گل کاغذی (Bougainvillea) از خانواده ( Nyetaginaceae) است. بومی آمریکای جنوبی، برزیل و جنوب آرژانتین بوده و مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری را برای رشد دوست دارد. این گل در فضای بیرون به صورت یک درختچه رشد می کند، می توان گفت شبیه گیاهان پیچک است. این گل معمولا به عنوان یک گیاه خانگی پرورش داده نمی شود، اما رنگ زیبای گل کاغذی باعث می شود تا کسانی که در مناطق سردسیری و آب و هوای خنک زندگی می کنند، علاقمند باشند تا این گیاه را در گلخانه یا فضای داخلی خود داشته باشد، این گیاه با داشتن امکان هرس و اصلاح می تواند مانند یک گیاه آپارتمانی در فضاهای داخلی پرورش یابد.

مشخصات گل کاغذی

گل کاغذی دارای خار هایی بر روی ساقه خود می باشد که به بالا رفتن و گسترش این گیاه به روی در و دیوار کمک می کند. هر گل این گیاه دارای سه گلبرگ است، گل ها رنگ های متفاوتی دارند ولی رنگ صورتی آن طرفداران زیادی دارد. این گل برای بنسای مورد استفاده قرار می گیرد.

گونه های مختلف گل کاغذی

واریته اصلی این گیاه ( Bougainvillea glabraا ) می باشد. این گیاه به طور گسترده ای هیبریدی شده است گیاهان ترکیبی زیادی از این گل در باغ ها می توان پیدا کرد. بوگنویلای مورد علاقه خود را بر اساس رنگ و شکل آن انتخاب کنید. نیازهای مراقبتی همه انواع این گل مشابه هستند.


شرایط نگهداری گل کاغذی

  • آبیاری: گل های کاغذی خود را در طول تابستان به طور یکنواخت آبیاری کنید، اما در زمستان دفعات آبیاری را کاهش دهید تا خاک گل خشک بماند، بوگنویلا اگر در زمستان کم آبیاری شود، دوباره شکوفا می شود.
  • دما: این گل نسبتا گیاه مقاومی است اما به درجه حرارت پایینتر از ۵۰ درجه فارنهایت حساس می باشد. اگر بوگنویلای خود را در تابستان به خارج از خانه منتقل کرده اید، مراقب پایین آمدن درجه حرارت شب در پاییز باشید و اگر پیش بینی می کنید، دماکاهش می یابد، آن را به داخل خانه انتقال دهید. همچنین در بهار تا دمای شب تا حدود ۵۰ درجه سانتیگراد گرم شود، گل کاغذی را در خانه نگهداری کنید.
  • نور: بوگنویلا به آفتاب کامل نیاز دارد.
  • خاک و کوددهی: در خاک گلدان این گیاه، مخلوطی از خاک کاملا زهکشی شده با پرلیت فراوان استفاده کنید. گل کاغذی را در تابستان با کود مایع ضعیف و به صورت هفتگی تغذیه کنید.
  • گلدان: بوگنویلا به سرعت رشد می کند و در محیط های مناسب بیرونی، به درختان کوچک یا بوته های بزرگ تا ارتفاع ۱۵ فوت تبدیل می شود. اگر در گلدان کاشته شود، ایده آل است که سالانه در بهار هرس شود تا رشد گل را کنترل کنیم. هنگامی که گیاه خیلی بزرگ شد، و یا هر دو سال یک بار گلدان گیاه را عوض کنید.
  • تکثیر: با قلمه شاخه می توان این گیاه را تکثیر کرد، این کار را باید در فصل بهار انجام دهید. تکثیر گل کاغذی توسط اکثر باغبانان خانه کار آسانی نیست.

آفات و بیماری های گل کاغذی

در پرورش گل کاغذی احتمالا با یکی از این دو مشکل روبرو خواهید شد: کمبود شکوفه در گیاه یا رشد خیلی سریع. اگر گیاه شکوفا نمی شود، آبیاری را برای چند هفته قطع کنید. این گیاه به طور طبیعی در بهار باید شکوفا شود. بوگنویلا باید هرس شود تا شکل زیبای خود را حفظ کند، اما توجه کنید که هرس زیاد باعث کاهش رنگ شکوفه ها می شود. بهتر است که پس از اتمام فصل رشد، در پاییز این گیاه را هرس کنید. ممکن است شته ها و قارچ ها این گیاه را درگیر کنند در این مواقع می توان از حشره کش ها و قارچ کش ها استفاده کرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم