گیاه لیندا یا گل دم اسبی با نام علمی«beaucarena»از خانواده «liliaceae» جنوب غربی آمریکا و مکزیک منشا اصلی لیندا هستند. لیندا در مناطق بیابانی رشد خوبی دارد و در مناطق بومی خود ارتفاع آن به ۴ تا ۵ متر می رسد. اما در صورت نگهداری در محیط های بسته مانند آپارتمان رشد آن کند خواهد بود.

مشخصات گیاه لیندا

برگ های گیاه لیندا سبز رنگ، کشیده و باریک هستند. به مرور زمان که سن گیاه افزایش می یابد بر زیبایی آن افزوده می شود؛ چون برگ های مانند مجنون آویزان می شوند. گل های لیندا به رنگ سفید است. باید در نظر داشت که این گیاه را نباید بیش از حد آبیاری نمود؛ چون ساقه های آن توانایی ذخیره آب را دارند.

شرایط نگهداری گیاه لیندا

  • آب: لیندا به خاطر داشتن ساقه های گوشتی مقدار زیادی آب را می تواند در خود ذخیره کند لذا نسبت به خشکی مقاوم محسوب می شود. در مناطق گرم هفته ای یکبار و در مناطق معتدل هر دو هفته یکبار، برای آبیاری لیندا کافی است. لذا زمانیکه که خاک گیاه به طور کامل شد اقدام به آبیاری آن کنید.
  • نور: لیندا گیاهی نور پسند است ولی بهتر است در تماس با نور غیر مستقیم آفتاب باشد. مخصوصا در ماه های تیر و مرداد آن را دور از تماس مستقیم با نور خورشید نگه دارید.
  • دما: این گیاه تا حدودی نسبت به تغییرات ناگهانی دما مقاوم است. بازه دمایی ۷-۲۱ درجه سانتی گراد برای رشد لیندا مناسب است.
  • خاک و کوددهی: لیندا در هر خاکی می تواند رشد کند. حتی می توانید آن را در مخلوطی از خاک برگ، پیت ماس بکارید. توجه کنید که خاک مورد استفاده حتما از زهکشی بالایی برخوردار باشد. گیاه لیندا به کود خاصی نیاز ندارد.برای تقویت آن می توانید هر دو هفته یکبار از کودهای مایع محلول در آب رقیق یا کودهای ارگانیک استفاده نمایید.
  • تکثیر: پاجوش یا تقسیم بوته و کاشت بذر راه های تکثیر گیاه لیندا هستند.
  • گلدان: بسته به میزان رشد گیاه هر یک یا دو سال یکبار گلدان را تعویض نمایید. هنگام انتقال گیاه به گلدان جدید با یک بند برگ های آن را ببندید تا دچار آسیب نشوند.

آفات و بیماری های گیاه لیندا

حشرات پولکی: بر روی برگ های گیاه ظاهر می شوند و عملکرد آن را به هم می زنند. برای از بین بردن این آفت از الکل استفاده نمایید.

وجود لکه های قرمز: اگر این لکه ها را بر روی برگ و ساقه های گیاه لیندا مشاهده نمودید آنها را با دستمال بردارید. همچنین در یک لیتر آب مقداری مایع ظرفشویی بریزید و آن را بر روی لکه های قرمز اسپری کنید تا برگ ها خشک شوند. در اثر خشک شدن برگ ها کنه ها از گیاه جدا می شوند.

بیماری پوسیدگی ریشه: آبیاری روزانه باعث این بیماری می شود.

چروک و منقبض شدن ساقه: در این حالت گیاه نیاز به آبیاری دارد و باید آن را در یک ظرف پر از آب قرار دهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم