آزالیا ( Azalea) با نام گیاه شناسی (Rhododendron) از خانواده ( ERICACEAE ) است. این گیاه بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. در فضای باز به صورت یک درختچه همیشه سبز و برگ ریز رشد می کند. جز درختچه های چند ساله است. در صورت کاشته شدن در گلدان می توان در فضاها ی داخلی مانند راه پله یا گلخانه این گل را نگه داشت. این درختچه ها از اوایل بهار شروع به شکوفا شدن می کنند.

مشخصات آزالیا

طیف رنگ های شکوفه آزالیا از سفید تا صورتی و از قرمز تا بنفش متغیر است. تعدادی از انواع این گیاه به یک درختچه تا ارتفاع ۳۰ متری رشد می کند و تعدادی دیگر تا ارتفاع ۱۰۰متری بلند می شوند. هر گل شامل چندین گلبرگ است که به صورت خوشه ای یا قیفی شکل در انتهای هر ساقه شکوفا می شوند.

گونه های مختلف آزالیا

از انواع گل آزالیا موارد زیر را می توان نام برد، این گیاه شامل بیش از ۱۰۰۰۰ رقم می باشد.

Rosy Lights Azalea

این درختچه جمع و جور با برگ های ریز و در اواخر بهار شکوفا می شود و دارای گل به رنگ قرمز است.


azalea Windbeam

با برگ های کوچکتر، این رقم محبوب دارای گل های روشن و صورتی کمرنگ و برگ های سبز زیتونی است. نسبت به سایر ارقام مقاومت بیشتری در برابر آفتاب و گرما دارد.


azalea Golden Lights

شکوفه های روشن و نارنجی طلایی دارد، مقاوم در برابر سرما می باشد.


Azalea Fragrant Star

گل های سفید خالص دارد که در اواسط بهار دارای رایحه ای تند هستند، برگ های این نوع به رنگ سبز مایل به آبی است. کاملاً مقاوم در برابر گرما است.


Azalea Gibraltar

این آزالیای پرطرفدار دارای گل های معطر و نارنجی روشن است.


شرایط نگهداری آزالیا

  • آبیاری: آزالیا برای شکوفا شدن به آب نیاز دارد، باران بهاری برای این گیاهان خوشایند است، اگر خاک این گیاه خشک شد، حتما آبیاری کنید. نیاز آزاله به آب آنقدر زیاد است که با آبیاری معمولی سیراب نمی­ شود. در صورت نیاز گلدان را برای ۱۵ دقیقه درون تشت یا سطل پر از آب قرار دهید.
  • دما: اگر هوا خیلی سرد باشد، جوانه تشکیل نمی شود و هوا بیش از حد گرم شود، گل های این گیاه می سوزد، هوای متعادل باید در منطقه کاشت این گل جریان داشته باشد.
  • نور: این گیاه در مکان های سایه دار شکوفا می شود، اما کمی آفتاب هم دوست دارد، چند ساعت آفتاب صبحگاهی برای این گل مناسب است.
  • خاک و کوددهی: آزالیاها خاک اسیدی را دوست دارند. اگر خاک گلدان این گیاهان ترکیبی با پیت ماس ​​باشد برای کاشت و رشد این گل بهتر است. خاک باید زهکشی خوب داشته و حاصلخیز باشد، برای تغذیه و کوددهی گیاه، از مواد آلی فراوان وکمپوست و یا برگ های خرد شده استفاده کنید. مخلوطی از خاک برگ، شن و برگهای خشک کاج ترکیب جذابی برای این گیاه است.
  • تکثیر: با قلمه ساقه این گیاه به آسانی تکثیر می شود.
  • گلدان: اگر این گیاه را در گلدان دارید هر ۲-۳ سال یکبار گلدان را عوض کرده واین گیاه را به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید. بعد اتمام فصل گلدهی تعویض گلدان را انجام دهید. اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید. گلدان سفالی بر سایر انواع برتری دارد.
  • هرس: اگر گیاه شما بد شکل شده و یا می خواهید در اندازه مناسب درختچه خود را نگه دارید، می توانید این گیاه را هرس کنید. بهترین زمان برای هرس این گیاه بعد از ریزش گل ها و در اواخر بهار است.

هشدار: گیاه آزالیا زیبا و گران است برای نگهداری بهتر در تابستان خارج از اتاق و نیم سایه قرار دهید. آبیاری فراموش نشود و قبل از رسیدن سرمای کشنده گلدان را به داخل منتقل کنید.

نکته جالب: فصل گل­دهی آزالیا بهار است ولی در صورت تأمین نیاز سرمایی آن در پاییز به نژاد زودرس تبدیل و در زمستان و هنگامی که گیاه گلدار کمتری در بازار است به گل­دهی می­رود.

آبیاری به روش مخصوص گل آزالیا

سیراب کردن گلدان­های آزالیا روش خاص خود را دارد، به تشت و یا سطل، آب ولرم و بدون املاح اضافه کنید و گلدان­ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون آن قرار دهید به طوری که آب تا لبه گلدان­ها هم سطح باشد، علامت سیرآب شدن گیاه توقف در خروج حباب هوا از سطح آب است، گلدان­­ها را از آب خارج کرده تا آب اضافی از زهکش خارج گردد.

آفات و بیماری های آزالیا

آزالیا هر سال ریزش برگ دارد این ریزش ها طبیعی است، برگ های کهنه هر سال می ریزند و برگ های جدید جای آن ها را می گیرد. اگر هوا سرد باشد، برگ های این گیاه سیاه می شود. آبیاری این گیاه اگر کم و زیاد شود باعث خشکی برگ ها می شود. اگر آفاتی مانند حشرات این گیاه را درگیر کردند، از حشره کش های استاندارد گیاهان استفاده کنید. این گیاه ارقام مقاوم به انواع کپک دارد، هنگام خریدن این گیاه می توانید از این ارقام استفاده کنید.

روی گل­ها لکه­ های سیاه مشاهده می ­شوند:

صدمه مربوط به مواد براق­ کننده شیمیایی و سموم حشره­ کش است، از مواد براق­ کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید و در موقع سمپاشی مواظب گل­ها باشید و به طریقی آنها را بپوشانید.

روی برگ­ها لکه­ های قهوه ­ای تیره مشاهده می­ شود:

صدمه مریوط به مواد براق­ کننده شیمیایی است از آنها استفاده نکنید.

برگ­ها و گل­ها خشک می­ شوند:

عامل آن کمبود و یا زیاد از اندازه بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا است. شرایط را بازدید کنید. اگر نیاز به آبیاری است گلدانها را طبق دستور مصور آبیاری کنید چنانچه عارضه مربوط به آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.

برگ­ها کرکدار هستند:

کاملا طبیعی است نگران نباشید.

شکل گیاه آزالیا غیر طبیعی و شاخه­ ها دراز و منحرف هستند:

احتیاج به هرس دارد، بعد از تمام شدن دوران گلدهی شاخه ­های دراز و بدشکل را هرس کنید.

برگ­های جدید ریز باقی می­ مانند و گل­ها تشکیل نمی­ شوند:

گیاه از کمبود عناصر مواد غذایی خاک در رنج است، از زمانی که جوانه­ ها شروع به ظهور کرده و تا گیاه در گل است هفته ­ای یک بار با موادغذایی مخصوص گیاه را تغذیه کنید، موادغذایی ممکن است به صورت پودر یا مایع باشد که در صورت مایع بودن می­توانید به صورت غبارپاشی روی برگ­ها گیاه را تغذیه و آن را در اواسط تابستان قطع کنید.

غنچه­ های گیاه آزالیا باز نمی ­شوند:

آبیاری زیاد از اندازه و یا هوای گرم عامل آن است، شرایط را بازدید و در صورت گرمی هوا گیاه را به محل خنک­تر منتقل کرده در غیر این صورت اجازه دهید سطح خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید.

برگ­ها سبز کمرنگ هستند:

نور کافی نیست و یا کلسیم خاک بیش از اندازه است، گیاه را به محل پر نورتر منتقل کرده با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برف یخچال یا آب جوشیده سرد شده آبیاری و یا غبارپاشی کنید.

حلقه­ های سفید رنگ روی برگ­ها مشاهده می ­گردند:

حشره آفت عامل آن است با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هفته ­ای یک بار سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند(مواظب گل­ها باشید).

پوستک­هایی اطراف گل­ها مشاهده می ­شوند:

کاملا طبیعی است، با توسعه گل­ها از بین خواهند رفت.

برگ­ها گل آزالیا سیاه می ­شوند:

هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

حشرات اطراف گلدان­ها در حال پروازند:

با سم حشره­ کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند(مواظب گل­ها باشید).

برگ­ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از، تار عنکبوت است:

کنه ریز قرمز عامل آن است هر دو هفته یک بار با سم کنه­کش سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند(مواظب گل­ها باشید) تأمین رطوبت در کاهش آفت مؤثر است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link