برای نگهداری و پرورش گیاهان در آپارتمان و هر مکان پوشیده دیگر، مهم ترین مسئله انتخاب گلدان گل مناسب است. گلدان گل انواع مختلفی دارد و در انتخاب آنها باید دقت نمایید. به عنوان مثال قبل از استفاده از گلدان های پلاستیکی و فلزی، از سازگار بودن آنها با گیاه مورد نظرتان مطمئن شوید. زیرا این نوع گلدان می تواند منجر به آلودگی خاک شود. گاها گلدان های مورد استفاده بیشتر خاصیت تزئینی دارند و برای بهتر دیده شدن دکوراسیون منزل انتخاب می شوند. اما باید علاوه بر زیبایی گلدان، به حجم، اندازه و مناسب بودن آن برای کشت گیاهان مختلف نیز اهمیت داد.

شاید مقاله هنگام تعویض گلدان به این نکات دقت کنید برای شما جذاب باشد

ویژگی های گلدان مناسب

  • حمل آسان گلدان: به خاطر جابجا کردن گلدان ها در خانه یا در محیط کار بهتر است گلدان گل به آسانی قابل حمل باشد. در انتخاب گلدان باید علاوه بر وزن گلدان باید وزن خاک و وزن گیاه را هم در نظر بگیرید.گلدان هایی که بعد از پر کردن با خاک و آبیاری گیاه بیش از حد سنگین می شوند مناسب برای جابجایی نیستند.
  • زهکشی: منظور از زهکشی یعنی بعد از آبیاری، آب اضافی از طریق سوراخ هایی که در انتهای گلدان تعبیه شده است، خارج شوند. اندازه و تعداد سوراخ ها باید متناسب با حجم گلدان باشد. اگر گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد، به شادابی گیاه پی خواهید بود و اینکه دیگر آب در سطح خاک تجمع نخواهد کرد. در مقابل در صورتی که گلدان گل زهکش نباشد به مرور زمان باعث بیماری پوسیدگی ریشه خواهد شد. در این بیماری ریشه های گیاه از اکسیژن کافی برای حیات برخوردار نیستند. همچنین در اثر زهکشی نامطلوب ممکن است بوی ترشی را احساس کنید که بهتر اقدام به تغییر گلدان گل نمایید.
  • جنس گلدان: جنس گلدان می تواند پلاستیکی، چوبی، سفالی و سرامیکی باشد.

مقایسه جنسهای مختلف گلدان

گلدان پلاستیکی

این مدل گلدان در طرح و رنگ های مختلف و متنوعی در بازار موجود هستند و افراد زیادی از آنها به عنوان گلدان خانگی استفاده می نمایند. از ویژگی های گلدان پلاستیکی در مقایسه با گلدان های دیگر به ارزان بودن و دوام بالای آنها می توان اشاره کرد. همچنین با گذشت چندین سال، همچنان مناسب برای کشت هستند و در برابر دماهای پایین آسیبی نمی بینند. از خصوصیات بارز آنها سبک بودنشان است که به راحتی می توانید جابجا کنید. گلدان های پلاستیکی تخلخل کمتری دارند و در اثر جریان هوای کم، ریشه های گیاه دچار پوسیدگی می شوند. این گلدان ها به خاطر نگه داشتن رطوبت بیشتر در اثر تخلخل کمتر، برای مناطق گرم و خشک مناسب هستند.


گلدان چوبی

همانطور که از اسمشان پیداست این گلدان ها بیشتر به صورت سنتی به نظر می رسند. داشتن تخلخل خوب، مقاوم در برابر دماهای پایین و کنترل دمای ریشه از خصوصیات گلدان های چوبی می باشد. با اینکه گلدان های چوبی گران قیمت محسوب می شوند اما به هنگام آبیاری گیاه، قادر به جذب آب هستند و می توانند دچار پوسیدگی شوند. برای جلوگیری از پوسیده شدن چوب باید به طور منظم به کمک رنگ آمیزی از آنها مراقبت نمود.

گلدان های سفالی

مهم ترین ویژگی که گلدان سفالی دارد تخلخل آن است. ریشه ها به راحتی می توانند اکسیژن دریافت کنند. در گلدان سفالی به خاطر تخلخل رطوبت اضافی از آن خارج می شود و این به خنک ماندن گیاه نیز کمک می کند. در این مدل گلدان چون رطوبت توسط خود گلدان جذب می شود باید توجه کرد که خاک گیاه خشک نشود. همچنین در اثر دماهای پایین احتمال شکستن گلدان وجود دارد. علاوه بر گران بودن، به خاطر سنگین بودن مناسب برای جابجایی نیستند.


گلدان های سرامیکی

در مقایسه با گلدان های سفالی از تخلخل کمتری برخوردار هستند. گلدان سرامیکی مانند سفالی گران قیمت است و در برابر دماهای پایین ترک می خورد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم