گیاه اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) با نام علمی «Spathiphyllum wallisii» از خانواده Araceaeاست. زیستگاه اصلی اسپاتی فیلوم مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا می باشد.

مشخصات گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم گیاهی همیشه سبز، چند ساله و علفی است. اسپاتی فیلوم دارای برگ های نوک تیز، سبز و براق با گل های زیبای سفید رنگ می باشد. ارتفاع آن به ۴۵-۶۰ سانتی متر می رسد. اسپاتی فیلوم ممکن است در طول سال دو بار گل بدهد و عمر گل های آن بین ۴-۱۰ هفته می باشد.

انواع گیاه اسپاتی فیلوم

 1. دومینو (domino): گونه دومینو به صورت بوته ای رشد می کند.
 2. Mauna Loa: این گونه از گیاه اسپاتی فیلوم در تمام طول سال گل می دهد.

شرایط نگهداری گیاه اسپاتی فیلوم

 • آبیاری: گیاه اسپاتی فیلوم را باید همیشه مرطوب نگه داشت. این گیاه وقتی به آب نیاز دارد برگ های آن به سمت پایین خم می شوند؛ که از این راه می توانید به نیاز آبی آن پی ببرید. قبل از آب دادن از خشک بودن خاک رویی مطمئن شوید؛ زیرا آبیاری بیش از حد باعث بی حال و سیاه شدن برگ های گیاه خواهد شد.
 • نور: اسپاتی فیلوم گیاهی سایه دوست است. نباید آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید؛ چون باعث سوختن برگ ها می شود. در مقابل، نور کمتر هم منجر به کاهش گلدهی و ریز شدن گل ها، رنگ پریدگی برگ ها خواهد شد. برای همین پنجره های رو به شمال یا غرب جای مناسبی برای گلدان گیاه هستند.
 • دما: مناسب ترین دما برای spathiphyllum بازه دمایی ۱۵-۲۳ درجه سانتی گراد است. البته این گیاه تا دمای ۳۲ درجه سانتی گراد را نیز می تواند تحمل نماید به شرطی که آبیاری و غبار پاشی به طور منظم صورت بگیرد. بالا بودن دما سوختگی و پیچش برگ ها را به همراه دارد.
 • خاک و کوددهی: خاک اسپاتی فیلوم باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. ترکیبی از خاک برگ، پیت ماس و پرلیت مناسب برای رشد گیاه بهتر گیاه هستند. ضعیف بودن خاک از لحاظ مواد غذایی باعث کوچک ماندن برگ های جوان، کاهش رشد و عدم شکل گیری برگ ها خواهد شد. بدین دلیل برای تغذیه اسپاتی فیلوم می توانید از کودهایی که حاوی آهن و منیزیم هستند استفاده نمایید. دقت کنید که این گیاه حساس به کمبود آهن و منیزیم است و عدم وجود این عناصر منجر به زرد شدن حاشیه برگ ها می شود.
 • تکثیر: برای تکثیر گیاه اسپاتی فیلوم می توانید از روش های پاجوش (تقسیم بوته) و کشت بذر استفاده کنید. روش تقسیم بوته را در اوایل بهار که می خواهید گلدان گیاه را تعویض کنید، انجام دهید.

بیماری های گیاه اسپاتی فیلوم

 • شته و کنه تار عنکبوتی: بر روی برگ ها و ساقه تجمع می کنند و از شیره موجود در گیاه تغذیه می کنند. به مرور زمان ظهور علائمی مانند زردی برگ ها و ضعیف شدن گیاه را باعث می شوند. از سموم آفت کش برای بهبود رشد گیاه استفاده نمایید.
 • تریپس: با تغذیه شیره گیاه، منجر به تولید لکه هایی قهوه ای رنگ بر روی برگ های اسپاتی فیلوم می شود. همچنین در اثر فعالیت این آفت برگ ها بد شکل خواهند شد.
 • بیماری های ویروسی موزاییک: مشاهده لکه های زرد رنگ بر روی پهنه برگ، بد فرم شدن برگ ها و کوچک ماندن ارتفاع گیاه از دلایل وجود این بیماری ویروسی است. در این صورت باید گیاه آلوده را حتما از بین ببرید.
 • گل ندادن اسپاتی فیلوم: عدم وجود نور کافی و تغذیه نامناسب باعث عدم تولید گل می شود. همچنین گیاه اسپاتی فیلوم وقتی بالغ شد باید تقسیم شود در غیر این صورت به مرحله گلدهی نخواهد رفت.
مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه ارسال رایگان شد

هزینه ارسال بدون افزایش قیمت محصول، رایگان شد.
خیالتان راحت گیاه شما صحیح و سالم به دستتان خواهد رسید
www.sarchenar.com
مژده به دوستداران گل و گیا
close-link
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم