گل مرجان یا فرفیون با نام علمی Euphorbia milii از خانواده افوربیا می باشد. این گل زیبا بومی ماداگاسکار است. مرجان در بعضی نقاط به گل خاردار نیز شهرت دارد. نگهداری و پرورش این گیاه همیشه سبز و مقاوم کاری آسان است.

مشخصات گل مرجان

گل مرجان مانند کاکتوس ها تنه ای خاردار دارد. برگ های مرجان سبز رنگ و کشیده است. رنگ گل بسته به نوع گونه می تواند زرد، سفید، قرمز و کرم باشد. مرجان ها حاوی شیره ای سفید رنگ و سمی هستند، باید موقع هرس کردن از دستکش استفاده کنید تا در اثر تماس دست با این شیره دچار سوختگی نشوید.

انواع گونه های گل مرجان

گل مرجان دارای ۲۰۰ گونه متفاوت است که عمر آنها بسته به نوع آن می تواند یکساله یا چند ساله باشد. مرجان ابلق، مرجان هلندی، مرجان مینیاتوری و مرجان دورگه تایلندی از انواع این گیاه هستند. گونه مینیاتوری یکی از محبوب ترین انواع مرجان که در صورت مساعد بودن شرایط نگهداری، در تمام طول سال حاوی گل خواهد بود.


شرایط نگهداری گل مرجان

  • آبیاری: گل مرجان مانند کاکتوس ها دارای بافت گوشتی است که می تواند آب را در آنها ذخیره کند و در مواقع ضروری در برابر شرایط کم آبی دچار تنش نشود. قبل از آبیاری به خشک بودن خاک سطحی به عمق ۲-۳ سانتی متر توجه نمایید. در اثر آبیاری های پی در پی برگ ها دچار ریزش و ساقه ها ژله ای مانند خواهند شد.
  • دما: بهترین بازه دمایی برای گل مرجان دمای ۲۰-۳۰ درجه سانتی گراد است. البته این گیاه می تواند تا دمای ۳۵ درجه سانتی گراد به رشد خود ادامه دهد. در مقابل نسبت به دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد حساس می باشد و حتی منجر به مرگ گیاه می شود.
  • نور: گل مرجان گیاهی نور دوست است و آفتاب کامل و مستقیم برای رشد بهتر و پر برگ شدن آن کمک می کند. همچنین تولید گل های زیاد در آن بستگی به دریافت نور کافی دارد. فقط در روزهای گرم تابستان آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، ممکن است آسیب جدی به گیاه وارد کند.
  • خاک و کوددهی: گل مرجان قادر به رشد در هر خاکی است و حتی می توانید از خاک کاکتوس برای کشت آن استفاده نمایید. زهکش بودن خاک را برای جلوگیری از بیماری پوسیدگی ریشه بررسی کنید. برای داشتن گیاهی با رشد مناسب و بهتر به خاک آن مقدار کود طبیعی اضافه نمایید. کودهایی با درصد ازت کمتر و پتاس بیشتر برای کوددهی این گل انتخاب کنید.
  • تکثیر: متداول ترین روش هایی که برای تکثیر این گیاه استفاده می شود، قلمه گیری و کشت بذر است.
  • هرس: با هرس کردن می توانید مرجان پر برگ و گوشتی داشته باشید و به طراوت گیاه خود کمک کنید. اول بهار و پاییز مناسب برای هرس کردن، هستند.

آفات و بیماری های گل مرجان

زرد شدن برگ ها: آبیاری بیش از حد باعث زردی برگ ها و ریزش آنها می شود. قبل از آبیاری حتما میزان رطوبت خاک را بررسی نمایید. همچنین در اثر آبیاری مکرر گل مرجان بیماری قارچی مانند فوزاریوم شیوع پیدا می کند.
شته، شپشک، عنکبوت: از جمله آفاتی که این گیاه را مورد حمله قرار می دهند. در صورت زیاد بودن تعداد آنها می توانید گیاه را با سموم حشره کش سمپاشی کنید.

اول های سفید رنگ بر روی برگ ها: اگر بر روی برگ های مرجان لکه های سفید رنگی وجود دارد که حتی با پاک کردن از بین نمی روند قارچ کش مانکوزب را در مقداری آب حل کرده و مقداری از محلول را بر روی برگ ها اسپری کنید و بقیه را به خاک گلدان اضافه نمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرصت برنده شدن در سلف سرویس سرچنار را از دست ندهید.

هر هفته سه نفر

  • جایزه را شما انتخاب می کنید.
  • هر هفته به سه نفر جایزه می دهیم.
  • امتیاز جمع کنید و برنده سلف سرویس سرچنار شوید.
سم
close-link