گل شمعدانی (Geranium) از جنس (pelargonium) بوده و یکی از محبوب ترین گل ها در سراسر جهان است. انواعی از این گل بومی هر منطقه از دنیا می باشد و به طور کلی جز گل هایی است که در سراسر دنیا وجود دارد. این گل در همه گلخانه های کلاسیک وجود دارد. این گل را با تامین نور کافی می توان در آپارتمان نگهداری کرد وگرنه این گل دوست دارد در فصول گرم در هوای باز باشد تا شکوفا شود ولی در فصل زمستان حتما باید به فضای داخلی انتقال یابد. پرورش گیاه شمعدانی آسان است.

مشخصات گل شمعدانی

این گیاهان گل هایی در طیف وسیعی از رنگ و شکل و اندازه شکوفه ها دارند از صورتی گرفته تا نارنجی و سفید.

گونه های مختلف گل شمعدانی

این گیاهان شامل ۲۰۰ گونه می باشند. تعدادی از انواع گل شمعدانی شامل موارد زیر است:


انواع دیگر از گل شمعدانی

Candy Fantasy Kiss Geraniu ، Candy Cherry Geranium ، Calliope Dark Red Geranium


Elegance Burgundy’ Regal Geranium

یک نوع از شمعدانی سرما دوست، در بهار گل های زرشکی تیره و مخملی مانند می دهد.


شرایط نگهداری گل شمعدانی

  • آبیاری: گل شمعدانی را چه در داخل منزل و چه در بیرون داشته باشید، آبیاری منظم را فراموش نکنید. هر زمان که خاک اطراف این گل خشک شد، باید آبیاری صورت بگیرد، شمعدانی های گلدانی ممکن است در هوای گرم به آبیاری روزانه نیاز داشته باشند.
  • دما: به دمای داخلی در حدود ۶۵-۷۰ درجه فارنهایت (۱۸-۲۱ درجه سانتیگراد) در روز و ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) در شب نیاز دارند.
  • نور: بسته به محل و نحوه پرورش گیاه، نیازش به نور تا حدودی متفاوت خواهد بود. در فضای بسته شمعدانی ها برای شکوفایی به نور زیادی نیاز دارند، اما شرایط نوری متوسط ​​را هم تحمل می کنند. به طور کلی می توان گفت شمعدانی های خود را در محلی با حداقل شش تا هشت ساعت نور خورشید نگهداری کنید.
  • خاک و کوددهی: این گیاهان اگر در گلدان پرورش داده شوند باید، خاک گلدان زهکشی خوب داشته باشند. هنگام رشد شمعدانی در فضای باز، همچنین به خاک مرطوب و خوب زهکشی شده نیاز است. مقادیر مساوی خاک، ذغال سنگ نارس و پرلیت مناسب این گیاهان است. کود دادن به گل شمعدانی معمولاً لازم است. در طول فصل رشد این گل هر چهار تا شش هفته یک بار، از یک کود متعادل با مواد آلی اضافی استفاده کنید.
  • تکثیر: گیاهان شمعدانی به راحتی از قلمه ریشه تکثیر می شوند.
  • گلدان: گیاهان داخل گلدان پس از رشد بیش از حد نیاز به تعویض گلدان دارند، پژمردگی گل ها و یا شکوفا نشدن منظم می تواند نشانه ای باشد که گل به شما می گوید نیاز به تعویض گلدان دارد.

آفات و بیماری های گل شمعدانی

هنگام آبیاری گل شمعدانی مواظب باشید آب روی گل نریزد تا از بروز آفات جلوگیری شود. هنگامی که دمای خاک گرم و مرطوب باشد و دمای هوا سردتر باشد، گیاهان آب بیشتری را جذب می کنند، که باعث کشش سلول های برگ و آسیب دیدن آن با پوسته های قهوه ای و ناهموار می شود. اگر لکه های زرد رنگ روی برگ ها دیده شدند احتمال بیماری قارچی مطرح است باید با قارچ کش های استاندارد این لکه ها را از بین ببرید.

وجود طرح هایی به شکل گل کلم در روی برگ ها گل شمعدانی بیماری گال نامیده می شود، عامل این بیماری نوعی باکتری است، برگ های آلوده را جدا کنید. شته ها و نوعی حشرات نیز این گیاهان را تحت تاثیر قرار می دهند، که باعث بوجود آمدن رشته های بی رنگ در برگ ها می شوند، وقتی این حالت را مشاهده کردید برگ های آسیب دیده را جدا کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم