پاییز زمان مناسبی برای تعویض گلدان گیاهان آپارتمانی است. خاک تازه و فضای جدید رشد ریشه به سلامت گیاهان در طول زمستان کمک می کند.

هنگام انتخاب گلدان جدید چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟ چندین نکته مهم وجود دارد. به طور طبیعی ، یک گلدان جدید باید جذاب باشد ، گیاه یا محیط اطراف آن را برجسته کند. اما همچنین باید اندازه ، رنگ و موادی که گلدان با آن ساخته شده را در نظر بگیرید. این عوامل بر آسان بودن انتقال ظرف و تعداد دفعات آبیاری گیاه تأثیر می گذارند.

اگر قصد تعویض گلدان یک گیاه آپارتمانی یا گیاه دیگری هستید، قطر گلدان جدید باید حداکثر 5 تا 10 سانتیمتر بزرگتر از ظرف قبلی باشد. این فضای کافی برای رشد ریشه های جدید بدون سنگین کردن گلدان است. به طور کلی ، بهتر است به تدریج اندازه گلدان را بالا ببرید.


مقایسه انواع گلدان جهت تعویض

وزن و تخلخل ظرف را نیز در نظر بگیرید.جابجایی گلدانهای پلاستیکی سبک وزن راحت تر از گلدان های سرامیکی و سنگین تر است. گلدان های سفالی نیز دارای متخلخل هستند ، بنابراین آب از طریق کناره ها تبخیر می شود. گرچه این نوع گلدان برای هوادهی خاک مفید است ، اما باعث خشک شدن سریعتر گلدان نسبت به گلدانهای پلاستیکی یا سرامیکی می شود. گلدان های تیره رنگ که در نقاط آفتابی قرار دارند نیز سریعتر از گلدان های روشن، گرم و خشک می شوند.

پیشهاد می کنیم جهت آشنایی و انتخاب گلدان مناسب، مقاله گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی را مطالعه فرمایید

برای تعویض گلدان گیاهان خانگی ، گیاه را به آرامی از گلدان موجود خارج کنید. اگر چند روز قبل از انتقال، گیاه را آبیاری کنید تا خاک مرطوب باشد ، این کار را بسیار راحت خواهد کرد. برای تعویض گلدان یک گیاه کوچک ، دست خود را بالای آن قرار دهید تا بتوانید گلوله ریشه را بگیرید. کل گیاه را زیر و رو کنید و لبه گلدان را روی یک سطح سخت بزنید تا گلدان از ریشه جدا شود. برای گیاهان بزرگتر، قبل از اینکه گلوله ریشه به آرامی بیرون بیاید ، باید با یک چاقو، اطراف لبه های گلدان را خالی کنید. اگر هنوز گیاه از ظرف سفالی یا سرامیکی خارج نشود ، ممکن است مجبور شوید گلدان را بشکنید. برای انجام این کار ، آن را در کیسه ای بگذارید و گلدان را با چکش بزنید تا خراب شود.

در گلدان جدید خاک گلدان به اندازه کافی قرار دهید به اندازه ای که خاک گلدان، حداقل 2/5 سانتیمتر زیر لبه باشد. گیاه را در گلدان قرار داده و اطراف لبه ها را با خاک گلدان پر کنید. گلدان را آب بدهید سپس در صورت لزوم ، خاک بیشتری اضافه کنید.

ترجمه مقاله Repotting Houseplants

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

blank

هزینه ارسال 
شهرستان: 30,000 تومان
(پست سفارشی)
تهران: 25,000 تومان
(زیر 24 ساعت)
سفارشات تهران
بالای 200 هزار تومان (رایگان) 

فروشگاه سرچنار
close-link
0
blank