گل نرگس (Daffodil) از خانواده (Amaryllidaceae) با نام گیاه شناسی (Narcissus) بوده و به نام های narcissus, jonquil, daffadowndilly نیز معروف است. بومی اسپانیا و پرتغال بوده و جز گیاهان چند ساله و پیاز دار می باشد و با عمر طولانی خود یکی از محبوب ترین گیاهان گلدار بهاری است. پرورش و نگهداری از این گل بسیار آسان می باشد. در مورد طول عمر یک گیاه نرگس اطلاعات دقیقی وجود ندارد ، اما مطمئنا یک پایه پیاز گیاه نرگس می تواند سالیان دراز عمر کند. این گل را می توان در باغچه یا در گلدان کاشت.

اگر تمایل دارید به کسی که دوستش دارید گل هدیه بدهید؛ گل نرگس گزینه ایده الی می تواند باشد. با این حال ما در مقاله گل هدیه مناسب برای کادو دادن تعداد بیشتری از این گلها را معرفی کرده ایم.

مشخصات گل نرگس

گل نرگس به رنگ های زرد، سفید، نارنجی و صورتی می باشد. هر گل دارای چندین گلبرگ است که بر اساس نوع بر روی شاخه به صورت تکی یا دوتایی قرار می گیرند، در وسط گلبرگ ها جزئی یه شکل فنجان وجود دارد. دارای برگ های صاف بوده که در امتداد ساقه رشد می کنند.

گونه های مختلف گل نرگس

۱۳ نوع مختلف از گل نرگس وجود دارد که بر اساس فرم گل طبقه بندی می شوند.


شرایط نگهداری گل نرگس

  • آبیاری: گل نرگس دوست دارد به طور منظم در بهار و پاییز آبیاری شود. اگر پوششی از برف در فصل زمستان وجود نداشته باشد، پیازها نیز در طول زمستان به آب نیاز خواهند داشت. آبیاری را حدود ۳ تا ۴ هفته پس از کم شدن گل ها متوقف کنید. گیاه در طول تابستان خاموش می ماند و خاک خشک تری را ترجیح می دهد.
  • دما: این گیاه به سرما مقاومت دارد و حتی پیازها برای شکوفا شدن نیاز به یک دوره سرما دهی نیاز دارند. اما بعد شکوفا شدن آب و هوای گرم را دوست دارد.
  • نور: این گیاه در آفتاب کامل تا سایه جزئی بهتر رشد می کند.
  • خاک و کوددهی: خاک این گیاه باید دارای ph خنثی تا قلیایی باشد، خاک گلدان این گیاه باید سبک بوده و زهکشی مناسب داشته باشد. این گیاه به کود دهی زیاد نیاز ندارد، فقط اگر گلدهی گیاه کم شد با یک کود متعادل گیاه را تغذیه کنید.
  • تکثیر: گل های نرگس سال های زیادی بدون اینکه تکثیر نیاز داشته باشند شکوفا می شوند اما اگر خواستید این گل را تکثیر کنید، بعد اتمام گلدهی، پیاز را از خاک بیرون آورده، تقسیم کرده و دوباره سریعا بکارید.
  • گلدان: اگر پیاز گل نرگس را در گلدان کاشتید، تا ۲-۳ سال این گیاه شکوفا می شود اما اگر هر سال پیازها را از گلدان خارج کنید، و به یک گلدان تازه با یک خاک حاصلخیز انتقال دهید، برای شکوفایی هر چه بهتر این گل مناسب است.

آموزش ویدیویی نحوه کاشت پیاز گل نرگس

شاید اعتقاد داشته باشید که کاشت پیاز گل نرگس کاری بسیار ساده است.

البته درست فکر کرده اید ولی حدس می زنیم در این ویدیو نکاتی را یا خواهید گرفت که درصد موفقیت شما را افزایش خواهد داد.

آفات و بیماری های گل نرگس

گل نرگس بیماری خاصی نداشته و معمولا با آفات خاصی درگیر نمی شود. فقط مگس نرگس وجود دارد که از جوانه های این گل تغذیه میکند و احتمالا باعث آسیب به گل شوند، از حشره کش های استاندارد برای حل این مشکل می توان استفاده کرد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم