گیاه پاچیرا (Money tree) با نام علمی «Pachira Aquatica» از خانواده پنیرکیان (Malvaceae) است. زیستگاه اصلی گیاه پاچیرا کشورهای آمریکای مرکزی و شرق آسیا است که در باتلاق ها و علف زار های این مناطق رشد می کند. نام دیگر پاچیرا، درخت پول یا درخت شانس می باشد، چون مردم معتقدند که وجود این گیاه در خانه باعث برکت و آمدن پول می شود. تایوان یکی از کشورهای صادرکننده پاچیرا است. در اکثر کشورها این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری می شود. پاچیرا در ایران تقریبا گیاهی گران قیمت است؛ ولی به خاطر شهرت به درخت پول طرفداران زیادی دارد.

این گیاه جزء گیاهان آپارتمانی لوکس محسوب می شود.

تاریخچه گیاه درخت پول

گفته می شود که درگذشته، یک کشاورز فقیر برای کمک دعا می کرد. خیلی زود پس از آن، او گیاه جدیدی را یافت که در مزارع خود در حال رشد بود. کشاورز یکی از گیاهان را به خانه خود آورد. پس از مدتی شانس به کشاورز رو کرد و ثروتمند شد. چه این داستان قدیمی واقعیت داشته باشد یا نه، قطعاً صحیح است که افراد زیادی معتقدند که درخت پول ثروت خوبی را به ارمغان می آورد.

درخت پول، بومی تالابهای آمریکای مرکزی و جنوبی است و در دهه ۱۹۸۰ محبوبیت خود را بدست آورد. این زمانی بود که یک راننده کامیون در تایوان اولین بار تنه های گیاه خود را به هم می پیچید. او ادعا می کرد که این کار شانس و خوشبختی را “به هم قفل” می کند.

بافتن تنه ها می تواند کمی پیچیده باشد. این کار باید زمانی انجام شود که گیاه جوان و منعطف باشد. هنگامی که بخشی از تنه ها بافته می شوند، رشد خود را به این شکل ادامه می دهند. درختان پول بونسای نیز بسیار محبوب هستند.

همانطور که قبلاً گفته شد، متخصصان فنگ شوی از این گیاهان استفاده می کنند. وقتی به درستی قرار بگیرند، اعتقاد بر این است که آنها “چی” یا انرژی مثبت ایجاد می کنند؛ در نتیجه آنها به گیاهان محبوب در محیط کار تبدیل شده اند. صاحبان درخت پول ژاپنی اغلب گیاهان خود را با زیور آلات و روبان تزئین می کنند. قرمز، رنگ غالب مورد استفاده است؛ که در برابر برگهای عمیق سبز چشمگیر است.

مشخصات گیاه پاچیرا

پاچیرا گیاه کم توقعیست که به سرعت رشد می کند. گیاه پاچیرا دارای برگ های باریک و کشیده و گل آن زرد مایل به نارنجی می باشد. دانه های این گیاه به رنگ قهوه ای روشن می باشد؛ که مصرف خوراکی دارد و مزه آنها شبیه مزه بادام زمینی است. ساقه های آن صاف و بلند است که آنها را می توان مانند موی انسان ها بافت؛ این کار باعث افزایش قیمت پاچیرا می شود.

شرایط نگهداری گیاه پاچیرا

  • آب: در طول فصل تابستان به دو بار آبیاری در هفته و در فصل زمستان به یکبار آبیاری در هفته نیاز دارد. در هنگام آبیاری توجه کنید که ساقه با آب در تماس نباشد؛ چون باعث پوسیدگی آن می شود. برای جلوگیری از زردی و سیاهی نوک برگ ها در پاچیرا از آبیاری بیش از حد آن خودداری کنید. لذا بهتر است در فاصله بین دو آبیاری خاک رویی خشک ولی داخل خاک کمی مرطوب باشد.
  • دما: ایده آل ترین دما برای رشد پاچیرا بازه دمایی ۱۶-۲۴ درجه سانتی گراد است. برای داشتن گیاهی شاداب باید محل نگهداری از رطوبت کافی برخوردار باشد.
  • نور: گیاه پاچیرا به نور کمتری نیاز دارد و در محیط های کم نور و سایه به راحتی رشد می کند. بهتر است گلدان گیاه را در کنار پنجره های شرقی قرار دهید.
  • خاک و کوددهی: خاک گیاه را با پیت ماس ترکیب نمایید. دقت کنید که زهکشی خاک مناسب باشد. ماهی یکبار گیاه را با کود کامل تغذیه کنید.
  • تکثیر: کاشت بذر و قلمه زدن از روش های تکثیر پاچیرا است.
  • گلدان: بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه پاچیرا زمانی است که گیاه کمی به خواب رفته است. یعنی از اواخر پاییز تا اواخر زمستان که گیاه رشد قابل توجهی ندارد، می توان این کار را انجام داد.

بیماری های گیاه پاچیرا

گیاه پاچیرا اغلب در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است. بعضی اوقات ممکن است دچار بیماری به نام کپک پودری گردد. برای جلوگیری از شیوع این بیماری از محلولهای ضد قارچ استفاده نمایید. نور کم و رطوبت بالا هم می تواند گیاه را در معرض بیماری های قارچی قرار دهد و باعث ریزش برگ های پاچیرا شوند. در این صورت گیاه را به مکانی پر نور انتقال دهید و برگ های بیمار آن را قطع کنید. برگ های پاچیرا در اثر شرایط مختلفی مانند عدم وجود تهویه مناسب، خشکی بیش از حد هوا، کوچک بودن گلدان، هوای سرد و کمبود میزان ازت خاک زرد شوند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم