گیاه آپارتمانی افوربیا با نام علمی Euphorbia از خانواده فرفیون (EUPHORBIACEA) می باشد. زیستگاه اصلی افوربیا آفریقای جنوبی، آمریکا و عربستان هستند. گیاه افوربیا از لحاظ ظاهری کاکتوس ها است و شرایط نگهداری آنها شبیه یکدیگر می باشد. این گیاه در مناطق بومی خود به نام ابیسینیان شهرت دارد. تفاوت افوربیا با کاکتوس ها در این است که افوربیا حاوی برگ می باشد ولی کاکتوس ها هیچ برگی تولید نمی کنند.

مشخصات گیاه آپارتمانی افوربیا

ساقه های گیاه آپارتمانی افوربیا بلند، چند ضلعی، آبدار و تیغ دار هستند. در بعضی گونه ها برگ های کوچکی هم ظاهر می شود. ارتفاع افوربیا در طبیعت به ۱۲ متر می رسد اما در صورت نگهداری در منزل تا ارتفاع ۲ متر رشد خواهد کرد. افوربیا گیاهی سمی است و باید دور از دسترس بچه ها قرار دهید. در صورت تماس با دست باعث سوختگی می شود. افوربیا به مراقبت خاصی نیاز ندارد و به راحتی قابل پرورش و نگهداری در محیط های بیرون و آپارتمان می باشد. این گیاه در محیط های بسته ممکن است گلی تولید نکند اما در صورت نگهداری در محیط های بیرون از خانه گل های زرد و سفید رنگی تولید خواهد کرد.

نمونه ای از انواع گیاه آپارتمانی افوربیا

افوربیا تریگونا (Euphorbia trigona)

افوربیا تیروکالی (Euphorbia tirucalli)

افوربیا اسپلندس (Euphorbia splendens)


شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی افوربیا

  • آبیاری: گیاه آپارتمانی افوربیا به خاطر گوشتی بودن آب را در خود ذخیره می کند و این باعث می شود در برابر خشکی و کم آبی مقاومت خوبی داشته باشد. در روزهای گرم سال هفته ای یکبار آبیاری کافی است. قبل از آبدهی مجدد از خشک بودن خاک سطحی مطمئن باشید. در اثر آبیاری های مکرر ریشه های افوربیا پوسیده خواهند شد.
  • نور: بعضی از گونه های افوربیا نور دوست هستند و برخی از آنها حتی قابل نگهداری در محیط های کم نور می باشند. بهتر است گلدان افوربیا را در کنار پنجره های جنوبی قرار دهید.
  • دما: بهترین بازه دمایی برای گیاه آپارتمانی افوربیا ۱۶-۲۹ درجه سانتی گراد می باشد. برخی از گونه های آن قادر به رشد در دمای ۳۲ درجه سانتی گراد هستند.
  • خاک و کوددهی: افوربیا در هر خاکی به راحتی می تواند رشد کند. در طول فصل رشد یعنی ماه های بهار و تابستان می توانید گیاه را با کودهای مایع تغذیه کنید.
  • تکثیر: قلمه گیری بهترین روش برای تکثیر گیاه افوربیا است.
  • گلدان: نیازی به تعویض گلدان در هر سال ندارد. وقتی گیاه به اندازه کافی رشد کرد و گلدان نسبت به حجم گیاه کوچک بود می توانید جای آن را تغییر دهید.
  • هرس: بعضی از گونه های گیاه آپارتمانی افوربیا به خاطر بزرگ شدن بیش از حد نیاز به طور منظم نیاز به هرس کردن، دارند. این گیاه حاوی شیره ای سمی به رنگ سفید است که هنگام هرس مراقب باشید. بدین منظور بهتر است از دستکش استفاده نمایید.

آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی افوربیا

شپشک آردی: مشاهده لکه های سفید بر روی برگ ها حاکی از حضور این آفت است. برای پیشگیری از شیوع آن می توانید افوربیا را با سموم حشره کش سمپاشی کنید.

کپک: نوعی عفونت قارچی که باعث می شود قسمت های مختلف گیاه به صورت لک های پودری سفید و خاکستری دیده شود. کمبود مواد معدنی، جریان هوای نامطلوب و رطوبت بیش از حد می توانند عامل این قارچ باشند. برای حفظ گیاه از عفونت های قارچی می توانید از روغن چریش استفاده نمایید.

لکه های قرمز بر روی ساقه: لکه های قرمز رنگ در قسمت های پایینی گیاه آپارتمتنی افوربیا نشان می دهد که گیاه مبتلا به پژمردگی فوزاریوم است. این نوع بیماری نوعی عفونت قارچی است که در اثر رطوبت بالای خاک به وجود می آید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم