گیاه بامبو لاکی یکی از گونه های گیاهانی است که در زیر سایه درختان جنگلهای پر باران استوایی می روید. این گروه از گیاهان دارای ساقه ای باریک هستند. بزگهای باریک و تسمه مانند دارند که این برگها از شکل پذیری بالایی برخوردارند.

مشخصات گیاه بامبو لاکی

گیاه بامبو لاکی قامتی راست و بوته ای شکل دارد. ارتفاع بامبو تا 1/2 متر، طول برگهایش 15 تا 25 سانتیمتر و پهنای برگهایش 1/5 تا 4 سانتیمتر رشد می کند.

نام : دراسینا «Deracaena»

نام خانوادگی : ساندریانا «Sanderiana»

خانواده: لیلیاسه «liliacea»

نامهای دیگر این گیاه: دراسینای روبانی «Ribbon Deracaena» ؛ گیاه نواری یا روبانی «Ribbon plant» ؛ خیزران خوش قدم یا خوش یمن «Lucky Bamboo»

لاکی بامبو در واقع بامبو نیست؛ ولی به علت شباهتی که به خیزران دارد به این نام معروف شده است.

این گیاه بومی کامرون بوده و در مناطق استوایی غرب آفریقا نیز می روید.


طریقه نگهداری و پرورش گیاه بامبو لاکی

یکی از دلایلی که باعث شده گیاه بامبو لاکی طرفداران زیادی داشته باشد، سهولت در پرورش و نگهداری آن است. ساقه های گیاه را در گلدانی با آب بدون کلر قرار دهید. برای اینکه قامت گیاه در گلدان آب، ایستاده بماند، از دانه های لیکا در زیر و اطراف گیاه استفاده کنید.

دانه های لیکا سنگهایی هستند با شکل متخلخل که آب را به خوبی در خود نگه می دارند. این دانه ها چون در دمای 1200 درجه سانتیگراد پخته شده اند، عاری از هر گونه آلودگی می باشند.

پس این گیاه کم توقع برای شما که به هر دلیلی وقت بازرسی مداوم از گیاه را ندارید، گزینه بسیار مناسبی می باشد.

نیازهای اساسی گیاه بامبو لاکی

 • نور: نور مستقیم برای این گیاه مضر است. باید گیاه در معرض نور غیر مستقیم یعنی نوری که از پرده توری عبور کرده و فیلتر شده است؛ قرار گیرد.
 • درجه حرارت: هر چند که این گیاه دمای متغیر را تحمل می کند؛ اما دمای ایده ال آن،بازه 18 تا 22 درجه سانتیگراد است.
 • آبیاری: آب مورد نیاز این گیاه باید فاقد کلر و فلوراید باشد؛ بدین منظور 24 ساعت قبل از آبیاری، آب را در ظرفی در دمای اتاق قرار دهید تا مواد مضر خارج شوند. برای جلوگیری از بو گرفتن آب، حداقل ماهی یک بار آب گلدان را تعویض کنید.
 • نکات بیشتر: بهتر است هنگام تعویض آب گیاه بامبولاکی، دانه های لیکا و ساقه های گیاه در محیطی سربسته، به خوبی با آب و کف و صابون شسته شوند.برای گند زدای و جلوگیری از بد بو شدن آب، یک قطعه زغال شسته شده را در گلدان بیاندازید.اگر گیاه را در خاک کاشته اید باید دقت کنید که خاک گیاه همیشه مرطوب باشد. آب شور یا آبی که کلسیم و منیزیم بالایی دارد، ممکن است باعث ظهور لکه های زرد یا قهوه ای در لبه برگهای گیاه شود.
 • کود: باید یاد بگیریم که کود دهی و آبیاری، زمان مشخصی ندارد. زمانی کوددهی را انجام دهید که برگهای گیاه شروع به زرد شدن کرده باشند. توجه داشته باشید که زیان کود دهی زیاد، بیشتر از کمبود کود است. چون کودهای ترکیبی معمولا حاوی مقدار زیادی نمک و فسفر هستند که این عناصر، باعث سوختن برگهای گیاه می شوند.

نکته: بهتر است از کودهای ارگانیک یا کود مخصوص گیاه «bamboo food» استفاده کنید.

هشدار: چنانچه ساقه گیاه بامبو لاکی بیش از حد زرد شد، می تواند ناشی از کود بیش از حد باشد. در این صورت آب گیاه را فورا عوض کرده و تا یک ماه کود داده نشود.

خاک: در صورتی که تمایل دارید گیاه شما در خاک کاشته شود؛ باید ترکیبی از خاک برگ مرغوب یا پیت موس، خاک باغچه، دانه های ریز الیکا یا پرلیت، به نسبت مساوی و مقداری پودر قارچ کش استفاده گردد.

گیاه کاشته شده در خاک نیازی به کود دهی ندارد؛ به شرطی که در ترکیب خاک مناسب و دارای مواد مغذی کاشته شود.

روش تکثیر گیاه بامبو لاکی

قلمه ای شامل 3 تا 5 گره از گیاه بامبو لاکی جدا کنید. قلمه را درون آب خالص یا گلدان آب و دانه های لیکا قراردهید. بامبو در هر دو ریشه می دهد؛ ولی در ترکیب آب و لیکا مطمئنتر و قطعی تر ریشه خواهد داد.

نکته: بعد از جدا کردن قلمه, محل بریدگی را با زغال یا خاکستر سیگار بپوشانید تا از خارج شدن شیره گیاه جلوگیری شود.

نکاتی که هنگام خرید و نگهداری بامبو لاکی باید رعایت شود

 1. در موقع خرید دقت کنید که برگها و ساقه گیاه سالم و شاداب باشند و سبزینه آن کمرنگ نشده باشد. چنانچه رنگ ساقه متمایل به سفید باشد، گیاه مناسب برای خرید انتخاب نکرده اید.
 2. بوی بد گیاه نشانه بیمار بودن آن است از خرید آن خودداری کنید.
 3. از خرید گیاهی که انتهای بریده شده آن، قهوه ای رنگ شده است، صرفنظر کنید.
 4. گیاهی که خریداری می کنید حتما باید دارای ریشه باشد.
 5. اگر هنگام شستشو یا تعویض آب گیاه، متوجه قهوه ای شدن انتهای آن شدید، فورا با یک وسیله تیز قسمتی که قهوه ای شده را به صورت مورب ببرید. چون این نشانه مسدود شدن آوندهای گیاه توسط املاح آب است و مرگ گیاه نزدیک است.
 6. هنگام انتقال گیاه به خانه، گیاه را در گلدانی قرار دهید که قطر آن 5 سانتیمتر بیشتر از مجموع قطر ساقه های گیاه باشد. گیاه را در نزدیکی پنجره قرار دهید به صورتی که نور غیر مستقیم دریافت کند. البته هفته ای یک روز نور غیر مستقیم هم برای این گیاه کافی است (در این حد کم توقع!!!).

«هنگامی که تعداد گره های بالای قسمت حلقوی گیاه, از 10گره بیشتر شود, یک قلمه شامل 5 گره از گیاه جهت تکثیر جدا کنید. در غیر این صورت, قسمت حلقوی گیاه به تدریج باز و صاف می شود و از زیبایی گیاه کاسته می شود.»

علت قهوه ای شدن نوک برگهای گیاه بامبو لاکی

دلیل قهوه ای شدن نوک برگهای بامبو به دو دلیل است. دلیل اول مربوط به کمبود رطوبت می باشد که می توان با غبار پاشی از آن جلوگیری کرد.

اما دلیل اصلی مربوط به وجود فلوراید در آب می باشد. در مورد دراسیناها، حتی وجود مقدار کمی از فلوراید در آب می تواند باعث تولید فیتو توکسی «Phytotoxi» کرده و منجر به کشته شدن سلولهای گیاه شود.

در صورت قهوه ای شدن برگهای بامبو، آب گیاه را تعویض کنید. البته ممکن است باز هم به علت وجود فلوراید در برگهای قدیمی،این مشکل بروز کند. ولی بعد از گذشت مدتی در برگهای جدید، این نقیصه برطرف خواهد شد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
0
blank