گیاه دراسینا با نام علمی «Dracaena» از خانواده iliaceous است. نام Dracaena از نسخه رومانیایی کلمه یونانی باستان «drakaina» گرفته شده است که به معنی اژدهای زن است. منشأ اصلی آن جنوب شرقی آفریقا می باشد. البته در آمریکای مرکزی, جزایر قناری, آسیای جنوبی و استرالیا نیز رشد می کند. گیاه دراسینا جزء گیاهان سمی است و آن را باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.

در این مقاله، ما چند روش مختلف برای استفاده از Dracaena در خانه را مرور میکنیم و مختصراً چند نوع محبوب آن را ارائه می دهیم.

مشخصات گیاه دراسینا

گیاه دراسینا برگ های براق، سفت و سبز رنگ زیبایی دارد. ساقه های آن باریک و طوسی رنگ هستند. شکوفه های دراسینا به رنگ سفید است. که در صورت نگهداری این گیاه در منزل، به مرور زمان گل ها و شکوفه هایش ناپدید می شوند.
گیاه دراسینا یک گیاهچه زینتی محبوب است کهدرمحیط داخلی و در محیط بیرون از خانه رشد می کند. یک واقعیت در مورد دراسینا این است که حاوی مریستم ثانویه (بافتی که به رشد گیاهان کمک می کند) است. مریستم ثانویه اجازه می دهد تا ریشه های گسترده، ضخیم و شیری رشد کنند. این گیاه آپارتمانی در تصفیه هوا نیز نقش دارد. پاک کردن هر دو سطح فوقانی و قسمت زیرین برگ ها به طور مرتب با یک پارچه مرطوب اجازه می دهد تا گیاه آزادانه هوا را مبادله کند.

آموزش ویدیویی مراقبت از گیاه دراسینا

در این ویدیوی جذاب، علاوه بر اینکه با همه شرایطی که باید برای نگهداری گیاه دراسنا یا دراسینا فراهم کنید، آشنا می شوید؛

شما همچنین بعضی از مشکلاتی که ممکن است برای این گیاه زیبا پیش بیاید و روش رفع آنها را یاد خواهید گرفت.

 

انواع گیاه دراسینا

درخت اژدها(D.draco), دراسینای معطر(D.fragrans), دراسینای حاشیه طلایی(D.godseffiana), دراسینای حاشیه قرمز(D.marginata), دراسینای ساندریانا(D.Sanderiana) از گونه های مشهور این گیاه می باشند. تنوع طرح برگ ها در دراسینا به اندازه ای زیاد و گیج کننده است که انتساب همه آنها به یک تیره مشخص گاهی واقعا مشکل به نظر می رسد. مثلا یک نمونه از این گیاه که (D.dramensis)نام دارد. ندرتاً به شکل گونه اصلی پرورش داده می‌شود؛ در حالی که چند گونه آن کاملاً شناخته شده و سرشناس میباشند.

مشخصات ظاهری گونه ها: طول اکثر این گونه ها بین دو تا ۱۵۰ سانتیمتر است. دو نوع دراسینا از زیبایی خاصی برخوردارند: ۱-janet craig-2 Warneckeii. اولی که برگ هایی تسمه مانند به رنگ سبز سیر به طول ۳۰ تا ۴۶ سانتی متر و پهنای تقریبی ۵ سانتیمتر دارد.دومی که برگ هایی سیخی و شمشیری شکل به طول ۲۰ و ۳۰ سانتی متر دارد؛که رنگ برگهای آن خاکستری, سبز با نوارهای سفید می باشد. گونه Warneckeii برای مکان های کم نور آپارتمان گاهی مناسب و ایده آل است.

مشخصات چند گونه مشهور گیاه دراسینا

«Dracaena Marginata»

Dracaena marginata همچنین با نام Dragon Tree یا اژدهای ماداگاسکار شناخته می شود.این گونه رشدی آهسته دارد و با مراقبت بسیار کمی به خوبی رشد می کند. در این گونه رسیدن به قد تقریباً ۴ فوت ممکن است تا سه سال طول بکشد. چندین نوع مختلف برگ در این گونه وجود دارد همچون Magneta و Tricolor

خرید گیاه دراسینا از فروشگاه کشاورزی سرچنار

Dracaena Draco

Dracaena Draco :یک درخت شاداب است که معمولاً به عنوان گیاهچه نگهداری می شود. اگر در یک منطقه گرمسیری یا نیمه گرمسیری زندگی می کنید؛ با کاشتن draco در فضای بیرون آن را به یک درختپهن، ضخیم و شاخدار که تا ارتفاع ۲۵ فوت ارتفاع دارد,تبدیل می کنید. یک نمونه بسیار قدیمی این گونه ۷۰ متر اندازه گیری شده است. در صورت اجازه رشد به این گونه برگهای شمشیر مانند، مایل به سبز دراکو به طول ۲ فوت رشد می کنند. در تابستان این درخت گلهای کوچک و سبز روشنی تولید می کند که به توت های نارنجی تبدیل می شوند.


Dracaena Arborea

همانطور که از نام این محصول پیداست(درخت دراسینا) ، این گونه یک درخت اصیل است. Arboreaبه بهترین وجه مناسب فضای بیرون از خانه است. در طبیعت، در یک محیط نیمه بیابانی رشد می کند.

اگر در منطقه ای گرم و خشک زندگی می کنید و برای حیاط یا باغ خود به یک درخت نخل مانند احتیاج دارید؛ درخت Dracaena با تنه ضخیم خود و نمونه های یک سر و چند سر و عرض گسترده ، برگهای سفت و سخت ممکن است تنها گیاه مناسب برای شما باشد. گیاه دراسینا می تواند در تنظیمات از سایه تا تابش مستقیم نور خورشید عملکرد خوبی داشته باشد. اگرچه آنها کاملاً علاقمند به خشکی هستند؛ولی با آبگیری منظم و کیفیت خوب خاک زهکشی شده نتیجه بهتری خواهید گرفت.


Dracaena fragrans | Dracaena massangeana

دراسینای معطر: به خاطر یکی از گونه هایش از مشهورترین گونه‌های گیاه دراسینا به شمار می رود. نام این گونه (D.f.massangena) است . ارتفاع این گیاه تا ۱۵۰ سانتیمتر می رسد. این گونه برگهایی به بار می‌آورد که طولشان بین ۴۶ تا ۷۴ سانتی متر و پهنایشان بین ۵ تا ۲۵ سانتیمتر می باشد . برگ های این گونه شبیه به برگهای ذرت است و با نوارهای زرد رنگی که در مرکز و طول برگها کشیده شده است مشخص می شوند.

این گونه رشد بسیار آرامی دارد, به مراقبت کمی نیاز داردبه نور و آب زیادی زیادی احتیاج ندارد. این یک انتخاب خوب برای یک فضای بزرگ و باز مانند اتاق آفتاب ، محل پذیرش اداری ، مرکز خرید یا راهرو عریض است.

این گونه برگهایی به بار می‌آورد که طولشان بین ۴۶ تا ۷۴ سانتی متر و پهنایشان بین ۵ تا ۲۵ سانتیمتر می باشد . برگ های این گونه شبیه به برگهای ذرت است و با نوارهای زرد رنگی که در مرکز و طول برگها کشیده شده است مشخص می شوند.

این گونه رشد بسیار آرامی دارد, به مراقبت کمی نیاز داردبه نور و آب زیادی زیادی احتیاج ندارد. این یک انتخاب خوب برای یک فضای بزرگ و باز مانند اتاق آفتاب ، محل پذیرش اداری ، مرکز خرید یا راهرو عریض است.


Dracaena reflexa

Dracaena reflexa: دارای برگهای سبز تیره است و در گذشته به عنوان پلومل شناخته می شد. انواع رفلکس دیگری نیز وجود دارد.

 • Song of Jamaica
 • Song of India plant

این گیاه زیبا شبیه به marginata است، اما برگهای آن کمی پهن تر است. برگهای سبز آن حاشیه هایی با رنگ خامه ای جذاب دارند. مانند گیاه marginata ، این گیاه ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا حداکثر ارتفاع حدوداً ۳ فوت رشد کند. همچنین ممکن است گاهی اوقات گلهای کوچک و ناچیزی تولید کند.


Dracaena deremensis Janet Craig

Dracaena deremensis: با نام Janet Craig و یک نوع کامپکت معروف به نامJanet Craig compacta شناخته می شود.

janet craig: گونه ای از گیاه دراسینا است که برگ هایی تسمه مانند به رنگ سبز سیر به طول ۳۰ تا ۴۶ سانتی متر و پهنای تقریبی ۵ سانتیمتر دارد.

این گیاه آپارتمانی بسیار محبوب دارای برگهای جذاب و براق و سبز تیره است که در طاقچه های جمع و جور رشد می کند. نگهداری این گیاه بسیار آسان است. این گیاه در حقیقت یک درخت کوچک است و برای آپارتمان های کوچک ، حمام ها ، اتاقک های اداری و مناطق دیگر که در آن یک گیاه تنها ، بسیار جذاب و با نگهداری آسان مورد نیاز است، گزینه ای عالی است.


Dracaena warneckii

Dracaena warneckii: گاهی اوقات Dracaena Warnock یا Dracaena Striped خوانده می شود.

Warneckeii: که برگ های سیخی و شمشیری شکل به طول ۲۰ و ۳۰ سانتی متر دارد که رنگ برگهای آن خاکستری, سبز با نوارهای سفید می باشد این گونه از گیاه دراسینا مخصوصاً برای مکان های کم نور آپارتمان گاهی مناسب و ایده آل است.

این گونه Dracaena deremensis کاملاً شبیه به گیاه دراسینا Janet Craig است، زیرا آن نیز یک درخت یا درختچه کوچک است. هر چند برگها متفاوت است. آنها دارای نوارهای سفید, باریک و مشخص هستند.


شرایط نگداری و مراقبت از گیاه دراسینا

 • نور:دراسینا ها در نور روشن و غیر مستقیم و یا نور فیلتر شده آفتاب به خوبی رشد می‌کنند؛ ولی در شرایطی که تنها نور مصنوعی فراهم می شود مقدار آن نباید از ۴۰۰ شمع کمتر باشد.
 • درجه حرارت: درجه حرارت ایده آل این گیاهان در شب ۱۵ تا ۲۵ درجه و در روز ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.
 • آبیاری: خاک این گیاهان همیشه باید مرطوب باشد؛ ولی نباید اجازه داد در زیر گلدانی ها آب جمع شود.از دادن آب کلردار به این گیاهان جدد خودداری کنید.
 • کود: گیاهان تازه خریداری شده یا تازه کاشته شده را تا ۶ ماه نباید کود داد. گیاهان تازه پا گرفته هر شش ماه یکبار به تقویت نیاز دارند. سعی کنید از کود مایع برای تغذیه این گیاهان استفاده کنید.
 • فصل تعویض گلدانها: نوع خاک گلدان ها را در هر فصلی و در هر محیط سربسته ای می‌توان تعویض کرد .
 • نوع خاک: خاک را با دو پیمانه پیت موس یا خاک برگ, یک پیمانه ماسه شکسته یا پرلایت ترکیب کنید. به هر سطل ۴ لیتری از این ترکیب دو قاشق چایخوری کود جامع شیمیایی بیافزایید. از خاکهای بسته بندی شده مرغوب نیز می توانید استفاده نمایید؛ هنگام استفاده پودر قارچ کش نیز به آن بیفزایید.
 • هرس: برای اینکه گیاه پیر جوان بشود و دوباره برگ های تازه و شادابی برویاند؛ باید آنها را بازسازی و هرس کرد. این کار را در هر فصلی می‌توان انجام داد. گیاه را تا ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری لبه گلدان هرس کنید. بهترین فصل برای هرس در آپارتمان بهار و تابستان است. از قلمه های آن نیز می توانید برای تکثیر استفاده نمایید .
 • روش تکثیر: گیاه دراسینا با چند روش تکثیر می شود. با روش خوابانیدن هوایی یا با روش قلمه زنی ساقه ای و یا با قسمتهایی از ساقه اصلی در هر فصلی و در محیطی با درجه حرارت مساعد می توان اقدام به تکثیر آنها کرد .

منابع:

 • کتاب آموزش پرورش و تکثیر گیاهان آپارتمانی مولف: استاد حسن بنی هاشمی
 • سایت plantcaretoday
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم