کاج مطبق با نام علمی «Araucaria» از خانواده آراکرییاسه «Araucariaceae» می باشد. گونه سرشناس این گیاه «A.excelsa» یا « کاج جزیره نورفولک» بومی جزیره نورفولک در جنوب اقیانوس آرام است. اکثر مردم در جاهای مختلف این کاج را در روز کریسمس تزیین می کنند.

مشخصات کاج مطبق

کاج مطبق گیاهی سوزنی برگ است. سرعت رشد کاج در محیط طبیعی بیشتر و در محیط های بسته مانند آپارتمان سرعت رشد آن کند است. به خاطر رشد کم هر سال ۱-۲ طبقه بر طبقات خود اضافه می کند و ارتفاعش به ۱۵۰ سانتی متر می رسد.

انواع کاج مطبق

 • A. heterophylla: گونه هتروفیلا دارای برگ های سبز روشن و شاخه های طبقه طبقه می باشد.
 •  A. cunninghami: برگ های کونینگهام پهن و تیغ دار هستند و ارتفاع آن به ۳۰ متر می رسد.

شرایط نگهداری کاج مطبق

 • آب: در فصل های گرم سال هفته ای دو بار و در فصل های سرد هر ۷-۱۰ روز یکبار کاج مطبق را آبیاری کنید. وقتی خاک مقداری از رطوبتش را از دست داد زمان آبیاری گیاه است. از آب های بدون املاح برای آب دادن به کاج استفاده نمایید. خشکی کشیدن باعث سوختن و خشک شدن برگ ها می شود.
 • نور: کاج مطبق مانند اکثر گیاهان آپارتمانی به نور غیر مستقیم نیاز دارد. بهتر است گلدان آن را در کنار پنجره با نور ملایم قرار دهید. در فصل بهار و تابستان هر هفته یکبار گلدان کاج را ۸۰ درجه بچرخانید. این کار موجب میشود تا همه قسمت های گیاه در معرض نور قرار بگیرند. در غیر این صورت کاج به یک سمت تمایل پیدا می کند و شکل اصلی خود را از دست می دهد.
 • دما: این گیاه حداقل و حداکثر۸ و ۲۴ درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند. اما دمای ۱۶ درجه سانتی گراد در طول روز و دمای ۱۳ درجه سانتی گراد در طول شب ایده آل ترین دما می باشند.
 • کوددهی: فصل های بهار و تابستان زمان خوبی برای کود دادن به کاج مطبق هستند. هر ۳ یا ۴ ماه یکبار می توانید گیاه را با کود تغذیه کنید. بهتر است از کودهای گیاهی که حاوی نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند، استفاده نمایید. در فصل های سرد گیاه نیازی به کوددهی ندارد.
 • خاک: ترکیب خاک این گیاه به نسبت مساوی پیت موس یا خاک برگ و پرلیت است؛ به هر ۴ لیتر از این ترکیب خاک، یک قاشق غذاخوری پودر استخوان و دو قاشق چایخوری کود جامع شیمیایی اضافه شود.
 • گلدان: هر سه یا چهار سال یکبار زمان خوبی برای تعویض گلدان کاج می باشد. در گلدان جدید از خاک تازه استفاده نمایید و مطمئن باشید که خاک گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد.
 • تکثیر: از روش های کشت بذر و قلمه زدن برای تکثیر کاج مطبق می توانید استفاده نمایید.البته تکثیر این گیاه تقریبا در خانه غیر ممکن است؛ چون اگر از شاخه های کناری قلمه برداریم، گیاه به صورت عمودی رشد نمی کند. تنها راه این است که تاج گیاه را به عنوان قلمه استفاده کنیم؛ که در این صورت گیاه اصلی شکل زیبای خود را از دست می دهد. پرورش دهندگان حرفه ای, کاج مطبق را از طریق کاشت بذر تکثیر می کنند.
 • هرس: برای زیبا دیده شدن کاج شاخه های پایینی آن را قطع کنید. دقت کنید که نوک درخت کاج را نباید هرس کرد. هرس در کاج ها همیشه از قسمت انتهایی صورت می گیرد.

آفات و بیماری های کاج مطبخ

 • حشرات لکه ای: این حشرات بر روی شاخه و برگ درختان مخروطی می نشینند و آنها را آلوده می کنند. کاج مطبق را با استفاده از سموم آفت کش سمپاشی نمایید.
 • ریزش برگ های کاج در اثر زرد و قهوه ای شدن: هوای محیط گرم و خشک است و باید گلدان کاج را در جای خنک قرار دهید.
 • برگ ها با اینکه سبز هستند ولی ریزش می کنند: آبیاری بیش از حد باعث ریزش برگ های سبز می شود. لذا باید آبیاری را متوقف نمایید و بعد از خشک شدن خاک دوباره آب دادن گیاه را با مقدار کم ادامه دهید.
 • متوقف شدن رشد گیاه: به دلیل متراکم شدن ریشه ها رشد گیاه کند و حتی متوقف می شود که باید گلدان را تعویض نمایید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم