گیاه گل رز: با نام علمی «Rose hybrida» از تیره گل سرخ و خانواده رزاسه (Rosaceae) است. این گیاه از جمله گیاهانی است که اکثر مردم دنیا تا حدودی با این گیاه آشنایی دارند. گل رز از محبوب ترین گل هایی است که همه دوست دارند آن را در منزل خود داشته باشند. گل رز, تنوع زیادی دارد و بوته هایی با ابعاد چند سانتی متری تا درختچه های چند متری را در بر می گیرد. گلها در رز به صورت تک گل یا خوشه ای تولید می شوند.گلهاگاهی تعدادشان به دهها گل هم می رسد.

مشخصات گیاه گل رز

گیاه گل رز در رنگ های مختلفی مانند قرمز، سفید، صورتی، نارنجی، زرد و رنگ های دیگر یافت می شود. برگ های گل رز به صورت شانه ای و بیشتر حالت بالا رونده، ایستاده و درختچه ای هستند. گل های رز در تنه خود حاوی تیغ هایی هستند که در حال حاضر از طریق روش های اصلاح گیاهان، گل هایی با تیغ کمتر یا بدون تیغ تولید می شوند.

انواع گیاه گل رز

انواع گیاه گل رز را می توان بر اساس خصیصه های متنوعی از جمله ابعاد و تعداد گلهای گیاه, تقسیم بندی کرد. معمولا تعداد و آرایش گلبرگها بیشتر، مد نظر علاقه مندان به این گیاه قرار می گیرد. گل رز بر اساس آرایش گلبرگها به انواع کم پر با ۵ گلبرگ، نیمه پرپر با ۱۰-۲۰ گلبرگ، پرپر با ۲۰-۴۰ گلبرگ و خیلی پرپر با بیش از ۴۰ گلبرگ تقسیم بندی می شود.

  • گل رز مینیاتوری: این نوع دارای گل های کوچکتری است و به راحتی در گلدان قابل نگهداری می باشد.
  • گل رز چای هیبریدی: اکثر رزهای موجود در فضای سبز بیرون, از این نوع هستند. گل رز چای هیبریدی با ۳ یا ۴ گلبرگ، پرچم های زیبایی دارد.
  • گل رز فیلوریبوندا: این گونه را در طول رشد برای جلوگیری از شکستن ساقه باید هرس کرد؛ چون بیش از اندازه بلند می شود.

منشا گیاه گل رز

گلهای رز اروپایی، چون فقط یک بار در اوایل تابستان هر سال گل می دهند؛ به راحتی جای خود را به گلهای چینی دادند. گلهای رز چینی، توانایی گلدهی منظم در طول ماههای گرمتر سال را دارند. ارقام تجاری گل رز مورد استفاده برای تولید گلهای بریدنی، از نوع پر پر هستند؛ که در انواع رنگ تولید می شوند و بیشترین استفاده را در باغهای خانگی و فضای سبز دارند.

شرایط نگهداری گیاه گل رز

  • دما: بهترین دما برای گل رز در خانه؛ ۱۵ درجه سانتی گراد است; البته بیشتر از این دما را هم می تواند تحمل کند.
  • آب: گل رز، نیاز آبی بالایی دارد.این گل را باید به طور منظم آبیاری کرد؛ لذا هرگز نباید خاک آن خشک بماند.
  • نور: این گیاه به ۶ تا ۸ ساعت، نور مستقیم نیاز دارد. هرچه نور بیشتری دریافت کند، میزان رشدش بیشتر خواهد بود.
  • خاک و کوددهی: گیاه گل رز به خاک غنی نیاز دارد. با اینکه گل رز نسبت به خاک حساس نیست؛ ولی بهتر است خاک گلدان را با کمپوست ترکیب کنید. جهت زهکشی آب اضافی می توانید پرلیت را هم به خاک اضافه نمایید. کوددهی علاوه بر بهبود رشد گیاه، باعث حفظ رطوبت می شود.
  • تکثیر: رایج ترین راه تکثیر گل رز, قلمه زنی است. بهترین زمان قلمه زنی بهار و پاییز است.
  • هرس: گیاه را برای تولید گل های بزرگ و زیبا باید هرس کرد. ۶ تا ۸ هفته بعد از هرس کردن، گل رز گل های جدیدی را تولید خواهد کرد .

آموزش نگهداری و پرورش ملکه گلها گل رز

شاید شما هم به دلیل این تصور که پرورش گل رز کاری سخت است از پرورش این گل فوق العاده امتناع کنید.

قصد داریم در این ویدیو نظر شما را تغییر دهیم.

پس به خود این شانس را بدهید که ملکه گلها را داشته باشید.

بیماری های گیاه گل رز

ممکن است در طول رشد Rose hybrida آفات و حشرات چسبناکی روی غنچه و ساقه های تازه جوانه زده ببینید. اصولا شته ها به خاطر تازه بودن غنچه ها جذب گل رز می شوند. برای جلوگیری از زیاد شدن آنها می توانید از اسپری های آفت کش استفاده نمایید. از طرفی دیگر,،ممکن است تکه هایی از برگ خود را از دست بدهد; که این اتفاق به خاطر وجود ملخ، کرم ابریشم یا زنبور برگ خوار می تواند اتفاق بیفتد که مشکل خاصی محسوب نمی شود. گاهی سوسک ها هم می توانند به گیاه حمله کنند و باعث از بین رفتن گل رز شوند. با کاشت یک سیر در کنار گل رز می توانید با سوسک ها مقابله نمایید.

منبع : اینترنت;کتاب پرورش گل و گیاهان زینتی در باغ و خانه نوشته: دکتر میرزاخانی و مهندس حسین عظیمی

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم