آزالیا ( Azalea) با نام گیاه شناسی (Rhododendron) از خانواده ( ERICACEAE ) است. این گیاه بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. در فضای باز به صورت یک درختچه همیشه سبز و برگ ریز رشد می کند. جز درختچه های چند ساله است. در صورت کاشته شدن در گلدان می توان در فضاها ی داخلی مانند راه پله یا گلخانه این گل را نگه داشت. این درختچه ها از اوایل بهار شروع به شکوفا شدن می کنند.

مشخصات آزالیا

طیف رنگ های شکوفه آزالیا از سفید تا صورتی و از قرمز تا بنفش متغیر است. تعدادی از انواع این گیاه به یک درختچه تا ارتفاع ۳۰ متری رشد می کند و تعدادی دیگر تا ارتفاع ۱۰۰متری بلند می شوند. هر گل شامل چندین گلبرگ است که به صورت خوشه ای یا قیفی شکل در انتهای هر ساقه شکوفا می شوند.

گونه های مختلف آزالیا

از انواع گل آزالیا موارد زیر را می توان نام برد، این گیاه شامل بیش از ۱۰۰۰۰ رقم می باشد.

Rosy Lights Azalea

این درختچه جمع و جور با برگ های ریز و در اواخر بهار شکوفا می شود و دارای گل به رنگ قرمز است.


azalea Windbeam

با برگ های کوچکتر، این رقم محبوب دارای گل های روشن و صورتی کمرنگ و برگ های سبز زیتونی است. نسبت به سایر ارقام مقاومت بیشتری در برابر آفتاب و گرما دارد.


azalea Golden Lights

شکوفه های روشن و نارنجی طلایی دارد، مقاوم در برابر سرما می باشد.


Azalea Fragrant Star

گل های سفید خالص دارد که در اواسط بهار دارای رایحه ای تند هستند، برگ های این نوع به رنگ سبز مایل به آبی است. کاملاً مقاوم در برابر گرما است.


Azalea Gibraltar

این آزالیای پرطرفدار دارای گل های معطر و نارنجی روشن است.


شرایط نگهداری آزالیا

  • آبیاری: آزالیا برای شکوفا شدن به آب نیاز دارد، باران بهاری برای این گیاهان خوشایند است، اگر خاک این گیاه خشک شد، حتما آبیاری کنید.
  • دما: اگر هوا خیلی سرد باشد، جوانه تشکیل نمی شود و هوا بیش از حد گرم شود، گل های این گیاه می سوزد، هوای متعادل باید در منطقه کاشت این گل جریان داشته باشد.
  • نور: این گیاه در مکان های سایه دار شکوفا می شود، اما کمی آفتاب هم دوست دارد، چند ساعت آفتاب صبحگاهی برای این گل مناسب است.
  • خاک و کوددهی: آزالیاها خاک اسیدی را دوست دارند. اگر خاک گلدان این گیاهان ترکیبی با پیت ماس ​​باشد برای کاشت و رشد این گل بهتر است. خاک باید زهکشی خوب داشته و حاصلخیز باشد، برای تغذیه و کوددهی گیاه، از مواد آلی فراوان وکمپوست و یا برگ های خرد شده استفاده کنید.
  • تکثیر: با قلمه ساقه این گیاه به آسانی تکثیر می شود.
  • گلدان: اگر این گیاه را در گلدان دارید هر ۲-۳ سال یکبار گلدان را عوض کرده واین گیاه را به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید. بعد اتمام فصل گلدهی تعویض گلدان را انجام دهید.

آفات و بیماری های آزالیا

آزالیا هر سال ریزش برگ دارد این ریزش ها طبیعی است، برگ های کهنه هر سال می ریزند و برگ های جدید جای آن ها را می گیرد. اگر هوا سرد باشد، برگ های این گیاه سیاه می شود. آبیاری این گیاه اگر کم و زیاد شود باعث خشکی برگ ها می شود. اگر آفاتی مانند حشرات این گیاه را درگیر کردند، از حشره کش های استاندارد گیاهان استفاده کنید. این گیاه ارقام مقاوم به انواع کپک دارد، هنگام خریدن این گیاه می توانید از این ارقام استفاده کنید. اگر گیاه شما بد شکل شده و یا می خواهید در اندازه مناسب درختچه خود را نگه دارید، می توانید این گیاه را هرس کنید. بهترین زمان برای هرس این گیاه بعد از ریزش گل ها و در اواخر بهار است.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم