گیاه بن سای یا بونسای (Bonsai) یک نماد مینیاتوری کوچک از طبیعت است که در داخل گلدان کاشته می شود. پرورش گل بن سای ۷۰۰ سال بعد از میلاد مسیح در بین ژاپنی ها رایج شد که تا به امروز ادامه دارد. زیستگاه اصلی گیاهچین و ژاپن است.

مشخصات گل بن سای

گیاه بن سای به طور وراثتی پا کوتاه است و رشد آن به آرامی و سالی چند سانتی متر است. این گیاه یک گیاه سمی است و باید دور از دسترس کودکان باشد. یکی از تفاوت های این گیاه با گیاه های آپارتمانی دیگر بیشتر بودن طول عمر آن است.

بهترین انواع گیاه بن سای آپارتمانی

-کارمونا (bonsai carmona): نوع کارمونا تا ارتفاع ۴۰ سانتی متر رشد می کند و طول عمر آن ۱۲ سال است.
-فیکوس (bonsai ficus): فیکوس تا ۱۰ سال طول عمر دارد و در این مدت ارتفاع آن به ۷۰ سانتی متر می رسد.
-رتوزا (bonsai retusa): بن سای رتوزا مانند فیکوس تا ۷۰ سانتی متر رشد کرده و تا ۱۰ سال عمر می کند.
-بنجامین (bonsai benjamin): به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. نسبت به دیگر انواع گیاه بن سای بیشتر عمر می کند (حدود ۱۴ سال).
-کراسولا(bonsai crassula): این گیاه نباید در دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد قرار بگیرد و تا ۲۰ سانتی متر ارتفاع دارد.


شرایط نگهداری گیاه بن سای

  • آبیاری: گیاه در فصول گرم یک روز در میان و در فصول سرد به هر ۳ یا ۴ روز یک بار آبیاری نیاز دارد؛ لذا خاک این گیاه نباید خشک شود. در صورت فراموشی آبیاری، بن سای را در یک ظرف پر آب به مدت ۱۰ دقیقه غوطه ور کرده و سپس خارج کنید.
  • نور: بن سای نور غیر مستقیم را بر تابش مستقیم نور ترجیح می دهد. در طول روز به ۴ تا ۶ ساعت نور نیاز دارد. بهتر است گلدان بن سای را یک متر بلند تر از سطح زمین قرار دهید.
  • دما: دمای اتاق برای رشد بن سای مناسب است.
  • خاک و کوددهی: خاک گیاه بن سای مخصوص است و در بازار هم موجود می باشد. خاک این گیاه شامل ترکیبی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت است. برای انتقال جریان هوا به ریشه ها در داخل خاک باید ذرات درشتی وجود داشته باشد. همچنین خاک باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. اوایل بهار تا اواسط پاییز که فصل رشد بن سای است بهتر است ماهی یکبار به آن کود محلول در آب بدهید.
  • گلدان: تعویض گلدان بن سای را در اواسط تابستان انجام دهید. گلدان را زمانی که خاک ضعیف شده و گیاه رشدی ندارد تعویض کنید.
  • هرس: برای هرس کردن از قیچی مخصوص هرس برای گیاه بن سای استفاده نمایید. برگ های کهنه و خشک شده را بچینید. هرس کردن شاخه های بالایی باعث پر شدن و رشد شاخه های اطراف می گردد. در هرس خلاقیت نشان دهید و شکل قبلی گیاه را حفظ نمایید.

نمونه ای از بیماری های گیاه بن سای:

  1. کرم خاکی: وقتی آب به خوبی جذب خاک نمی شود تعدادی کرم خاکی را مشاهده خواهید نمود. در این صورت یا گلدان بن سای را عوض کنید یا کرم های خاکی را از بین ببرید. البته وجود ۳-۴ کرم خاکی برای خاک مفید است.
  2. سفیدک بن سای: در اوایل بهار روی برگ ها را می پوشاند و می تواند گیاه را از بین ببرد. برای مبارزه با سفیدک، مقداری گوگرد در خاک پارچه ریخته و آن را بر روی برگ ها بپاشید.
  3. مینور: لکه های سفید و قهوه ای بر روی برگ ها ظاهر می شود. با استفاده از حشره کش های استاندارد هر ۱۵ روز یکبار گیاه را سم پاشی کنید.

اگر دوستدار گیاهان آپارتمانی هستید احتمالا مقاله ما در مورد گیاه آپارتمانی اریکا را بپسندید

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به جمع 20000 نفری ما در اینستاگرام بپیوندید

دهها پست آموزشی در زمینه گلها و گیاهان

سریعترین راه پاسخگویی به سوالات شما 
کلیک کنید
Close
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم