گیاه آپارتمانی گازمانیا یا ستاره سرخ «Scarlet star» با نام علمی «Guzmania lingulata» از خانواده آناناس «Bromeliadaceae» می باشد. گازمانیا بومی هندوستان، برزیل و کلمبیا است و دارای بیش از ۱۱۰ گونه گلدار می باشد. گازمانیا به صورت اپی فیت در مناطق بومی خود رشد می کند؛ اما برخی از گونه های آن مناسب برای نگهداری در محیط های بسته مانند آپارتمان و ادارات است.

مشخصات گیاه آپارتمانی گازمانیا

طول عمر گیاه آپارتمانی گازمانیا معمولا ۳-۶ سال است. برگ های گازمانیا براق، سبز روشن، و باریک هستند که همگی در اطراف یک محور مرکزی رشد می کنند. گل های گازمانیا قرمز و ستاره مانند هستند برای همین گاها به این گیاه، ستاره سرخ هم گفته می شود. گیاه ستاره سرخ «Scarlet star» در طول عمر خود یکبار گل می دهد و بعد از آن با تولید پاجوش به زندگی خود ادامه می دهد. در قسمت میانی این گیاه یک فرورفتگی شبیه فنجان وجود دارد و بهتر است همیشه پر از آب باشد.

انواع گیاه آپارتمانی گازمانیا

 • G. Monostachia
 • G. Lingulata

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی گازمانیا

 • آب: به آبیاری متوسط نیاز دارد. هر ۳-۴ هفته یکبار برای جلوگیری از پوسیدگی گازمانیا، آب موجود در قسمت فرورفتگی گیاه یا همان فنجان را تعویض نمایید.
 • دما: ایده آل ترین دما برای نگهداری این گیاه در فصول بهار و تابستان ۱۸ درجه سانتی گراد است. دمای بیشتر از ۱۸ درجه سانتی گراد با رطوبت بالا را می تواند تحمل کند. برای حفظ رطوبت گیاه را روزانه غبار پاشی نمایید.
 • نور: گازمانیا گیاهی نور دوست است؛ ولی باید به صورت غیر مستقیم با نور خورشید در تماس باشد. در محیط هایی که از نور کافی برخوردار نیستند گیاه گل نمی دهد.
 • خاک و کوددهی: خاکی که برای این گیاه استفاده می کنید توجه نمایید که فاقد آهک باشد. خاک هایی مانند پیت و لوم برای رشد گیاه آپارتمانی گازمانیا مناسب هستند. گازمانیا را با کود های مایع تنها در فصل های بهار و تابستان و برای یک تا دو مرتبه در سال تغذیه نمایید.
 • گلدان: گیاه گازمانیا ریشه های کوچکی دارد و از این رو نیازی به تعویض سالانه گلدان ندارد. این گیاه پس از گل دادن از بین می رود و بر تنه گیاه مادری پاجوش هایی تولید می شود که این یک پروسه در حیات گازمانیا طبیعی است.تکثیر: رایج ترین روش تکثیر گازمانیا، از طریق پاجوش هایی است که گیاه بعد از گلدهی تولید می کند.

بیماری های گیاه آپارتمانی گازمانیا

 • کنه ریز قرمز: در صورت مشاهده تارهای عنکبوت در قسمت زیرین برگ های گیاه آپارتمانی گازمانیا، از سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید. همچنین غبار پاشی در کاهش آفت می تواند موثر باشد.
 • حشره آفت: بر روی برگ ها و ساقه مرکزی لکه های سفید رنگی ایجاد می شود که عامل آن آفت حشره است. برای از بین بردن آنها از سموم حشره کش نفوذی استفاده نمایید.
 • ممکن است گیاه مادری در حال خشک شدن باشد و پاجوشی رشد نگردد؛ که در این صورت باید صبر کرد تا گیاه اصلی به طور کامل خشک گردد و سپس پاجوش رشد کرده را از آن جدا کرد.
 • سیاه شدن تمام قسمت های گیاه در اثر هوای سرد و آبیاری بیش از اندازه صورت می گیرد. گیاه را باید به محیط گرمتر انتقال داد و زهکشی خاک را هم بررسی نمود.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم