گل شمعدانی (Geranium) از جنس (pelargonium) بوده و یکی از محبوب ترین گل ها در سراسر جهان است. انواعی از این گل بومی هر منطقه از دنیا می باشد و به طور کلی جز گل هایی است که در سراسر دنیا وجود دارد. این گل در همه گلخانه های کلاسیک وجود دارد. این گل را با تامین نور کافی می توان در آپارتمان نگهداری کرد وگرنه این گل دوست دارد در فصول گرم در هوای باز باشد تا شکوفا شود ولی در فصل زمستان حتما باید به فضای داخلی انتقال یابد. پرورش گیاه شمعدانی آسان است.

مشخصات گل شمعدانی

این گیاهان گل هایی در طیف وسیعی از رنگ و شکل و اندازه شکوفه ها دارند از صورتی گرفته تا نارنجی و سفید.

گونه های مختلف گل شمعدانی

این گیاهان شامل ۲۰۰ گونه می باشند. تعدادی از انواع گل شمعدانی شامل موارد زیر است:


انواع دیگر از گل شمعدانی

Candy Fantasy Kiss Geraniu ، Candy Cherry Geranium ، Calliope Dark Red Geranium


Elegance Burgundy’ Regal Geranium

یک نوع از شمعدانی سرما دوست، در بهار گل های زرشکی تیره و مخملی مانند می دهد.


شرایط نگهداری گل شمعدانی

  • آبیاری: گل شمعدانی را چه در داخل منزل و چه در بیرون داشته باشید، آبیاری منظم را فراموش نکنید. هر زمان که خاک اطراف این گل خشک شد، باید آبیاری صورت بگیرد، شمعدانی های گلدانی ممکن است در هوای گرم به آبیاری روزانه نیاز داشته باشند.
  • دما: به دمای داخلی در حدود ۶۵-۷۰ درجه فارنهایت (۱۸-۲۱ درجه سانتیگراد) در روز و ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) در شب نیاز دارند.
  • نور: بسته به محل و نحوه پرورش گیاه، نیازش به نور تا حدودی متفاوت خواهد بود. در فضای بسته شمعدانی ها برای شکوفایی به نور زیادی نیاز دارند، اما شرایط نوری متوسط ​​را هم تحمل می کنند. به طور کلی می توان گفت شمعدانی های خود را در محلی با حداقل شش تا هشت ساعت نور خورشید نگهداری کنید. در کل نیم نور نیم سایه مناسب این گیاه است.
  • خاک و کوددهی: این گیاهان اگر در گلدان پرورش داده شوند باید، خاک گلدان زهکشی خوب داشته باشند. هنگام رشد شمعدانی در فضای باز، همچنین به خاک مرطوب و خوب زهکشی شده نیاز است. مقادیر مساوی خاک، ذغال سنگ نارس و پرلیت مناسب این گیاهان است. کود دادن به گل شمعدانی معمولاً لازم است. در طول فصل رشد این گل هر چهار تا شش هفته یک بار، از یک کود متعادل با مواد آلی اضافی استفاده کنید.
  • گلدان: گیاهان داخل گلدان پس از رشد بیش از حد نیاز به تعویض گلدان دارند، پژمردگی گل ها و یا شکوفا نشدن منظم می تواند نشانه ای باشد که گل به شما می گوید نیاز به تعویض گلدان دارد.
  • تکثیر: گیاهان شمعدانی به راحتی از قلمه تکثیر می شوند.

روش تکثیر گل شمعدانی

در اوایل پاییز از قلمه های تقریبا چوبی شده و رسیده قلمه های ده سانتی متری تهیه و در کمپوست بدون خاک و یا ماسه کاشت کنید.کاشت بذر در اوایل پاییز و درجه حرارت لازم حدود بیست و یک درجه سانتی گراد است.

  • قلمه های ده سانتی متری از شاخه هایی با حداقل دو جفت برگ و جوانه انتهایی انتخاب و در زیر جفت دوم برگ، آن را قطع کنید.
  • برگها را قطع کرده و فقط دو عدد جوانه انتهایی آن را نگه دارید. قلمه را در پودر هورمون رشد فرو برده و در گلدان با کمپوست مخصوص قلمه یا ماسه شسته شده بکارید. با فشار انگشت خاک یا موثر را فشرده کرده و آبیاری کنید.

آفات و بیماری های گل شمعدانی

هنگام آبیاری گل شمعدانی مواظب باشید آب روی گل نریزد تا از بروز آفات جلوگیری شود. هنگامی که دمای خاک گرم و مرطوب باشد و دمای هوا سردتر باشد، گیاهان آب بیشتری را جذب می کنند، که باعث کشش سلول های برگ و آسیب دیدن آن با پوسته های قهوه ای و ناهموار می شود. اگر لکه های زرد رنگ روی برگ ها دیده شدند احتمال بیماری قارچی مطرح است باید با قارچ کش های استاندارد این لکه ها را از بین ببرید.

وجود طرح هایی به شکل گل کلم در روی برگ ها گل شمعدانی بیماری گال نامیده می شود، عامل این بیماری نوعی باکتری است، برگ های آلوده را جدا کنید. شته ها و نوعی حشرات نیز این گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند، که باعث بوجود آمدن رشته های بی رنگ در برگ ها می شوند، وقتی این حالت را مشاهده کردید برگ های آسیب دیده را جدا کنید.

اجسام سفید پنبه ای بین برگها دیده می شوند

شپشک آردآلود است. با پنبه یا برس مویی آغشته به محلول سم نفوذی، زخم ها را خیس کنید تا لارو حشراتی که در زیر اجسام پنبه ای است از بین برود.با همین سم برگها را سمپاشی کنید. در بهار و تابستان دو الی سه بار تکرار شود.

با اشاره به گیاهان، حشرات سفید رنگی به پرواز درمی آیند

مگس سفید است. گیاه را با سم نفوذی سم پاشی کنید. دو هفته بعد تکرار شود مواظب گلها باشید سمپاشی نشوند.


برگها به رنگ قهوه ای روشن در می‌آیند، تارهای ریز هم زیر برگها مشاهده می گردد

کنه تارعنکبوتی قرمز مسئول آن است. با سم کنه کش یا حشره کش هر ده روز یک بار سمپاشی شود. دو ماه بعد سمپاشی تکرار گردد. اگر لکه های قهوه ای تیره باشند آفتاب سوختگی است گیاه را به سایه ببرید و برای دو هفته گام به گام به آفتاب ملایم منتقل کنید.


پشت برگها یا روی غنچه ها حشرات سبزرنگ مشاهده می گردد

نتیجه حمله شته سبز است. با سم نفوذی هر ده روز یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا کاملا پاک شود. سم و غلظت ضعیف باشد مواظب گلها باشید.


ساقه‌ها دراز برگها رنگ پریده و سبز متمایل به سفید می گردند.

به شدت تاریک است. گلدان را برای دو هفته گام به گام و به تدریج به محلی نورانی ببرید. اگر در زمستان برگها روی شاخه ها مانده اما رنگ پریده هستند هوا بشدت گرم و خاک مرطوب است. اجازه دهید خاک گلدان خشک شده و در دوران استراحت زمستانی در حرارت ده درجه نگهداری شود.

رشد گیاه متوقف شده است

احتیاج به تغذیه و یا تعویض گلدان دارد. اگر تمام شرایط صحیح است ریشه را جهت ابتلا به شپشک آردآلود مورد بازدید قرار دهید اگر مثبت بود فورا ریشه را در محلول سم تماسی قرار داده و آن را به شدت تکان داده تا شسته شود سپس اجازه دهید خشک شود و در خاک خشک جدید و گلدان تمیز دوباره کاشت کنید دو هفته اول آبیاری نکنید.


علت اینکه برگهای گل شمعدانی پژمرده و قهوه ای شده و می‌میرند

در بهار و تابستان خاک به شدت خشک است. اگر در پاییز و زمستان هستید عارضه کاملا طبیعی است زیرا گیاه در دوران استراحت زمستانی به سر می‌برد در فصل‌های رشد، گلدان را در ظرفی از آب قرار داده اجازه دهید از سوراخ زهکشی آب جذب کند تا سیراب شود. آبیاری‌های بعدی با نظم بیشتری اجرا گردند و در هر مرتبه آبیاری آب بیشتری به گیاه داده شود. خشک شدن خاک در فاصله بین دو آبیاری الزامی است. اگر نوک شاخه ها در زمستان پژمرده باشد با آب بدون املاح غبار پاشی کنید.


برگها سیاه شده و می‌ریزند

انتهای ساقه سیاه و آبکی است هوا به شدت سرد و خاک به شدت مرطوب است. به نقطه گرمتر انتقال داده شود. انتهای ساقه سیاه شده را با تیغ و یا کارد موکت بری برداشته و در محل زخم پودر قارچ کش زده شود. در زمستان گلدان را خشک نگه دارید و در تابستان در هر مرتبه آب کمتری بدهید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم