گیاهان گوشت خوار گیاهانی هستند که از حشرات و پرندگان کوچک تغذیه می کنند. در این حالت برگ های آنها به طور ناگهانی بسته می شود و از طریق خارهای خود خون آنها را می مکند. البته اگر حشره یا پرنده ای باب میل گیاهان گوشت خوار نباشد نسبت به آن واکنشی نشان نخواهند داد. همه این گیاهان بومی مناطقی با خاک بسیار ضعیف می باشند که نمی توانند مواد مغذی لازم را بدست آورند.

مشخصات گیاهان گوشت خوار

گیاهان گوشت خوار به طور طبیعی در باتلاق ها و مرداب ها زندگی می کنند. زیرا خاک این مناطق به اندازه کافی غنی از مواد مقوی نیست، گیاهان برای دریافت نیتروژن و مواد دیگر حشرات را مورد توجه قرار می دهند. در حال حاضر بعضی از گونه های آنها به عنوان گیاهان آپارتمانی استفاده می شود، آنها علاوه بر اینکه هوای محیط را تصفیه می کنند باعث از بین رفتن حشرات موجود در خانه هم می شوند. نحوه مراقبت از گیاهان گوشت خوار در مقایسه با دیگر گیاهان آپارتمانی متفاوت است.

نمونه ای از انواع گیاهان گوشت خوار

باتروت (Butterwort) یا گیاه کره ای

با تولید نوعی بو باعث جذب حشرات و مگس ها می شود.


ساراسینا (Sarracenia)

این گونه گوشت خوار بومی کانادا، تگزاس و آمریکای شمالی است. گیاهی دائمی که در اوایل بهار وارد مرحله گلدهی می شود.


گل رنگین کمان (Byblis)

زیستگاه اصلی این گونه شمال استرالیا می باشد. در اطراف ساقه آن نوعی ماده موسیلاژی وجود دارد که در زیر آفتاب به صورت رنگین کمان دیده می شود.


ونوس حشره خوار (Dionaea)

این گونه از گیاهان گوشت خوار بومی مرداب های آمریکا است و این گونه قابلیت نگهداری در گلخانه را نیز دارد. ونوس حشره خوار گل هایی را در بالای برگ ها تولید می کند که باعث می شود حشرات گرده افشان به تله نیفتند.


بروچینیا (Brocchinia Reducta)

بروچینیا دارای حفره ای است که در داخل آن آب ذخیره می کند. در اطراف حفره آب نور ماورای بنفش ساطع می شود که از این طریق حشرات جذب نور شده و در دام می افتند.


آسیاب آبی (Aldrovanda)

گیاه گوشت خواری که آبزی و بدون ریشه است. از مهره داران کوچک تغذیه می کند.


سفالوتوس (cephalotus)

این گونه از گیاهان گوشت خوار حاوی کیسه های کوزه ای شکل است. داخل این کیسه ها مایعی آبکی ترشح می کند که حشرات در صورت گیر افتادن در درون کیسه دیگر قادر به خارج از آن نیستند.


شرایط نگهداری گیاهان گوشت خوار

  • آبیاری: حتما توجه کنید که زیر گلدانی را پر از آب نگه دارید تا از خشک شدن ریشه جلوگیری کند. برای آبیاری گیاه گوشت خوار فقط از آب مقطر یا آب باران استفاده کنید. شیر آب و چشمه حاوی مواد معدنی زیادی است که برای گیاه گوشت خوار مناسب نیست. بیشتر گیاهان گوشت خوار نیز در تراریوم عملکرد خوبی دارند زیرا رطوبت زیاد را دوست دارند.
  • نور: گیاه گوشت خوار را در تماس غیر مستقیم نور خورشید روشن قرار دهید. اگر پنجره های رو به جنوب دارید گلدان را آنجا بگذارید. در صورت نگهداری گیاهان درون تراریوم نیز از گرم شدن بیش از حد آن خودداری کنید.
  • خاک و کوددهی: گیاهان گوشت خوار خاک مرطوب و زهکشی خوب را ترجیح می دهند. برای داشتن بیشترین شانس موفقیت، گیاه گوشت خوار خود را در مخلوط ۵۰/۵۰ پیت ماس و ماسه درشت بکارید.
  • تکثیر: برای تکثیر گیاه گوشت خوار می توان از کشت بذر استفاده نمود.

آفات و بیماری های گیاهان گوشت خوار

شته ها: این آفت باعث می شود تاج گیاهان گوشت خوار انحراف پیدا کند. برای رفع آفت گیاه گوشت خوار را به مدت ۱۵ دقیقه تا نزدیک ناحیه سر در زیر آب مقطر قرار دهید.
-قارچ کپک خاکستری: اگر برگ های گیاه به طور مداوم مرطوب بمانند این کپک بر روی آنها ظاهر می شود و به مرور زمان بخش های آلوده شده از بین می روند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link