهای بعد با گلدان قدیمی زندگی می­کند مگر اینکه رشد خارج از اندازه داشته باشد.
 • تمیز کردن و دفع آفات: سه یا چهار بار غبارپاشی قوی و با فشار برای تمیز شدن نیاز دارد. با آب غبارپاشی می­توانید سموم دفع آفات نیز مخلوط کنید. نظر کارشناس جویا شوید.

گلها در این گونه کاکتوس زیبا به رنگ زرد و از یک طرف کره کاکتوس ظهور پیدا می­کند. خارها بسیار تیز و محکم و زیبایی خورشید گونه آن کمتر از زیبایی گلها نیست. زیبایی خارها به حدی است که به گل و بوته فرش شباهت دارد. نکته اساسی در این گونه و نیز سایر گونه ­های کاکتوس خشک نگه داشتن خاک در بین دو آبیاری است خصوصا اینکه درجه حرارت به نزدیک 4 یا زیر آن سقوط کند.

تکثیر اکانتوکالیسیوم Acanthocalycium به روش کاشت بذر

 1. در بهار سینی کاشت یا گلدان با قطر 5 سانتیمتر تهیه و در آن کمپوست بدون خاک مخصوص نشاء ­کاری بریزید، لایه­ای به ضخامت یک سانتیمتر شن دانه شکری روی آن ریخته و کاملا صاف و پهن کنید.
 2. بذرها به صورت تُنک و فاصله­ دار از هم روی سطح قرار داده و به آن کمی فشار وارد آورید تا بذرها در زیر لایه شن ریز شکری قرار گیرند. یک سانتیمتر مانده به لبه سینی با گلدان بذر نریزید و آبیاری از زیر  انجام دهید. آب آبیاری همراه با قار­چ­کش باشد.
 3. روی سینی یا گلدان کیسه پلاستیکی بکشید تا رطوبت کاملا حفظ شود. آنرا در نور (نور مستقیم نباشد) بگذارید. درجه حرارت مطلوب 21 درجه است. آبیاری نکنید تا بخار آب جمع شده زیر نایلون خشک شود.
 4. بعد از 6 ماه یا اوائل بهار آینده نشاء­ها را درون گلدان استکانی به قطر 5 سانتیمتر و یا به فاصله یک سانتیمتر از همدیگر در سینی­ها کاشت کنید.

نکته حیاتی: عامل مهم نور در همه کاکتوس­ها خصوصا در این گونه نباید از نظر دور داشت در صورتی که نور کافی نباشد رشد آن نامتقارن و نقطه رشد انتهایی دراز بی قاعده، باریک و با خارهای بسیار ضعیف خواهد شد. شکل و شمایل گیاه به هم میخورد و خوش منظری خود را از دست می­دهد. ظهور گل­ها هم به خطر می­افتد، در تابستان آن را در معرض نور قرار دهید اما گام به گام و تدریجی آن را از اتاق بیرون کنید.

دارای خارهای زیبای بلند، انعطاف پذیر و فنری، دارای انحناء است که حتی غنچه زیبای صورتی بنفش آن را مانند محفظه­ ای در نقطه رشد انتهایی در بر گرفته است. این کاکتوس زیبا در صورتی که شرایط محیطی آن خصوصا نور، استراحت، و سرمای زمستانه کافی را دیده باشد زمانی که پهنای آن به 8 – 7 سانتیمتر رسید گلهای زیبای  بنفش صورتی خود را ظاهر می­سازد که حدود یک هفته روی گیاه باقی می­ماند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank