گل سنگ (Polka dot plant) با نام علمی (Hypoestes phyllostachya) و از خانواده (Acanthaceae) می باشد و بومی آفریقای جنوبی، آسیای شرقی و ماداگاسکار است، این گل می تواند در فضای بیرون تا ۳ فوت قد و عرض رشد کند و مثل یک درختچه شود. ولی در فضای داخلی به صورت گل های کوچکتری رشد می کنند.

مشخصات گل سنگ

گل سنگ دارای برگ هایی با لکه های سفید، صورتی، سبز یا زرد می باشد، و به دلیل همین شاخ و برگ های زیبا طرفداران زیادی دارد و گل خال خالی نیز نامیده می شود. این گیاه به طور معمول در تابستان شکوفا می شود و گل های بنفش می دهد، بیشتر افراد این شکوفه ها را از گیاه می چینند تا انرژی گیاه برای رشد ساقه و برگ ها بماند.

گونه های مختلف گل سنگ

گل سنگ دارای انواع زیادی است و همه انواع به دلیل رنگ های زیبایی که برگها دارند پرورش داده می شوند. ولی معمول ترین نوع های آن موارد زیر است

گل سنگ گونه Carmina

این گونه از گل سنگ چند ساله و مقاوم از خانواده Acanthaceae است. دمای مناسب رشد برای این گونه ۳۰ درجه فارنهایت تا ۳۵ درجه فارنهایت است. رنگ شاخ و برگ این گونه غیر معمول است و روش مناسب برای کشت آن قلمه های ساقه است. نیاز ​​آن به آب متوسط است. باید اطمینان حاصل شود که آبیاری زیاد صورت نگیرد زیرا باعث خراب شدن گیاه می شود.

Carmina می تواند در آفتاب کامل یا سایه جزئی رشد خوبی داشته باشد. علاوه بر این ، این گونه می تواند تا ارتفاعی بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می کند. فاصله آن از ۱۲ تا ۱۵ اینچ است و بهتر است در ظروف پرورش داده شود. رنگ شکوفه ای این رقم بنفش متوسط ​​و فصل شکوفه زدن اواسط تابستان ، اواخر تابستان یا اوایل پاییز است.

خاک با pH 5.1 تا ۶ برای این گیاه ایده آل است. این بدان معنی است که خاک می تواند به شدت اسیدی یا کمی اسیدی باشد. گفته می شود که این گیاه در مناطقی مانند دره Castro ، کالیفرنیا و Elk Grove ، کالیفرنیا رشد می کند.

گل سنگ گونه Confetti

Confettiارتفاع کمتری خواهد داشت; ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر رشد می کند و۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر گسترش می یابد. این گونه از گل سنگ سرعت رشد نسبتاً سریعتری دارند و در رنگهای مختلف مانند سفید ، قرمز و صورتیوجود دارند. این گونه نسبتاً محبوب, می تواند در آفتاب کامل ، سایه جزئی یا سایه کامل رشد کند.

Confetti خاکی را ترجیح می دهد که معمولا مرطوب و کمی اسیدی یا خنثی باشد و PH خاک آن بین ۶٫۱ تا ۷٫۳ باشد. رنگ شاخ و برگ این واریته بسیار غیر معمول است و گلها به رنگ زیبایی دیده نمی شوند. اندازه گل کمتر از ۲٫۵ سانتیمتر است و در اواخر بهار ، اوایل تابستان یا تابستان شکوفا می شوند ، که فصول شکوفائی معمول این گیاه هستند.

این گیاه بیشتر به عنوان گیاه خانگی مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت سالیانه مناسب است و می تواند به عنوان پوشش زمینی نیز مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این ، می تواند رطوبت و خشکی را تحمل کند. بهترین روش تکثیر برای این گونه از طریق قلمه زدن ساقه است.

گل سنگ گونه Pink Brocade

این رقم دارای لکه های صورتی بر روی شاخ و برگ سبز گیاه است. سرعت رشد سریع دارد و ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر رشد می کند; عرض آن نیز به همین اندازه رشد می کند. بعضی از گیاهان از این گونه که از نظر نیاز نوری و خاک شرایط ایده آل رشد را دارند ، حتی می توانند ۶۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشند. برگها بسیار کرک دار و متراکم می باشند و تا طول تقریبی ۴ تا ۶ سانتیمتر رشد می کنند.

تفاوت این گونه با دیگر گونه های گل سنگ در تعداد بسیار بیشتر لکه های آن است. برای رشد به آفتاب کامل یا سایه جزئی احتیاج دارد. خاک حاصلخیز که کمی اسیدی یا خنثی باشد برای رشد این گیاه ایده آل است. علاوه بر آن ، این گیاه هیچ گونه حشره جدی یا بیماری ندارد.


گونه Pink Dot

Pink Dot نیز روی برگها نقاط صورتی دارد و شباهت زیادی به رقم فوق دارد. در واقع تنها تفاوت این گونه این است که دارای لکه های کمتری نسبت به Pink Brocade است. اندازه لکه ها در مقایسه با Pink Brocade نیز بزرگتر است.


گل سنگ گونه Red Splash

این رقم تا ارتفاع ۳۰ سانتیمتر رشد می کند و همان اندازه هم گسترش می یابد. این یک گیاه مقاوم در برابر گیاهان یک ساله است که تحت مجموعه “splash” گل سنگ قرار می گیرد. این گونه دارای برگهای قرمز و پر شاخه ای است که در تمام طول سال روی آنها لکه های سبز تیره وجود دارد. گلها و میوه های این گونه از گل سنگ از نظر تزئینی قابل توجه نیستند و این گیاه عمدتا به دلیل شاخ و برگ آن طرفدار دارد.

این گیاه به صورت کپه ای رشد می کند; نگهداری از آن آسان است که واقعاً به هرس احتیاج ندارد. هرس فقط در بعضی موارد که نیاز به برداشتن قسمتهای مرده گیاه است ، مورد نیاز است. این ماده عمدتا برای کاشت انبوه ، لبه حاشیه ، استفاده عمومی از باغ ، پوشش زمینی ، سبدهای آویز و به عنوان گیاه گلدان مورد استفاده قرار می گیرد.

آفتاب کامل و سایه جزئی هر دو برای رشد این گیاه ایده آل هستند. در خاکهای متوسط ​​و یکنواخت مرطوب بهترین رشد را دارد ، اما باید اطمینان حاصل شود که آبیاری بیش از حد انجام نمی شود. آب ایستاده می تواند باعث پوسیدگی این گیاه شود. این گونه از گل سنگ می تواند در آلودگی های شهری و محیط های درون شهری به خوبی عمل کند. بهتر است از طریق قلمه ها تکثیر شود.


گونه White Splash

این گونه از گل سنگ برگهای نوک دار به رنگ سفید دارد و روی آنها لکه های سبز وجود دارد مشخص می شود. گلها و میوه های این رقم از نظر تزئینی قابل توجه نیستند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم