گل کاغذی ( Bougainvillea glabra) از خانواده ( Nictaginaceae) است. بومی آمریکای جنوبی، برزیل و جنوب آرژانتین بوده و مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را برای رشد دوست دارد. این گل در فضای بیرون به صورت یک درختچه رشد می کند، می توان گفت شبیه گیاهان پیچک است. این گل معمولا به عنوان یک گیاه خانگی پرورش داده نمی شود، اما رنگ زیبای گل کاغذی باعث می شود تا کسانی که در مناطق سردسیری و آب و هوای خنک زندگی می کنند، علاقمند باشند تا این گیاه را در گلخانه یا فضای داخلی خود داشته باشد، این گیاه با داشتن امکان هرس و اصلاح می تواند مانند یک گیاه آپارتمانی در فضاهای داخلی پرورش یابد.

مشخصات گل کاغذی

گل کاغذی دارای خار هایی بر روی ساقه خود می باشد که به بالا رفتن و گسترش این گیاه به روی در و دیوار کمک می کند. هر گل این گیاه دارای سه گلبرگ است، گل ها رنگ های متفاوتی دارند ولی رنگ صورتی آن طرفداران زیادی دارد. این گل برای بنسای مورد استفاده قرار می گیرد.

آن اندام سرخ و یا بنفش رنگ که باعث شادی شما میگردد از نظر گیاهشناسی گل نیست بلکه براکته هائی هستند که گلهای کوچک زردفام و لوله ای شکل خالی از جذابیت زیاد را در بر گرفته اند. رنگهای سفید و پوست پیازی، بنفش و قرمز و ارغوانی در بازار گل موجود هستند.

گونه های مختلف گل کاغذی

واریته اصلی این گیاه ( Bougainvillea glabra ) می باشد. این گیاه به طور گسترده ای هیبریدی شده است گیاهان ترکیبی زیادی از این گل در باغ ها می توان پیدا کرد. بوگنویلای مورد علاقه خود را بر اساس رنگ و شکل آن انتخاب کنید. نیازهای مراقبتی همه انواع این گل مشابه هستند.

دو گونه گل کاغذی جهت استفاده در محیط بسته موجود است هر دوی آنها به نور آفتاب و درجه حرارت متوسط به بالا احتیاج دارند. در صفحات جنوبی کشور، فارس، هرمزگان، بوشهر، جیرفت و شمال به صورت درختچه زینت بخش سر در منازل است گونه بالا و گونه G.Spectabilis هر دو در ایران موجودند.


شرایط نگهداری گل کاغذی

 • آبیاری: گل های کاغذی خود را در طول تابستان به طور یکنواخت آبیاری کنید، اما در زمستان دفعات آبیاری را کاهش دهید تا خاک گل خشک بماند، بوگنویلا اگر در زمستان کم آبیاری شود، دوباره شکوفا می شود.
 • دما: این گل نسبتا گیاه مقاومی است اما در درجه حرارت منفی ۵ درجه سانتیگراد برگهای خود را از دست می دهد. اگر بوگنویلای خود را در تابستان به خارج از خانه منتقل کرده اید، مراقب پایین آمدن درجه حرارت شب در پاییز باشید و اگر پیش بینی می کنید، دما کاهش می یابد، آن را به داخل خانه انتقال دهید. دمای ایده ال این گیاه بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است.
 • نور: بوگنویلا به آفتاب کامل نیاز دارد و نور شدید را کاملا تحمل می کند. در سایه برگهای آن ریزش پیدا می کند. با این حال گیاه را یه دفعه و فوری از محیط بسته به محیط باز و در معرض نور شدید قرار ندهید.
 • خاک و کوددهی: در خاک گلدان این گیاه، مخلوطی از خاک کاملا زهکشی شده با کمپوست و خاک لوم استفاده کنید. گل کاغذی را در تابستان با کود مایع ضعیف و به صورت هفتگی تغذیه کنید. زاج سبز کود اختصاصی گل کاغذی است
 • گلدان: بوگنویلا به سرعت رشد می کند و در محیط های مناسب بیرونی، به درختان کوچک یا بوته های بزرگ تا ارتفاع ۱۵ فوت تبدیل می شود. اگر در گلدان کاشته شود، ایده آل است که سالانه در بهار هرس شود تا رشد گل را کنترل کنیم. هنگامی که گیاه خیلی بزرگ شد، و یا هر دو سال یک بار گلدان گیاه را عوض کنید.
 • تکثیر: با قلمه شاخه می توان این گیاه را تکثیر کرد، این کار را باید در فصل بهار انجام دهید. تکثیر گل کاغذی توسط اکثر باغبانان خانه کار آسانی نیست.

گونه Bougainvillea glabra را معمولا به صورت درختچه توپی پاکوتاه هرس میکنند اما G.Spectabilis با حلقه سیمی و یا چوبی دایره ای مانند هرس میکنند. یک گل کاغذی دارای گلها، برگها و براکته های شفاف است به گونه ای که با زبان حال سلامت خودرا اعلام میدارد. گلهای حقیقی که در وسط سه براکته رنگین قرار دارند اگرچه از دور جاذب نیستند اما با نگاه تیز و از نزدیک طرز قرار گرفتن گلبرگها و پرچها و مادگی انسان را جبران و واله مینماید.


آفات و بیماری های گل کاغذی

لکه هایی روی برگها است و رگبرگها زرد شده اند، لکه های قهوه ای سیاه پشت برگها و ساقه ها نیز وجود دارد


حشرات ریز عامل آنها هستند. مبارزه با آنها مالیدن پنبه آغشته به سم حشره کش و یا اسپری کردن محلول روی اندام گیاهی است.


برگها زرد شده و می ریزند، تارهای سفید کرمی در زیر برگها ایجاد شده است


سمپاشی و آبیاری گیاه با محلول کنه کش آبامکتین توصیه می گردد. عامل آن کنه قرمز گیاهی است سمپاشی هفته ای یک بار علائم را از بین می برد.


لکه های قهوه ای روی براکته های رنگی دیده شده است


عارضه مربوط به قطرات آب است. گلها نباید در غبارپاشی و سمپاشی خیس شوند. در صورت بجا ماندن قطرات آب روی آنها تکان دادن ملایم شاخه ها توصیه میگردد.


چرا برگهای گل کاغذی می ریزند


در زمستان با درجه حرارت پایینتر از ۱۸ درجه در گل کاغذی کاملا عادی است. اما ریزش در بهار و تابستان تاریکی و هوای خیلی سرد عامل آن است. گل کاغذی حساس است و با تعویض فوری شرایط زیستی مانند تغییر محل فوراً قهر می کند و برگریزی شروع میشود.


رشد گیاه متوقف شده


عامل آن باتلاقی شدن خاک است آبیاری کمتر شود. اگر برگها هم کوچک هستند عامل آن باتلاقی شدن نیست، تغذیه مصنوعی راه چاره است؛ می توانید برای تغذیه از زاج سبز یا کود ۳۶-۱۲-۱۲ استفاده کنید. سوراخ زهکش را بازدید کنید گل کاغذی به باتلاقی شدن خاک حساس است.

روی برگها و محل اتصال آن به شاخه ها اجسام پنبه ای شکل دیده می شود

حشره عامل آن است. سمپاشی و آبیاری گلدان با محلول حشره کش کنفیدور هفتگی توصیه می گردد تا گیاه از آفت پاک شود.


گلها و براکته ها ظاهر نمی شوند


دو علت میتواند داشته باشد، یا آبیاری بیش از حد است یا نور کافی نیست. رفع علت کنید بزرگ بودن خارج از اندازه گلدان هم می تواند همین علائم را ایجاد کند.


لکه های سوخته روی برگها دیده می شوند


عامل آن مواد براق کننده هستند، با غبارپاشی آن را تمیز کنید.


لکه های آبکی روی برگها دیده می شوند

عامل آن قارچ سفیدک است که در هوای مرطوب و خفه تشدید میگردد گلدان را به محلی با جریان هوا منتقل کنید.


برگها زرد می شوند


آبیاری بیش از حد و مسدود شدن سوراخ ته گلدان میتواند عامل آن باشد آبیاری بعد از خشک شدن کامل خاک توصیه میگردد زهکش را بازدید کنید.

تربیت گیاه رونده گل کاغذی

 • سیم یا نی متناسب با ارتفاع و قطر گلدان تهیه و بصورت نیم دایره خم کنید، دو پایه سیم یا نی نازک در دو طرف گلدان به گونه ای فرو کنید که تا گلدان فرو رود.
 • شاخه را به آرامی خم کنید و روی سیم حرکت دهید تا به انتهای سیم در طرف دیگر گلدان برسد.
 • ریسمانی از کنف تهیه و به یک سر سیم گره بزنید و به آرامی روی سیم که ساقه هم روی آن خم شده تاب بدهید تا به انتهای دیگر سیم برسید.
 • جوانه انتهایی به راحتی در جهت مخالف رشد خواهد کرد و زمانی که به انتها رسید میتواند به طرف دیگر برگردد.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

 • جایزه را شما انتخاب می کنید.
 • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
 • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link