گل زنبق ( iris ) از تیره (Irideae) است و بومی اروپا و مدیترانه می باشد. کلمه iris ریشه یونانی دارد. زنبق ها، گل های بسیار زیبایی هستند که در خرداد ماه شکوفا می شوند. رشد و پرورش این گل بسیار آسان است. زنبق دارای رنگ های متنوع و چشم نواز زیادی می باشد. این گل جز گیاهان چند ساله است. گروهی از زنبق ها از یک پیاز رشد میکنند و تعدادی دیگر از یک ریزوم رشد می کنند. زنبق ها مناسب کاشت در باغچه و جلوی در ورودی می باشند، البته علاقمندان به این گل می توانند آن را در گلدان کاشته و در منزل خود نگهداری کنند.

در مقاله گل هدیه مناسب برای کادو دادن ، چند نمونه از گلهایی که میتوانید برای هدیه دادن استفاده کنید را معرفی کرده ایم.

مشخصات گل زنبق

گل زنبق دارای برگ ها و گل های شمشیری است ، هر گل معمولا شش گلبرگ دارد، سه تای آنها بیرونی بوده و به گلبرگ های افتاده معروف هستند و سه تای دیگر داخلی بوده و گلبرگ های استاندارد نامیده می شوند. رنگ گل های زنبق متنوع بوده و شامل رنگ های آبی، زرد، سیاه، صورتی، قرمز، بنفش می باشد.

گونه های مختلف گل زنبق

حدود ۳۰۰ گونه در تیره زنبق وجود دارد، معروفترین آن زنبق ریش دار (Bearded iris) می باشد که در بین انواع دیگر ارتفاع بلندتری دارد و به زنبق آلمانی ( Iris germanica ) نیز معروف است، این نوع از گل زنبق در بیشتر نقاط پرورش داده می شود چون رشد و نگهداری از آن آسان است. از دیگر انواع بدون ریش می توان به زنبق ژاپنی، انگلیسی و هندی اشاره کرد. دو نوع دیگر که به ندرت پیدا می شوند، شامل گل زنبق عناب و زنبق زرد تهاجمی می باشند. گروهی از زنبق ها هم وجود دارند که به زنبق تاج دار معروف هستند.


شرایط نگهداری گل زنبق

  • آبیاری: زنبق را بیش از حد آبیاری نکنید. رطوبت زیاد خاک باعث پوسیدگی ریزوم ها (ریشه ها) می شود. وقتی سطح خاک کامل خشک شد گل را آبیاری کنید. زنبق های آلمانی تحمل خشکی را دارند.
  • دما: زنبق ها به تغییرات دمایی مقاومت نشان می دهند و تا حدودی هوای سرد را تحمل میکنند فقط ریزوم ها یا پیاز این گیاه در زمستان، اگر خاک در اثر برف و باران مرطوب شود از بین می روند.
  • نور: گل زنبق در آفتاب کامل بهتر شکوفا می شود. آنها می توانند به اندازه نصف روز نور خورشید را تحمل کنند.
  • خاک و کوددهی: زنبق خاک حاصلخیز، خنثی تا کمی قلیایی را ترجیح می دهد. زهکشی خاک در تمام طول سال بسیار مهم است. خاک زنبق را با یک لایه کمپوست مخلوط کنید. در اوایل بهار زنبق ها را با یک کود متعادل تغذیه کنید. از مصرف کودهای ازت دار پرهیز کنید چرا که باعث پوسیدگی ریزوم می شود این کود ها رشد شاخ و برگ گیاهان زنبق را بیشتر کرده و زنبق ها سرسبز می شوند ولی ریزوم ضعیف شده و در نهایت پوسیده می شود.
  • تکثیر: تکثیر گل زنبق از طریق ریزوم ها امکان پذیر است هر ۳-۴ سال یکبار زنبق را تکثیر کنید تا همیشه گل های جوان داشته باشید. ریزوم ها را از خاک بیرون آورده تقسیم کرده و در خاک بکارید نیازی به کاشتن عمیق ریزوم ها نیست، زنبق های پیازدار نیز به همین روش می توانند تکثیر بیابند. زمان تکثیر زنبق ها بر اساس انواع آن متفاوت است ولی به طور کلی می توان گفت بعد از اتمام گلدهی، می توان کار تکثیر را انجام داد.

آموزش ویدیویی کاشت گل زنبق

در این ویدیو به شما روش تکثیر گل زنبق را آموزش می دهیم.

برای تکثیر گل زنبق در این ویدیو از روش تقسیم بوته استفاده شده.

شاید جالب باشد که بدانید تقسیم بوته علاوه بر ازدیاد گیاه به گل دهی بیشتر آن نیز کمک می کند.

آفات و بیماری های گل زنبق

از آفاتی که گل زنبق را درگیر می کنند به این موارد می توان اشاره کرد: در فصل بهار، کرم ها از داخل برگ ها تونل ایجاد کرده و تا فصل تابستان این کرم ها به ریزوم می رسند، این تونل ها باعث می شوند که ریزوم به پوسیدگی باکتریایی آلوده شود و پوسیدگی نرم باکتریایی اتفاق بیافتد. پوسیدگی ناشی از بیماری های قارچی نیز وجود دارد و لکه هایی در برگ ایجاد می شود که این مورد نیز ناشی از بیماری های قارچی است. ویروسی به نام ویروس موزاییک نیز این گیاهان را درگیر می کند و به برگ ها و گل ها آسیب می زند، برای حل این مشکل برگ ها و گل هایی که آسیب دیده اند را از بین ببرید. گل زنبق، مخصوصا ریزوم این گیاه برای گربه ها و سگ ها، سمی است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم