گیاه نخل ماداگاسکار (Madagascar Palm) با نام علمی«Pachypodium» از خانواده «Apocynaceae» است. در واقع ساقه آبدار و تیغدار این گیاه، بیشتر شبیه به کاکتوسها می باشد؛ اما به خاطر زیستگاه ابتدایی و برگهایی که در تاج آن می روید، به نخل ماداگاسکار معروف شده است.

Pachypodium: به معنی “پا ضخیم” است و به ساقه متورم و ضخیم اشاره دارد که آب را ذخیره می کند و ساختار و استحکام گیاه را فراهم می کند. ساقه متورم به سمت بالا رشد می کند. برگهای اطراف تاج به تدریج در حال ریزش و برگهای جدید در تاج آن می رویند.

نخل ماداگاسکار شاید بهترین گیاهی نباشد که از یک گلخانه یا گلفروشی تهیه کنید؛ اما می تواند گزینه جذابی باشد برای کسانی که به کاکتوسها علاقه دارند و یک گیاه مقاوم در آپارتمان خود می خواهند.

مشخصات گیاه نخل ماداگاسکار

گیاه نخل ماداگاسکار: در تنه خود دارای تیغ های بلندی است. این نخل در اوایل بهار گل های سفیدی را تولید می کند. برگ های پایینی گیاه نخل ماداگاسکار به طور طبیعی در اواخر پاییز و در فصل زمستان زرد شده و ریزند. در صورت مساعد بودن شرایط برای رشد این نخل در طی سال ۳۰ سانتی متر به طول آن افزوده خواهد شد. مشاهده جوانه های گل نشان می دهد که شرایط محیطی برای نگهداری گیاه مناسب است.

نخل ماداگاسکار سمی است

تمام قسمت های Pachypodium حاوی شیره لاتکس هستند که سمی است؛ البته این سم گیاه خطر جدی محسوب نمی شود؛ چون تیغهای بلند این گیاه حتی کنجکاو ترین گربه را نیز از خود دور می کند.

انواع گیاه نخل ماداگاسکار

دو گونه زیر به خاطر شکل ظاهری و نگهداری آسان آنها در محیط های پوشیده، در تمام نقاط دنیا تولید می شوند.

 • Pachypodium lamerei
 • pachypodium geayi

این دو گونه شرایط نگهداری یکسانی دارند؛ با وجود تفاوتهایی که دارند، تشخیص آنها بسیار سخت است.

بطور کلی Pachypodium geayi بیشتر دارای تنه خاکستری متالیک (تیره) است؛ در حالی که گونه های lamerei خاکستری روشن متمایل به سبز است.


شرایط نگهداری گیاه نخل ماداگاسکار

 • آب: گیاه نخل ماداگاسکار گیاهی مقاوم به خشکی است. البته خشکی بیش از حد خاک، باعث کم حجم شدن ساقه و چروکیده شدن برگ ها می شود. در مقابل در اثر آبیاری بیش از اندازه احتمال شیوع بیماری پوسیدگی ریشه بیشتر می شود. لذا زمانی گیاه را آبیاری نمایید که خاک رویی خشک شده باشد. هر ۷-۱۰ روز یکبار به گیاه آب بدهید.
 • دما: بهترین دمای رشد برای گیاه نخل ماداگاسکار بازه دمایی ۱۵-۲۹ درجه سانتی گراد است. بعضی گونه های این نخل قادر به تحمل دمای زیر صفر هستند؛ که بهتر است در چنین دمایی قرار نگیرند. همچنین هوای گرم به همراه تابش مستقیم نور و خشکی خاک گلدان باعث سوختن نوک و حاشیه برگ ها می شود.
 • نور: این گیاه به نور زیادی نیاز دارد. حداقل ۶ ساعت باید در تماس مستقیم با نور خورشید قرار بگیرد. در محیط های پوشیده گلدان نخل را در کنار پنجره بگذارید.
 • خاک و کوددهی: برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه، بستر کاشت باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. قبل از اضافه کردن خاک، مقداری سنگریزه در کف گلدان بریزید تا به زهکشی خاک کمک کند. ترکیب ماسه، پیت ماس و ورمی کمپوست برای کشت گیاه مناسب است. در طی سال دو مرتبه در اوایل بهار و اوایل تابستان نخل را با کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه نمایید. دقت کنید کود اضافی باعث افزایش عناصر بستر کاشت می شود؛ که در نهایت سوختن برگ ها و از بین رفتن گیاه را در پی دارد.
 • تکثیر: رایج ترین روش های تکثیر نخل ماداگاسکار جدا کردن پاجوش و کاشت بذر است.
 • گلدان: تعویض گلدان نخل هر دو یا سه سال یکبار صورت می گیرد. اگر نخل شما بسیار سریع رشد می کند بهتر است گلدان آن را سالانه در اوایل بهار یا اواخر زمستان تعویض نمایید.

با تعدادی از گیاهان آپارتمانی لوکس علاوه بر پاچیرا آشنا شوید.

بیماری های گیاه نخل ماداگاسکار

 1. آفاتی مانند شته، شپشک آرد آلود و کنه عنکبوتی ممکن است نخل ماداگاسکار را مورد حمله قرار دهند. این آفات از شیره موجود در نخل تغذیه می کنند و منجر به ضعیف شدن گیاه، بد فرم شدن برگ ها و در نهایت ریزش برگ های آن می شوند. برای جلوگیری از افزایش جمعیت آفت بر روی گیاه از سموم سیستماتیک استفاده کنید.
 2. پژمردگی فوزاریومی یکی از بیماری های قارچی است که قسمت های مختلف گیاه را درگیر می کند و باعث تغییر رنگ برگ ها به زرد و قهوه ای و حتی مرگ گیاه می شود. در صورت مشاهده برگ های پوسیده آنها را از گیاه حتما جدا کنید.
 3. بیماری لکه برگی یکی دیگر از بیماری های قارچی است.این بیماری بر روی برگ های گیاه لکه هایی را ایجاد می کند. بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری قطع برگ های آلوده و استفاده از خاک های ضدعفونی و استریل شده هنگام تعویض گلدان است. همچنین هنگام آبیاری دقت کنید که آب را بر روی برگ های گیاه نریزید.
 4. ریشه های Pachypodium پوسیده و سیاه می شوند: این نتیجه آبیاری بیش از حد و خاک اشباع، به ویژه در زمستان است. اگر پوسیدگی خیلی گسترده نیست، ریشه های مرده را از بین ببرید؛ دستورالعمل های آبیاری ما را در اینجا انجام دهید و گیاه در نهایت باید بهبود یابد. اگر همه ریشه ها مرده باشند احتمالاً گیاه از بین رفته است. به عنوان آخرین تلاش تمام ریشه های مرده را برداشته و “تنه” را درون کمپوست مرطوب (نه خیس) قرار دهید. در مکانی با نور و دمای مناسب قرار دهید؛ احتمال رشد ریشه های جدید از پایه وجود دارد.
 5. ریختن برگها در تابستان, امری عادی است و به زودی برگهای جدید در تاج گیاه ظاهر خواهند شد.ریختن برگها در زمستان, اگر گیاه در مکانی با نور و دمای بالا باشد؛ احتمالا به خیال اینکه تابستان است به فکر رشد می باشد. اما اگر گیاه در حال استراحت باشد و رشد متوقف باشد؛ احتمالا به خاطر سرمای بیش از حد باشد آبیاری را کاملا متوقف کنید. با گرم شدن هوا مشکل برطرف می شود.اگر تمام برگها ریختند, ریشه ها را بررسی کنید اگر پوسیده نبودند تا بهار صبر کنید.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم