گل ادریسی یا هورتانسیا (Hydrangea) از خانواده (Hydrangea) است. بومی آسیا و آمریکا بوده و چندین دهه است که از گل های محبوب یک باغچه به شمار می آیند. به صورت یک درختچه نیز رشد می کنند. از اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می شوند و قابلیت رشد در مناطق مختلف با انواع خاک را دارند. از گیاهان مناسب جلوی درب خانه می باشند. البته علاقمندان می توانند به صورت یک گل تزیینی کوچک این گیاه را در گلدان هم بکارند چون این گل را می توان اصلاح و هرس کرد.

مشخصات گل ادریسی

گل ادریسی می تواند تا ارتفاع ۱۵ متر و بالاتر رشد کند. رنگ گل های این گیاه می تواند آبی، بنفش، قرمز، صورتی باشد. رنگ گل های این گیاه تا حدودی وابسته به ph خاک است. گل ها به صورت خوشه ای گرد و یا توپی می باشند.

گونه های مختلف گل ادریسی

بیشترین نوع گل ادریسی که قبلا ها برای پرورش انتخاب می شدند از دو نوع زیر بودند

هورتانسیا برگ بزرگ (Hydrangea macrophylla) و هورتانسیا کوهی (Hydrangea serrata )


از دیگر انواع گل های ادریسی به چند مورد زیر می توان اشاره کرد، تقریبا این گل دارای ۱۴ نوع متفاوت می باشد.


Nikko Blue

گل های آبی، مدت گلدهی: دو ماه


Limelight Hydrangea

گل های سبز کم رنگ که به مرور به صورتی کم رنگ تبدیل می شوند.


Cityline Mars’ Hydrangea

با گل هایی به رنگ بنفش که با سایه هایی از رنگ صورتی و آبی ترکیب شده است.


Eldorado Hydrangea

گل هایی به رنگ قرمز


شرایط نگهداری گل ادریسی

  • آبیاری: آب منظم برای داشتن گیاهان سالم حیاتی است. در طول تابستان گیاه ادریسی را تا اندازه ای که یک اینچ خاک مرطوب شود آبیاری کنید، ممکن است در گرمترین روزهای تابستان، گیاهان برگ بزرگ به آب بیشتری نیاز داشته باشند.
  • دما: اگر این گیاه را در فضای باز کاشته اید از هوای سرد زمستان به ویژه از بادهای سرد محافظت کنید.
  • نور: سایه می تواند میزان شکوفایی گل ادریسی را کاهش دهد. این گل ها در سایه جزئی که توسط درختان پهن برگ بوجود می آید، به خوبی رشد می کنند، به خصوص اگر آفتاب صبح را نیز دریافت کنند، سایه جزئی در گرمای بعد از ظهر برای این گل ها مناسب است، انواعی از این گل ها در آفتاب کامل نیز رشد می کنند ولی در روزهای گرم تابستان به آب اضافی احتیاج دارند.
  • خاک و کوددهی: یکی از مزایای گل ادریسی، این است که می توان رنگ گل آن را تغییر داد. البته رنگ گل های این گیاه وابسته به رقم است، اما می توان با مقدار آلومینیوم در خاک و pH خاک ، رنگ گل ها را تا حدودی تغییر داد. pH خاک تعیین می کند که آلومینیوم در دسترس گیاه چقدر باشد. در خاک اسیدی (آلومینیوم در دسترس گیاهان است) گل های آبی و خاک قلیایی (آلومینیوم غیر قابل دسترس گیاهان است) گل های صورتی به وجود می آورد. اگر خاک این گل غنی باشد نیازی به کود ندارد، ولی اگر احساس کردید به کمی کود نیاز دارد در ماه اسفند یا فروردین با کود متعادل گیاه را تغذیه کنید، اگر از کود با نیتروژن بالا استفاده کنید، گیاه شما سرسبز می شود ولی گلدهی آن کاهش می یابد.
  • تکثیر: تکثیر گل ادریسی از طریق قلمه جوانه برگ یا ساقه امکان پذیر است.
  • گلدان: اگر این گل را در گلدان کاشتید، نیاز به انتقال به گلدان بزرگتر خواهد داشت.

آفات و بیماری های گل ادریسی

نوعی کپک قارچی باعث سفید شدن برگ های گل ادریسی می شود که می توان با قارچ کش ها این مشکل را حل کرد. زرد شدن برگ های این گل به معنی کمبود مواد غذایی خاک است. همه انواع گل های ادریسی سمی هستند، جوانه ها، گل ها و برگ های این گیاهان، هورمونی حاوی گلیکوزید آمیگدالین هستند که می توانند تجزیه شده و سیانور تولید کنند. افراد، سگ ها، گربه ها و اسب ها می توانند توسط گل های ادریسی مسموم شوند. اگر نمی خواهید این گیاه بیش از اندازه رشد کند بعد از گلدهی آن می توانید گیاه را هرس کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم