بنت قنسول با نام عمومی پوینستیا و نام علمی Euphorbia pulcherrima از خانواده افوربیا می باشد. این گیاه زیبا بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. گلدهی در این گیاه همزمان با کریسمس رخ می دهد، به همین علت در سراسر جهان طرفدار داشته و گل کریسمس نیز نامیده می شود. لذا در حال حاضر از بنت قنسول به عنوان دکوراسیون در دفاتر و ادارات استفاده می شود.

مشخصات بنت قنسول

این گیاه گل های کوچک زرد رنگ می دهد اما معروفیت و زیبایی بنت قنسول به دلیل برگ های، خوشرنگ آن است که در رنگ های قرمز، صورتی،کرم و سفید رنگ موجود می باشد، البته رنگ قرمز این گیاه پرطرفدارترین نوع آن است. در زیر لایه برگ های رنگارنگ اطراف گل ها، چندین لایه از برگ های سبز وجود دارد.

در مقاله ای جداگانه تعدادی از زیباترین گلهای آپارتمانی, از جمله گل بنت قنسول را معرفی کرده ایم.

گونه های مختلف بنت قنسول


شرایط نگهداری بنت قنسول

 • آبیاری: زمانی به گل آب بدهید که خاک گلدان خشک شده است یعنی با لمس خاک از خشک بودن آن مطمئن شوید و سپس آبیاری کنید. آب زیاد اگر در خاک بماند باعث پوسیدگی ریشه بنت قنسول می شود.
 • نور: بنت قنسول گیاهی روز کوتاه است و اصولا در فصل های پاییز و زمستان وارد مرحله گلدهی می شود. را در نقطه ای از خانه قرار دهید که نور زیاد دارد اما از تابش مستقیم نور خورشید محافظت کنید. در صورت عدم دریافت نور کافی برگ های گیاه به رنگ سبز خواهند شد.
 • دما: دمای متوسط از ۶۵ – ۷۵ درجه فارنهایت (۱۸ – ۲۴ درجه سانتی گراد) و کمتر از ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتی گراد) در فصل گلدهی مناسب است.
 • خاک و کوددهی: برای کشت بنت قنسول مخلوطی از خاک با پیت ماس، پرلیت و ورمیکولیت را استفاده کنید. یک کود متعادل هر ۴ هفته یک بار برای رشد بهتر این گیاه نیاز است.
 • تکثیر: متداول ترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه ساقه در اوایل تابستان می باشد.
 • گلدان: ماه های اردیبهشت و خرداد برای تعویض گلدان بنت قنسول مناسب است. برای افزایش زهکشی و کاهش خطر پوسیدگی ریشه، تعدادی سنگریزه در نزدیکی سوراخ های انتهایی گلدان قرار دهید.
 • هرس: برای تحریک جوانه زنی گیاه را در بهار و اواخر تابستان هرس کنید. این کار باعث شاداب شدن گیاه و تولید برگ و شاخه های جدید می گردد.

آفات و بیماری های بنت قنسول


 1. شپشک آرد آلود: این آفت با ایجاد لکه های پنبه ای شکل بر روی برگ های بنت قنسول، از گیاه تغذیه کرده و به مرور زمان باعث زرد شدن برگ ها و از بین رفتن آن می شود. برای جلوگیری از شیوع این آفت می توانید از آب و صابون استفاده کنید. در صورت زیاد بودن تعداد آنها با سموم حشره کش سمپاشی نمایید.
 2. کپک خاکستری: نوعی قارچ که بر روی گیاه ظاهر می شود. بهتر است در گلدان و خاک تازه آن را بکارید. بعد از آن می توانید گیاه را با سموم قارچ کش سمپاشی نمایید.
 3. خشک شدن گیاه از قسمت های پایینی: آبیاری بیشتر و عدم وجود تهویه مناسب قسمت های انتهایی ساقه و پوسیدگی ریشه رخ می دهد. در این حالت ابتدا باید قسمت های پوسیده ریشه را از گیاه جدا کنید و سپس آن را در گلدان جدیدی کشت کنید. برای اطمینان نیز می توانید اقدام به سمپاشی با سموم قارچ کش کنید.
 4. سوختن حاشیه برگ ها: در اثر کمبود کلسیم و تابش مستقیم نور خورشید حاشیه برگ های بنت قنسول دچار سوختگی می شود.
 5. پیچ خوردگی برگ ها: ذخیره شدن آمونیوم در برگ های گیاه، باعث پیچ خوردن برگ ها می شود. همچنین ایجاد نوارهای زرد رنگ بر روی آنها حاکی از وجود آمونیوم است. لذا باید در تغذیه گیاه با کودهای نیتروژن دار دقت کنید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم